دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۹ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
هزینه تحصیل پزشکی در آلمان
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
هزینه تحصیل پزشکی در آلمان دغدغه بسیاری از علاقه‌مندان تحصیل این رشته در اروپاست. در واقع دانشگاه‌های کشورهای اروپایی می‌توانند بهترین انتخاب برای متقاضیانی باشند .

1. هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان دغدغه بسیاری از علاقه‌مندان تحصیل این رشته در اروپاست. در واقع دانشگاه‌های کشورهای اروپایی می‌توانند بهترین انتخاب برای متقاضیانی باشند که به دنبال تحصیل در رشته‌های پزشکی هستند. با توجه به اینکه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های خارجی حداقل 6 سال زمان می‌برد، بنابراین باید هزینه تحصیل را برآورد کرده و در صورت نیاز برای دریافت بورسیه اقدام کنید. البته شما می‌توانید در دانشگاه‌های دولتی تحصیل کنید که شهریه دریافت نمی‌کنند اما به هر حال هزینه تحصیل پزشکی در آلمان بستگی به زیرشاخه و دانشگاهی دارد که انتخاب کرده‌اید.

از بین فارغ‌التحصیلان دوره دبیرستان و یا حتی کسانی که چندین واحد را در دانشگاه‌های پزشکی ایران گذرانده‌اند، متقاضیان زیادی خواستار تحصیل در رشته‌های پزشکی در آلمان هستند، علت واضح است. دانشگاه‌های آلمان عموما هزینه تحصیل پایین‌تری نسبت به دیگر دانشگاه‌های اروپایی دریافت می‌کنند. علاوه‌ بر این، دانشجویان بین‌المللی که به زبان آلمانی مسلط نیستند یا آموزش زبان آلمانی برای آن‌ها خیلی دشوار است، می‌توانند در دانشگاه‌های آلمانی تحصیل کنند که در آن‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

اما به‌ عنوان متقاضی، آیا می‌دانید شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان چیست؟ آیا می‌دانید هزینه تحصیل پزشکی در آلمان چقدر است؟ آیا می‌دانید چطور برای دریافت بورسیه تحصیل در رشته پزشکی آلمان اقدام کنید؟ و از همه مهم‌تر، آیا می‌دانید شرایط سنی تحصیل پزشکی در آلمان چقدر است و امکان تحصیل رایگان پزشکی در آلمان وجود دارد یا خیر؟ این‌ها همه سوالاتی هستند که در ادامه به آن‌ها پاسخ داده می‌شود.

2. شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

دانشجویانی که به دنبال اطلاع از هزینه تحصیل پزشکی در آلمان و شرایط تحصیل پزشکی در آلمان هستند، باید ابتدا دانشگاه مورد نظرشان را انتخاب کنند. اگر یکی از دانشگاه‌های دولتی را انتخاب کنید، احتمال تحصیل رایگان پزشکی در آلمان وجود دارد، اما با انتخاب دانشگاه‌های خصوصی، لازم است برای هر ترم، مبلغی را به‌عنوان شهریه پرداخت کنید.

 • شرایط تحصیل در رشته پزشکی آلمان
 • حداقل مدرک دیپلم 12 ساله معتبر
 • تحصیل یک دوره یک‌ساله در کالج‌های آلمان (کالج M-Course)
 • قبولی در آزمون FSP
 • ارائه مدرک زبان آلمانی حداقل سطح B2
 • شرایط سنی کمتر از 21 سال
 • داشتن دانش علمی بالا در حوزه‌های شیمی، فیزیک و بیوشیمی
 • بالا بودن نمرات دوره دبیرستان
 • ارائه مدرک تمکن مالی برای هزینه تحصیل پزشکی در آلمان و هزینه‌های زندگی دانشجویی

توجه کنید که اگر در ایران حدود 35 واحد دانشگاهی در رشته پزشکی مورد نظرتان را گذرانده باشید، دیگر نیازی به تحصیل 1 ساله در کالج‌های آلمان نخواهد بود.

یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل در رشته پزشکی آلمان، داشتن مدرک دیپلم با معدل بالاست. در شرایطی که متقاضی در کنکور سراسری پزشکی ایران قبول نشده یا در کنکور شرکت نکرده باشد، باید به مدت یک سال در کالج‌های پزشکی آلمان برای آمادگی ورود به دانشگاه‌های پزشکی، دوره بگذراند. لازم است بدانید که بعد از گذراندن این دوره یک ساله در کالج‌های آلمان، باید در یک آزمون شرکت کنید. اگر در آزمون ورودی دانشگاه‌های پزشکی آلمان شرکت و نمره لازم را دریافت کنید، می‌توانید تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های آلمان را آغاز نمایید.

3. شرایط سنی تحصیل پزشکی در آلمان

شرایط سنی تحصیل در دانشگاه‌های کشورهای خارجی، به توجه به رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود. اما به‌طور کلی می‌توان گفت که شرایط سنی تحصیل در بیشتر رشته‌ها بین 21 تا 28 سال است. اما شرایط سنی تحصیل پزشکی در آلمان کمی متفاوت است. شرایط سنی تحصیل پزشکی در آلمان در وهله اول به مقطع تحصیلی بستگی دارد، اما به صورت کلی می‌توان گفت که دانشجویان باید کمتر از 21 سال داشته باشند.

4. شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان

همان‌طور که اشاره کردیم یکی از شرایط تحصیل در رشته پزشکی آلمان، داشتن مدرک دیپلم 12 ساله ایران است. اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی را دارید، شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی بین 17 تا 19 متغیر خواهد بود. بنابراین لازم است از دبیرستان‌های ایران با معدل حداقل 17 فارغ‌التحصیل شوید که معدل بالایی خواهد بود.

تحصیل در آلمان / پزشکی در آلمان

5. هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان بستگی به زیرشاخه پزشکی انتخابی در آلمان و همچنین دانشگاهی دارد که انتخاب کرده‌اید. دانشگاه‌های دولتی آلمان تنها هزینه ترم را از دانشجویان دریافت می‌کنند، بنابراین می‌توانید در این دانشگاه‌ها به تحصیل رایگان پزشکی در آلمان بپردازید. اما هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی بسیار بالاتر است.

 • هزینه تحصیل پزشکی در آلمان در دانشگاه‌های دولتی شامل حداقل 250 یورو در هر ترم برای ثبت‌نام و امور اداری است.
 • هزینه تحصیل پزشکی در آلمان در دانشگاه‌های خصوصی حداقل سالانه 20 هزار یورو است.
 • هزینه‌ای زندگی برای دانشجویان پزشکی در آلمان سالانه حدود 8000 یورو است.

6. تحصیل رایگان پزشکی در آلمان

از بین تمام کشورهای اروپایی، امکان تحصیل رایگان پزشکی در آلمان برای دانشجویان خارجی نیز فراهم است. اگر به زبان آلمانی مسلط باشید و بتوانید از دانشگاه‌های دولتی این کشور پذیرش تحصیلی دریافت کنید، امکان تحصیل رایگان پزشکی در آلمان برای شما فراهم خواهد بود. برخی از دانشگاه‌های پزشکی امکان دریافت بورسیه تحصیل پزشکی در آلمان را نیز فراهم کرده‌اند.

تحصیل در آلمان / پزشکی در آلمان

7. بورسیه تحصیل پزشکی آلمان

با توجه به اینکه هزینه تحصیل پزشکی در آلمان در برخی از دانشگاه‌های این کشور بالاست، بنابراین بسیاری از دانشجویان بین‌المللی به دنبال دریافت بورسیه تحصیل پزشکی آلمان هستند. دانشجویان بین‌المللی اگر شرایط لازم را داشته باشند، می‌توانند از این بورسیه‌ها برای تحصیل رایگان در رشته‌های پزشکی استفاده کنند.

 • شرایط دریافت بورسیه تحصیل پزشکی در آلمان
 • داشتن معدل بالا در مقطع دیپلم
 • داشتن مقاله‌های علمی و تحقیقی معتبر
 • داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل B2
 • داشتن فعالیت‌های علمی و تحقیقی
 • داشتن توصیه‌نامه از اساتید
 • انواع بورسیه تحصیل پزشکی آلمان

در حال حاضر حدود 257 نوع بورسیه تحصیلی برای جبران هزینه تحصیل پزشکی در آلمان وجود دارد. این بورسیه‌ها به دانشجویان ممتاز ارائه می‌شود. انواع بورسیه تحصیل پزشکی در آلمان به شرح زیر هستند.

 • بورسیه تحصیل پزشکی آلمان DAAD
 • بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان KAS
 • بورسیه تحصیل پزشکی هینریچ بول
 • بورسیه تحصیل پزشکی در دانشگاه ژاکوبز برمن

لازم است بدانید که برخی از بورسیه‌های دانشگاه‌های آلمان محدودیت سنی دارند. به عنوان مثال، بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان KAS کنارد، محدودیت سنی 30 سال داشته و فقط دانشجویان زیر 30 سال می‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند.

یکی از بهترین بورسیه‌های تحصیل پزشکی که می‌توانید در آلمان دریافت کنید، بورسیه تحصیلی DAAD است. این بورسیه ماهانه حدود 500 یورو برای فارغ‌التحصیلان و 1000 یورو برای دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی است. البته بورسیه تحصیل پزشکی در دانشگاه ژاکوبز برمن ماهانه حدود 1300 یورو خواهد بود.

از جمله دانشگاه‌های ارائه‌دهنده بورسیه تحصیلی برای جبران هزینه تحصیل پزشکی در آلمان می‌توان به دانشگاه‌های زیر اشاره کرد.

 • دانشگاه پاسائو
 • دانشگاه اسنابروک
 • دانشگاه Leuphana Luneburg
 • دانشگاه پوتسدام
 • دانشگاه Hochshule Osnabruck
 • دانشگاه دیزسیورگ-اسن

حالا که با هزینه تحصیل پزشکی در آلمان، شرایط لازم برای تحصیل، شرایط سنی تحصیل پزشکی، شرط معدل برای پذیرش تحصیلی، سطح زبان آلمانی و بورسیه تحصیل پزشکی در آلمان آشنا شدید، وقت آن رسیده تا برای پذیرش تحصیلی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی آلمان اقدام کنید.

پیشنهاد می‌کنیم برای انجام اصولی پذیرش و دریافت ویزا همین‌طور ذخیره زمان، با یک موسسه مهاجرتی همکاری کنید. وکلای خبره و کارشناسان حرفه‌ای موسسه مهاجرتی سروش فردا می‌توانند راهنمای خوبی برای شما باشند. این موسسه سابقه‌ای درخشان و طولانی در اعزام دانشجو به دانشگاه‌های پزشکی آلمان را دارد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits