دلگرم
امروز: جمعه, ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۳ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۳۱ مه ۲۰۲۴ میلادی
بهترین روتین مراقبت از پوست های جوش دار و چرب
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
استفاده از یک روتین مراقبتی روزانه از پوست باعث می شود پوست همیشه شاداب بماند و کمتر دچار مشکلات پوستی شود .

یکی از مشکلاتی که اغلب افراد در سنین جوانی و نوجوانی با آن مواجه هستند، بروز جوش بر روی پوست می باشد و در صورتی که مراقبت های لازم از پوست انجام نگیرد، باعث ایجاد مشکلات زیادی بر روی پوست می شود. در صورتی که پوست شما دچار جوش شده، می توانید با انواع مراقبت های مختلف، میزان این التهابات را کاهش دهید. استفاده از یک روتین مراقبتی روزانه از پوست باعث می شود پوست همیشه شاداب بماند و کمتر دچار مشکلات پوستی شود. پوست های جوش دار دارای شرایط خاصی می باشند بنابراین باید در مراقبت از این گونه پوست ها حساسیت زیادی به خرج دهید و تغییر در سبک زندگی نیز می تواند تاثیر بسزایی در تغییر و درمان این گونه جوش ها داشته باشد.

روتین مراقبت از پوست چیست؟

روتین مراقبت از پوست به مجموعه محصولات بهداشتی گفته می‌شود که به طور منظم در برنامه روزانه استفاده می شود. برای مراقبت از پوست های چرب و جوش دار نیز روتین هایی وجود دارد، در صورتی که از این روتین ها به صورت منظم استفاده شود، تاثیر بسزایی در کاهش این التهابات دارد. جوش ها از نظر ظاهر و میزان شدت به دو دسته تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:

1- جوش های غیر التهابی

جوش های غیر التهابی به صورت جوش های سرسیاه یا سر سفید بر روی پوست بروز می کنند و به صورت خفیف می باشند و در صورتی که به خوبی از پوست مراقبت شود، این جوش ها بعد از یک دوره زمانی التیام پیدا می کند.

۲- جوش های التهابی

در صورتی که جوش های ایجاد شده بر روی پوست از نوع جوش قرمز باشند، در دسته جوش های التهابی قرار می گیرد و نیاز به مراقبت های بیشتری دارد و در صورتی که از اینگونه پوست ها مراقبت نشود، ممکن است جوش ها بزرگتر شده و باعث ایجاد فرورفتگی و برآمدگی هایی بر روی پوست شوند.

افرادی که پوست آنها چرب می باشد بیشتر در معرض این جوش هستند، زیرا چربی های اضافه از پوست خارج نشده و به صورت برآمدگی هایی بر روی پوست ظاهر می شود.

تشخیص نوع پوست

برای تشخیص نوع پوست می توانید صورت را با یک شوینده ملایم بشویید و سپس بعد از چند ساعت پوست را بررسی کنید، در صورتی که بعد از این مدت، بر روی انگشتان دست چربی احساس کردید، شما پوست چربی دارید و در صورتی که پوست، پوسته پوسته و قرمز باشد شما پوست خشک دارید و در صورتی که هیچ کدام از این علائم را نداشته باشد، پوست شما معمولی می باشد، باید عنوان کنیم که هر کدام از پوست ها نیاز به مراقبت های مخصوص به خود را دارد.

روتین مراقبت از پوست های چرب و جوش دار

انتخاب یک روتین مناسب برای مراقبت از پوست جوش دار و چرب تاثیر بسزائی در رفع مشکلات پوستی دارد. یک روتین مراقبتی از پوست جوش دار و چرب شامل موارد زیر می باشد.

۱- استفاده از محصولات بهداشتی مناسب پوست جوش دار

۲- استفاده از روتین روزانه برای پوست چرب

۳- استفاده از روتین شبانه

استفاده از محصولات بهداشتی مناسب پوست جوش دار

محصولاتی که برای پوست جوش دار استفاده می‌شود باید حاوی ترکیبات زیر باشد.

1- سالیسیلیک اسید

یکی از ترکیباتی که تاثیر بسزایی در باز شدن منافذ پوست دارد، سالیسیلیک اسید می باشد و استفاده از محصولات حاوی این ترکیب تاثیر بسزایی در رفع جوش های سرسیاه و سر سفید دارد.

2- بنزوئیل پروکساید

وجود این ترکیب در محصولات بهداشتی باعث از بین بردن باکتری های مسبب جوش می شود.

3- رتینوئیدها

وجود سلول های پوستی مرده بر روی پوست، باعث بسته شدن منافذ پوست می شود. در صورتی که محصولات بهداشتی حاوی رتینوئید باشد این ترکیب باعث لایه برداری پوست می شود و از بسته شدن منافذ جلوگیری می کند.

بهترین روتین مراقبت از پوست های جوش دار و چرب

استفاده از روتین روزانه برای پوست چرب

برای استفاده از روتین روزانه بهتر است مراحل زیر را انجام دهید

1- پاکسازی پوست

یک پاک کننده مناسب برای پوست خود تهیه کنید و هر روز صبح پوست خود را با آن پاک کننده، پاکسازی کنید. در موارد حاد و در شرایطی که محلول های پاکسازی نتواند پاسخگو باشد استفاده از فیشیال پوست می تواند تاثیر به سزایی در پاکسازی داشته باشد.

2- استفاده از تونر

استفاده از تونر، تاثیر بسزایی در رفع چربی های اضافه دارد، اما این تونرها نباید الکل و عطر داشته باشد.

3- استفاده از مرطوب کننده

استفاده از مرطوب کننده، تاثیر بسزایی در هیدراته نگه داشتن پوست دارد، بنابراین از مرطوب کننده مناسب پوست های چرب استفاده کنید.

4- استفاده از کرم ضد آفتاب

پوست های چرب و جوش دار از حساسیت بالایی در برابر نور خورشید برخوردار می باشند، بنابراین استفاده از کرم ضدآفتاب تاثیر بسزایی در مراقبت از اینگونه پوست ها دارد. باید به این نکته توجه کنید که ضد آفتاب شما spf مناسب با شرایط آب و هوایی شما داشته باشد و بدون چربی باشد.

5- استفاده از لوازم آرایشی مناسب

در صورتی که از لوازم آرایشی استفاده می کنید، این لوازم آرایشی باید به گونه‌ای باشد که جوش ها را پوشش داده و بهتر است، کرم پودر شما حاوی سالیسیلیک اسید باشد.

بهترین روتین مراقبت از پوست های جوش دار و چرب

استفاده از روتین شبانه

روتین شبانه نیز تاثیر بسزایی در مراقبت از پوست های چرب و جوش دار دارد، که این روتین باید شامل موارد زیر باشد:

1- پاکسازی آرایش

هر شب باید پوست شما از هرگونه لوازم آرایشی پاکسازی شود. برای این کار بهتر است از یک پاک کننده مناسب استفاده کنید تا از انسداد منافذ پوست جلوگیری کنید. این پاک کننده باید حاوی ترکیبات ملایم باشد.

2- استفاده از یک فیس واش مناسب

به منظور پاک کردن پوست از هرگونه آلودگی بهتر است، بعداز پاک کننده آرایش، از یک پاک کننده پوست نیز استفاده کنید.

3- استفاده از دارو

برای کاهش جوش های پوستی می توان از داروهای مناسب با تجویز پزشک استفاده کنید و استفاده از این محصولات تاثیر بسزایی در درمان جوش ها دارد.

در صورتی که این مراقبت ها به خوبی انجام گیرد باعث کاهش التهابات پوستی می شود و تاثیر بسزایی در رفع جوش ها دارد، علاوه بر این مراقبت ها می توانید از روتین های هفتگی برای مراقبت بیشتر از پوست استفاده کنید، که این روتین شامل موارد زیر می باشد:

۱- استفاده از ماسک های متناسب با پوست

ماسک های زیادی برای پوست های جوش دار وجود دارد، که استفاده از این ماسک ها تاثیر بسزایی در درمان جوش ها دارد و چربی پوست را کاهش می دهد. استفاده از این ماسک ها سه بار در هفته بلامانع است.

بهترین روتین مراقبت از پوست های جوش دار و چرب

۲- استفاده از لایه بردار

همانگونه که در بالا نیز ذکرکردیم وجود سلول های مرده بر روی پوست، باعث انسداد منافذ پوست می‌شود، بنابراین استفاده از لایه بردار ها می تواند تاثیر بسزایی در باز شدن منافذ پوست داشته باشد و از ایجاد جوش های بیشتر بر روی پوست جلوگیری کند، اما استفاده از این لایه بردار ها نباید بیش از اندازه باشد.

مراقبت های لازم از پوست های جوش دار و چرب

۱- شست و شوی صورت دو بار در روز

شستشوی بیش از اندازه صورت باعث افزایش تحریک پوست می شود، بنابراین بهتر است صورت خود را زیاد نشوئید، این شستشو حتی الامکان دوبار در روز صورت خود را شستشو دهید.

۲- جوش ها را دستکاری نکنید.

در صورتی که پوست شما دارای جوش می باشد، از دستکاری کردن جوش ها خودداری کنید، زیرا دستکاری جوش ها باعث نفوذ باکتری ها به سایر قسمت ها شده و جای جوش بر روی پوست باقی می ماند.

۳- وسایلی که در تماس با پوست می باشند، باید ضدعفونی باشند.

هر وسیله ای که پوست با آن در ارتباط می باشد مانند بالش و وسایل آرایشی باید هر هفته شستشو داده شوند تا عاری از هر گونه آلودگی باشند.

۴- استفاده از محصولات بدون چربی

چنانچه پوست شما چرب و دارای جوش می باشد، بهتر است از محصولاتی برای پوست استفاده کنید که بدون چربی باشد. همچنین محصولاتی که حاوی الکل یا عطر هستند نیز باعث آسیب به پوست های جوش دار می شود.

۵- زیاد آب بنوشید.

نوشیدن آب زیاد باعث هیدراته نگه داشته شدن پوست می شود و از بروز جوش جلوگیری می

کند، بنابراین حداقل روزانه ۸ لیوان آب بنوشید.

۶- رژیم غذایی مناسب داشته باشید.

در صورتی که مصرف بعضی از مواد غذایی باعث ایجاد جوش هایی بر روی پوست شما می شود، از این مواد غذایی کمتر استفاده کنید و به فکر جایگزین این ماده غذایی باشید.

۷- از لایه بردار های مناسب پوست استفاده کنید.

این لایه برداری پوست نباید بیش از اندازه انجام بگیرد. همچنین لایه بردار ها باید حاوی ترکیبات ناملایم نباشد که باعث ایجاد آسیب های بیشتر بر روی پوست شود.

بهترین روتین مراقبت از پوست های جوش دار و چرب

کلام آخر

در صورتی که جوش هایی به وجود آمده بر روی پوست شما از نوع خفیف باشد، با استفاده از این روتین های مراقبتی می‌توانید به برطرف کردن آن کمک کنید، اما در صورت وجود جوش های شدید برای درمان آنها بهتر است از پزشک با تجربه کمک بگیرید، که با توجه به جوش ها و نوع آنها از داروهای موضعی و خوراکی برای درمان آنها تجویز می شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits