دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
تاریخ شهادت امام جعفر صادق در سال 98
9
زمان مطالعه: 3 دقیقه
امام جعفر صادق (ع)، نواده رسول خدا (ص) در روز بیست و پنجم شوال سال 148 هجری قمری به شهادت رسیدند. تاریخ شهادت ایشان در سال 98 برابر میشود با شنبه 4 تیرماه که تعطیل رسمی نیز می باشد.

تاریخ دقیق شهادت امام جعفر صادق (ع) در تقویم سال ۹۸

شنبه 4 تیر ۱۳۹۸

June 26 2019

25 شوال ١٤٤٠

separator line

تاریخ دقیق شهادت امام جعفر صادق (ع) در تقویم شمسی سال ۹۸

شهادت امام جعفر صادق (ع) در تقویم شمسی سال ۹۸: روز شنبه 4 تیر می باشد (تعطیل رسمی).

separator line

شهادت امام جعفر صادق (ع)

امام جعفر صادق (ع) به روایتی در سال 83 هجری قمری در شهر مدینه چشم به جهان گشود و در دامان پدر گرامیش امام محمد باقر (ع) و مادری با ایمان و فرزانه، پرورش یافت.

آن حضرت در 31 سالگی، پس از شهادت امام محمد باقر (ع)، عهده دار مسئولیت امامت و هدایت مسلمین شد. دوران زندگانی آن حضرت مصادف با ایام حکومت پنچ تن از حاکمان اموی و دو تن از حاکمان عباسی بود و در این زمان درگیری شدید بین امویان و عباسیان بر سر حاکمیت، از فشار آنها بر اهل بیت پیامبر (ص ) کاسته بود. همین موضوع، زمینه مناسبی برای امام جعفر صادق (ع) فراهم آورد تا به گسترش علوم اسلامی و تربیت شاگردان مکتب خود بپردازد و هزاران فقیه و دانشمند در علوم مختلف چون طب، شیمی، جبر، نجوم و سایر علوم تربیت کند، چنانکه جابر بن حیان که به پدر علم شیمی مشهور است، از شاگردان آن حضرت بود.

امام جعفر صادق (ع) به همراه پدرش امام محمد باقر (ع) بزرگترین مرکز علمی آن روز جهان اسلام را در شهر مدینه پایه گذاری کرد و عده بیشماری از دانش پژوهان از نقاط دور و نزدیک از محضر درس و علم ایشان بهره بردند.

سرانجام به دستور منصور دوانیقی حاکم ستمکار عباسی که تحمل نفوذ فوق العاده امام صادق (ع) را در میان مردم نداشت، آن حضرت را در 65 سالگی مسموم کردند و به شهادت رساندند و پیکر مطهر امام صادق (ع) در قبرستان بقیع ( واقع در شهر مدینه) به خاک سپرده شد.

ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام جعفر صادق (ع)، سخنی از آن بزرگوار برایتان نقل می کنیم: «دانش بجویید و همراه با کسب دانش، خود را با بردباری و وقار زینت بخشید و نسبت به کسی که به او دانش می آموزید، فروتن باشید.»

بیشتر بخوانید:

اس ام اس شهادت امام جعفر صادق(ع)

شهادت امام صادق علیه سلام تسلیت باداین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.2 از 5 (9 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits