دلگرم
امروز: جمعه, ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۰۵ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی
نگاهی تازه به پارچه های اصیل ایرانی
1
7,750
زمان مطالعه: 4 دقیقه
مجله ایده آل: «مرضیه نداف» کارشناس ارشد معماری و «معصومه اکبری» کارشناس طراحی پارچه و لباس طراحان برند «اسلیمی» هستند؛ برندی که تلاش می‌کند با الهام

مجله ایده آل: «مرضیه نداف» کارشناس ارشد معماری و «معصومه اکبری» کارشناس طراحی پارچه و لباس طراحان برند «اسلیمی» هستند؛ برندی که تلاش می‌کند با الهام


مجله ایده آل:

«مرضیه نداف» کارشناس ارشد معماری و «معصومه اکبری» کارشناس طراحی پارچه و لباس طراحان برند «اسلیمی» هستند؛ برندی که تلاش می‌کند با الهام از خطوط در هم پیچیده اسلامی و ترکیب آنها با تکه‌دوزی‌، البته به سبک و سیاق خودش پوشش‌هایی را خلق کند که قبل از هر چیز ایرانی بودنشان را به رخ بکشند. نشان آشنای طراحی‌های «اسلیمی» حضور ترمه به عنوان پارچه‌ای فاخر و نام‌آشنای ایرانی در آنهاست. اسلیمی می‌خواهد با استفاده از تار و پودهایی که در قالب پارچه‌های هفت‌رنگ و هزار نقش ترمه در هم تنیده می‌شوند میان پوشش‌های مدرن امروزی و فرهنگ دیروز ما پیوند برقرار کند. نشان این پیوند هم حضور بجاي تکه‌دوزی‌هایی از ترمه‌های اصیل ایرانی در پالتوهای طراحی شده توسط این برند است.

نگاهی تازه به پارچه های اصیل ایرانی

تاروترمه

این پالتو که اتفاق اصلی آن بنابر قاعده طراحان اسلیمی استفاده از پارچه‌های اصیل ترمه‌دوزی شده در لباس‌های امروزي است به دليل استفاده از خطوط بلند و کشیده عمودی و ترکیب رنگی که برای آن در نظر گرفته شده یک انتخاب کاملا اسپرت و مطابق با سلیقه‌های امروزی است.

جنس پالتو از پارچه فوترسرمه‌ای و تکه‌دوزی‌های آن هم از نوعی پارچه ترمه‌‌ است با تار و پود هایی نقره کوب.

ترمه کارشده در قسمت یقه پالتو به نوعی تصویر یک کت را در ذهن تداعی می‌کند اما اصل ماجرا برمی‌گردد به تلاش طراحان اسلیمی برای تداعی تصویر یک جلیقه ترمه‌دوزی روی پالتو.

نوار ترمه بلند و باریکی که از کمر تا پایین پالتو کشیده شده به علت خطای دیدی که ایجاد می‌کند باعث می‌شود تا شما کشیده‌تر و قدبلند‌تر به نظر بیایید.

تکرار این نوار در قسمت کمر و ادامه آن در پشت پالتو علاوه بر زیبایی بصری کمر را به مراتب ظریف‌تر به تصویر می‌کشد.

نگاهی تازه به پارچه های اصیل ایرانی

داستان گلابتون

پارچه ترمه‌ای که در این پالتو به کار رفته یکی از قدیمی‌ترین ترمه‌های ایرانی است به نام گلابتون. ترمه‌ای که نقش اصلی آن بته‌جقه است. بته‌جقه یکی از نمادهای اصیل ایرانی_اسلامی است که در فرهنگ ما تعابیر گوناگونی از آن ارائه شده است. یک تعبیرآشنا، بته‌جقه را نمادی از سرو می‌داند که در برابر باد سر خم کرده و تعبیر دیگر برمی‌گردد به سوگ سیاوش و سرخم کردن سروها که نمادی از جوانمردی است به نشانه سوگواری... بنابراین می‌‌بينيد که این مدل در اوج سادگی انبوهی از تعابیر اصیل ایرانی را به همراه دارد.

در پارچه ترمه‌ ابریشم‌بافتی که در این پالتو به کار رفته تمام رنگ‌های گرم حضور دارند؛ رنگ‌هایی مثل قرمز، سبز، نارنجی و حتی بنفش.

نگاهی تازه به پارچه های اصیل ایرانی


این شلیته، امروزی است!

خطوط دایره و منحنی‌وار در فرهنگ ایرانی - اسلامی حضور پررنگی دارد. برش هلالی ترمه در قسمت یقه این پالتو هم وام گرفته از همین فرهنگ است.

برای ایجاد نوعی تقارن در تصویر کلی پالتو(برگرفته از خطوط اسلیمی)، منحنی دیگری در قسمت پایین آن تکرار شده است. البته این منحنی این بار با استفاده از پارچه زمینه مانتو و بدون حضور ترمه طراحی شده است.

برای ایجاد حس هم‌وزنی در طرح کلی پالتو در قسمت ترمه‌دوزی شده از دکمه‌های ساده استفاده شده و در زمینه اصلی آن از دکمه‌های ترمه‌دوزی شده.

تکه‌دوزی‌های کار شده روی آستین‌های این پالتو هم به نوعی تکرار خطوط منحنی‌واری است که در قسمت یقه به‌کار رفته است.

نگاهی تازه به پارچه های اصیل ایرانی


ترمه، از دیروز تا امروز

ترمه جزء پارچه‌های فاخر و نام‌آشنای ایرانی است؛ تاريخچه و پيشينه ترمه به چندين هزار سال قبل از آنچه از تپه‌هاي سيلك كاشان و ديگر نقاط فلات ايران به‌دست آمده است برمي‌گردد و بر اساس شواهد و مدارک موجود اين هنر تا دوران هخامنشيان وساسانيان از رونق بسيار خوبي برخوردار بوده است. اما سال‌هاست که استفاده از آن به جانمازی‌های تازه عروسان و تزیین طاقچه‌ خانه‌هــای پــدربزرگــان و مادربزرگان محدود شده است. این در حالی است که این پارچه قدیمی به خاطر طرح و رنگش با روح ایرانی پیوندی عمیق دارد، اسلیمی برای زنده‌کردن دوباره این پیوند تلاش می‌کند تا این هنر قدیمی را در قالب‌های پذیرفته شده امروزی به مخاطبانش ارائه دهد. از این روست که رد ترمه از ترمه‌های زربافت گرفته تا نقره کوب و ابریشمین در تمام آثار آن پیداست.


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter