دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
آیا می دانستید کرم های خاکی به پاکی زمین کمک می کنند؟
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
زیست شناسان موفق به کشف چگونگی عملکرد کرمهای خاکی در تمیز کردن خاک زمین شدند. محققان دانشگاه ریدینگ دریافتند تغییرات ظریفی در فلزهای موجود در خاک، زمانی که کرم های خاکی، خاک را بلعیده و سپس...

Imageزیست شناسان موفق به کشف چگونگی عملکرد کرمهای خاکی در تمیز کردن خاک زمین شدند. محققان دانشگاه ریدینگ دریافتند تغییرات ظریفی در فلزهای موجود در خاک، زمانی که کرم های خاکی، خاک را بلعیده و سپس دفع می کنند بوجود می آید که این تغییرات تاثیر فراوانی در جداسازی فلزات از خاک آلوده برای کشاورزی خواهد داشت. بررسی زیست شناسان نشان می دهد که کرمهای خاکی بهترین جستجو گران خاک بوده و حضور آنها در خاک منطقه ای می تواند نشانه قابل اعتمادی از سلامتی عمومی خاک باشد.


این موجودات دارای مکانیزمی هستند که می توانند در میان خاکی که به فلزات سمی مانند آرسنیک، سرب، مس و زینک آلوده است، زنده بمانند. کرمهای خاکی قادر به تولید نوعی پروتئین با نام "metallothinein" هستند که با در بر گرفتن انواع خاصی از فلز کرمها را از خطر حفظ می کند. بررسی های بیشتر نشان داد خصوصیات فلزاتی که توسط کرم خاکی دفع می شود، با فلزات دیگری که در خاک موجود هستند، تفاوت محسوسی داشته و با توجه به این نتایج محققان دریافتند کرمها با ایجاد تغییر بر روی فلزهای سمی آنها را برای استفاده گیاهان آماده می کنند که بطور حتم این فرایند نیازمند زمان بسیار طولانی خواهد بود.


به گزارش بی بی سی، محققان دانشگاه ریدینگ در حال بررسی شیوه ای هستند تا بتوان با استفاده از این موجودات خاک را در زمان محدودی پاک سازی کرده و حتی بتوان فلزاتی را که توسط این موجود از خاک جدا شده است مورد بازیافت قرار داد. به گفته محققان در حال حاضر تعداد زیادی از مناطق سر تا سر انگلستان دارای خاکهای آلوده یی هستند که در اثر فعالیتهای پیشین مانند فعالیتهای معدنی، مهندسی و ذوب فلزات به انواع سموم آلوده شده اند و برای انجام فعالیتهای کشاورزی نیاز مبرم به پاکسازی خاک خواهند داشت.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits