دلگرم
امروز: جمعه, ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۳ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۳۱ مه ۲۰۲۴ میلادی
دلایل توقیف خودرو و نحوه رفع توقیف خودرو
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
در این مقاله می‌خواهیم در مورد دلایل توقیف خودرو و نحوه رفع توقیف خودرو صحبت کنیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

توقیف خودرو معمولا اتفاق ناخوشایندی است که ممکن است خیلی از ما آن را تجربه نکرده باشیم. حتی در برخی از موارد ممکن است که شما ندانید به چه دلیلی خودروتان توقیف و به پارکینگ فرستاده شده است. بعد از توقف شما باید مراحل ترخیص خودرو را طی کنید تا بتوانید ماشین خودتان را از پارکینگ آزاد کنید و حتی در بسیاری از موارد شاید لازم باشد که برای طی کردن این مراحل، از یک وکیل خوب و حرفه‌ای کمک بگیرید. در این مقاله می‌خواهیم در مورد دلایل توقیف خودرو و نحوه رفع توقیف خودرو صحبت کنیم. اگر شما هم تا به حال چنین مشکلی داشته‌اید، برای اینکه بدانید چطور می‌توان آن را حل کرد تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دلایل توقیف خودرو و نحوه رفع توقیف خودرو

همان‌طور که در مقدمه گفته شد، دلایل توقیف خودرو زیاد است و به علت‌های مختلفی می‌توان یک خودرو را توقیف کرد. در ادامه این دلائل را با هم مرور می‌کنیم. رفع توقیف خودرو هم مسئله مهمی است که شاید خیلی از افرادی که این را تجربه نکرده‌اند، در این مورد اطلاعاتی نداشته باشند.

این نکته را اضافه کنیم که کمک از وکیل با تجربه و با مهارت در چنین مواقعی می‌تواند به شما کمک کند.با وکیل کرج با خیال راحت نسبت به مسائل حقوقی خودتان اقدام کنید.

پارک خودرو در مکان‌های پارک ممنوع

برخی از مکان‌ها طبق نظر وزارت راه و ترابری مکان‌های هستند که نباید در آن‌ها خودروی خود را پارک کنید؛ با این حال برخی از افراد نسبت به این قضیه بی‌توجه هستند و همین موضوع می‌تواند توقیف خودرو شود. در این شرایط، علاوه بر اینکه قبض جریمه برای فرد صادر می‌شود، خودروی او هم توقیف و با جرثقیل به پارکینگ منتقل خواهد شد.

دلایل توقیف خودرو و نحوه رفع توقیف خودرو

دو نوع توقیف خودرو داریم؛ توقیف قانونی و توقیف فیزیکی خودرو. در نوع دوم، فرد امکان دخل و تصرف و استفاده از خودرو را ندارد و دادگاه اقدام به توقیف خودرو می‌کند. در چنین مواقعی یک کارشناس به محل فرستاده می‌شود تا خودرو را ارزش‌گذاری کند. بهتر است در چنین وضعیت‌هایی از یک وکیل باتجربه باید کمک بگیرید تا بتوانید این روند را زودتر طی و خودروی خودتان را آزاد کنید.

در چنین شرایطی راننده یا مالک خودرو باید سریعا ماشین خود را از پارکینگ خارج کند؛ چرا که به ازای هر روز دیرکرد، باید جریمه‌ای را پرداخت نمایید. اگر برای این منظور مشکلی دارید، می‌توانید از کمک وکیل در رفع توقیف خودرو کمک بگیرید؛ کمک از وکیل ماهر دانش و مهارت و تجربه چند ساله می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

نداشتن مدرک رانندگی در زمان تردد

در زمان تردد و رانندگی، راننده باید همه مدارک مربوطه مانند کارت شناسایی خودرو، گواهی‌نامه، برگه معاینه فنی، بیمه شخص ثالث دارای اعتبار و... را همراه خودش داشته باشد.در صورتی که پلیس راهنمایی رانندگی بخواهد خودروی شما را توقیف کند، باید تمامی این مدارک را به او تحویل دهید.

عیب و نقص فنی خودرو

وجود هرگونه نقص فنی در خودروی شما، می‌تواند احتمال تصادفات را افزایش دهد. اگر چنین مشکلی داشته باشید، پلیس موظف است خودرو و پلاک ماشین‌تان را توقیف و یک ماه زمان می‌دهد تا خودروی خودتان را درست کنید و بعد از آن پلاک را بگیرید. در نظر داشته باشید که معاینه فنی خودروی شما هم معتبر باشد؛ چرا که هرگونه عیب و نقصی می‌تواند باعث ایجاد تصادف شود.

نداشتن گواهینامه در زمان رانندگی

اگر چند سال است که تجربه رانندگی دارید، قطعا این را می‌دانید که همیشه در زمان تردد باید کارت گواهینامه همراهتان باشد. اگر بخواهید در سطح شهر رانندگی کنید و گواهینامه نداشته باشید، بدون‌شک جریمه می‌شوید و در صورت نداشتن گواهینامه اگر پلیس خودروی شما را توقیف کند، به حبس مجازات محکوم خواهید شد.

داشتن همزمان دو تخلف

اگر به تنهایی یک تخلف انجام داده باشید، مانند رد کردن چراغ قرمز، سرعت بالا، حرکت مارپیچی یا هر تخلف دیگری، مرتکب توقفی خودرو نخواهید شد؛ این در حالی است که داشتن همزمان دو تخلف با هم می‌تواند باعث توقیف خودروی شما شود و مامور موظف است که خودروی شما را به پارکینگ بفرستد.

نداشتن بیمه شخص ثالث

اگر از مدت زمان بیمه شخص ثالث خودروی شما گذشته باشد و آن را تمدید نکرده باشید، در صورت تردد پلیس خودروی شما توقیف خواهد کرد.

بسیاری از رانندگان بدون بیمه کاملاً آگاه هستند که مدت زمان بیمه‌شان تمام شده، اما همچنان ریسک می‌کنند. با این حال بسیاری از رانندگان فکر می‌کنند که بیمه هستند، اما در اصل نیستند؛ بنابراین بهتر است حواستان به این موضوع هم باشد.

دلایل توقیف خودرو و نحوه رفع توقیف خودرو

از دیگر دلایلی که باعث توقیف خودروی شما می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • توقف داخل پیاده‌رو
 • مصرف مشروبات الکی، مواد مخدر و روان‌گردان
 • استفاده از پلاک فاقد مجوز قانونی
 • انجام حرکات غیرمجازی مانند تک چرخ زدن
 • داشتن سرعت بالا
 • سبقت غیرمجاز درراه‌‌های دو طرفه
 • تصادف با خودرو دیگر که باعث آسیب فیزیکی یا مرگ شخص شده است.

راهکار جلوگیری از توقیف خودرو

رعایت کردن همه این موارد گفته شده می‌تواند کمک کند که خودروی شما توقیف نشود. برای انجام این کار، بهتر است از یک وکیل درجه یک کمک بگیرید. کمک وکیل در توقیف خودرو می‌تواند به زودتر تمام شدن روند کار کمک کند. این افراد با داشتن دقت بالا، اطلاعات به روز، امین بودن، انتخاب بهترین راه، تخصص بالا، فن بیان قوی و... می‌توانند به شما کمک کنند که بتوانید خودروی خودتان را زودتر از پارکینگ ترخیص کنید.

چگونه می‌توان خودرو را ترخیص کرد؟

تا به اینجای مقاله در مورد دلایل توقیف خودرو و نحوه رفع توقیف خودرو صحبت کردیم. توقیف ثبتی خودرو، زمانی اتفاق می‌افتد که پلیس راهنمایی رانندگی خودروی شما را توقیف و با جرثقیل به نزدیک‌ترین پارکینگ انتقال دهد . در چنین موقعیت‌هایی مالک خودرو باید با پرداخت هزینه جریمه، نسبت به ترخیص خودرو اقداماتی را انجام دهد. در زمان ترخیص خودرو از پارکینگ، باید فرد تمامی هزینه‌های حمل‌ونقل خودرو، خلافی‌ها و عوارض شهرداری را بپردازد.

اگر با خودروی خودتان امرار معاش می‌کنید، شخص موردنظر باید رفع توقیف خودرو را به دادگاه بدهد تا مراحل قانونی او طی شود و ثابت شود که فرد با این خودرو برای امرار معاش خانواده کار می‌کند. اگر همه‌ی این روندها طی شود، راننده مورد نظر می‌تواند ماشین خودش را از پارکینگ آزاد کند.

اگر هم خودرو وسیله امرار معاش نباشد، راننده باید بدهی خود را پرداخت و مراحل قانونی ترخیص خودرو را طی کند. برای رفع توقیف خودرو شما باید مدارک زیر را همراه خودتان داشته باشید:

 • اصل مدارک شناسایی مالک یا وکیل قانونی او
 • اصل و کپی سند مالکیت خودرو
 • اصل و همچنین کپی گواهینامه رانندگی
 • اصل و کپی بیمه نامه شخص ثالث
 • استعلام جریمه خودرو و همچنین وضعیت خلافی
 • پرداخت هزینه پارکینگ
 • داشتن فیش پرداخت شده عوارض شهرداری
 • تکمیل فرم اطلاعات شخصی راننده موردنظر

سخن پایانی

در این مقاله در مورد دلایل توقیف خودرو و نحوه رفع توقیف خودرو صحبت شد. اگر مالک خودرو باشید و از خودروی خودتان دائما در حال استفاده هستید، با خواندن این مقاله دیگر دلایل توقیف خودرو را به‌خوبی می‌دانید و از این به بعد هم برای جلوگیری از این امر، نکات گفته شده را مدنظر قرار خواهید داد. خودروی شما می‌تواند به دلائلی مانند نداشتن گواهینامه، نقص فنی، به همراه نداشتن مدارک ماشین در زمان رانندگی، انجام همزمان دو تخلف و بسیاری از موارد دیگر توقیف شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits