تاریخ دقیق روز مالیات در تقویم سال ۹۸ چه روزی است ؟

۲,۰۱۶
۰
۰
یکشنبه, ۱۶ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۱
در تقویم ایران 16 تیر ماه روز ملی مالیات و تا 23 همین ماه به نام هفته مالیات نامگذاری شده است. در نظام اقتصادی اسلام هدف از دریافت مالیات؛ اداره جامعه اسلامی، تأمین نیازهای نیازمندان، حفظ سرمایه ها، اصلاح و تقویت نیروهای مسلح می باشد.
تاریخ دقیق روز مالیات در تقویم سال ۹۸ چه روزی است ؟

تاریخ دقیق روز مالیات در تقویم 1398

تاریخ دقیق روز مالیات در تقویم سال 98 برابر است با یکشنبه 16 تیر ماه

separator lineتاریخ دقیق روز مالیات در تقویم 1398/تاریخچه اخذ مالیات/ تاریخ دقیق هفته مالیات در سال 98/

تاریخ دقیق هفته مالیات در سال 98

16 تیر ماه روز ملی مالیات و تا 23 همان ماه به نام هفته مالیات نامگذاری شده است.

separator lineتاریخ دقیق روز مالیات در تقویم 1398/تاریخچه اخذ مالیات/ تاریخ دقیق هفته مالیات در سال 98/

مالیات

مالیات، واژه‏ای عربی است که در زبان فارسی به معانی باج، خراج، ارتفاع، حاصل و محصول به‏ کار می‏رود.

این واژه جمع مالیه به معنای چیزی است که به دارایی و اموال تعلق دارد. مالیات در اصطلاح، سهمی است که به موجب اصل تعاون ملی و براساس مقررات، شهروندان موظف ‏اند از ثروت و درآمد خود، به‏ منظور تأمین هزینه‏ های عمومی و حفظ منافع اقتصادی یا سیاسی و اجتماعی کشور، به قدر و توانایی خود به دولت بدهند تا دولت در هر موردی که مصلحت بداند، مصرف کند.

16 تیر همه ساله چنین روزی تحت عنوان روز مالیات گرامی داشته می شود . وجوهی که دولت برای تأمین هزینه های خود از اشخاص اخذ می نماید مالیات نامیده می شود. مانند مالیات بر ارث - حق تمبر - مالیات بر درآمد املاک- مالیات بر درآمد حقوق - مالیات بر درآمد- مشاغل مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی - مالیات بر درآمد اتفاقی.

separator lineتاریخ دقیق روز مالیات در تقویم 1398/تاریخچه اخذ مالیات/ تاریخ دقیق هفته مالیات در سال 98/

تاریخچه اخذ مالیات

ایرانیان از زمان هخامنشیان برای دریافت مالیات و امور مالی کشور دفاتر و سازمانهای مرتبطی داشتند. در زمان ساسانیان اخذ مالیات صورت کاملتری بخود گرفت و سه نوع مالیات بنام های اراضی، سرشماری و سرانه دریافت می شد.

پس از تسلط اعراب به ایران، در زمان حجاج بن یوسف ثقفی دفاتر مالیاتی از فارسی به عربی برگردانده شد و در دوره سلجوقی با دستور عبدالملک کندری وزیر طغرل مجدداً به فارسی بر گردانده شد.

در زمان سلطنت صفویه تجارت خارجی و درآمد گمرکی به مالیات اضافه و در دوره افشاریان گسترش بیشتری یافت. در دوره قاجاریه وضع مالیه کشور بواسطه جنگها، مسافرتها و ضعف پادشاهان رو به رکود گذاشت و با زحمات طاقت فرسای امیرکبیر گامهای سودمندی برداشته و برای وصول، نگهداری و مصرف خزانه مقررات جدیدی وضع گردید.

قبل از مشروطیت شاهان تمام در آمدها و عواید کشور را در اختیار داشته و تمام مخارج نیز به فرمان و تصویب شخص او صورت می گرفت. با انقلاب مشروطه در سال 1285 اولین کابینه قانونی تشکیل و ناصرالملک بعنوان نخستین وزیر مالیه از مجلس شورای ملی رای اعتماد گرفت. از سال 1300 به بعد دگرگونیهای زیادی در وزارت مالیه رخ داد. بالأخره در سال 1353 قانون تشکیل وزارت امور اقتصادی و دارائی با 6 ماده به تصویب مجلس شورای ملی سابق رسید.

separator lineتاریخ دقیق روز مالیات در تقویم 1398/تاریخچه اخذ مالیات/ تاریخ دقیق هفته مالیات در سال 98/

روز مالیات

با توجه به این که حکومت اسلامی از اهم احکام اسلام و حاکم بر بقیه احکام فرعی است، لذا خداوند متعال برای حکومت، منبع مالی قرار داده است که این منابع مالی همان مالیاتهای شرعی و اسلامی است.

خمس و زکات دو مورد از عمده ترین مالیاتهای اولیه اسلام است که حکومت اسلامی با اخذ مالیات از مردم، به مصرف اداره جامعه و پیشرفت و توسعه کشور اسلامی می رساند. همچنین هزینه ها و مخارج تشکیلات حکومت اسلامی از محل همین مالیاتها تأمین می شود. امیرمؤمنان علی علیه السلام درباره اثرات مالیات در اداره جامعه اسلامی می فرمایند:

« ولم یستقم امره الا قلیلا »

حکومت، با نابودی مالیات جز اندکی دوام نمی آورد. با این حال می فرمایند: « ولا تضربن احدا سوطا لمکان درهم » برای گرفتن درهمی (مالیات) کسی را باشلاق نزنید.»

در نظام اقتصادی اسلام هدف از دریافت مالیات؛ اداره جامعه اسلامی، تأمین نیازهای نیازمندان، حفظ سرمایه ها، اصلاح و تقویت نیروهای مسلح می باشد.

بیشتر بخوانید:

مالیات سبز چیست و با چه هدفی اخذ میشود ؟

مالیات چیست و انواع مالیات در ایران کدامند ؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • برچسب ها:
  • روز مالیات
  • تاریخ دقیق روز مالیات در تقویم 1398
  • تاریخ دقیق هفته مالیات در سال 98

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter