تاریخ دقیق اربعین حسینی در سال ۹۸ چه روزی است ؟

اربعین 98 چه روزی است ؟
۱۳۰,۷۹۴
۶۴
۴
جمعه, ۱۲ مهر ۱۳۹۸ ۰۰:۳۲
اربعین حسینی چهلمین روز پس از شهادت امام حسین (ع) که با ۲۰ صفر مصادف است در تقویم شمسی سال 98 مصادف است با 27 مهر ماه. اربعین حسینی تعطیل رسمی نیز می باشد.
اربعین 98 چه روزی است ؟

تاریخ دقیق اربعین حسینی در سال ۹۸

تاریخ دقیق اربعین حسینی در سال ۹۸ مصادف است با: شنبه 27 مهر ماه. تعطیل رسمی.

separator line

تاریخ دقیق اربعین حسینی به قمری

تاریخ دقیق اربعین حسینی به قمری مصادف است با: 20 صفر 1441

separator line

اربعین حسینی

اربعین حسینی، چهلمین روز پس از شهادت امام حسین (ع) که با ۲۰ صفر مصادف است. مشهور است که اسیران کربلا روز ۲۰ صفر سال ۶۱ق در بازگشت از شام، برای زیارت مدفن امام حسین(ع) به کربلا آمده‌اند. همچنین در این روز جابر بن عبدالله انصاری به زیارت قبر امام حسین آمده است.

زیارت اربعین از اعمال خاص این روز است و بنابر روایتی از امام حسن عسکری(ع) از نشانه‌های مؤمن دانسته شده است.
۲۰ صفر در ایران تعطیل رسمی است.

شیعیان در این روز عزاداری امام حسین می‌کنند و راهپیمایی اربعین شیعیان به سوی کربلا، به یکی از مهم‌ترین و گسترده‌ترین مراسم عزاداری شیعیان جهان، تبدیل شده و در زمره بزرگترین اجتماعات مذهبی جهان قرار گرفته است. بیشترین زائرانی که در اربعین از دیگر کشورها به عراق می‌روند، از ایران‌اند.

اربعین در لغت به معنی چهلم است و در اصطلاح به بیستم صفر ۶۱ هجری قمری، چهلمین روز کشته‌شدن حسین بن علی فرزند علی بن ابی طالب و فاطمه زهرا، امام سوم شیعیان اطلاق می‌گردد. اربعین، مطابق نظر شیخ مفید در مسارالشیعه و شاگردش شیخ طوسی در مصباح المتهجد، زمان بازگشت اهل حرم از شام (دمشق) به مدینه است.

همچنین بنا بر نقل ایشان، جابر بن عبدالله انصاری صحابی برجسته محمد به عنوان نخستین زائر حسین بن علی، یا لااقل از نخستین زائران او، در این روز وارد کربلا شده و زیارت اربعین را بجا آورده است.

ابراهیم آیتی نیز می‌نویسد:

«جابر بن عبدالله انصاری … بیستم ماه صفر، درست چهل روز بعد از شهادت امام وارد کربلا شد و سنت زیارت اربعین امام به دست او تأسیس گردید»

بر این اساس «از همان آغاز که تاریخش معلوم نیست، شیعیان به حرمت آن، زیارت اربعین می‌خوانده‌اند.» زیارت اربعین تنها دربارهٔ امام حسین بن علی وارد شده و هیچ پیشینه‌ای را نمی‌توان برای اربعین و اعمال مربوط به این روز تا پیش از حادثه عاشورا تصدیق کرد و این ویژگی و امتیاز، تنها برای حسین بن علی دانسته شده‌است. در تقویم رسمی ایران این روز تعطیل می‌باشد.

البته در باب علت اهمیت این روز نزد عرف شیعیان، برخی گزارش‌های تاریخی مبنی بر حضور بازماندگان اهل بیت امام در کربلا در روز اربعین از عوامل توجه خاص ایشان به اربعین است. در برخی منابع تاریخی مانند کتاب نزهه الزاهد اسیران شام یعنی بازماندگان کشته‌شدگان کربلا در چهلمین روز کشته شدن حسین بن علی به کربلا رسیدند.

اگر چه نه‌ تنها این مطلب در متون تاریخی پیش‌تر از قرن هفتم هجری نیامده است، با تصریح متقدمینی مانند شیخ مفید که بازگشت اسرا را به مدینه دانسته‌اند نیز در تضاد است.

بیشتر بخوانید:

معرفی بهترین مسیر های پیاده روی اربعین

پیامهای زئران کربلا در روز اربعین حسینی

اعمال روز اربعین

ثواب پیاده روی در اربعین از دیدگاه مراجع اسلامی و امام صادق (ع)


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(64 امتیاز , میانگین: 4.4 از 5)  

۴ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
ir
مهدی | ۱ ماه پیش
درود بر سالار شهیدان کربلا درود بر بزرگ مرد کربلا سلام و صلوات خدا بر حسین .۰
۰
۰
 
 
ir
حبیبی | ۳ ماه پیش
ایشالا هرکی دوس داره بره کربلا به آرزوش برسه ما رو هم فراموش نکنید التماس دعا
۰
۰
 
 
ir
وحید | ۳ ماه پیش
دعا کنید اربعین کربلا باشم...دلم پیش آقاست
۰
۰
پاسخ ها:
    ir
    mis |۳ ماه پیش
    هرکی رفته جنازش برگشته چیه که میخواید برید؟
    ۰
    ۰
 
hits

آخرین مطالب دلگرم