دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۶ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۲ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
راهنمای انتخاب پارچه پرده ای مناسب برای منزل
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
انتخاب پارچه پرده‌ای مناسب : آراستن منزل با پرده قطعاً یکی از سخت‌ترین انتخابها برای افراد است. انتخاب پارچه پرده مناسب تنها جنبه زیبایی نداشته و باید با فضایی که می‌خواهیم ایجاد کنیم نیز هماهنگی داشته‌باشد.

چگونه پرده مناسب منزلمان را انتخاب کنیم؟

به گزارش دلگرم : یکی از مراحل اجرای دکوراسیون منزل، انتخاب پرده است. انتخاب کردن پرده مناسب برای خانه های مختلف و حتی برای فضاهای مختلف هر خانه متفاوت است. نکات گوناگونی وجود دارند که در انتخاب بهترین پرده برای خانه شما اهمیت دارند.

انتخاب کردن پرده برای هر فضایی نیاز به در نظر گرفتن نکاتی دارد که کمک می کنند کاربری و زیبایی آن فضا بیش تر شود. اگر نمی دانید چطور باید برای منزلتان پرده انتخاب کنید،.نحوه انتخاب پرده مناسب برای خانه های مختلف و حتی فضاهای مختلف یک خانه متفاوت است.

پیش از هر کاری، باید محل پرده را مشخص کنید. محل قرار گرفتن پرده، تاثیر زیادی روی دیگر ویژگی های آن دارد. همان طور که در مقدمه نیز گفتیم، نحوه انتخاب پرده مناسب برای خانه های مختلف و حتی فضاهای مختلف یک خانه متفاوت است. مثلا پرده های آشپزخانه با پرده های اتاق خواب و نشیمن فرق دارند.

انتخاب پرده مناسب

راهنمای کامل انتخاب بهترین رنگ و جنس پرده + عکس

برای آشپزخانه بهتر است از پرده های توری یا کتانی استفاده کرد

برای نشیمن و پذیرایی می توان به سراغ پارچه های مرغوب تر و شکیل تر رفت. برای اتاق خواب ها نیز بهتر است از حریر استفاده کنید. ارتفاع پرده نیز معمولا برای سالن نشیمن و پذیرایی از اتاق خواب و آشپزخانه بیش تر در نظر گرفته می شود.

انتخاب رنگ برای پرده ها خیلی مهم است و باید با دقت زیاد صورت بگیرد

اولین چیزی که معمولا در خرید پرده مورد نظر قرار می گیرد، رنگ آن است. رنگ از عوامل مهمی است که باید مد نظر قرار داد. انتخاب رنگ برای پرده ها خیلی مهم است و باید با دقت زیاد صورت بگیرد، زیرا رنگ می تواند تاثیر قابل توجهی روی دکوراسیون داخلی منزل شما بگذارد. پرده ها که عناصری عمودی هستند که معمولا بزرگ هم می باشند، خیلی زیاد در معرض دید ما قرار دارند و اگر رنگ آن ها به درستی انتخاب نکنیم، تاثیر بدی روی ظاهر خانه مان می گذارند.

رنگی را برای پرده های خانه خود انتخاب کنید که با دکوراسیون داخلی فضا هماهنگ باشد. برای انتخاب بهترین رنگ، به کاغذ دیواری ها، مبلمان، فرش ها و لوازم دکوریتان نگاه کنید و ببینید رنگ های غالب در فضا چه رنگ هایی هستند. لازم نیست حتما پرده ها را به صورت تک رنگ در نظر بگیرید. می توانید دو رنگ اصلی دکوراسیون را ملاک قرار داده و پرده ها را مطابق همان دو رنگ سفارش دهید.

طرح و نقش پرده

بعد از این که رنگ پرده را تعیین کردید، باید به سراغ طرح و نقش آن بروید. سعی کنید طرحی را برای پرده منزلتان انتخاب کنید که مطابق سبک به کار رفته در دکوراسیون داخلی و لوازم و مبلمان منزل شما باشد. در صورتی که دکوراسیون منزل شما خلوت و مینیمال است و می خواهید به فضا روح بدهید، می توانید از پرده های نقش دار استفاده نمایید.

اگر دکوراسیون شما شلوغ و رنگارنگ است و طرح های زیادی در مبلمان آن به کار رفته، پیشنهاد ما این است که پرده ها را ساده انتخاب کنید یا اگر به استفاده از انواع طرح دار اصرار دارید، به دنبال مدل هایی باشید که طرح های ظریف دارند. به طور کلی، سعی کنید تعادل را رعایت کنید تا فضا بی روح یا شلوغ نشود.

پارچه و طرح مناسب پرده

راهنمای قدم به قدم انتخاب پرده برای خانه

مورد بعدی که اهمیت زیادی در انتخاب پرده دارد، جنس آن است

مورد بعدی که اهمیت زیادی در انتخاب پرده مناسب دارد، جنس آن است. پرده ها امروزه با پارچه های گوناگونی اجرا می شوند. اگر به پرده فروشی ها سری بزنید، آلبوم های متنوعی می بینید که در آن ها هزاران نوع پارچه با جنس های مختلف وجود دارد. از جمله پارچه های مورد استفاده برای دوخت پرده می توان به حریر، جیر، مخمل، ساتن و تور اشاره کرد. البته پارچه های دیگری هم وجود دارند.

مسلما سنگین یا سبک بودن پارچه و ضخیم یا نازک بودن آن در انتخاب جنس خیلی مهم است. بهتر است جنس پارچه پرده های خود را نیز با توجه به جنس مبلمان منزلتان انتخاب کنید. البته لزومی ندارد حتما این کار را انجام دهید، اما کلا بدانید که پارچه های سنگین و شق و رق برای دکوراسیون کلاسیک بهتر هستند و پارچه های سبک و نازک برای دکوراسیون مینیمال مناسب تر می باشند. آب و هوای شهر خود را نیز در نظر بگیرید.این پرده ها برای دکوراسیون خانه های اشرافی و تجملاتی خوب هستند و با مبلمان کلاسیک ست می شوند.

پس از این که جنس پرده را نیز مشخص کردید، باید سبک آن را در نظر بگیرید. سبک پرده را باید طوری انتخاب کرد که با دکوراسیون منزل هماهنگ باشد. پرده ها نیز سبک های متنوعی دارند و تقریبا برای هر سبکی از دکوراسیون، یک نوع پرده با سبک مشابه وجود دارد. پرده هایی که کلاسیک هستند، شکیل تر می باشند، تزیینات زیاد دارند و معمولا پارچه های سنگین و والان و کتیبه نیز دارند.

این پرده ها برای دکوراسیون خانه های اشرافی و تجملاتی خوب هستند و با مبلمان کلاسیک ست می شوند. پرده های دیگری نیز هستند که ساده و بی آلایش می باشند. این پرده ها برای خانه هایی با سبک مدرن فوق العاده خواهند بود. تزیینات به کار رفته در این پرده ها بسیار کم است. در پرده های مدرن، چین و والان و کتیبه به چشم نمی خورد.

جنس های مختلفی از پارچه پرده وجود دارند که هر کدام از ضخامت مخصوص به خود برخوردار هستند.نکته دیگری که باید برای تصمیم گرفتن درباره انتخاب پرده به آن توجه کرد، در نظر داشتن ضخامت پرده است. همان طور که پیش تر گفته شد، جنس های مختلفی از پارچه پرده وجود دارند که هر کدام از ضخامت مخصوص به خود برخوردار هستند.

پارچه هایی که جنس کتان یا مخمل دارند، معمولا ضخیم می باشند و پارچه هایی که از جنس حریر یا تور می باشند، نازک ترند. ضخامت پرده را باید با توجه به شرایط آب و هوایی تعیین کرد. اگر خانه شما در منطقه ای گرم قرار دارد، بهتر است پرده های نازک انتخاب کنید، اما اگر معمولا هوای خانه تان سرد است، ضخامت پرده را زیاد در نظر بگیرید.

راهنمای انتخاب پارچه مناسب برای پرده

پارچه مناسب پرده، جنس پرده و نکات مهم در انتخاب پارچه پرده

عرض پرده را بررسی کنید

حالا به سراغ اندازه پرده می رویم. ابتدا عرض پرده را بررسی می کنیم. عرض پرده شاید در زمان خرید زیاد مهم به نظر نرسد، اما وقتی آن را نصب کردید، کاملا دیده خواهد شد. ممکن است شما هزینه زیادی برای خرید بهترین پارچه متحمل شوید، اما وقتی پرده را نصب کردید، از نتیجه راضی نباشید. این موضوع در برخی مواقع به این خاطر است که در هنگام سفارش دوخت پرده به عرض آن توجه کافی نکرده اید. عرض پرده روی زیبایی آن خیلی تاثیر دارد. ما پیشنهاد می کنیم عرض پرده ها را کمی بیش تر از عرض پنجره ها در نظر بگیرید، زیرا به این شکل، ظاهر شکیل تری پیدا خواهند کرد.

ارتفاع پرده را باید با در نظر گرفتن ارتفاع پنجره ای که قرار است پوشش داده شود

مورد بعدی در رابطه با اندازه پرده، ارتفاع آن است. ارتفاع پرده را باید با در نظر گرفتن ارتفاع پنجره ای که قرار است پوشش داده شود، تعیین کرد. شما می توانید ارتفاع پرده ها را دقیقا مساوی ارتفاع پنجره ها منظور کنید، اما این امکان هم وجود دارد که ارتفاع پرده را کم بیش تر گرفت. مثلا می توانید برای پنجره ای که 30 سانتی متر از کف فضا فاصله دارد، پرده ای تهیه کنید که دقیقا تا کف پایین می آید.

این کار باعث می شود ظاهر پرده زیباتر به نظر برسد. به طور معمول، آشپزخانه ها پنجره هایی دارند که بالا قرار می گیرد. برای این پنجره ها می توان پرده های کوتاه در نظر گرفت. اتاق خواب ها هم همین طور، مگر این که پنجره شان تا کف باشد، اما برای نشیمن و پذیرایی، بهتر است حتی اگر پنجره ها از کف فاصله دارند، پرده را بلند در نظر بگیرید.

میل پرده مناسب ، گیره و حلقه

آخرین موردی که باید مد نظر قرار دهید نیز الحاقات پرده است. وقتی از الحاقات پرده حرف می زنیم، منظورمان میل پرده مناسب ، گیره و حلقه می باشد. در این میان، میل پرده از بقیه بیش تر به چشم می آید و انتخاب آن خیلی مهم است. برای این که میل پرده مناسبی انتخاب کنید، سعی کنید بلندی آن را مقدار بیش تر از عرض پنجره منظور کنید. این کار باعث می شود پنجره های خانه تان عریض تر به نظر برسند. برای انتخاب رنگ میل پرده به رنگ پرده و رنگ پایه های مبل یا میز دقت کنید. برای دیگر الحاقات نیز همین طور.

همچنین بخوانید :

پرده چه نقشی در مدرن سازی دکوراسیون پذیرایی دارد؟

انواع پرده و راهنمای انتخاب پرده مناسب منزل

عکس های مدل پرده جدید و شیک دکوراسیون منزلاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits