دلگرم
امروز: جمعه, ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۸ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۰۷ اوت ۲۰۲۰ میلادی
علت تاخیر سهام دارا دوم چیست ؟
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاخیر سهام دارا دوم : صندوق های ETF شامل ۳ قسمت از سهام های دولت می باشد که اولین سهام با عنوان صندوق دارا یکم بورس در خرداد ماه عرضه شد و حالا قرار است دومین صندوق ETF با نام صندوق واسطه گری پالایشی با نماد دارا دوم در بورس عرضه شود.

علت تأخیر در عرضه سهام ETF دوم در بازار سهام چیست ؟

صندوقهای سرمایه گذاری بعنوان ابزاری جهت کاهش ریسک ورود به بازار سرمایه در سراسر دنیا شناخته می شوند از این رو استفاده از آن در میان سهامداران خرد که اطلاعات تخصصی از وضعیت کلان بازار ندارند شایع است.

سرمایه گذاری در صندوقها از طریق خرید واحدهای هر صندوق امکان پذیر است. صندوقهای ETF همانند سهام عادی در بورس قابل خرید و فروش هستند. این صندوقها می توانند از انواع درآمد ثابت، سهامی، مختلط یا مبتنی بر طلا باشند.

مزایای صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF)

در مرحله اول عرضه سهام شرکت های دولتی دارا یکم نتیجه ی خوبی به همراه نداشت، به همین خاطر دولت باید اقدامات لازم جهت مدیریت در عرضه صندوق های etf بعدی بیاندیشد تا بتواند سیر معاملات صندوق های etf بعدی را به شکل بهتری هدایت کند.

مزایای صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس یا ETF عبارتند از:

  • مهمترین مزیت و تفاوت این صندوقها در مقایسه با سایر صندوقهای سرمایه گذاری مشترک، قدرت نقدشوندگی بالای آنهاست.
  • معافیت مالیاتی معاملات واحدها
  • متنوع سازی با حذف هزینه و صرف زمان اندک
  • سادگی، سهولت و سرعت در معامله بورس مانند سهام عادی
  • کاهش زمان تسویه نسبت به سایر صندوقها
  • خرید و فروش آنلاین واحدهای صندوق
  • نداشتن دامنه نوسان برای معامملات روزانه

تاخیر در عرضه سهام دارا دوم

علت تأخیر در عرضه سهام دارا دوم می تواند طی کردن مراحل اداری عرضه ی سهام های دولتی باشد و با توجه به اطلاعاتی که در دست است عرضه سهام etf دوم با نام دارا دوم که متشکل از سهام شرکت های پتروشیمی و پالایشگاهی است قرار است طبق برنامه های مخصوص و ویژه ای ارائه شود.

برنامه ویژه وزارت اقتصاد برای عرضه ETF پتروشیمی‌ها در بازار

سلاح‌ورزی در پاسخ به این سوال که هم‌اکنون روند عرضه سهام‌های ETF در بازار بورس چه گونه است، بیان کرد: در مرحله اول عرضه صندوق‌های قابل معامله نتیجه خوبی را به دنبال نداشت به همین علت دولت تدبیری را اندیشید که روند معاملات بهتر شود. در ادامه باید اشاره کرد مجموع سهام شرکت‌های دولتی که در حال حاضر دولت آن را در بازار بورس عرضه می‌کند به نحوی است که همه افراد می‌توانند در آن سرمایه‌گذاری کنند.

عضو شورای عالی بورس بیان کرد: انتقادی که به این نوع از عرضه سهام از اول وارد شد این مسئله بود که باید دولت هم زمان با فروش این سهام‌ها مدیریت آن‌ها را واگذار می‌کرد. ما امیدوار هستیم که طبق گفته‌های دولت این واگذاری‌ها تا سال دیگر صورت گیرد.

او در پاسخ به این سوال که علت تاخیر در عرضه صندوق ETF دوم شامل شرکت‌های پتروشیمی در بازار سهام چیست، تصریح کرد: اگر این امر علت خاصی داشته باشد تنها دلیل می‌تواند طی کردن مراحل اداری باشد؛ اما با توجه به اطلاعاتی که به دستم رسیده است وزارت اقتصاد در خصوص عرضه این سهام پتروشیمی‌ها برنامه‌ مخصوصی را ترتیب داده است.این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter