دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۶ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
ابریشم اینگونه درست می شود !
12
نحوه ساخته شدن ابریشم برای بسیاری بسیار تعجب آور است. همه چیز از کرم های ابریشم شروع می شود.

تولید ابریشم امروزه مبتنی بر فرآیندی است که به هزاران سال قبل بازمی‌گردد فرآیندی که شامل کشتن کرم‌های ابریشم است. اما تولیدکنندگان در حال ارائه جایگزین های بدون کشتن کرم ها هستند.

ابریشم اینگونه درست می شود

انواع زیاد از حشرات برای تولید ابریشم استفاده می شود، اما رایج ترین گونه مورد استفاده لارو Bombyx mori یا همان کرم ابریشم است.این کلیپ نحوه ساخت ابریشم را نشان می دهد.


ابریشم پارچه ای است که مانند هیچ چیز دیگری نیست. از لحاظ تاریخی، زیبایی، دوام و راحتی بی‌نظیر آن مورد توجه رده‌های اشراف بود به‌ویژه اشراف رومی و عربی. کمیاب بودن پارچه آن را با ارزش تر کرده است.برای بیش از هزار سال، نحوه تولید ابریشم به عنوان یک راز کاملاً محافظت شده توسط چین باستان حفظ شد و تمایلی به رها کردن انحصار خود نداشت. پارچه یکی از باارزش‌ترین کالاهایی بود که در امتداد شبکه وسیعی به نام جاده ابریشم به سمت غرب حرکت می‌کرد. در آن دوران، ارزش ابریشم به اندازه وزن آن در طلا بود و گاهی اوقات به عنوان نوعی ارز استفاده می شد . چه چیزی در مورد ابریشم وجود دارد که هزاران سال بشریت را مجذوب خود کرده است و آن را تبدیل به نمادی از وضعیت مورد نیاز امروز کرده است؟

ابریشم اینگونه درست می شود

برخلاف پنبه یا کنف که از الیاف گیاهی تهیه می‌شوند، ابریشم یک فیبر پروتئینی است که از بزاق کرم ابریشم، حشره کوچکی که به‌عنوان پروانه بومبیکس موری شناخته می‌شود، ساخته می‌شود.در اوایل چرخه حیات کرم ابریشم، می‌تواند ابریشم را در یک نخ ناگسسته از نخ‌های نخ ریسی روی سرش بچرخاند تا یک پیله ایجاد کند، پوششی محافظ برای خودش در حالی که به پروانه تبدیل می‌شود.

ابریشم اینگونه درست می شود

فرآیند برداشت این پیله‌ها برای ابریشم، سروکشت نامیده می‌شود و هزاران سال است که وجود داشته است. اساساً، کشاورزان یک محیط مصنوعی برای پروانه‌ها ایجاد می‌کنند تا تخم‌های خود را روی کاغذ مخصوص بگذارند، جایی که از تخم بیرون می‌آیند و تبدیل به لارو می‌شوند. در مرحله بعد، آنها با یک رژیم غذایی ثابت از برگ های توت تغذیه می شوند و پس از تقریباً 35 روز رشد و تکثیر در اندازه، آنها آماده هستند تا پیله خود را درست کنند. هنگامی که پیله آنها کامل شد، فرآیند برداشت به طور سنتی شامل کشتن کرم ابریشم با جوشاندن یا بخار پز کردن آن است.

ابریشم اینگونه درست می شود

این مرحله جوش همچنین یک ماده شیمیایی طبیعی به نام سریسین را خنثی می کند که در غیر این صورت باعث سفت شدن پیله ها می شود و در نتیجه پارچه ای نرم نیست. به دنبال آن چرخیدن دنبال می‌شود، جایی که پیله‌ها باز می‌شوند و به یک رشته پیوسته تبدیل می‌شوند که می‌تواند تا صدها یارد کشیده شود. سپس چندین رشته ابریشم دراز به هم می‌پیوندند تا نخ ابریشم ایجاد شود. در نهایت، آن نخ ابریشم به پارچه ای برای استفاده تجاری بافته می شود.

ابریشم اینگونه درست می شود

این فرآیند برداشت تخم‌ها، پرورش کرم‌های ابریشم و کشتن آن‌ها در پیله‌های آن‌ها به طور مداوم انجام می‌شود تا با تقاضای ابریشم مطابقت داشته باشد. پروانه‌های اهلی بومبیکس موری، از طریق پرورش انتخابی، توانایی خود را برای پرواز از دست داده‌اند و بال‌های خود را آتروفی کرده‌اند. در نتیجه، شیوه های پرورش ابریشم در سال های اخیر مورد انتقاد قرار گرفته است و گروه های حقوق حیوانات مانند PETA خواستار ممنوعیت ابریشم شده اند. برخی تخمین ها می گویند که برای تولید 1 پوند ابریشم تقریباً 2000 تا 3000 کرم ابریشم برای کشتن نیاز است.

ابریشم اینگونه درست می شود

در برخی از کشورهای تولید کننده ابریشم، مانند چین، کرم ابریشم پخته شده پس از برداشت پیله خورده می شود. اگرچه خوردن کرم ابریشم به معنای ضایعات زیستی کمتر است و مقداری ارزش غذایی را فراهم می کند، اما تنها درصد کمی از کرم ابریشم صنعت پارچه در واقع مصرف می شود. با این حال، با افزایش تقاضای جهانی برای غذای پایدار مبتنی بر حیوانات، حشرات‌خواری ممکن است در آینده رایج‌تر شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (12 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits