دلگرم
امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
در مورد علت ایجاد بوی بد سگ چه می دانید؟
3
زمان مطالعه: 12 دقیقه
ممکن است عواملی چون رژیم غذایی، باکتری، داروها و تغییرات هورمونی، اختلالات گوارشی، عفونت غدد مقعدی، غذاهای غنی از پروتئین، انگل ها و ... . باعث بوی بد سگ ها شود.

علت بوی بد سگ و راه رفع آن

امروزه نگهداری از حیوانات خانگی مانند سگ و گربه بسیار باب شده است و افراد زیادی هستند که دوست دارند این موجودات دوست داشتنی را در خانه خود نگه دارند. البته این نگهداری همان‌طور که شیرین و لذت بخش است در برخی مواقع نیز می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد.
به عنوان مثال یکی از این شرایط آزاردهنده که ممکن است برای برخی از سگ‌ها به وجود آید بوی بد و نامطبوع آن‌ها است. بله، برخی از سگ‌ها بنا به دلایل مختلفی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد بوی بسیار بدی می‌دهند که این برای انسان‌ها و افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستند اصلا خوشایند نیست.
صاحبان این حیوانات به دنبال پیدا کردن پاسخ این سؤال هستند که اصلا علت بوی بد سگ چیست و برای از بین رفتن آن چه باید کرد؟

علت بوی بد سگ چیست؟

همان‌طور که گفتیم بوی بد سگ می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. البته تشخیص این علت‌ها کار چندان ساده‌ای نیست و بهتر است هنگام استشمام آن سریعا حیوان خود را به یک مرکز درمانی حیوانات و نزد یک دامپزشک ببرید.
اگر در خارج از ایران زندگی می‌کنید، شاید ابتدایی‌ترین دلیل این اتفاق ممکن است همبازی شدن سگ با راسوها و غلت خوردن در میان مدفوع و گندآب باشد. چون معمولا سگ‌ها علاقه زیادی به بازی کردن با راسوها دارند.

 بوی بد سگ

اما در برخی مواقع این بوهای زننده خبر از بیماری خاصی در سگ‌ها می‌دهند. توجه داشته باشید که بوی سگ‌ها در هر نژادی متفاوت بوده و هر کدام بوی خاص خود را دارند. به عنوان مثال در آزمایشی که توسط دامپزشکی برای مشخص شدن علت بوی بد سگ‌ها انجام شد از سه نژاد مختلف سگ‌ها یعنی سگ ژرمن، سگ شیتزو و سگ تریر استفاده شد. بعد از اتمام آزمایش‌ها متوجه شدند که هر کدام از آن‌ها با این‌که بیماری‌های مشابهی داشتند، بوی بد متفاوتی می‌دهند. در ادامه به برخی از علت‌های دیگر این امر خواهیم پرداخت.

مشکلات پوستی و بیماری‌ها

سگ‌ها می‌توانند به علت مشکلات پوستی مانند سبوره، عفونت‌های پوستی، تجمع قارچ و باکتری در زیر پوست و آلرژی دچار این بوهای بد و زننده شوند.
سبوره یک مشکل پوستی شایع در بین سگ‌ها است که در صورت کنترل نشدن باعث تجمع بیش از حد چربی زیر پوست سگ می‌شود و در این صورت این حیوان بوی بسیار ناخوشایندی مانند پنیر کپک زده و گندیده می‌گیرد. البته در برخی از نژاد سگ‌ها نیز این بیماری، یک بوی شیرین بسیار آزاردهنده‌ای را ایجاد می‌کند که تحمل آن برای انسان‌ها بسیار سخت است.

آلرژی

برخی از سگ‌ها ممکن است به دلایل مختلف دچار انواع آلرژی شوند که ممکن است با بوی بسیار بدی همراه باشد. اگر به موقع متوجه این موضوع نشوید ممکن است با خارش بیش از حد پوست توسط خود سگ زخم‌هایی ایجاد شوند. همین زخم‌ها نیز باعث ایجاد تجمع قارچ و باکتری و عفونت می‌شوند و این بوی بد را تشدید می‌کنند.
به این نکته توجه داشته باشید که سگ‌هایی که دارای پوست چروک هستند بیشتر مستعد بیماری‌های عفونتی بوده و اگر بهداشت آن‌ها به درستی رعایت نشود باکتری و قارچ در لایه‌های پوست آن‌ها نفوذ کرده و این حیوانات با گذر زمان به بیمارهای عفونی بسیار شدیدی دچار می‌شوند و همین امر باعث ترشح بوی بسیار بد در سگ می‌شود.

علت بوی بد مدفوع سگ

برخی از سگ‌ها مدفوع بسیار بد بویی دارند و این سؤال برای صاحبان آن‌ها به وجود می‌آید که علت بوی بد مدفوع سگ‌شان چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که ممکن است روده بزرگ حیوان شما بر اثر خوردن مواد غذایی آلوده یا هر چیز کثیف دیگری دچار آلودگی شده باشد یا باکتری‌ها به آن نفوذ کرده باشند.

دلیل دیگر این امر می‌تواند جذب نشدن برخی از مواد غذایی در بدن سگ‌ها باشد. بدن این حیوانات معمولا غلات و نشاسته را به خود جذب نمی‌کند. در برخی مواقع نیز ممکن است بوی بد مدفوع سگ به خاطر اسهال یا تغییر ناگهانی رژیم غذایی باشد. بنابراین سعی کنید ابتدا در مورد این‌که چه رژیم غذایی برای سگ‌تان مناسب است مطالعه کرده و بعد به‌صورت آهسته آهسته این رژیم را تغییر دهید. زیرا تغییر ناگهانی می‌تواند باعث به هم ریختن معده سگ‌تان شود و نتیجه این امر نیز اسهال و بوی بد مدفوع آن خواهد بود.

علت بوی بد سگ

راهکار از بین بردن بوی بد مدفوع سگ

برای از بین بردن بوی بد مدفوع سگ می‌توانید از جوش شیرین استفاده کنید. برای این‌کار کافی‌ست کمی جوش شیرین را بر روی قسمتی که سگ‌تان مدفوع کرده بریزید. همچنین می‌توانید برای از بین بردن این بوی آزار دهنده از سرکه سیب، خوشبو کننده هوا و تمیز کننده‌های خوشبو استفاده کنید. البته راه حل آسان دیگر این است که محل مدفوع را به خوبی بشویید تا بوی بد از بین برود.

علت بوی بد ادرار سگ

ادرار به طور طبیعی بوی مطلوبی ندارد اما در برخی از سگ‌ها و به‌خصوص توله سگ‌ها این بو بسیار شدیدتر است. ادرار توله سگ‌ها به‌طور طبیعی کمی بوی آمونیاک می‌دهد اما در برخی مواقع ممکن است این بو بسیار زیاد و آزاردهنده شود. این امر نیز به دلیل این است که توله سگ شما دچار عفونت باکتریایی شده یا کلیه او نارسایی دارد.

در این دو شرایط بوی آمونیاک ادرار بسیار شدید می‌شود. بهتر است بعد از استشمام بوی بسیار بد ادرار حیوان خود آن را نزد دامپزشک ببرید. زیرا در صورت بی‌توجهی ممکن است این عفونت‌ها یا نارسایی کلیه، حیوان شما را از بین ببرد. البته دلیل دیگری نیز برای بوی بد ادرار سگ وجود دارد و آن هم خوردن برخی از مواد غذایی ناسازگار است.

راهکار از بین بردن بوی بد ادرار سگ

برای از بین بردن بوی بد ادرار توله سگ یا سگ بالغ خود می‌توانید کمی جوش شیرین و آب را مخلوط کرده و بعد از جمع کردن ادرار، آن را بر روی محل مورد نظر اسپری کنید. همچنین می‌توانید از مواد شوینده آنزیم دار یا سرکه سفید برای از بین بردن این بوی بد از محیط منزل خود استفاده کنید.

علت بوی بد گاز معده سگ

علت نفخ سگ‌ها و بوی بد گاز معده آن‌ها تغییر ناگهانی رژیم غذایی یا خوردن غذای ناسالم و گندیده است. سعی کنید قبل از این‌که رژیم غذایی سگ خود را تغییر دهید ابتدا در این باره مطالعه کنید و ببینید رژیم‌های غذایی مناسب برای جایگزین شدن چه هستند. زیرا اگر غذاهایی که به سگ‌ها می‌دهید با معده آن‌ها سازگار نباشد و نتوانند به درستی آن‌ها را هضم کنند، هم معده آن‌ها نفخ کرده و گاز معده آن‌ها بد بو می‌شود و هم این ‌که مشکلات گوارشی پیدا می‌کنند.

برای کاهش نفخ سگ و رفع بوی بد گازمعده آن می‌توانید از مواد طبیعی مانند روغن نعنا، ماست و زنجبیل استفاده کنید. این مواد می‌توانند نفخ این حیوان را تا حد زیادی کاهش داده و بوی بد گاز معده را از بین ببرند.

علت بوی بد دهان سگ

معمولا بوی بد دهان در بین سگ‌ها و توله سگ‌ها بسیار شایع است و یکی از آزار دهنده‌ترین مسائل برای صاحبان آن‌ها همین موضوع است. بوی بد دهان توله سگ یا سگ‌های بالغ یا حتی سگ‌های باردار می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد.
شایع‌ترین این دلایل، بیماری‌های دندان و عفونت لثه است. بیماری به نام پریودنتاله در سگ‌ها وجود دارد که بر اثر تجمع پلاک و جرم بر روی دندان‌ها به وجود می‌آید.

پلاک بر اثر ترشح بزاق دهان سگ به وجود می‌آید و اگر چند روزی دندان‌های سگ‌تان را تمیز نکنید این پلاک‌ها به جرم تبدیل شده و باعث التهاب لثه و ایجاد عفونت می‌شوند. در نتیجه دهان سگ بوی بسیار بد و نامطبوعی می‌گیرد. پس سعی کنید دندان‌های سگ یا توله سگ‌تان را با مسواک و خمیردندان مخصوص سگ، مرتب مسواک بزنید و به دندان‌های آن‌ها رسیدگی کنید.

علاوه بر این‌ها مشکلات دیگری مانند بیماری‌های کلیوی، دیابت، تجمع اوره در خون، التهاب گلو، التهاب لوزه‌ها، مشکلات گوارشی، رژیم غذایی نامناسب و خوردن غذاها و مواد خوراکی بدبو و فاسد نیز می‌توانند سبب بد بو شدن دهان سگ شوند.

چرا سگ ها بو میدهند ؟

درمان خانگی و رفع بوی بد دهان سگ

معمولا در بیشتر موارد با راهکارهای ساده خانگی می‌توان بوی بد سگ را از بین برد. استفاده از این راهکارها هم به سلامت حیوان شما کمک می‌کند و هم باعث می‌شود که خودتان و اطرافیان از بوی بد آن احساس ناراحتی نکنید. در ادامه تعدادی از این راهکارهای ساده و کاربردی را معرفی خواهیم کرد.

1. مسواک زدن

بهترین راه برای رفع بوی بد دهان توله سگ و سگ و جلوگیری از ایجاد آن مسواک زدن است. سعی کنید دندان‌های سگ خود را مرتب مسواک بزنید تا پلاک‌ها بر روی دندان جمع نشوند و از به وجود آمدن جرم جلوگیری شود. برای این کار باید خمیر دندان مخصوص سگ‌ها یا حیوانات را خریداری کرده و مقداری از آن را بر روی یک مسواک نرم بزنید و به آرامی مسواک را برای چند دقیقه بر روی دندان‌های آن‌ها بکشید.

2. استفاده از هویج

طبق تحقیقات، هویج می‌تواند یک راه حل بسیار مناسب برای از بین بردن بوی بد دهان سگ باشد. می‌توانید روزانه یک یا دو هویج را خرد کرده و آن را به عنوان خوراکی به سگ خود بدهید. با جویدن هویج پلاک‌های روی دندان که بر اثر ترشح بزاق دهان سگ به وجود می‌آیند از بین رفته و بوی بد دهان او نیز کاملا برطرف می‌شود.

3. استفاده از سرکه سیب

یکی دیگر از درمان‌های خانگی برای رفع بد بوی دهان توله سگ استفاده از سرکه سیب است. سرکه سیب جرم دندان‌ها را به‌طور کامل از بین برده و مانند یک تمیز کننده بسیار قوی عمل می‌کند. همچنین باکتری‌های موجود بر روی سطح دندان‌ها را نیز به‌طور کامل از بین می‌برد. سعی کنید بسته به وزن سگ‌تان، مقدار مناسبی از سرکه سیب را با آب مخلوط کرده و بعد از غذا یا در کنار میان وعده به سگتان بدهید.

4. استفاده از جعفری در غذای سگ

راه حل خانگی دیگر برای از بین بردن بوی بد دهان سگ استفاده از سبزی جعفری در غذای او است. شما می‌توانید مقداری جعفری را خرد کرده و به غذای حیوان‌تان اضافه کنید یا برگ‌های آن را به‌صورت جداگانه به خورد او دهید. شاید برای‌تان جای سؤال باشد که چرا جعفری؟ زیرا کلروفیل موجود در این سبزی، باکتری‌های زنده را کشته و آن‌ها را از سطح دندان و هر کجای بدن از بین می‌برد.

چگونه بوی بد سگ را از بین ببریم؟

برای از بین بردن بوی سگ راهکارهای زیادی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

1. استفاده از خوشبوکننده‌های هوا

برای از بین بردن بوی بد سگ می‌توانید از خوشبو کننده‌های هوا استفاده کرده و چندین بار در روز آن‌ها را در محیط منزل‌تان اسپری کنید. همچنین اسپری‌هایی وجود دارند که مخصوص سگ‌ها هستند. شما می‌توانید با اسپری کردن آن‌ها بر روی بدن سگ‌تان، از شر بوی بد بدن سگ خلاص شوید.

2. تمیز کردن جای خواب سگ

سعی کنید هرروز جای خواب سگ‌ خود را تمیز کرده و حداقل هفته‌ای 1 الی 2 بار زیر اندازی که برای آن‌ها پهن می‌کنید را بشویید. اگر زود به زود جای خواب و پارچه‌های رختخواب سگ‌تان را تمیز نکنید بر اثر ریختن موها و عرق کردن بوی بسیار بدی در محیط پخش می‌شود که باعث آزار شما و سایرین خواهد شد.

رفع بوی بد سگ

3. استحمام

سعی کنید حداقل روزی 1 بار سگ‌تان را به حمام برده و پوست بدن آن را با استفاده از شوینده‌های مخصوص و مناسب کاملا تمیز کنید. بدن سگ‌ها خیلی زود عرق کرده و بوی بدی می‌گیرد؛ به همین دلیل تمیز بودن مداوم بدن آن‌ها بسیار مهم است و باید برنامه منظمی برای آن در نظر بگیرید.

4. استفاده از سرکه سیب

می‌توانید مقداری آب و سرکه سیب را با یکدیگر مخلوط کرده و این محلول را روزی 2 تا 3 بار بر روی جایی که سگ‌تان خوابیده یا بازی کرده اسپری کنید. سپس آن را با استفاده از یک پارچه کاملا پخش کرده و اجازه دهید تا خشک شود.

منبع : زیماپتاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits