دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۷ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۲ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۱۹ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
معرفی 10 شهر پر توریست در ایران
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
شهرهای توریستی ایران از جمله شهرها و استانهایی میباشد که در طی گذر سالیان از پرطرفدارترین شهرها بین توریستان بوده که در ادامه آنها را معرفی میکنیم .

شهرهای توریستی ایران کدامند ؟

وقتى گردشگر خارجی به کشورى وارد مى شوند الزاما باید هزینه هایى را در آن کشور بپردازند مثل هزینه خوراک و محل اقامت، هتل، مهمانخانه، هزینه تفریحات، هزینه حمل و نقل، هزینه گشت ها، تورها و همچنین پولى که بابت خرید سوغاتى و کالاى بومى کشور میزبان مى پردازند و هزینه ها از طریق ارزى که وارد کشور میزبان مى کنند باعث رونق اقتصادى کشور میزبان مى شوند به گردشگران خارجی صادرات نامرئى هم مى گویند.

با توسعه فعالیت هاى گردشگرى زمینه براى ایجاد اشتغال فراهم مى شود و این امر براى کشورهاى که با جمعیت جوان و متقاضى رو به رو هستند بسیار مفید است از هر ده نفر گردشگر خارجی که وارد کشور میزبان مى شود یک فرصت شغلى ایجاد مى گردد.

1. مشهد شهر پر توریست ایران

تا حرف جاهای توریستی ایران به میان می‌آید شهری همچون مشهد در ذهن نقش می‌بندد. مشهد، عنوان توریستی ترین و پرمسافرترین شهر ایران را داراست. دلیلش هم واضح است: وجود حرم امام هشتم در این شهر.

بر طبق آمارها سالانه بیش از ۳۰ میلیون نفر ایرانی و ۵ میلیون گردشگر خارجی که بیشترشان شهروندان کشورهای عربی هستند به مشهد سفر می‌کنند. اگرچه این آمار در نوروز هرسال به بیشترین میزان خودش می‌رسد و از مرز ۱۲ میلیون هم می‌گذرد.

جدا از وجود حرم رضوی که مشهد را به قطب زیارتی ایران تبدیل کرده، مشهد جاذبه ‌های دیگری هم برای سفر دارد. مثلا اگر شما آدمی باشید که دلش رفتن به پارک‌های آبی بسیار مجهز را می‌خواهد، یا آدمی که دلش می‌خواهد زندگی شبانه را در یکی از شهرهای ایران تجربه کند.

به مدد زندگی شبانه اطراف حرم این امکان را خواهید داشت. وجود جاذبه‌های دیگری همچون موزه‌ها، پارک های درون شهری و برون شهری و مقبره بزرگانی مثل فردوسی و نادرشاه افشار و دیدن فرهنگ و زندگی مشهدی‌ها نیز میتواند انگیزه سفر به مشهد باشد.

شهرهای توریستی ایران

2. گیلان و مازندران

سفر برای خیلی‌ها یعنی شمال. استان گیلان هم به خاطر طبیعت سرسبزش و وجود جنگل‌های پردرخت، آب و هوای مطبوع و دریای خزر که بیشتر شهرهایش از وجودش نصیب برده‌اند.

از دیدنی‌ترین و توریستی ترین شهرهای ایران است. شمال یعنی دو استان گیلان و مازندران در نزد ایرانی‌ها آنقدر محبوبند که هروقت فراغتی دست بدهد بیشتری‌ها به جاده می‌زنند و مقصد جایی است در یکی از شهرهای شمالی.

گیلان و مازندران به غیر از وجود دریا و جنگل، پایتخت غذای ایران هم محسوب می‌شوند و همین یکی از انگیزه‌های سفر است.

از شلوغ‌ترین و پرمسافرترین زمان‌های استان گیلان یکی نوروز است و بعدی تابستان، اگرچه در این میان تعطیلات آخر هفته نیز خیلی‌ها را راهی شمال ایران می‌کند.

اگر از محبوب بودن شمال ایران بخواهید بدانید، از ابتدای فروردین سال ۹۶ تا روز ۱۳ همین ماه ۱میلیون و ۲۵۵ هزار نفر به گیلان سفر کرده‌اند، آماری عجیب ولی واقعی.

از توریستی ترین شهرهای استان گیلان رشت، ماسوله، فومن، لاهیجان و لنگرود و از توریستی ترین شهرهای مازندران، ساری، چالوس، کلاردشت، بابلسر، نور، محمودآباد و رامسر است.

گیلان و مازندران از شهرهای توریستس ایران

3. اصفهان یکی از شهرهای پر توریست ایران

اصفهان شهر همه چیز تمامی است. می‌توان زیر پل خواجویش به آواز اصفهانی‌ها گوش داد یا روی سی و سه پل راه رفت و به تماشای زاینده رود اگر پرآب باشد، نشست.

اصفهان، شهر خیابان‌ها و محله‌های باصفا و پیاده‌روهاست. برای راه رفتن میتوانید به خیابان چهار باغ عباسی بروید و راه رفتن در کنار مادی‌هایش حسابی سرحال بیاوردتان.

میتوانید در رستوران‌های شهر غذای باب میلی بخورید یا در یکی از کافه‌ها و شربتخانه‌یش خودتان را به نوشیدنی‌ای مهمان کنید. در بازارش بچرخید و روی چمن‌های میدان نقش جهان ولو شوید و رفت و آمد کالسکه‌ها را تماشا کنید و فکر کنید که ای کاش زندگی همین بود.

وجود بیش از شش هزار اثر تاریخی با قدمت صدها و هزاران سال باعث شده اصفهان به نصف جهان معروف شود و تماشای زاینده رود، پل‌های باشکوه و تاریخی اصفهان سالانه گردشگران زیادی را از جاهای مختلف راهی‌اش می‌کند.

به عنوان مثال از ابتدای فررودین تا ابتدای اردیبهشت ماه ۹۶، ۸۵۰ هزار گردشگر خارجی وارد اصفهان شده‌اند که در چهار دهه اخیر بی‌سابقه بوده.

اصفهان از شهرهای توریستی ایران

4. شیراز پر تردد و پر مسافر ترین شهر در ایران

شیراز شهر باغ‌های دل‌انگیز است و به خصوص در بهار که فصل شکوفه زدن درختان نارنج است و از هر زمانی خوش آب و هواتر، مسافرانش نیز از همیشه بیشتر می‌شوند.

در شیراز همه چیز دست به دست هم داده که برای هر مسافری سفری خاطره‌انگیز رقم بخورد.

از راه رفتن در باغ‌هایی همچون ارم، نارنجستان قوام، عفیف آباد و باغ جهان نما گرفته که آدم مجذوب زیبایی‎شان می‌شود تا بودن در کنار آرامگاه حافظ و سعدی. دیدن تخت جمشید و هیبت ستون‌هایش هم که دیگر نیاز به گفتن ندارد.

همه اینها نه تنها برای ما ایرانی‌ها بلکه برای گردگشگران دیگر کشورها هم جذاب و دیدنی‌ست.

ورود نزدیک به یک میلیون گردشگر خارجی از ابتدای سال ۹۶ به شیراز گواهی است بر این مدعا.

شیراز از شهرهای توریستی ایران

5. قشم از شهرهای توریستی ایران

در چند سال اخیر قشم جزو شهرهای توریستی ایران قرار گرفته و تقریبا دیگر کسی نیست که با قشم و جاذبه‌هایش عکس یادگاری نداشته باشد.

قشم، جزیره شگفتی‌هاست و تجربه‌های نابی را میتوان در آنجا داشت. مثلا میتوان در بین دره‌ها شگفت‌انگیزش همچون چاهکوه یا دره تندیس‌ها راه رفت و از آن همه شکل، دالان و حفره به وجد آمد، یا به دیدار جنگل شگفت انگیز حرا رفت، از نزدیک شاهد ساخت لنج‌های غول پیکر بود.

موجودات شگفت‌انگیزی را برای یکبار هم که شده دید یا طعم بهترین غذاهای دریایی را چشید. از تفریحات رایج در قشم آب تنی در دریا و چادر زدن در کنار دریاست. بهترین فصل سفر به آن هم اوایل آبان تا اواسط فرودین .

قشم از شهرهای توریستی ایران

6. تبریز پر مسافرترین شهر در ایران

تبریز در استان آذربایجان شرقی، شهر اولین‌های ایران است و به خاطر وجود جاذبه‌های بسیارش همیشه یکی از پرطرفدارترین شهرهای ایران بوده، به خصوص که هوا نیز گرم و معتدل باشد.

این شهر عنوان‌هایی چون امن‌ترین شهر ایران، شهر بدون گدا، شهر زیرگذرها و روگذرها، پاکیزه‌ترین شهر ایران را یدک می‌کشد. همچنین تبریز، پایتخت کباب ایران است و همین برای ایرانی‌ها که عاشق کبابند یکی از انگیزه‌های سفر محسوب می‌شوند.

بزرگترین بازار سرپوشیده دنیا در تبریز واقع شده و کیست که دلش نخواهد به همچین شهری سفر کند؟

وجود جنگل‌های ارسباران در اطراف تبریز که جزو جنگل‌های هیرکانی‌اند و روستاهایی چون کندوان از جاذبه های سفر به تبریزند.

تبریز از شهرهای توریستی ایران

7. آذربایجان غربى

از دیگر شهرهای ایران که گردشگر خارجی زیادی را جذب کرده است. این استان در شمال غرب کشور ایران قرار دارد و از جمله کهن ترین استان هاى ایران مى باشد. مرکز این استان ارومیه است و شهرهاى تابعه این استان: خوى، ماکو، سردشت، مهاباد، میاندوآب، بوکان و سیه چشمه مى باشد.

آذربایجان غربى

8. اردبیل

این استان از شمال به رود ارس، دشت مغان و بالهارود در جمهورى آذربایجان، از شرق به رشته کوه هاى طالش، از جنوب به رشته کوه ها، دره ها و جلگه هاى به هم پیوسته استان زنجان و از غرب به استان آذربایجان شرقى محدود است و به علت موقعیت جغرافیایی ممتاز گردشگران خارجی بسیاری وارد این استان میشوند.

اردبیل از شهرهای توریستی ایران

9. آذربایجان شرقى

وجود کوهستان هاى زیبا و سر به فلک کشیده، رودخانه ها خروشان و آبشارهاى فرح بخش، باغ هاى پر میوه و ییلاق هاى سرسبزش، دریاچه هاى پرموج و تفرج گاه هاى روح پرور، استخرها، همه و همه این استان را به یکى از زیباترین مناطق ایران و یکى از بهترین مناطق براى گردشگرى و ورود گردشگر خارجی به خصوص در فصول گرم تبدیل کرده است.

آذربایجان شرقى از شهرهای پر تردد ایران

10. خوزستان از شهرهای توریستی ایران

این استان در جنوب غربى ایران قرار دارد. استان خوزستان از شمال به استان لرستان، از شمال شرقى به اصفهان، از شمال غربى به استان ایلام، از شرق و جنوب شرقى به استان هاى چهارمحال و بختیارى و کهگیلویه و بویراحمد، از جنوب به خلیج فارس و از غرب به کشور عراق محدود مى شود.

خوزستان، دارای آب و هوایی که در تابستان، گرم و در زمستان، مطبوع و بهاری است و همیشه ایام، سرسبز است و شرایط آب و هوایی باعث جذب گردشگر خارجی میشود.

خوزستان از شهرهای توریستی و استانهای پر توریست ایران

بیشتر بخوانید :

معرفی ۲۰ تا از بهترین شهرهای ایران برای سفرهای نوروزی - دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید