دلگرم
امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
آسانترین روش ها برای آموزش شغل آتش نشانی به کودک

آسانترین روش برای آموزش شغل آتش نشانی به کودک

آسانترین روش ها برای آموزش شغل آتش نشانی به کودک
2
زمان مطالعه: 6 دقیقه
آموزش نکات آتش نشانی به کودکان یکی از مهم ترین موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد با ما همراه باشید تا شما را با نحوه ی آموزش آتش نشانی به کودکان آشنا نماییم.

آموزش آتش نشانی به کودکان

ایمنی کودکان در برابر آتش سوزی یعنی آشنایی کودک با مواردی که امنیت جانی او را به خطر می اندازد. بچه از دو سالگی به بعد به راحتی قادر است کبریت را آتش بزند.

آموزش اصول ایمنی آتش نشانی در مدارس به منظور آمادگی دانش آموزان هنگام مقابله با بحران‌های طبیعی و حوادث غیرمترقبه در مدارس انجام می شود. شهروندان می‌توانند از کارشناسان آتش‌نشانی برای آموزش بهره ببرند و توصیه هایی را در مورد جلوگیری از حوادث، نکات ایمنی و اطفا حریق و موارد دیگر را بیاموزند.

با توجه به اینکه یکی از اهداف سازمان سازمان آتش نشانی پیشگیری و اطفا حریق و پوشش حوادث است در بخش آموزش، برنامه های آموزشی را به همه شهروندان و در مدارس به دانش آموزان ارایه می کند تا با ارایه این آموزش های و مباحث ایمنی از بروز خطرات و مشکلات احتمالی که برای خانواده و جوامع امروزی پیش می آیند، جلوگیری بکند.

اما والدین نیز وظیفه دارند نکات ایمنی آتش نشانی را به فرزندان خود بیاموزند.

آموزش شماره آتش نشانی به کودک

آموزش شغل آتش نشانی به کودک

آموزش نکات ایمنی به کودک در قبال آتش سوزی

به کودکان یاد بدهید که به فندک و کبریت دست نزنند و اگر جایی روی زمین آنها را پیدا کردند، به شما بدهند. به آنها توضیح بدهید که ممکن است لباس شان بسوزد و یا حتی آتش بگیرد و باعث آتش سوزی کل خانه شود.

در مورد ایمنی کودکان در برابر آتش سوزی به آنها آموزش دهید که چراغ، ضبط، تلویزیون و وسائل الکتریکی را پس از استفاده خاموش کنند. بچه ها نباید لباس و اسباب بازی های خود را روی لامپ و بخاری بگذارند حتی وقتی که خاموش است.

حتما فرزندان را با نکات ایمنی در هنگام آتش سوزی آشنا کنید و ایستادن دراز کشیدن و غلتیدن را تمرین کنید. به کودکان بیاموزیم در چنین شرایطی اصلاً ندوند. به او بگویید اگر بدود، باد موجب شعله ور شدن آتش می شود.

روی زمین دراز بکشد و صورتش را با دست بپوشاند، غلط بزند تا آتش خاموش شود. فورا روی تمام قسمت های سوخته کمپرس آب سرد بگذارید و از کمک های اولیه استفاده کنید.

برای پیشگیری از آتش سوزی حتما دستگاه های هشدار دهنده را در منزل خود نصب کنید تا در صورت آتش گرفتن و در نتیجه بلند شدن دود بسرعت واکنش نشان دهند. توجه داشته باشید که این دستگاهها می توانند تا ۵۰ درصد از بروز مشکلات بعدی به وجود آمده پیشگیری کنند.

باید به کودک خود آموزش دهید تا در صورت متوجه شدن علائم آتش مانند دود و یا شعله های آتش چگونه به مراکز آتش نشانی اطلاع دهند.

پله های اضطراری و چگونگی استفاده از آن ها را در مواقع ضروری به کودکتان آموزش دهید.

کبریت و همه ی وسائل آتش زا را در کشوهای کلید دار نگهداری کنید. مراقب کودکان باشیم. هیچ گاه بچه ها را با گاز یا شمع روشن تنها نگذارید، حتی برای مدت کوتاه.

آموزش نکات آتش نشانی به کودکان

معرفی آتش نشانی به کودکان

آموزش آتش نشانی به کودکان در مدارس

آموزش آتش نشانی از سن مهد کودک تا مقطع دانشگاهی را در بر می گیرد و این آموزش ها به صورت برنامه ریزی شده با حضور کارشناسان سازمان در کلاس ها انجام می شود.

نزدیک به دو دهه است که هر ساله آموزش های ایمنی در مدارس ارائه می شود. در روز اول مهرماه، نیروهای عملیاتی و آموزشی سازمان آتش نشانی با حضور در مدارس، دفترچه های حاوی شعارهای ایمنی را به دانش آموزان اهدا کرده،

در طول سال تحصیلی نیز بنا به درخواست های مدارس، مباحث ایمنی و آتش نشانی به دانش آموزان آموزش داده می شود.

آشنایی شهروندان با خدمات آتش نشانی و همچنین حضور کودکان و نوجوانان در ایستگاه ها باعث می شود تا فعالیت ها و تجهیزات آتش نشانان به مردم شناسانده شود.

علاوه بر این در واحدها و برج های مسکونی هیات مدیره این واحدها می توانند با درخواست از سازمان آموزش های مرتبط با مباحث ایمنی در خانه و مجتمع را همزمان با فرزندان بیاموزند.

مراکز عالی، دانشگاه ها و مدارسی که خواهان فراگیری دوره های تخصصی هستند، مطابق نیاز درخواست شان را به آتش نشانی اعلام می کنند و آموزش ها مدت زمان سه روزه تا یک ماه را در برمی گیرد.

در این دوره های آموزشی مباحث کلی ایمنی برای دانش آموزان مطرح می شود و درصورت درخواست آموزش های خاص از سوی دانش آموزان، برنامه های آموزشی به صورت خاص برگزار می شود.

همان طور که آتش نشان داوطلب برای عموم مردم و دانش آموزان داریم، آموزش آتش نشانی داوطلب را هم در برنامه ها داریم که در دوره های چهار روزه برگزار می شود.

اشخاص علاقه مند بعد از گذراندن این دوره های کوتاه مدت چهار روزه می توانند در دوره های بلند مدت یک ماهه شرکت کنند و در پایان این دوره ها مدرک تخصصی به آنها ارایه می شود.

معمولا آموزش های دوره های آتش نشان داوطلب کوتاه مدت و بلند مدت درون سازمان انجام می شود و مجزا از کلاس های تئوری اقدامات عملی هم در این دوره های آموزشی به اشخاص داوطلب آموخته می شود.

فراگیری آموزش ها و مباحث ایمنی از ابتدای کودکی موجب می شود که فرزندان از بروز خطرات جلوگیری کنند و یا در موقع بروز خطرات احتمالی استفاده بسیار مفیدی از این آموزش ها داشته باشند.

در مدارسی که این آموزش ها برای دانش آموزان ارایه نشده است، مدیران این مدارس می توانند با ارایه درخواست به سازمان آموزش های تخصصی را بر حسب نیاز مطالبه کنند تا این دوره های آموزشی برای دانش آموزان مدارس برگزار شود.

رعایت اصول ایمنی در هر قشری جز جدایی‌ ناپذیر فرهنگ شهرنشینی است. افزایش آموزش عمومی ایمنی علاوه بر کاهش هزینه خدمات ایمنی در شهر، سطح زندگی شهروندان را افزایش می‌دهد و وقوع حوادث غیرمترقبه را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

رعایت نکات ایمنی در محیط های آموزشی مهم است و دانش‌آموزان در مدارس آموزش‌ها و نکات ایمنی مورد نیاز را برای پیشگیری از وقوع حوادث دریافت می کنند. در حقیقت دانش آموزان بهترین قشر برای انتقال آموزش های ایمنی و فرهنگی به سایر اعضای خانواده و دوستان خود هستند.

آموزش نکات ایمنی و اطفا حریق به دانش‌آموزان در مدارس افزایش آگاهی دانش‌آموزان با آموزش‌های اولیه ایمنی را به همراه دارد و آنها با مقدمات مبانی حریق، کار عملی و شیوه استفاده از کپسول‌های اطفای حریق و تجهیزات اطفا حریق آشنا می‌شوند و همین آموزش ها خطرات را کاهش می دهد.

13 توصیه ایمنی در مواقع آتش سوزی و مراقبت از کودکان در مهد کودک ...

توصیه های ایمنی از خانه تا مدرسه برای حفظ سلامت دانش آموزاناین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits