دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۰۹ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ اوت ۲۰۲۲ میلادی
محققان برزیلی: سم مار افعی داروی کرونا !
1
چهارشنبه, ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ ۱۳:۲۷
درمان کرونا با سم نوعی مار افعی! محققان برزیلی از درمان بیماری کرونا با سم مار افعی خبر دادند.

سم مار افعی داروی کرونا

دلگرم به نقل از ایرنا : محققان برزیلی دریافته اند که یک مولکول موجود در سم نوعی افعی، مانع از تولید مثل ویروس کرونا در سلول های میمون می شود. کشفی که می تواند نخستین گام به سوی ساخت داروی مقابله با ویروس عامل بیماری کووید-۱۹ باشد.

براساس پژوهشی که نتایج آن در نشریه علمی مولکولز (Molecules) منتشر شد، مشخص گردیده که مولکول تولید شده توسط نوعی مار افعی (افعی جاراراکاسو) توانایی ویروس را در سلول های میمون تا ۷۵ درصد مهار می کند.

«رافائل گویدو» استاد دانشگاه سائوپائولو و نویسنده این پژوهش به رویترز گفت: «ما توانستیم نشان دهیم این جزء از سم مار می تواند یک پروتئین بسیار مهم را در ویروس مهار کند. این مولکول یک پپتید یا زنجیره ای از اسیدهای آمینه است که می تواند بدون آسیب رساندن به دیگر سلول ها به آنزیم ویروس کرونا متصل شود؛ آنزیمی که نقشی حیاتی در تکثیر ویروس دارد».

گویدو در مصاحبه اش گفت که این پپتید که پیشتر به دلیل ویژگی های ضد باکتریایی شناخته شده بود، می تواند در محیط آزمایشگاهی سنتز شود؛ موضوعی که درواقع پرورش مارها را غیرالزامی می کند.

همزمان یک کارشناس خزنده شناسی در دانشگاه سائوپولو تاکید کرد: «ما نسبت به شکارچیانی که از هم اکنون در سراسر برزیل به فکر شکار این مارها هستند نگران هستیم. آنها فکر می کنند با شکار مارهای افعی مذکور می توانند جهان را نجات دهند. اما درواقع این سم مار به تنهایی نیست که می تواند ویروس کرونا را نابود کند».

بر اساس بیانیه ایالت دانشگاه ایالتی سائوپائولو (Unesp) که در این پژوهش نقش داشته است، محققان در مرحله بعد، کارآیی دزهای مختلف مولکول موجود در سم مار و اینکه آیا می تواند از ورود ویروس به سلول ها جلوگیری کند را ارزیابی خواهند کرد.

آنها امیدوارند بتوانند این ماده را در سلول های انسانی آزمایش کنند اما زمان بندی دقیقی ارائه نکردند.

مار جاراراکاسو یکی از بزرگترین مارهای برزیل است که طول آن تا ۶ فوت (۲ متر) می رسد. این مار در جنگل ساحلی آتلانتیک زندگی می کند و در بولیوی، پاراگوئه و آرژانتین هم یافت می شود.

انتهای پیام./این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است