دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۷ مه ۲۰۲۴ میلادی
تفاوت ذات الریه ویروسی و باکتریایی در چیست ؟
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
پنومونی یک عفونت در یک یا هر دو ریه است. باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها باعث آن می شوند. ذات الریه علت اصلی بستری در بیمارستان است.

پنومونی (ذات الریه) چیست ؟

ذات الریه یک عفونتی است که بر ریه ها تأثیر می گذارد. این عفونت باعث می شود کیسه های ریه ها، آلوئول ها ملتهب شوند و همچنین با مایعات یا چرک پر شوند.

هنگامی که عفونت ایجاد می شود تعداد بیشماری از علائم مانند تب، سرفه و مشکل در تنفس رخ می دهد.

ذات الریه ممکن است در هر گروه سنی رخ دهد و می تواند خفیف یا تهدید کننده زندگی باشد.

این برای افراد خیلی جوان و سالخوردگان بسیار خطرناک است زیرا این گروه های سنی به احتمال زیاد دارای ضعف سیستم ایمنی و سایر مشکلات سلامتی هستند.
پنومونی می تواند در اثر باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها ایجاد شود. شناخت ارگانیسم ایجاد کننده ذات الریه مهم است زیرا برنامه درمانی متفاوت است.

عفونت ریه چگونه ایجاد می‌شود ؟

در اثر تنفس میکرو ارگانیسمها ممکن است عفونت ریه ایجاد شود. در موارد نادری ممکن است منبع عفونت ریه در نقطه‌ی دیگری از بدن باشد و از طریق جریان خون منجر به عفونت ریه‌ها شود.

اگر به هر علتی مثلا در اثر استفراغ، بخشی از محتویات معده وارد ریه‌ها شود نیز موجب التهاب ریه‌ها می‌شود، چون ارگانیسمها از این طریق وارد ریه‌ها می‌شوند.

پنومونی باکتریایی

ذات الریه ناشی از باکتری، پنومونی باکتریایی نامیده می شود. انواع مختلفی از باکتری ها وجود دارد که ممکن است باعث ذات الریه باکتریایی شوند اما شایع ترین نوع Streptococcus pneumoniae است.

این نوع پنومونی سالانه باعث 900000 عفونت می شود و تقریباً 400000 نفر را در بیمارستان بستری می کنند.

علائم شایع پنومونی باکتریایی عبارتند از:

 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • خلط که در هنگام سرفه، مخاط زرد یا سبز است
 • لرز
 • تب
 • خستگی

پنومونی باکتریایی برای درمان به آنتی بیوتیک نیاز دارد. در حالت ایده آل، آنتی بیوتیک نوع خاصی از باکتری ها را هدف قرار می دهد. استروئیدها ممکن است برای بهبود تنفس نیز استفاده شوند.

همچنین شنیدن پنومونی باکتریایی به عنوان "پنومونی اکتسابی در جامعه" متداول است اگر پنومونی به دلایل دیگری در بیمارستان به وجود اید غالباً آن را "ذات الریه وابسته به بیمارستان" و "ذات الریه وابسته به تهویه" می نامند. با این وجود، همه این انواع پنومونی همچنین می توانند ذات الریه ویروسی باشند.

پنومونی باکتریایی
پنومونی باکتریایی

پنومونی (ذات الریه) ویروسی

تقریباً 30٪ موارد پنومونی ویروسی هستند. این نوع ذات الریه به طور معمول به عنوان یک عفونت ثانویه از ویروس های دیگر مانند آنفلوانزا، کرونا ویروس، پاراآنفلوآنزا، آدنوویروس و ویروس سینسیتیال تنفسی (RSV) ایجاد می شود.

این نوع ویروس ها از طریق قطرات هوا پخش می شوند. به عنوان مثال، عطسه یا سرفه ممکن است باعث ایجاد خلط به صورت قطره شده و در هوا منتشر شود یا ویروس می تواند روی یک دستگیره یا سطحی که لمس می شود فرود بیاید سپس به بینی یا دهان منتقل شود.

علائم ذات الریه ویروسی مشابه هستند اگرچه تفاوت هایی وجود دارد:

 • سرفه خشک (توجه داشته باشید که به ندرت خلط با ذات الریه ویروسی ایجاد می شود)
 • تب
 • لرز
 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس

در حالی که پنومونی باکتریایی با آنتی بیوتیک ها درمان می شود این روش درمانی به ذات الریه ویروسی کمک نمی کند.

ویروس ها پذیرای آنتی بیوتیک ها نیستند. گاهی ممکن است داروهای ضد ویروسی تجویز شود.

به عنوان مثال، اگر ذات الریه ثانویه از آنفلوانزا باشد اوسلتامیویر (تامیفلو)، زانامیویر (Relenza) یا پرامی ویر (Rapivab) ممکن است به انتشار ویروس کمک کند.

اگر پنومونی ثانویه به RSV باشد ممکن است ریباویرین (ویرازول) تجویز شود .

پنومونی ویروسی
پنومونی ویروسی

پنومونی (ذات الریه) قارچی

ذات الریه قارچی تقریباً به اندازه پنومونی باکتریایی و ویروسی شایع نیست. ذات الریه قارچی به احتمال زیاد در افراد با مشکل در سیستم ایمنی بدن یا سایر بیماریهای مزمن رخ می دهد.

پنومونی قارچی هنگامی رخ می دهد که یک اسپور وارد ریه ها شود و شروع به تکثیر کند.

متداول ترین انواع پنومونی قارچی عبارتند از:

ذات الریه پنوموسیتیس. این نوع پنومونی در اثر قارچ Pneumocystis jirovecii ایجاد می شود.

به طور معمول در افرادی که سیستم ایمنی مختل دارند مانند افرادی که دارای ویروس نقص سیستم ایمنی بدن (HIV)، بیماری نقص ایمنی اکتسابی (AIDs)، کسانی که پیوند عضو دارند یا افرادی که تحت درمان سرطان هستند رخ می دهد.

کوکسیدوئیدومیکوز. قارچ هایی که باعث این نوع خاص پنومونی می شوند Coccidioides نامیده می شود و معمولاً در غرب تگزاس، جنوب آریزونا، جنوب غربی نیومکزیکو و کالیفرنیای مرکزی یافت می شود.

هیستوپلاسموزیس. قارچ هیستوپلاسما کپسولاتوم در دره های رودخانه می سی سی پی و اوهایو یافت می شود و توسط قطرات خفاش ها و پرندگان پخش می شود.

خوشبختانه کمتر از پنج درصد افرادی که میزان مواجهه آنها پایین است دچار این نوع ذات الریه می شوند اما با قرار گرفتن در معرض زیاد، بیشتر افراد به ذات الریه مبتلا می شوند.

کریپتوکوکوس. اگرچه قارچ Cryptococcus می تواند در سراسر جهان در خاک یافت شود اما ابتلا به این عفونت قارچی بدون داشتن سیستم ایمنی به خطر افتاده است.

پنومونی قارچی
پنومونی قارچی

تفاوت ذات الریه ویروسی و باکتریایی

پنومونی باکتریایی برای درمان به آنتی بیوتیک نیاز دارد.
ذات الریه باکتریایی به عنوان "پنومونی متداول رایج میباشد .
ذات الریه ویروسی به عنوان یک عفونت ثانویه از ویروس های دیگر مانند آنفلوانزا، کرونا ویروس و... میباشد.
پنومونی ویروسی از طریق لمس اشیا نیز جذب میشود .

عفونت ریوی چگونه درمان می‌شود ؟

این بیماری در مواردی به صورت سرپایی قابل درمان است و در موارد دیگر به صورت بستری صورت می‌گیرد.

درمان آنتی بیوتیکی، فیزیوتراپی قفسه سینه، و در مواردی اکسیژن استفاده می‌شوند.

در صورتی که در 2- 3 ماه گذشته سفری به کشورهای دیگر داشته اید بسیار مهم است که فوراً این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

ممکن است نوع ارگانیسمی‌ که از مکانهای دیگر موجب بیماری شما شده به درمان متفاوتی نیاز داشته باشد.

بسته به نوع و شدت بیماری ممکن است درمان خوراکی یا تزریقی استفاده شود .این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits