دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
همه چیز درباره روشن کردن بخاری پراید
10
زمان مطالعه: 6 دقیقه
با آمدن فصل سرما داشتن اطلاعاتی درمورد بخاری ماشین ضروری است. به همین دلیل ما در این مقاله همه اطلاعات لازم درمورد روشن کردن بخاری پراید را برای شما عزیزان آورده ایم. با ما همراه باشید.

روشن کردن بخاری پراید

با نزدیک شدن فصل پاییز و زمستان، اکثر رانندگان نگرانی از بابت بخاری ماشین خود پیدا می کنند. بخاری خودرو هیولای اسرارآمیزی نیست بنابراین با اندکی مطالعه می توان اطلاعات خوبی درباره آن بدست آورد.

سیستم های گرمایشی شامل یک هسته بخاری، یک فن بخاری، سیستم خنک کننده خودرو و کنترل های HVAC هستند.

همانطور که مایع خنک کننده داغ موتور به داخل هسته بخاری کشیده می شود، فن بخاری که توسط کنترل های HVAC کنترل می شود، آن گرما را به داخل کابین می دمد تا آب سیستم خنک کننده، سرد شده و به سیستم باز گردد.

اگرچه این یک سیستم ساده است اما تعدادی از مشکلات ممکن است باعث شوند که سیستم گرمایش شما به درستی کار نکند.

بخاری پراید چگونه روشن می شود ؟

برای روشن کردن بخاری پراید، باید اهرم سمت چپ را به سمت درجه گرم (رنگ قرمز) ببرید، اهرم وسط وظیفه تنظیم سرعت باد را برعهده دارد، اگر اهرم را بین رنگ آبی و قرمز قرار دهید و عدد را بیشتر کنید، حرارت با شدت بالاتری از دریچه خارج می شود.

با اهرم سمت راست، شما می توانید دریچه را انتخاب کنید.

گرمای بخاری پراید

در تولید گرمای بخاری، موتور هیچ انرژی مضاعفی از خود تولید نمی کند. این گرما از طریق آب موتور تامین می شود. باد گرمی که توسط دریچه ها وارد ماشین می شود، دمای خود را از بالا رفتن آمپر آب می گیرد.

بخاری پراید

درجه مناسب بخاری پراید

باید بدانید اهرم سمت راست بسیار مهم است زیرا موقعیت وزش باد را مشخص می کند. اگر دریچه را در موقعیتی قرار دهید که مستقیم به فرد برخورد کند، ممکن است در گذر زمان موجب خواب آلودگی شخص شود.

بهتر است گزینه ای را انتخاب کنید که به صوت برابر در همه جای ماشین، باد جریان پیدا کند. بهترین انتخاب برای نحوه باد می تواند گزینه وسط باشد. که باد را به سمت پایین می فرستد و مستقیم به صورت فردی برخورد نمی کند.

بهبود دمای بخاری بعد از روشن کردن بخاری پراید

می توانید با چک کردن مواردی جزئی از صحت کارایی بخاری آگاه شوید:

  • چک کردن ترموستات
  • درجه بندی حرارت
  • چک کردن آب موتور
  • پایین دادن شیشه به دلیل تهویه هوا

دلیل گرم نکردن بخاری پراید

چندین دلیل اصلی وجود دارند که می توانند مقصر اصلی گرم نشدن بخاری پراید و یا کار نکردن آن باشند. بنابراین می توانید با بررسی موارد زیر، دلیل این خرابی را کشف کنید.

ترموستات معیوب دلیل گرم نکردن بخاری پراید

ترموستات معیوب یا شکسته، شایع ترین علت گرمای ضعیف خودرو شما است. این قطعه وظیفه تغییر مسیر آب موتور را به عهده دارد. بسته بودن ترموستات و یا خرابی آن می تواند باعث سرد بودن آب موتور شده و در نتیجه عدم گرم شدن بخاری را به دنبال داشته باشد.

همچنین باز یا بسته بودن این قطعه، نه تنها می تواند باعث ایجاد مشکل در گرمای بخاری خودروی شما شود، بلکه سیستم خنک کننده موتور را نیز به چالش می کشد.

این مسئله ممکن است با گرم نکردن بخاری پراید به شما هشدار داده شود و یا اینکه در مواقع بدتر منجر به سوختن موتور شود.

بنابراین اگر با این مشکل مواجه شدید، توصیه می شود در اسرع وقت به مکانیک مراجعه نمایید.

کم بودن مایع ضد یخ دلیل گرم نکردن بخاری پراید

دومین مشکل رایج، کم بودن ضدیخ یا مایع خنک کننده است. وقتی سطح ضد یخ خودروی شما کاهش می یابد، سیال داغ نمی تواند به هسته بخاری برسد و بنابراین، کابین شما سرد می ماند.

اگر موتور خیلی سخت کار کند و بیش از حد گرم شود و یا مخزن ضد یخ به درستی پر نشده باشد، ممکن است این اتفاق بیفتد. از این رو لازم است با شروع فصل سرما از میزان مناسب این مایع خنک کننده اطمینان یابید.

بخاری پراید

نشتی آب رادیاتور دلیل گرم نکردن بخاری پراید

کارکرد نادرست و اختلال در رادیاتور ماشین می تواند به عنوان یکی از اصلی ترین دلایل کارنکردن بخاری خودروهای مختلف از جمله پراید شناخته شود.

نشتی رادیاتور، رسوب گرفتگی آن و کثیفی می تواند مانع از رسیدن مایع خنک کننده به هسته بخاری شما شده و در بدترین حالت ممکن است به موتور وسیله نقلیه آسیب برساند.

بنابراین اگر می خواهید بیشترین مراقبت را از وسیله نقلیه داشته باشید، بهتر است در بازه های زمانی مشخص نسبت به بررسی قطعات داخلی آن اقدام نمایید.

فن بخاری معیوب دلیل گرم نکردن بخاری پراید

زمانی که سیال داغ به هسته بخاری وارد می شود، ممکن است فن بخاری، بخشی که در واقع گرما را به داخل کابین می برد، شکسته شده و یا دچار قطعی برق شود.

علاوه بر این ها، علت روشن نشدن فن بخاری پراید را می توان به خرابی رله فن، اختلاف در عملکرد موتور فن و یا معیوب بودن فشنگی آب نسبت داد.

گرفتگی هسته بخاری دلیل گرم نکردن بخاری پراید

احتمال گرفتگی هسته بخاری در مقایسه با دیگر موارد ذکر شده بسیار کمتر است اما باز هم می تواند یکی از دلایل گرم نکردن بخاری پراید باشد. زباله ها و ذرات وارد شده به سیستم خنک کننده می توانند هسته بخاری شما را مسدود کنند.

این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که رادیاتور از داخل زنگ زده و یا هنگامی که زباله ها از داخل رادیاتور عبور کرده و به درون هسته بخاری وارد می شوند. در هر صورت، شما باید به دنبال تعویض این قطعه باشید.

سیم کشی معیوب یا سوختن فیوزها دلیل گرم نکردن بخاری پراید

همانند بسیاری از قطعات خودرو، سیم کشی ماشین شما هم ممکن است آسیب ببیند. این بدان معناست که بخاری هنگامی که راننده دستور روشن کردن آن را می دهد، فعال نمی شود.

دلیل گرم نکردن بخاری پراید اختلال در کارکرد واتر پمپ

واتر پمپ وظیفه به گردش در آوردن آب در پیشرانه خودرو را به عهده دارد. در صورتی که این قطعه حیاتی دچار شکستگی شده و یا به دیگر دلایل وظیفه خود را به درستی انجام ندهد، شدت چرخش آب کند و یا حتی متوقف می شود.

در این صورت است که گرمای بخاری کم می شود.

نکاتی درباره استفاده از بخاری خودرو

سیستم گرمایشی خودرو هم مانند دیگر قسمت های حساس این وسیله نقلیه کاربردی به مراقبت های ویژه ای احتیاج داشته و برای کار اصولی با آن لازم است تا با یک سری نکات آشنا شوید:

  • رانندگان باید به طور مرتب سطح مایع ضد یخ خودرو را بررسی کنند و در صورت لزوم، مقدار بیشتری به آن بیفزایند.
  • تشخیص نشتی برای اطمینان از عملکرد پایدار سیستم گرمایش و بخاری خودرو نیز یک وظیفه مهم می باشد.
  • بخاری برای گرم کردن کابین به زمان نیاز دارد، بنابراین راننده نباید هنگام استارت زدن خودرو، بخاری را روشن نماید بلکه لازم است صبر کند تا موتور ماشین گرم شود.
  • برای گرم کردن مجدد هوا می توانید از قابلیت چرخش هوا استفاده کنید. با این کار خودرو می تواند سریعتر به دمای مطلوب برسد و از انتشار بوهای نامطبوع جلوگیری کند.
  • انجام بررسی های دوره ای خودرو به منظور تشخیص خرابی فن بخاری و یا دیگر بخش های این وسیله نقلیه از ضروریات است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (10 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits