alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۴ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۰۹ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
جاذبه های گردشگری و طبیعت بی نظیر خوانسار
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
خوانسار پر از چشمه های پرآب و باشکوه که باعث شده این شهر طبیعت سبز و تازه ای داشته باشد.


معرفی مناطق دیدنی خوانسار


خوانسار یک شهر کوچک با چیزی حدود ۲۲,۰۰۰ نفر جمعیته که تا اصفهان فقط ۲ ساعت فاصله دارد. این شهر قدیمی طبیعت فوق العاده زیبایی دارد و هر سال توریست های زیادی از اقصی نقاط کشور برای بازدید به این شهر سفر می کنند. اسم خوانسار به معنی چشمه سار هست. همانطور که از اسمش بر میاد، خوانسار پر از چشمه های پرآب و باشکوه که باعث شده این شهر طبیعت سبز و تازه ای داشته باشد.


به صراحت می توان گفت خوانسار یکی از خوش آب و هواترین شهرهای ایران به حساب میاد که همه ی چیزهایی که از طبیعت دوست داریم، مثل درخت های بلند و سرسبز، چشمه های خنک و روان، کوه های پر ابهت و برفی، و آفتاب گرم و هوای پاک را یک جا در خود جای داده است.


شهر خرم خوانسار در میانه‌ی راه نسبتاً خشک تهران - اصفهان از یک طرف به کوه و از طرف دیگر به باغاتی انبوه محصور شده است و خیابان‌های شهر هم همواره تحت سایه‌ی درختان انبوه آن قرار گرفته‌اند و لذا شاید تعبیر شهر همیشه سایه از این جهت باشد.

منطقه حفاظت شده گلستان کوه خوانسار

جاذبه‌هایی در ایران وجود دارد که حتی روح آدمی از آن بی خبر است، نمونه کوچکی از این جاذبه‌ها «دشت اشک مریم یا گلستان کوه» است. این منطقه محافظت شده یکی از کمیاب‌ترین گونه‌های لاله را در خود جای داده است.

این منطقه در فصل بهار مملو از لاله سرخگون، این گل محبوب و سر به زیر ایرانی می‌شود که به رنگ سرخِ مایل به بنفش بوده و از روز چهلم تا شستم بعد از عید شکوفا می‌شود و در موقع وزش باد تغییر رنگ می‌دهد. علت نام‌گذاری این گل به اشک مریم یا گل اشک بر حسب افسانه‌ای بوده است، در بخشی از این افسانه آمده: این گل شاهد کشته شدن سیاوش به دست گرسیوز بوده و از آن پس در فراغ این غم اشک می‌ریزد.

خوانسار

پارک جنگلی خوانسار

یکی از جذاب‌ترین مکان‌هایی که می‌توانید در خوانسار پیدا کنید «پارک جنگلی خوانسار» است. این پارک زیبا وسعتی در حدود ۱۵ هکتار دارد و همچنین چشمه‌های فراوانی را مانند مرزنگوش، چشمه شترخون و چشمه پیر را در دل خود جای داده است.

خانه ابهری ها در خوانسار


این خانه زیبا با داشتن قدمتی بیش از ۲۲۰ سال به عنوان یکی از قدیمی‌ترین جاذبه‌های این شهر به حساب می‌آید. «خانه ابهری» که در محله قدیمی و تاریخی رئیسان واقع شده است،‌مانند دیگر همتایان خود ویژگی هنر معماری اسلامی دوران قاجار را به ارث برده و کاملا متناسب با آب و هوای خوانسار طراحی شده است.

باباپیرترک خوانسار

در میان مرتعی سرسبز آرامگاه «باباپیر» این زاهد عارف و فرهیخته وجود دارد. در اواخر قرن ۶ هجری شیخ ابا عدناندیده به جهان گشود و وی نخستین فردی بود که اسلام شیعه جعفری خوزستان، نهاوند، لرستان و اصفهان پایه گذاری کرد. گفته می‌شود شیخ صفی الدین اردبیلی یکی از اجداد شاهان صفوی نیز در محضر وی کسب علم و فیض کرده است.

غار دامنه‌ای خوانسار


اگر اهل کوه‌نوردی یا غارنوردی هستید، بازدید از «غار دامنه» را از دست ندهید. غار دامنه در حدود ۳۵ متر طول دارد و درون آن کاملا خشک می‌باشد همچنین در نزدیکی این مکان، «غار برف» نیز وجود دارد این غار حتی در گرم‌ترین فصول سال نیز پر از برف است.

لاله

روستای دماب خوانسار

«دماب» روستایی معمولی مانند دیگر روستا‌ها نیست و داستانی پشت به وجود آمدن این روستا وجود دارد. دماببه دست دو برادر به نام‌های محب و صالح و با همت مضاعف آنها آباد شده است. این روستا با داشتن سابقه ۱۱۵۰ سال به عنوان یکی از قدیمی‌ترین روستاهای آباد ایران به شمار می‌آید. قلعه سنگ، کاروانسرای جلوگیر، قلعه حاج حسن و قلعه علی احمد از جمله جاذبه‌های گردشگری این روستا به شمار می‌آید.

روستای دره ‌بید خوانسار

از دیگر جاذبه‌های زیبای شهر سایه‌ها می‌توان به «روستای دره‌بید بالا» اشاره کرد. نام این روستا از درخت‌های بید وحشی که تمامی این روستا را احاطه کرده‌اند گرفته شده است.

اگر به این روستای خوش آب و هوا سفر می‌کنید حتما از قلعه بزرگ دره‌بید که امروزه آثار آن به جا مانده است بازدید کنید زیرا داستانی تاریخی و رمزآلود در پس این قلعه نهفته است. اصل ماجرا به دوره شاه عباس و فرمان وی مبنی بر تبعید خوانین خراسانی که اصلیتی عربی داشتند بازمی‌گردد و …

خانه حبیبی‌ها در خوانسار

خانه حبیبی‌ها یکی از خانه‌های تاریخی خوانسار است که از گذشته‌ای پر افتخار خبر می‌دهد. این خانه زیبا با سر در باشکوه و معماری بسیار زیبا و کم‌نظیرش، توجه هر بیننده یا صاحب ذوق و هنری را به خود جلب می‌کند. هر ساله در ایام محرم، مراسم عزای حسینی در این خانه تاریخی و باشکوه برگزار می‌شود و به همین دلیل این خانه با نام حسینیه حبیبی‌ها میان مردم شهرت دارد.

امام زاده

پارک ملی قمیشلو خوانسار

بر اساس اسناد تاریخی، این پارک به عنوان قدیمی‌ترین منطقه حفاظت شده دنیا به حساب می‌آید. ۱.۵ قرن پیش فرزند ارشد ناصرالدین شاه، «ظن السطان» قمیشلو را به‌عنوان قرق و شگارگاه اختصاصی خود اعلام و حتی از چرای دام‌های رعیا در این منطقه جلوگیری کرد. این پارک ملی علاوه بر گونه‌های متنوع جانوری دارای آثار باستانی نظیر قلعه تاریخی قمیشلو و چند آثار باستانی دیگر است.

امام‌زاده صالح خوانسار

«امام‌زاده صالح» معروف به صالح قصیر و از فرزندان امام موسی کاظم است و همچنین صالح قصیرِ مدفون درخوانسار را «سید صالح قصیر اول» و «سید صالح قصیر» مدفون در پشتکوه را «سید صالح قصیر دوم» می‌نامند. کرامت این بزرگوار زبان زد عام و خاص بوده هر ساله تعداد زیادی از زواران را راهی مرقد ایشان می‌کند.

روستای رحمت آباد خوانسار

روستای تاریخی و باستانی رحمت آباد به عنوان یکی از کم جمعیت‌ترین روستا‌های ایران شناخته می‌شود. گزارش دقیقی از قدمت این روستا وجود ندارد ولی اگر بخواهیم بر اساس آثار تاریخی، زمان پیدایش این روستای باستانی را حدس بزنیم باید به زمان آریایی‌ها بازگردیم و متاسفانه تعداد زیادی از این آثار باستانی در حمله اعراب و افغان‌ها از بین رفته است.

قلعه رحمت آباد با قدمتی ۱۵۰۰ ساله یکی از معروف‌ترین آثار به جامانده از این تمدن است که درست در مرکز اینروستای کاهگلی قرار دارد. می‌توان گفت قسمت‌های بیرونی این بنا به طور تقریبا کامل از بین رفته است و فقط چند ورودی غار مانند در چهار طرف روستا باقی مانده است.

خوانسار اصفهان

مسجد جامع خوانسار

ساخت مسجد جامع خوانسار با حدود سه هزار مترمربع مساحت براساس سنگ نوشته‏ای که بر سر در آن نصب شده ، مربوط به سال ۱۱۰۱ هجری قمری است و به عنوان بزرگترین و قدیمی‌ترین مسجد شهرستان محسوب می شود که در جنوب شرقی و ورودی شهر از طرف اصفهان قرار گرفته است .

این مسجد در نقطه‌ای مرتفع واقع شده و با دیوارهای خشتی و آجری دارای گنبدی قوسی شکل و گچبری‌های بسیار نفیس و پنجره های زیبا و مشبک ارسی است .

مسجد دارای دو شبستان شرقی و غربی و محرابی تزئین شده به گچبری و خطوط کوفی و حوض سنگی یکپارچه است که آب آن از قناتی بنام گنگ در چند کیلومتری این مسجد و با لوله های گلی به آن منتقل میشده . درب شمالی مسجد با منبت‌های بسیار نفیس دارای ارزش تاریخی و شبستان زمستان نشین از دیگر ویژگی های خاص و زیبای این مسجد است .

این اثر ماندگار ، سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی کشور به شماره ۱۱۹۰ به ثبت رسیده و برای بازسازی و مرمت آن تاکنون ۷ میلیارد ریال هزینه شده است .

separator line

بیشتر بخوانید:

مناطق دیدنی و تفریحی شهرستان صحنه کرمانشاه

آشنایی با مناطق دیدنی و زیبای کلاردشت

آشنایی با مناطق دیدنی و زیبای هرمزگان

گردآوری توسط بخش گردشگری

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • vadiro.com
  • seeiran.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits