دلگرم
امروز: جمعه, ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۷ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۰۷ اوت ۲۰۲۰ میلادی
صندوق دارا دوم چیست و چه زمانی عرضه میشود ؟
2
زمان مطالعه: 6 دقیقه
صندوق واسطه گری دارا دوم یا صندوق ETF دوم یا صندوق پذیره نویسی دوم دولت که تابستان ۹۹ عرضه می شود، از جمله صندوق های واسطه گری است که دولت برای رونق بازار سرمایه و خرید آسان تر سهام توسط عموم مردم، عرضه می کند.

صندوق دارا دوم چیست ؟

دومین صندوق سرمایه گذاری ETF دولتی، صندوق دارا دوم نام دارد که با هدف دسترسی اکثر مردم به بازار بورس و ارتقاء وضعیت اقتصادی خانواده ها از سوی دولت عرضه می گردد.

تا کنون زمان دقیق پذیره نویسی آن مشخص نشده است. ثت نام این صندوق برای عموم آزاد بوده و خریداران به مدت ۲ هفته پس از ابلاغ زمان دقیق پذیره نویسی برای خرید آن زمان دارند.

صندوق های سرمایه گذاری دارا دوم دولتی با ۲۰% تخفیف ارائه می شود انتظار می رود که همچون صندوق دارا یکم با استقبال خوب مردم مواجه شود.

برای خرید صندوق دارا دوم کافیست در بازه زمانی پذیره نویسی با مدارک شناسایی (کارت ملی) به بانک مراجعه نمایید البته افراد دارای کد بورسی نیاز نیست به بانک مراجعه نمایند.

سرمایه گذاران بدانند که تا یک ماه امکان فروش آن را ندارند. حداقل مبلغ لازم برای خرید صندوق دارا دوم ۱۰۰ هزار تومان می باشد.

صندوق دارا دوم کی عرضه میشود؟

زمان عرضه صندوق دارا دوم هنوز قطعی نشده است. طولانی بودن مراحل اداری عرضه سهام های دولتی یکی از دلایل تاخیر در زمان عرضه دارا دوم می باشد اما احتمالا صندوق دارا دوم در اواخر تیر ماه و یا اوایل مرداد ماه عرضه شود.

سبد صندوق واسطه گری مالی دوم شامل چه سهم هایی است ؟

همانطور که می دانید صندوق سرمایه گذاری دارا یکم متشکل از سهام بانک های صادرات ، ملت ، تجارت ، بیمه اتکایی و بیمه البرز بود اما صندوق سرمایه گذاری دارا دوم، دارای ۲۰۰ سهم از نمادهای شبریز، شپنا، شتران و شبندر به ارزش ۲ میلیون تومان می باشد.

چگونه صندوق سرمایه گذاری دارا دوم را بخریم ؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد سرمایه گذاران می توانند از دو طریق (با کد بورسی یا کارت ملی) نسبت به خرید صندوق واسطه گری مالی دوم اقدام نمایند.

افرادی که دارای کد معاملاتی هستند می توانند از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری خود نسبت به ثبت سفارش خرید اقدام کنید و سرمایه گذارانی که فاقد کد بورسی هستند می توانند از طریق بانک ها در این صندوق های ETF دولتی، سرمایه گذاری نمایند که روش پذیره ‌نویسی در آن به قیمت ثابت بر مبنای ارزش اسمی هر واحد صندوق خواهد بود.

شرایط پذیره نویسی صندوق دارا دوم چگونه است ؟

پذیره نویسی به معنای ثبت نام می باشد و پذیره نویسی صندوق ETF دارا دوم به معنای ثبت نام برای خرید آن می باشد در ادامه مطلب به شرح کامل شرایط خرید صندوق دارا دوم می پردازیم.

صندوق های ETF دولتی دوم به اشخاص حقوقی تعلق نمی گیرد.
  1. سرمایه گذاران می توانند در بازه زمانی مشخص در ساعات ۱۴ الی ۱۶ در سامانه معاملاتی، سفارش خود را ثبت نمایند و پس از جمع آوری سفارشات توسط کارگزاری ها تمامی سفارشات در سامانه معاملاتی حذف خواهد شد به همین دلیل سرمایه گذاران نمی توانند خارج از ساعات تعیین شده نسبت به ویرایش و یا حذف سفارش خود اقدام نمایند.
  2. یکی از شرایط صندوق های واسطه گری مالی دوم این است که خرید آن رده سنی نداشته و به هر شخص حقیقی دارای کد ملی (ملیت ایرانی) تعلق می گیرد.
  3. در پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری دارا دوم حداکثر ۵ روز کاری پس از اتمام مهلت پذیره نویسی به هر متقاضی دارای کد ملی به میزان ۲۰۰ سهم از نمادهای مذکور تخصیص می یابد و این در شرایطی است که اگر مجموع ارزش ریالی درخواست ‌های خرید بیش از ارزش سهام مدنظر به منظور انتقال به صندوق باشد، واحدهای صندوق به روش تسهیم ‌به‌ نسبت به متقاضیان اختصاص پیدا می کند.
  4. اگر به هر دلیلی واحد سرمایه گذاری صادر نشود و یا کمتر از مبلغ تعیین شده به کد معاملاتی و یا کد ملی تخصیص یابد مدیر موظف می باشد که آن اختلاف مالی و به اصطلاح مابه التفاوت وجوه واریز شده را حداکثر تا ۵ روز کاری پس از بازه زمانی تعیین شده برای پذیره نویسی به حساب شخص بازگرداند.

* اگر سرمایه گذار از طریق سامانه و شعب بانکی اقدام به پذیره نویسی کرده باشد مابه التفاوت وجوه واریزی در زمان مشخص شده به حسابی بانکی شخص باز می گردد.
* اگر از سامانه معاملاتی اقدام به خرید صندوق دارا دوم نموده باشد مابه التفاوت وجوه واریزی به‌ حساب شخص صاحب کد معاملاتی واریز خواهد شد.

۵. پس از جمع آوری سفارشات و پالایش اطلاعات و اتمام زمان پذیره نوبیسی و همچنین دریافت مجوز فعالیت توسط سازمان بورس و اوراق بهادار، صندوق متشکل از ۲۰۰ سهم نماد های مذکور با اعمال ۲۰ درصد تخفیف به میانگین قیمت ۳۰ روزه نمادها البته به شرط آنکه قیمت پس از اعمال تخفیف از ۷۰% قیمت پایانی روز معاملاتی قبل از

شروع پذیره ‌نویسی کم تر نباشد، طی معاملات خارج از جلسه رسمی، به صندوق انتقال می یابد و این انتقال از هرگونه کارمزد معاف است.

نکاتی که پیش از پذیره نویسی صندوق ETF دولتی دوم باید بدانید

سرمایه گذاران پیش از پذیره نویسی در صندوق های سرمایه گذاری دارا د دوم باید بدانند که دامنه نوسان اکثر سهم ها در بازار بورس و همچنین فرابورس ۵% می باشد اما در صندوق های ETF دولتی اینطور نیست.

مسئولیت نقدشوندگی در این نوع صندوق ها بر عهده مدیران آن صندوق می باشد این افراد قیمت ها را در حد مطلوب نگهداشته و از نوسانات شدید جلوگیری می کنند.

سرمایه گذاران بدانند که نحوه پذیره نویسی این صندوق ها با پذیره نویسی عرضه های اولیه متفاوت بوده از این رو به اطلاعیه ها توجه نموده و در بازه زمانی مشخص جهت ثبت سفارش اقدام نمایند.

سهام شرکت هایی که در صندوق های ETF دولتی یکم ، دوم و سوم که عرضه آن تا پایان سال ۹۹ صورت می گیرد، قرار دارند تا ۱ ماه پس از پذیره نویسی، قابلیت فروش در بورس اوراق بهادار تهران را ندارد و این شرایط برای همه پذیره ‌نویسان این سهام، یکسان است.

ویژگی سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری دارا دوم

صندوق های واسطه گری مالی دارا دوم دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد که برای هر سرمایه گذار جذابیت دارد از جمله این ویژگی ها نقدشوندگی بالا ، سادگی، سهولت و سرعت در معامله ، معافیت مالیاتی معاملات واحدها ، کاهش زمان تصفیه نسبت به صندوق‌ های فعلی و تخصیص بهینه ‌دارایی‏ ها‌ (متنوع‌سازی) با حذف هزینه و صرف زمان اندک می باشد.این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter