دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
وکس صورت و چگونگی آن
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
وکس صورت و چگونگی آن-ماسک صورت- ماسک های صورت- انواع ماسک صورت- صورت- مصرف وکس- بکار بردن وکس- موم انداختن- از بین بردن موهای زائد- سفید کردن موها- موهای صورت- مستعد آکنه- تسکین پوست

وکس صورت و چگونگی آن

وکس صورت و چگونگی آن

وکس صورت با نوع دیگری از موم های عسلی، آلوورا،زیتون و شکلات انجام می شود و ضمن موزدایی پوست عمیقاً تمیز شده و منافذ آن بسته و سفت می شود. اشخاصی که به اصلاح صورت حساسیت دارند و یا موهای زائد دارند با این روش می توانند موهای صورت را از بین ببرند و با قطره های ضدرویش مو، رویش مو را به تعویق می افتد.

وکس صورت و چگونگی آن

موم انداختن یا وکس صورت یکی از روشهای از بین بردن موهای زائد با استفاده از ماده ای به نام موم یا waxاست.

روشهای دیگری از جمله سفید کردن موها، لیزر تراپی، الکترولیز و... نیز بدین منظور استفاده می شود ولی وکس صورت یکی از روشهای معمول بین مردم محسوب می شود که اخیرا هم انواع متفاوتی از آن را با اسامی مختلف مثل شمع، جلبک دریایی و ... می شنویم.

وکس صورت و چگونگی آن

یا وجودیکه وکس صورت منافعی در بر دارد ولی بعضی از عوارض آن هم شامل موارد زیر است:

وکس صورت معمولا با درد همراه است چرا که پوست صورت از دیگر نقاط بدن حساس تر است.

وکس صورت می تواند منجر به قرمزی یا بروز جوشهای پوستی شود.

در حین وکس کردن ممکن است برخی مناطق دچار خونریزی سطحی به صورت لکه های قرمز شود چرا که طی وکس کردن نه تنها مو بلکه در پوستهای نازک و حساس لایه های نازکی از پوست نیز تحت کشش قرار می گیرد.

وکس صورت در بعضی مناطق می تواند با بروز واکنشهای آلرژیک همراه باشد.

روش نادرست استفاده از وکس صورت می تواند منجر به تحریک یا سوزاندن پوست شود.

ممکن است در یک جلسه همه موهای صورت از بین نرود و بدین ترتیب چند جلسه برای از بین بردن کامل موها لازم باشد و تکرار این روش بستگی به میزان رویش مو در هر فرد دارد.

وکس صورت و چگونگی آن

پس از انجام وکس صورت ممکن است حداقل تا 24 ساعت برای خروج از منزل محدودیت داشته باشید.

در برخی افراد خصوصا افراد دارای پوست تیره تغییرات رنگدانه ای ممکن است رخ دهد.

انجام آن در برخی مناطق صورت مثل پشت لب مشکل تر است.

وکس صورت و چگونگی آن

البته با بکارگیری برخی پیشنهادها بسیاری از عوارض جانبی ناشی از وکس صورت کاسته شده و پوست را نرم و بدون مو خواهد کرد. بهتر است قبل از بکار بردن وکس بر روی صورت آن را بر روی بخش کوچکی از پوست نقطه دیگری از بدن جهت بررسی هر گونه واکنش ناخواسته چک کنید، لایه بسیار نازکی از موم را بر خلاف جهت رویش مو بمالید و پس از سرد شدن بر خلاف جهت رویش مو بردارید.

در صورتیکه در حال درمان با رتینوئیدها به عنوان لایه بردار و یا اکوتان در درمان آکنه هستید، بهتر است از مصرف وکس خودداری کنید چرا که پوست شما به دلیل مصرف این داروها نازک تر می شود و احتمال بروز عوارض در شما بیشتر است. پس از پایان درمان دارویی و بعد از مشورت با پزشکتان وکس صورت را شروع کنید.

وکس صورت و چگونگی آن

یک ساعت قبل از وکس صورت می توانید از داروهای تخفیف دهنده درد و جهت کاهش التهاب و قرمزی از کمپرس و یا کرم کورتیکوستروئید خفیف مثل هیدروکورتیزون استفاده کنید.

بهتر است اولین بار وکس صورت را در یک آرایشگاه معتبر و با رعایت اصول بهداشتی انجام دهید. توجه داشته باشید موم خیلی داغ نباشد تا پوست را بسوزاند و در صورتیکه می خواهید در خانه از موم استفاده کنید، از انواعی تهیه کنید که بطور اختصاصی برای از بین بردن موی زائد فرموله شده اند.

وکس صورت و چگونگی آن

پس از انجام وکس می توانید از محلولهای تسکین دهنده یا ژلهای حاوی آلوئه ورا که در برخی فروشگاهها عرضه می شود، استفاده کنید.

در صورتیکه مستعد آکنه هستید می توانید از محلولهای درمانی حاوی آنتی بیوتیک با تجویز پزشک استفاده کنید و همچنین 2-1 روز پس از تسکین پوست جهت پیشگیری از بروز موهای زیر پوستی، هر روز از محصولات لایه بردار استفاده کنید.

شکی وجود ندارد که وکس باعث آسیب مختصری بر پوست می شود با درد همراه است ولی بیشتر مردم آن را بخوبی تحمل می کنند.

گردآوري توسط : مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits