روش نگهداری از پوتوس ابلق

۳,۹۶۴
۱
۰
دوشنبه, ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۱۲

کاشت و تکثیر پوتوس ابلق


پوتوس از خانواده گل‌شیپوریان و ارزش تزئینی آن مرهون رنگ‌های ابلق مرکب زرد تند و سفید مایل به کرم است. این گیاه زیبا توانایی این را دارد که اتاق شما را تبدیل به یک جنگل کوچک کند. برگ های قلبی شکل سبز تیره یا ابلق پوتوس روی شاخه هایی می رویند که بسیار سریع رشد می کنند و خاصیت بالا رونده دارند.

این گیاه زینتی هم جزء خانواده آراسه و نیازهایش مانند فیلودندرون ها است، گونه های زیادی دارد و زادگاهش آسیای جنوبی است، در تمام خانه ها عمومیت پیدا نموده و سریع الرشد و ارزان و کم توقع است، رنگ برگ ها از سبز تا سبز ابلقی با مخلوطی از رنگهای زرد و زرد تند و سفید کرمی است، شاخه های بالا رونده و آویزان آن در منازل تا حدود ۵ متر می رسد که با هدایت و ثابت نمودن آنها بدنه دیوارهای اتاق را تزئین می کند، رطوبت کم محیط را تحمل می کند و تکثیر آن ساده است.

این گیاه مقاوم به نور کم ،گزینه بسیار خوبی برای دفاتر کم نور و ادارجات و کارخانه ها است که با توجه به قدرت تصفیه کنندگی بالا ،در این هوای آلوده بسیار مناسب و پرکاربرد می باشد. پتوس رطوبت کم محیط را تحمل و تکثیر آن ساده است و به طور کلی گیاهیست که به نور و آب کمی نیاز دارد.

این گیاه زیبا توانایی این را دارد که اتاق شما را تبدیل به یک جنگل کوچک کند. برگ های قلبی شکل سبز تیره یا ابلق پوتوس روی شاخه هایی می رویند که بسیار سریع رشد می کنند و خاصیت بالا رونده دارند.

گل

نیازهای اکولوژیک پوتوس ابلق

نور: این گیاه طیف وسیعی از نور محیط را تحمل می‌کند اما در محیطی پر نور رشد بهتری دارد و برگها حالت ابلق خود را به خوبی نشان می‌دهند. البته پر نور بودن محیط به معنی تابش نور مستقیم آفتاب نیست .

نور مستقیم آفتاب در زمانی از سال که دمای هوا خنک است مشکلی ایجاد نمی کند اما زمانی که دما افزایش می یابد وجود چنین مسئله ای می تواند منجر به سوختن نوک و حاشیه برگها و یا ظهور نواحی خشکیده و سوخته و کرم-سفید رنگ بر روی پهنه برگ شود .

بنابراین در طی فصول گرم سال این گیاه را در مکانی با نور غیر مستقیم آفتاب قرار دهید. با کاهش نور محیط برگها نیز به رنگ سبز یکدست در می‌آیند. نور شدید نیز موجب رنگ پریدگی برگها می شود.

دما: این گیاه در دمای ۳۰-۱۵ رشد مناسب دارد. اگر دما به پایین‌تر از ۱۲-۱۰ درجه سانتیگراد نفوذ کند برگها زرد می‌شود و لکه‌هایی قرمز – نارنجی بر روی آن شکل می‌گیرد. با افزایش دما به آبیاری این گیاه بیشتر توجه نشان دهید (البته در این عمل زیاده روی نکنید!) و حتی در روزهای گرم و داغ میانه تابستان گیاه را با آب بدون املاح اسپری کنید.

آبیاری: به محیط مرطوب نیاز دارد بنابراین در طی فصل رشد به خوبی این گیاه را آب دهید به عنوان مثال هفته‌ای ۵-۴ مرتبه. البته در فاصله بین دو آبیاری بگذارید تا سطح خاک تا حدودی خشک شود و سپس گیاه را اب دهید.

حتی برخی از پرورش دهندگان توصیه می کنند سطح خاک کاملا خشک شود و سپس گیاه آبیاری شود. با سرد شدن هوا تعداد دفعات آبیاری را کاهش دهید و هر ۸-۷ روز یک بار گیاه را آب دهید. اگر گیاه در هوای گرم برای مدت زمانی نسبتا طولانی تشنگی ببیند برگها و ساقه آن خم می‌شود و بعد از مدتی می‌خشکد.

اگر خاک گلدان بسیار خیس و باتلاقی شود در ابتدا ساقه ها استحکام خود را از دست خواهند داد . با ادامه این وضعیت گیاه حالتی پژمرده می‌یابد و شاخه‌ها خود را می‌اندازند. همچنین حاشیه برگها سیاه می‌شود و بر روی آنان نیز لکه‌های قهوه‌ای رنگی شکل می‌گیرد.

خاک مناسب: بستر خاکی غنی و مرطوب برای این گیاه مناسب است و از مخلوط خاک، پیت موس و پرلایت می‌توان استفاده کرد. زیاد شدن فاصله برگها و ریز ماندن برگهای گیاه نشانه کمبود مواد غذایی بستر کاشت است. برای تغذیه مصنوعی این گیاه می توان در طی فصل رشد هر دو هفته یکبار از کودهای مخصوص گیاهان زینتی استفاده کرد.

تمیز نمودن برگها: جهت تمیز نمودن برگها از غبارپاشی یا مالش پارچه یا اسفنج مرطوب بر روی سطح برگها استفاده کنید.

غبارپاشی: تابستان ۳-۲ بار در هفته ، زمستان ۲ بار در هفته با آب ولرم.

تغذیه: ۳ گرم در لیتر کود محلول در آب و یا کود مایع هر ۲ هفته ۱ بار از فروردین تا آبان ماه

گیاه

عوض کردن گلدان پوتوس ابلق

زمانی که ریشه به اندازه کافی رشد کرد گیاه را به گلدان بزرگتری منتقل کنید. برای اینکه مطمئن شوید که گیاه به گلدان بزرگتری احتیاج دارد نگاهی به کناره‏‌های سطح خاک و منفذ زیر گلدان بیندازید. ریشه‏‌های طویل از منفذ زیر گلدان و لبه‏‌های سطح خاک بیرون می‏زنند در اینصورت گیاه به گلدان بزرگتری احتیاج دارد.

گلدانی یک درجه بزرگتر از گلدان قبل تهیه نموده، به گیاه آب کافی بدهید، آن را وارونه کنید و ضربه‏‌ای به ته گلدان بزنید. گیاه با ریشه و خاکهای اطرافش از گلدان خارج می‏شوند. مقداری از خاک‌های نامرغوب و ریشه‌های ضعیف را جدا کنید حالا به گلدان جدید قدری خاک اضافه نموده و گیاه را منتقل کنید و با خاک مرغوب اطراف را پر کنید گیاه را آبیاری کنید و در محل مناسب بگذارید.

روش تکثیر پوتوس ابلق

این گیاه بالا رونده و زیبا، یکی از گیاهانی است که تکثیر آن با موفقیت بسیار همراه است. زمانی که ریشه دهی صورت میگیرد تحمل گیاه در مقابل آشفتگی کم می شود. بنابراین بهتر است قلمه‌ها ازابتدا در گلدانی کشت شوند که در آینده در آن رشد کافی کنند.

همچنین بهتر است قلمه‌ها را پس از ریشه دهی با کود مایع تغذیه کنند. برای تکثیر شما می توانید قلمه‌ای انتهایی ساقه را به طول ۸ تا ۱۰ سانتی متر، با یک چاقوی تیز جدا کنید و انتهای قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و یا هر ۳ تا ۵ قلمه را در گلدان با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست بذر و قلمه، بکارید.

خاک را مرطوب کنید و گلدانها را در نور مناسب و دمای ۲۰درجه سانتی گراد نگاه دارید و با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. ریشه دهی یکماه یا بیشتر طول خواهد کشید.

گیاهانی که در بهار تکثیر شده‌اند، انبوه‌تر و شکیل‌تر می‌باشند. این گیاه در محل گره ساقه، به راحتی تولید ریشه نابجا می‌کند.
پس میتوان از محل همین گره‌ها قلمه گرفت و در ماسه قرار داد تا ریشه دار شوند. از تقسیم بوته هم می‌توان برای تکثیر آن استفاده کرد و در آب نیز ریشه دار می‌شود.

برای ازدیاد پوتوس به روش قلمه می‌توانید قطعاتی از قسمتهای ضخیم ساقه را به طول ده سانتی‏متر جدا نموده و در آب قرار دهید، وقتی قلمه‏‌ها ریشه زدند آنها را به گلدان منتقل کنید.

هر چند بهار مناسبترین زمان برای ازدیاد پوتوس است اما درداخل آپارتمان هر زمانی می‏ توان آن را تکثیر نمود. بهترین درجه حرارت برای ریشه‏ زایی قلمه‏ ها ۲۱ درجه سانتی‏گراد است.

پوتوس

آفات و بیماریهای پوتوس ابلق

  • کنه ریز قرمز و شپشک ها آفاتی هستند که گیاه را تهدید می کنند.وجود تار عنکبوت بر سطح زیرین برگ ها از علائم وجود کنه است.
  • در صورتی که بستر آن طولانی مدت خیس بماند دچار پوسیدگی ریشه می شود و برگها حالت افتاده و بی رمق می گیرند.
  • اگر نوک و یا حاشیه برگ ها حالت سوختگی پیدا کردند به دلیل زیاد بودن نور است.
  • وجود لکه زرد می تواند دلایل متعدد داشته باشد از جمله ؛ آفت ،کمبود نیتروژن ،استفاده از مواد براق کننده برای برگ ها و …
  • زخم های پنبه مانند سفید رنگ می تواند عامل ان حشره آفت است،هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی یا با پنبه آغشته به محلول سم لکه ها را خیس کنید.
  • برگها و ساقه ها خم شده و خشک می تواند بخاطر هوا خیلی گرم باشد و یا گیاه تشنه است،گلدان را به محل خنک تری منتقل و فورا آبیاری نمایید،غبارپاشی فراموش نشود.
  • برگهای کم رنگ به خاطر کمبود نور می باشد.،گیاه را به محل روشن تری با نور غیر مستقیم منتقل نمایید.
  • برگها رنگ پریده می تواند بخاطر شدت نور زیاد باشد،گلدان را به محلی با شدت نور کمتر ببرید.
  • اگر رشد گیاه کند است احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد.کمبود عناصر خاک گلدان را با تغذیه هر ماه یکبار در طول سال و نصف میزان توصیه شده جبران کنید.

separator line

بیشتر بخوانید:

راهنمای کاشت و پرورش گل ختمی

از پرورش گل ابری چه می دانید؟؟

روش کاشت و پرورش گل میخک

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم