alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۴ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۰۹ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
علت و درمان خانگی دندان درد عصبی
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
دندان درد عصبی ممکن است در مقیاس محدود تا حدودی صحت داشته باشد ولی بالطبع عصبی شدن در این موارد اتیولوژی دندان‌درد نیست.

دندان درد عصبی چیست ؟

درد فقط یک بعد فیزیکی ندارد و صرفاً یک انتقال پیام ساده از مبدأ (محل درد) به محل تفسیر درد (مغز) نیست.

در مسیر انتقال درد و احساس درد اتفاقات زیادی می‌افتد. حتی در مواردی ممکن است که درد در مبدأ، مسیر انتقال یا در محل‌های تفسیر دستخوش تغییر و تحول شود.

استرس می‌تواند با روش‌های مختلف روی احساس درد ما تأثیر بگذارد. احتمالاً در استرس فاکتورهای التهابی بیشتری ترشح می‌شوند.

در ترشح این فاکتورها تفسیر درد دچار تغییر می‌شود؛ بنابراین در دوره‌های استرس ممکن است که ما درجه شدت درد را متفاوت احساس کنیم.

دردهای دندانی که علت دندانی واضح دارند، ممکن است در دوره‌های پراسترس، حس درد متفاوتی را نسبت به دوره‌های بدون استرس نشان دهند.

در همهٔ افراد پاسخ به استرس در احساس درد تأثیر یکسان ندارد و شاید حتی برخی افراد در دوره‌های پراسترس درد کمتری را هم احساس کنند.

استرس همچنین باعث افزایش حرکات سایشی دندان‌ها روی هم و فشار دندان‌ها روی همدیگر می‌شود.

به این ترتیب به طور مستقیم با سایش دندان‌ها روی هم ممکن است درد احساس شود.

انقباض عضلات فک و مشکلات مفصل فک که با استرس تشدید می‌شود هم روی احساس درد در ناحیه فک و صورت و دندان‌ها تأثیر مستقیم دارد.

دندان‌درد عصبی

قرص درمان دندان درد عصبی

مسکن قوی برای دندان درد جز مواردی است که اگر به دندان درد شدید خدای ناکرده مبتلا شدید در هر شرایطی دنبال آن خواهید بود.

  • ایبوپروفن
  • استامینوفن
  • داروهای ترکیبی ضد درد
  • آسپرین
  • ضددردهای مخدر

حتماً بخوانید:
مسکن برای درد دندان 16 مسکن سریع الاثر برای دندان درد شبانه

مسکن برای درد دندان : ۱۶ مسکن سریع الاثر برای دندان درد شبانه

مسکن قوی برای دندان درد جز مواردی است که اگر به دندان درد شدید مبتلا شدید در هر شرایطی دنبال آن خواهید بود. تا انتها با دلگرم همراه باشید تا با انواع…

استرس و خرابی دندان‌ها

استرس با روش‌های مختلف می‌تواند یکی از عوامل خرابی دندان‌ها باشد. استرس باعث بیماری‌های لثه می‌شود، خشکی دهان متعاقب استرس عامل پوسیدگی است.

در حضور استرس مصرف قندها افزایش می‌یابد و استرس باعث ترس از مراجعه به دندان‌پزشک و خرابی بیشتر دندان‌ها می‌شود.

دردهای غیر دندانی، دندان‌درد عصبی

گاهی دردهای ناحیه فک و صورت که به صورت دندان‌درد احساس می‌شوند واقعاً به مشکل خود دندان مربوط نمی‌شوند.

این دردها را دردهای غیر دندانی می‌نامیم. دردهای غیر دندانی که به شکل دندان‌درد احساس می‌شوند اشکال متنوعی دارند و بسیاری از آن‌ها با استرس تشدید می‌شوند.

مثلاً میگرن یکی از بزرگ‌ترین مقلدان درد دندان، یا آنژین صدری که می‌تواند به صورت درد دندان در فک پایین احساس شود، با استرس ممکن است که شروع شده یا تشدید شوند.

نکته مهم اینست که استرس عامل شروع برخی سردردهاست و سردردها میتوانند علایم دندان درد را هم تقلید کنند.

دردهای نوروپاتیک و سایکولوژیک هم اگرچه از خانواده‌های مجزا هستند ولی ممکن است که با استرس رابطه مستقیم داشته باشند و در حضور استرس تشدید شوند.

بنابراین افزایش شدت احساس این دردها در حین عصبی شدن و افزایش استرس منطقی و قابل‌قبول است.

دندان‌درد عصبی

دندان درد عصبی کوتاه مدت

شما می توانید با استفاده از خمیر دندان بی حس کننده، درد عصب دندان خود را کاهش دهید.

برای این منظور دو بار در روز با یک مسواک نرم، مسواک بزنید و یک بار در روز نیز با یک دهانشویه فلوراید دهان و دندان خود را شستشو دهید.

اگر متوجه شوید که مسواک زدن با خمیر دندان برای دندان های حساس، باعث کاهش فوری دندان درد شما نمی شود، ناامید نشوید.

با توجه به گزارش موسسه ADA، معمولا برای کاهش حساسیت دندان، چندین برنامه کاربردی وجود دارد.

شما همچنین می توانید از طریق بهبود عادات و رژیم غذایی، دندان درد عصبی خود را کاهش دهید.

لبنیات بدون قند، غلات، میوه ها و سبزیجات و گوشت لخم مصرف کنید. یخ نجوید چون این عادت اشتباه می تواند باعث ایجاد شکستگی در دندان شما شود، و از خوردن غذاهای چرب و شیرین اجتناب کنید.

خوردن پنیر های عمل آوری مانند پنیرسوئیسی، پنیر پارمسان و پنیر چدار می تواند با افزایش جریان بزاق، باعث محافظت از دندان های شما در مقابل حساسیت شده و در نتیجه باعث درمان دندان درد عصبی شود.

دندان درد عصبی بلند مدت

بعید است که علائم دندان درد عصبی خود به خود و به طور کامل از بین برود. برای تسکین درازمدت این عارضه، در مورد علائم ایجاد شده در شما با یک دندانپزشک مشورت کنید.

برای درمان یک شکستگی دندان، دندانپزشک می تواند تاج دندان را ترمیم کند، مگر اینکه دندان شما دچار شکستگی پیچیده ای شده باشد، که در این صورت شما ممکن است نیاز به درمان کانال ریشه که از راه های درمان دندان درد عصبی است، داشته باشید.

سایر روشهای درمانی برای دندان شما بسته به اینکه چه چیزی باعث دندان درد می شود، عبارت اند از: استعمال ژل فلوراید یا داروهای برطرف کننده حساسیت تجویزی، پر کردن دندان، پوشش دندان یا پرکردن قالبی دندان. اگر لثه های شما تحلیل یافته باشد، دندانپزشک شما ممکن است پیوند لثه را پیشنهاد کند.

اجازه ندهید که درد دندان عصبی باعث خراب شدن روز شما شود. سعی کنید علائم دندان درد عصبی را در خانه کاهش دهید ولی اگر دچار درد شدید شدید، نیاز است که به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا شما را معاینه کند. او قادر به درمان علت اصلی و کاهش شانس شما برای تجربه یک حمله دیگر خواهد بود.

دندان‌درد عصبی

درمان دندان‌ درد عصبی

تقریباً در اکثر موارد علت دندان‌درد شما مربوط به یک (وگاهی بیش از یک) دندان است. با رفع علت درد و درمان دندان عامل درد، مشکل درد شما برطرف می‌شود.

اینکه دندان‌درد شما با استرس کم‌وزیاد می‌شود یا اینکه در حضور استرس احساس درد بیشتری می‌کنید، الزاماً به معنی عصبی بودن علت درد دندان نیست؛ بنابراین در مرحله اول به یک دندان‌پزشک عمومی یا متخصص درمان ریشه برای تشخیص دندان عامل درد و درمان آن مراجعه کنید. با درمان‌های معمول دندانپزشکی در بیشتر موارد مشکلات برطرف می‌شود.

در مراحل بعدی درصورتی‌که دندان عامل پیدا نشود، ممکن است گزینه دندان‌درد با عامل غیر دندانی برای شما مطرح شود که تشخیص دقیق و درمان آن روند پیچیده‌تر و بین‌رشته‌ای دارد و در موارد زیادی از موارد از حیطه صرف دندانپزشکی خارج است.

درمانی خانگی برای رفع درد عصبی دندان

کمپرس سرد

معمولا درد عصب دندان همراه با التهاب است ، کمپرس سرد می تواند به کاهش تورم کمک کند و همچنین ناحیه آسیب دیده را بی حس می کند.

یخ را در کیسه یا یک بسته قرار دهید ،و درون یک پارچه نازک بپیچانید، تا کمپرس سرد شما تهیه شود ، کمپرس سرد را در مجاورت محل درد، روی گونه قرار دهید و آن را حدود 10 تا 15 دقیقه نگه دارید.

می توانید چند بار در طول روز این کار را انجام دهید.

دندان‌درد عصبی

سیر

سیر ،به شدت بر روی درد عصب دندان تاثیر دارد، سیر یک درمان خانگی است که می توان به آسانی از آن استفاده کرد ، سیر، دارای خواص ضد التهابی و ضد درد است که برای از بین بردن درد کمک می کند و خواص آنتی بیوتیکی اش به مبارزه با هر گونه عفونت موجود کمک می کند.

اگر می تونید جویدن را تحمل کنید، یک سیر تازه را بجوید و آن را روی نزدیکترین لثه منطقه آسیب دیده نگه دارید اگر نمی توانید بجوید، سیر را له کنید و طبق مورد پیش، روی لثه بگذارید.می توانید، این کار را 3 یا 4 بار در روز تکرار کنید.

سیر بری دندان

روغن درخت چای

یک درمان موثر و یک روغن موثر برای بهبود درد عصب دندان است ، روغن درخت چای ،علاوه بر خواص ضد التهابی و ضد درد اش، خواص ضدعفونی کنندگی و ضدباکتریایی دارد که از عفونت های ایجاد شده جلوگیری می کند و آن را کامل پاکسازی می کند.

یک یا دو قطره از روغن درخت چای را روی لثه نزدیک محل آسیب دیده قرار دهید و آن را به خوبی ماساژ دهید ؛ همچنین، می توانید 3 تا 4 قطره از روغن چای را داخل یک لیوان آب ریخته و دهانتان را با آن شستشو دهید.می توانید هر یک از این درمان ها را 3 تا 4 بار در روز انجام دهید.

روغن درخت چای برای دندان

آب نمک

ساده ترین نوع درمان برای درد عصب دندان که در همه خانه ها یافت می شود، آب نمک است ، آب نمک به دلیل خواص اسمو تی اش بر روی دندان اثر می گذارد،و معروف است ،به راحتی ،توسط پوشش جذب می شود و به ریشه که حل مشکل است ،وارد می شود. ½ قاشق چای خوری نمک را در 4 اونس آب گرم بریزید.

1/4 لیوان را در داخل دهانتان بریزید و تکان دهید، به مدت 20 تا 30 ثانیه نگه دارید این کار را تا زمانی که لیوانتان خالی شود، انجام دهید و سپس در صورت لزوم، دهان خود را با دهانشویه ضد عفونی شستشو دهید ، می توانید این درمان را 3 تا 4 بار در طول روز تکرار کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits