دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۱ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۰ اوت ۲۰۲۲ میلادی
تفاوت ظاهری گربه نر و ماده
10
زمان مطالعه: 5 دقیقه
گربه نر یا ماده تقریبا رفتار مشابه یکدیگر دارند به همین منظور تشخیص آنها با رفتار کار سختی است . اما از لحاظ ظاهر با هم تفاوت هایی دارند که در ادامه به آن می پردازیم .

تشخیص‌ نر و ماده‌ گربه‌

گربه نر یا ماده و بچه گربه ها تقریبا رفتار مشابه یکدیگر دارند به همین منظور تشخیص آنها با رفتار کار سختی است . برای تشخیص جنسیت بچه گربه های تازه به دنیا آمده بهتر است چند هفته صبر کنید . در ادامه با چند راه جهت تشخیص نر و ماده بودن گربه آشنا می شویم .

گربه نر یا گربه ماده هر کدام دارای شخصیت رفتاری متفاوتی هستد، که جنسیت آن ها نقش کوچکی در تعیین خلق و خوی شان دارد. گربه‌های ماده مهربان‌تر و بازیگوش‌تر از گربه‌های نر که عمدتاً رفتار تهاجمی نشان می‌دهند، می‌باشند.

گربه های نر بزرگتر از ماده‌ بوده‌ و دارای‌ گردن‌ قوی‌ می‌باشند. در بچه‌ گربه‌ها تفریق‌ نر و ماده‌ به‌ کمک‌ شکل‌ زیر براحتی‌ میسر می‌باشد.

● تولید مثل‌

گربه‌ ماده‌ ۲ بار در سال‌ می‌تواند زایمان‌ کند حالت‌ فحلی‌ او در هر فصل‌ چندین‌ بار تکرار شده‌ تا جفت‌گیری‌ انجام‌ شود. در زمان‌ فحلی‌ گربه‌ ماده‌ بیقرار بوده‌ و پر سرو صدا می‌شود. گربه‌ ماده‌ تنها در پاسخ‌ به‌ عمل‌ جفت‌گیری‌،ت خمک‌گذاری‌ را انجام‌ می‌دهد.

گربه‌ آبستن‌ تا هفته‌ پنجم‌ آبستنی‌ نیاز به‌ توجه‌ بیشتر ندارد و تنها حمل‌ و نقل‌ آن‌ باید با احتیاط باشد. در ۴ هفته‌ پایانی‌ اشتهای‌ آن‌ زیاد شده‌ و نیاز به‌ غذای‌ بیشتری‌ دارد (بویژه‌ گوشت‌ و ماهی‌).

در ۲ هفته‌ پایانی‌ رشد جنین‌ها سریع‌ بوده‌ و به‌ مادر باید شیر کافی‌ و سایر غذاها به‌ هر میزان‌ که‌ می‌خواهد داده‌ شود. دادن‌ قرصهای‌ ویتامین‌ و مکمل‌ نیز در این‌ زمان‌ سودمند است‌.

برای‌ زایمان‌ ماده‌ گربه‌ باید یک‌ جعبه‌ مناسب‌ آماده‌ شده‌ و در مکانی‌ نسبتا تاریک‌ قرار داده‌ شود زیرا نوزادان‌ به‌ نور زیاد حساس‌ می‌باشند (حتی‌ قبل‌ از باز شدن‌ پلکها). نوزادان‌ هر کدام‌ با جفت‌ جداگانه‌ به‌ دنیا می‌آیند. گربه‌ ماده‌ بچه‌ها را به‌ تنهایی‌ بزرگ‌ کرده‌ و آنها را در برابر گربه‌ نر نیز حفظ می‌کند.

● عقیم‌ کردن‌

صاحبانی‌ که‌ نمی‌خواهند گربه‌شان‌ بچه‌دار شود می‌توانند با مراجعه‌ به‌ دامپزشک‌ آن‌ را عقیم‌ کنند. سن‌ مناسب‌ برای‌ این‌ عمل‌ بین‌ ۵-۶ ماهگی‌ می‌باشد.

تفاوت رفتاری گربه نر و ماده

در یک نظر سنجی که از صاحبان بیش از ۱۳۰ گربه گرفته شد، نتیجه این بود که هیچ تفاوت شخصیتی متمایز کننده ای بین گربه های نر و ماده وجود ندارد. شخصیت گربه ها عمدتا توسط نژاد، محیط ، سوابق تاریخی شان و تعدادی عوامل دیگر تعیین می شود. البته این نژاد گربه است که شخصیت او را تعیین می‌کند. پس چنانچه تصمیم به قبول سرپرستی یک گربه داشتید، توصیه می‌کنیم که درباره ی نژاد و نوع نسلش تحقیق کرده و سپس انتخاب کنید.

یکی دیگر از عوامل تعیین شخصیت گربه، بستگی به نوع زندگی اجتماعی او از یک هفته اول تا دوازده هفتگی گربه دارد. به این دلیل شما باید زمانی که بچه گربه ای را قبول می کنید، درباره ی نحوه ی زندگی اش (پیش از آنکه نزد شما بیاید) بی اطلاع نباشید. با این وجود، باز هم شما می توانید در نحوه ی رفتار گربه تان تاثیر گذار باشید. پس از همین حالا شروع کنید!

تشخیص جنسیت گربه ها

 تشخیص جنسیت گربه از روی رنگ

۱– تشخیص جنسیت گربه از روی رنگ . شما می توانید با رنگ گربه جنسیت آن را تشخیص دهید .

  • گربه های ماده معمولا از چند رنگ مختلف تشکیل شده اند . گربه های دارای رنگ تورتویس شل ( رنگها ترکیبی از رنگهای : زرد ، مشکی ، طوسی وسفید ) همگی ماده هستند .
  • گربه های زرد رنگ معمولا نر هستند .

۲ – تشخیص جنسیت گربه با توجه به نشانه های رفتار نر . گربه های عقیم شده را نمی توان با این روش تشخیص داد .

 تشخیص جنسیت گربه با توجه به نشانه های رفتار نر

گربه های نر معمولا پرخاشگر تر از ماده ها هستند و دارای سر بزرگ تر و پوست نازک تری هستند . آنها با ادرار خود قلمرو خود را تعیین می کنند .

۳ – تشخیص با توجه به نشانه های گربه های ماده . در فصل های گرم هر ۳ الی ۵ هفته این نشانه ها در گربه ظاهر می شود .

 تشخیص با توجه به نشانه های گربه های ماده

  • تولید صدا برای جذب گربه های نر . این صدا شبیه صدای گربه در هنگام درد یا ناله می باشد .
  • بالا بردن دم خود .
  • مالیدن خود به اطراف یا صاحب خود بیش از حد معمول .

separator line

تفاوت بین سمور و راسو در چیست ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.6 از 5 (10 رای)  
  • منبع
  • vista.ir
  • gorbesag.com
  • koorook.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است