دلایل مختلف بی اشتهایی گربه

۲,۰۷۹
۱
۰
شنبه, ۰۸ تیر ۱۳۹۸ ۱۳:۲۳


علت بی اشتهایی گربه چیست؟


گربه موجود حساسی است که ممکن است گاهی اوقات به دلایلی دچار بی اشتهایی شود. به جز بیماری علل دیگری می تواند در غذا نخوردن گربه دخیل باشد.. بی اشتهایی گربه از دست دادن میل به غذا خوردن است که یک بیماری محسوب نمی شود بلکه زمینه ساز بیماری یا علامت بیماری های دیگر در گربه ها است.

گاهی اوقات گربه شما از خوردن غذای همیشگی خود خسته شده است و با امتناع از خوردن غذا، درخواست خود را برای غذای جدید ابراز میدارد. در موارد دیگر مشاهده می شود که با تغییر در نوع یا برند غذا، گربه بدلیل تغییر مزه غذا از خوردن آن خودداری می کند. باید در نظر داشته باشید که هر گونه تغییر در رژیم غذایی گربه باید به آهستگی و با افزودن غذای جدید بصورت تدریجی به غذای قبلی گربه انجام گردد تا گربه کم کم به طعم غذای جدید آشنا شود.

در صورتیکه گربه شما ظرف مدت ۴۸ ساعت از خوردن غذا امتناع ورزید، حتماً به دامپزشک مراجعه کنید. یکی از دلایل بی اشتهایی در گربه به مدت طولانی، بیماری کبد چرب می باشد که در این حالت چربی در سلولهای کبدی تجمع کرده و موجب بیماری و بی اشتهایی در گربه می شود.

از دیگر علائم بی اشتهایی در گربه، می توان بیماریهای دندان اشاره کرد. بروز هرگونه مشکل در دهان و دندان گربه ها، خوردن غذا را برای آنها توام با درد و ناراحتی میکند و در نتیجه گربه از خوردن غذا صرفنظر می کند. در صورتیکه گربه شما علاقه به خوردن غذای نرم نشان میدهد و آن را مصرف می نماید، می توان حدس زد که بی اشتهایی او ناشی از بیماریهای دهان و دندانی است.

تغذیه گربه

آیا مطمئنید گربه شما گرسنه است؟


در صورتی که گربه شما خارج از خانه نگهداری می شود، احتمال دارد توسط همسایه ها و یا در مکان دیگری غذا دریافت کرده باشد. در این صورت شما طبق برنامه ی غذایی گربه خود، برای او غذا قرار می دهید و می بینید که گربه تمایلی به غذا خوردن ندارد.

اگر گربه شما رژیم غذایی خاصی دارد ، شما می توانید با دنبال کردن گربه خود ، مکانی را که به گربه غذا داده می شود، پیدا کنید.سپس با شخصی که به گربه شما غذا می دهد صحبت کنید.

بی اشتهایی در گربه پیر و مسن

پیری در گربه ها موجب می شود عادات غذایی آنها نیز تغییر کند. یک گربه پیر ممکن است تنها بخشی از غذای خود را بخورد.در صورتی که قبلا غذای خود را به طور کامل می خورد. توصیه می شود تعداد وعده های گربه های پیر را افزایش دهید و از مقدار هر وعده کم کنید. همچنین گربه های مسن به علت عدم تحرک و بالا رفتن سن به میزان غذای کمتری هم نیاز دارند.

گربه

علت های شایع بی اشتهایی گربه

1 – دل درد

گربه هایی که دل درد دارند معمولا بالا می آورند و اسهال دارند، بنابراین میزان اشتهای آن ها کاهش می یابد. اصولا دل درد مشکلی جدی نیست و نیاز به درمان ندارد و پس از مدتی از بین می رود، ولی اگر این حالت ادامه یافت و منجر به کاهش وزن شد باید به دامپزشک اطلاع دهید.

2 – اضطراب ناشی از جدایی

اضطراب ناشی از جدایی از مهم ترین دلایل کاهش اشتها در گربه ها است. در صورتی که گربه صاحب خود را از دست داده باشد و یا توجه لازم را از صاحب خود دریافت نکند افسرده و مضطرب خواهد شد و از خوردن غذا خودداری خواهد کرد.

3 – مشکلات قلبی

گربه هایی که دارای مشکلات قلبی هستند اشتهای کمی دارند. دامپزشک می تواند برای جلوگیری از کاهش وزن گربه به همراه دارو های قلبی مقداری مکمل نیز برای حیوان تجویز کند.

4 – انگل ها

انگل های روده ای معمولا موجب درد، اسهال، استفراغ و کاهش اشتها می شوند. دامپزشک با آزمایش خون و مدفوع نوع انگل ها را شناسایی کرده و ضد انگل مناسب را تجویز می کند.

5 – مشکلات دهان و دندان

گربه هایی که دارای مشکلات دهان و دندان هستند به علت درد از خوردن غذا اجتناب می کنند. حتی اگر در دهان گربه زخمی نیز باشد اشتهای او کاهش می یابد. شما باید دهان گربه خود را معاینه کنید تا در صورت وجود مشکلات دهان و دندان از آنها مطلع شوید. با مسواک زدن حیوان به صورت منظم می شود به آسانی از بروز مشکلات دهان و دندان پیشگیری کرد.

6 – افسردگی

افسردگی معمولا موجب کاهش اشتها می شود. گربه های افسرده بیشتر از حد معمول می خوابند، فعالیت کمتری دارند و عصبانی و زود رنج می شوند. علت های بروز افسردگی از دست دادن صاحب، عدم تعادل هورمونی، بیماری های مختلف و یا عدم توجه به آنها توسط صاحب است. افسردگی را می توان با دارو های ضد افسردگی ملایم درمان کرد.

7 – مسمومیت

گربه ها اکثرا چیز هایی به غیر از غذای مخصوص خود را می خورند، به همین دلیل گاهی اوقات به اشتباه از موادی که برایشان خطرناک است می خورند و مسموم می شوند. گیاهان خانگی، مرگ موش و دارو های انسانی بخشی از مواد سمی برای گربه ها هستند. کاهش اشتها یکی از نشانه های مسمومیت است، ولی نشانه های اصلی این حالت اسهال، تهوع و حملات عصبی هستند.

8 – فصل جفتگیری

در فصل جفتگیری بعضی گربه ها به طور کامل از خوردن غذا خودداری می کند. گربه های ماده باردار نیز در مراحل اول بارداری دچار کاهش اشتها می شوند.

بی اشتهایی گربه

علت های دیگر بی اشتهایی گربه

  • عدم تعادل هورمونی
  • تومور ها
  • بیماری های ریوی
  • FLV
  • سالخوردگی

بی اشتهایی در گربه ها ممکن است علت های جسمی یا روانی داشته باشد. در صورتی که گربه تان بیش از 48 ساعت غذا نخورد، او را به نزد دامپزشک ببرید.

separator line

بیشتر بخوانید:

مراقبتهای قبل و بعد از زایمان گربه

چگونه میتوان بدون درد سر گربه را حمام کنیم ؟ فیلم

آیا گربه ها هم ایدز ( FIV ) می گیرند؟

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter