دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۱۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
عوارض و حکم رابطه جنسی در زمان قاعدگی از دیدگاه اسلام
8
زمان مطالعه: 15 دقیقه
عوارض نزدیکی در دوران قاعدگی برای زن و مرد/با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با عوارض نزدیکی در زمان قاعدگی آشنا شوید.

عوارض نزدیکی در دوران قاعدگی برای زن و مرد

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با عوارض نزدیکی در زمان قاعدگی آشنا شوید.

نزدیکی در قاعدگی

درست یا غلط بودن نزدیکی در دوران پریود سوالات بسیاری را در ذهن زن و مرد ایجاد می کند که با توجه به رایج ترین سوالات در این زمینه به پاسخ خواهیم پرداخت.

سوال:آیا نزدیکی کردن زوجین در دوران قاعدگی مضر است؟

پاسخ: همانگونه که در دینمان این امر نهی شده است در مورد سلامتی تان هم این امر نهی شده و مضرات ان برای سلامتتان تایید شده است بررسی ها حاکی از افزایش همزمانی رابطه جنسی حین قاعدگی با افزایش میزان زمان و شدت خونریزی رحمی در زنان است

سوال:آیا رابطه جنسی حین قاعدگی به سلامتی ما آسیب میزند؟

پاسخ: سالم بودن یا ناسالم بودن چیزی (از نظر بهداشتی) دقیقاً به معنی حرام یا حلال بودن آن (از لحاظ شرعی) نیست. به این ترتیب توجه داشته باشید که در اینجا به این سوال پاسخ نمی دهیم که رابطه جنسی هنگام قاعدگی حلال یا حرام است بلکه صرفاً اثرات آن بر سلامت انسان را بررسی میکنیم.

این موضوع را میتوان از چند نظر بررسی کرد:

سوال: آیا قاعدگی باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های مسری عفونی میشود؟

پاسخ: خون محیط مناسبی برای حضور و رشد و انتقال عوامل بیماریزاست. بنابراین درصورت آلودگی یکی از طرفین به یک عامل عفونی میکروبی یا ویروسی (مثل سوزاک، سیفیلیس، کلامیدیا و عامل ایدز و ویروس تب خال) امکان انتقال این عامل به دیگری در زمان قاعدگی افزایش می یابد. علاوه بر این قاعدگی ممکن است یکی از عوامل بیرون ریختن تب خال های تناسلی در زنان باشد.

خطرات و عوارض نزدیکی و رابطه جنسی در دوران پریود برای زن و مرد

در یک مطالعه در دانشگاه میشیگان بر اساس مصاحبه های انجام شده نشان داده شد که احتمال ابتلا به عفونت های کلامیدیایی با رابطه جنسی حین قاعدگی ارتباط مستقیم دارد. در مطالعه ای دیگر رابطه جنسی هنگام قاعدگی با افزایش احتمال خطر عفونت و التهاب لگنی همراه نبوده است. در هرحال باید توجه داشت اگر به فرض طرفین رابطه آلوده به عفونت نباشند. رابطه جنسی به خودی خود منجر به مشکل خاصی از این نظر نمی شود.

سوال:رابطه جنسی چه تاثیری بر مدت زمان و شدت خونریزی در دوران قاعدگی دارد؟

پاسخ: گاهی ممکن است بدلیل افزایش انقباضات رحمی ناشی از ارگاسم (و اثر هورمون اکسی توسین) بافت در حال ریزش داخلی رحم سریعتر ریزش کند و قاعدگی زودتر از زمان مورد انتظار پایان یابد. در یک مطالعه در دانشگاهی در آتن در زنان نزدیک به سن یائسگی، بررسی ها حاکی از افزایش همزمانی رابطه جنسی حین قاعدگی با افزایش میزان زمان و شدت خونریزی رحمی در زنان بود.

افزایش خونریزی از علائمی است که ممکن است افراد بدین خاطر تشویق به برداشتن رحم در دوران نزدیک به یائسگی شوند. بعبارت دیگر احتمال داده شد که افرادی که حین قاعدگی اقدام به نزدیکی نمیکنند کمتر تحت عمل هیسترکتومی یا برداشتن رحم قرار میگیرند.

در یک مطالعه دیگر بر روی 498 زن نازا آندومتریوز با احتمال داشتن رابطه جنسی حین قاعدگی رابطه مستقیم داشت. نظر بر این است که هیجانات جنسی و ارگاسم بعنوان یک فعالیت حرکتی میتواند به کاهش دردهای رحمی حین قاعدگی نیز کمک کند و به اصطلاح اثر سودمندی داشته باشد.

سوال:آیا رابطه جنسی دهانی حین قاعدگی امکان پذیر است؟

پاسخ: برخلاف تصور احتمالی شما زوج های زیادی هنوز مایل هستند حتی حین قاعدگی (بطرز محدودی) به رابطه جنسی دهانی ادامه دهند. صرفنظر از مسائل بهداشتی در مورد احتمال انتقال عوامل بیماریزا که قبلا به آن اشاره شد ظاهراً علت خاصی ندارد که آنها را از این کار منع کرد.

سوال:آیا در زمان قاعدگی نیاز به استفاده از مواد ضدبارداری وجود دارد؟

پاسخ: با توجه به اینکه احتمال بارداری در زمان قاعدگی نزدیک به صفر است زوج ها میتوانند بدون نگرانی از بابت بارداری ناخواسته اقدام به رابطه جنسی کنند و از این لحاظ نیازی به ضدبارداری مناسب نیست.

سوال:یا مردم بطور معمول هنگام قاعدگی اقدام به رابطه جنسی میکنند؟

پاسخ: بررسی ها نشان داده است که اقدام به رابطه جنسی حین قاعدگی چندان شایع نیست. احتمالاً پس زمینه های مذهبی، سنتی و فرهنگی مهمترین عوامل چنین ممانعتی بوده اند. برعکس مصرف الکل و ماریجوآنا، تشویق جفت به رابطه جنسی و افزایش میل جنسی حین قاعدگی از عوامل مهم منجر به رابطه جنسی حین قاعدگی بوده اند. نبود دانش و مهارتهای جنسی کافی برای ارضاء زوج بدون دخول ممکن است یکی از عوامل مهم بروز تنش های جنسی در یک رابطه عاطفی- جنسی نه چندان مستحکم در یک زوج و نتایج مربوط به آن (چون روابط جنسی غیررسمی با جفت دیگر) شود.

-------------------------------------------------------------------------------------------

روش برقراری رابطه جنسی در دوران قاعدگی

هیچ دلیلی برای خجالت کشیدن وجود ندارد. بیشتر زنان به این دلیل که ممکن است دیدن خون همسرشان را اذیت کند اجازه نمی‌دهند در این دوران رابطه جنسی داشته باشند و خودشان را از لذت رابطه در دوران ماهیانه محروم میکنند. این طبیعت بدن زن است و هیچ دلیلی برای خجالت وجود ندارد.

از حوله استفاده کنید.

یک راه برای جلوگیری از کثیفی و آلودگی این است که از حوله استفاده کنید. حوله باعث می‌شود تا مایع قاعدگی به تشک شما نرسد و باعث کثیف شدن آن نشود. ضمنا بهتر است قبل از شروع رابطه جنسی در دوران قاعدگی یک حوله تیره رنگ روی تخت بیندازید. دیدن خون روی ملحفه سفید انرژی و لذت جنسی را از خیلی‌ها می‌گیرد.

دراز بکشید.

به پشت دراز بکشید چون اگر در این صورت قرار بگیرد جریان خون کمتر است و خونریزی کمتری رخ می‌دهد.

در حمام عمل مقاربت را انجام دهید.

در این روش هم آلودگی کمتری ایجاد می‌شود و جریان آب نیز باعث می‌شود تا باقی جریان‌ها کمتر مورد توجه قرار بگیرد.

از کاندوم رنگی استفاده کنید .

حتما هنگام رابطه زناشویی در دوران قاعدگی از کاندوم استفاده کنید، به ویژه کاندوم رنگی قرمز رنگ چون رنگ قرمز آن باعث می‌شود کمتر متوجه خونریزی شوید.
ضمنا خیلی‌ها فکر می‌کنند دوران قاعدگی احتمال حاملگی وجود ندارد و می‌خواهند از این فرصت استفاده کنند اما این کاملا در زنان مختلف متفاوت است و در خیلی ها دوران تخمک‌گذاری منظم نیست. به هیچ وجه ریسک نکنید و مهمتر آنکه احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی در این دوران بسیار زیاد است.

-------------------------------------------------------------------------------------------

چاره رابطه جنسی تمیز به هنگام قاعدگی :

یک راه حل مناسب برای پیشگیری از کثیفی و آلودگی استفاده از اسفنج دریایی است. البته استفاده از آن هنوز رایج نشده است اما آنها می توانند به راحتی حداقل برای چند ساعت جلوی خون ریزی را بگیرند. می توانید انها را از داروخانه ها تهیه کنید. البته باید توجه داشته باشید که حتما از انواع دریایی آن باشد، چرا که اسفنج های ساختگی کار مشابه را نمی توانند انجام دهند. نوع دریایی، اسفنجی است که فقط در اقیانوس ها یافت می شود و قیمت آن کمی بالاست.

از داخل اسفنج یک گردی به اندازه یک تخم مرغ بزرگ در آورید، آنرا با آب خیس کنید و سپس فشار دهید تا تمام آبها از آن خارج شود. سپس آنرا به آرامی وارد واژن کنید و درست در همان جایی که تامپون را قرار می دهید، بگذارید. ناپدید شدن آن غیر ممکن است چرا که دهانه داخلی رحم بسیار کوچک بوده و اسفنج از آن رد نمی شود، برای خارج ساختن آن، فرد باید خم شده انگشتش را داخل واژن فرو کرده آنرا پیدا کند و با فشار کوچی در آورد. برای پیدا کردن مهارت قدری تمرین لازم است اما ارزشش را دارد زیرا هیچ گونه لک و آلودگی ایجاد نخواهد شد. شما می توانید این کار را در آستانه شب انجام دهید و زمانی که مشغولیت به پایان رسید، انرا خارج کنید. حتی می توانید آنرا خارج کرده تمیز کنید و مجددا برای دفعات بعدی از آن استفاده نمایید.

-------------------------------------------------------------------------------------------

تاثیر دوره ماهانه خانم ها بر میل جنسی

آیا مایلید تا بتوانید روزهایی را که همسرتان بالاترین میل جنسی را دارد، پیش بینی کنید؟ باور کنید یا نه این امر کاملا قابل پیش بینی است. تنها چیزی که لازم است مقداری تحقیق، یک تقویم، و بررسی های دقیق است و سپس شما بزرگترین هدیه را دریافت می کنید. (و شانس بیشتری پیدا می کنید تا در زمان پیش قاعدگی تا حد امکان خودتان را از روح سرد او دور نگه دارید.)

بدون هیچ شک و شبهه ای ثابت شده است که خواست های جنسی یک خانم به طور قابل توجهی در هنگام تخمک گذاری (و اندکی پس از آن) افزایش پیدا می کند. در ادامه شما را راهنمایی می کنیم که بهترین زمان برقراری رابطه جنسی با همسرتان چه وقت است و چگونه آقایون می توانند بیشترین استفاده را از این اوقات ببرند.

-------------------------------------------------------------------------------------------

بهترین زمان برقراری رابطه چه موقعی است؟

پاسخ سوال از آن شماست! پاسخ کوتاه به این سوال: بهترین زمان در حین تخمک گذاری، زمانی که خانم در بالاترین میزان باروری قرار دارد، می باشد.

-------------------------------------------------------------------------------------------

تخمک گذاری چه زمانی رخ می دهد؟

تشخیص دقیق روز تخمک گذاری به این دلیل که هر فردی دوره مخصوص به خود را دارد قدری دشوار است. برخی خانم ها هر ۲۰ روز یکبار و عده ای دیگر هر ۶۰ روز یکبار قاعده می شوند. اما برای خانم هایی که دوره قاعدگی آنها هر ۲۸ روز یکبار است، زمان تخمک گذاری را می توان ۱۴ تا ۱۶ روز پیش از اولین روز قاعدگی تخمین زد؛ البته نه ۱۴ تا ۱۶ روز بعد از اتمام دوره. شاید تعداد روزهای قبل و بعد از قاعدگی یکسان نباشند به همین دلیل نمی توان گفت دقیقا وسط دوره.

-------------------------------------------------------------------------------------------

زمان تخمک گذاری در سر او چه می گذرد؟

در حین تخمک گذاری است که خانم بیشترین تمایل را به برقراری رابطه جنسی با یک مرد جذاب دارد. "جذاب" همیشه باید به دهان بزی شیرین باشد! ایده آل های کلی خانم ها در این زمان تا حد بسیار زیادی نزول می کند. میل برقراری رابطه جنسی کامل با یک موجود مذکر زنده در بالاترین میزان خود قرار می گیرد. او شدیدا مشتاق است تا با شوهر دوست داشتنی و خوش هیکل خود ارتباط برقرار کند.

زمان تخمک گذاری، خانم ها تمایل پیدا می کنند بیشتر خودشان را نمایش دهند، و رفتار تحریک آمیز از خودشان نشان دهند؛ هر چند این امور بر خلاف طبیعت همیشگیشان باشد. این میل با پوشیدن لباس های شهوت برانگیز تر، کفش های پاشنه بلند، و چهره های مردد خود را نمایان می کند. این زمان خانم با هر موقع دیگری از نظر بیولوژیکی تغییر پیدا می کند زیرا در موقعیت باروری قرار دارد. او شهوت بسیار زیادی در خود احساس می کند، احساس می کند خواستنی است و انرژی او میخواهد به هر طریقی خارج شود. اگر مشکل حادی در این زمان بروز نکند (به عنوان مثال شکست عاطفی یا استرس) به طور قطع خانم فعالانه به دنبال رابطه جنسی می رود.

همچنین در تحقیقات ثابت شده که تعداد بسیار زیادی از خیانت هایی که از جانب خانم ها نسبت به آقایون انجام شده در همین زمان اتفاق افتاده است. البته موارد دیگری نظیر تمایل شریک جنسی، و کیفیت رابطه را نیز باید در نظر گرفت.

-------------------------------------------------------------------------------------------

چرا برقراری رابطه جنسی در دوران قاعدگی حرام است ؟

به صورت مختصر چند علت ذکر می‏شود:

۱- یکی از مهمترین عوامل لازم جهت مقاربتِ مطلوب وجود آرامش روحی و میل جنسی است که در اصطلاح پزشکی به آن ( Libido ) یا میل جنسی گویند. یعنی طرفین میل به مقاربت داشته باشند و الا در صورت عدم وجود میل از یک یا هر دو طرف عمل جنسی برای طرفی که میل کافی ندارد، نه تنها مطلوب و پسندیده نیست، بلکه موجب تنفر نیز می‏شود.

در دوران قاعدگی ، سطح هورمون‏های جنسی خانم‏ها (استروژن و پروژسترون) کاهش می‏یابد و در اثر آن دیواره داخلی رحم ریزش یافته و خونریزی می‏شود. در این دوران از یک طرف به علت کاهش هورمونی، عواطف و روحیه خانم‏ها بسیار حساس و زودرنج شده و کج‏خلقی و بی‏حوصلگی خانم‏ها در این دوره بیشتر می‏شود و حتی گاه تحمل بچه ‏داری را ندارند و از طرف دیگر خونریزی از توان جسمی آنها می‏کاهد (درست مثل این که شما بروید بانک خون و یک کیسه خون بدهید) و به این دلیل از نظر پزشکی توصیه کرده‏اند در کارهای منزل مثل لباس شستن، ظرف شستن و... در این مدت به خصوص روزهای اول خانم‏ها را یاری دهید. یکی از مهمترین عوارض نزدیکی در پریود عفونتهای شدید رحمی به خصوص آندومتریوز می باشد

حال با این اوصاف آیا مقاربت که هم آمادگی روحی می‏خواهد و هم آمادگی جسمی صحیح است؟ مسلما در این گونه مواقع فقط مردان به لذت جنسی می‏رسند، ولی زن به لحاظ عدم آمادگی به اوج لذت جنسی یا اُرگاسم نمی‏رسد و دچار درد ناحیه کمر و لگن و... شده و حتی احتمال سردمزاجی و کاهش میل جنسی حتی در دوران طهارت و پاکی برای او وجود دارد. حتی گاهی به علت عدم آمادگی روحی و جنسی ِ زن، خود مرد هم آن طور که باید لذت نمی‏برد؛ یعنی غدد ترشحی دستگاه تناسلی زن که مسیر مقاربت را لزج و آماده می‏کنند، به خوبی فعالیت نمی‏کنند و مقاربتی دردناک همراه با خاطره ‏ای بد برای زن به دنبال دارد و خود مرد هم به ارگاسم نرسیده است. در حالی که تمام توصیه‏ های پزشکی این است که بهترین مقاربت، مقاربتی است که هر دو جنس آن هم در یک زمان و یا با فاصله زمانی اندک به اوج لذت جنسی (اُرگاسم) برسند.

۲- یکی از اهداف مقاربت، تکثیر نسل است. هر چند از نظر پزشکی احتمال آبستنی زن در ایام عادت بسیار کم است، ولی در بعضی از قبایل یهودی (در اسرائیل) که به مقاربت در ایام عادت ماهانه نیز می‏پردازند و در مواردی زنها حامله می‏شوند، بیماری‏های ارثی و نواقص ژنتیکی متعددی در بچه‏ ها مشاهده شده و حتی در کتب پزشکی ثبت و ضبط شده است. بنابراین جهت اجتناب از پیدا کردن چنین فرزندان ناقص الخلقه ‏ای، اجتناب پسندیده ‏تر است.

۳- استراحت جنسی برای هر دو جنس (مرد و زن) یک ضرورت است، که علم نیز آن را ثابت کرده است. قاعدگی خانم‏ها وسیله ‏ای اجباری است برای این که زن و مرد مدتی استراحت جنسی داشته باشند و بعد از آن با میل و رغبت بیشتر در کنار یکدیگر باشند. از طرف دیگر به واسطه افراط دچار خودکشی نشوند. هر بار نزدیکی و مقاربت که همراه با ارگاسم باشد، تمام عضلات بدن (حتی عضلات موها که هر کدام از موهای بدن انسان به غیر از سر و صورت دارای عضله‏ ای بسیار کوچک است و موقع بیرون آمدن از استخر یا ترس و... منقبض شده و موها را راست می‏کند) به یک باره منقبض شده و به شدت از ذخیره انرژی بدن می‏کاهد. احساس خستگی شدید بعد از مقاربت به خاطر همین مطلب است.

سخن معروف بوعلی سینا ـ که کتاب قانونش صدها سال در دانشکده ‏های پزشکی تدریس می‏شد ـ این است که انسان با هر بار مجامعت یک میخ به تابوتش می‏زند و چه بسا در اثر افراط، سریعا به پایان زندگی جنسی و دنیوی خود برسد. بنابراین علم حکم می‏کند اجبارا هم که شده، در این مدت خود و همسرتان استراحت کنید.

۴- در طول دوران قاعدگی ، لایه داخلی رحم، دهانه رحم و مجرای داخلی مهبل ریزش دارند و سطوح و لایه‏ های زیرین تا اتمام دوران قاعدگی بسیار نازک و شکننده هستند و هرگونه تماسی ایجاد خراش و آسیب‏ دیدگی می‏نماید که زمینه را برای بروز عفونت‏ های بعدی فراهم می‏نماید.

۵- اغلب انجام نزدیکی منجر به ایجاد پارگی‏ هاو آسیب‏ های بافتی می‏نماید که در حالت طبیعی به لحاظ حضور ترشحات این آسیب‏ های جزئی به سرعت و با تکثیر سلول‏ها ترسیم می‏شود. در دوران قاعدگی ترشحات طبیعی واژن (مهبل) حضور ندارند [ که خود به دلیل اُفت هورمونی است ] و لذا ترمیم با اشکال مواجه می‏ گردد. به همین دلیل است که اگر در این دوران نزدیکی صورت گیرد با احساس سوزش و درد توأم خواهد بود.

۶- طول دوران سیکل قاعدگی ۲۸ روز فرض می‏شود که تخمک‏ گذاری ۱۴ روز قبل از بروز قاعدگی صورت می ‏پذیرد. لذا پیش‏بینی زمان تخمک‏ گذاری بسیار دشوار است. در برخی موارد زمان تخمک‏ گذاری به جلو افتاده و در اواخر قاعدگی (قاعدگی ‏های طولانی) صورت می‏گیرد. لذا برای زوجینی که قصد پیشگیری از بارداری را دارند نزدیکی منجر به باروری می‏شود.

۷- دوران قاعدگی برای اکثر خانم‏ها همراه با دردهای لگنی، شکمی، کمردرد، احتقان ناحیه شکم، احساس سنگینی و درد ناحیه پستان‏ها و... همراه است. به علاوه فرد دچار افسردگی و اضطراب و برخی دیگر علائم روحی – روانی نیز هست. لذا تحمیل نزدیکی در چنین حالتِ بیمار گونه‏ ای صحیح نبوده و تجربه منفی به بار خواهد آورد که در روابط آتی زناشویی ایجاد مشکل خواهد کرد.

-------------------------------------------------------------------------------------------

گردآوری شده مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (8 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

X | ۴ سال پیش
میدونی تودوران عادت ماهیانه چقدنزدیکی براخانم ضررداره معلوم نیست اون کسی که این مطالبونوشته ازکجااین علم علکی روبدست اورده
برااطلاع نویسنده حتی تودوران قاعدگیم ممکنه نطفه بسته شه ونطفه ای که بسته میشه تواین دوران به دلیل اختلال درکروموزومادرای
نده آدم درست حسابی درنمیاد
فک میکنم هیچ خانمی خوشش نیاددراین دوران رابطه زناشویی داشته باشه چون روروح وروان خانم اثربدمیزاره
0
1

hits