alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۱۴ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۹ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۰۴ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی
گیاه فاخره : بیش از 20 خاصیت دارویی درمانی فاخره برای سلامت بدن
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
در بازار دارویی ایران و در کتب قدیم با نام های فاخره، کبابه شکافته، دهان باز، دهان گشاد، کبابه دهان گشاد و کبابه دهن شکافته شناخته می شود. در کتب طب سنتی با نام فاغره آمده است.

گیاه فاخره

ثمری است که به نخود می ماند و دانه ای دارد که به آلبالوی تلخ شبیه و در میان آن دانه های ریز شاه دانه مانند موجود است و ثمر در قسمت پایین شاخه ها قرار دارد .

مزاج گیاه فاخره :گرم و خشک

خاصیت گیاه فاخره : تحلیل برنده و قبض است

معده و کبد سرد را علاج و در سوء هضم ناشی از سردی مفید است .

در علاج اسهال سرد مفید و بندآورنده شکم است .

این گیاه گونه‌های متفاوتی دارد که با ذکر نام علمی آن درباره خاصیتش توضیح داده می‌شود.

خواص گیاه فاخره

گرد میوه فاخره را با سرکه مخلوط کرده برای معالجه بیماری های دندان و جرب تجویز می کنند. گرد گیاه حشره کش است. از جوشانده ریشه گیاه برای معالجه گزش مار سمی مصرف می شود و همچنین برای بیماری های سیستم گوارش استفاده می شود.

گرد دانه های گیاه را برای تقویت معده می خورند، اسانس آن خاصیت اسانس اکالیپتوس را دارد و به عنوان ضد عفونی کننده، ضد نزله و زایل کننده بو مصرف می شود

تسکین درد دندان

در چین از میوه گیاه برای تسکین درد دندان استفاده می شود و برای معالجه آفتاب زدگی، وبا و به عنوان داروی ضد کرم برای بچه ها به کار می رود.

عصاره ریشه گیاه برای معالجه خنازیر، مار گزیدگی و نرم کردن سینه مصرف می شود.

در تایوان از جوشانده سر شاخه های جوان سبز گیاه به عنوان خنک کننده و ضد عفونی کننده و ضد سرفه استفاده می شود و غرغره آن برای رفع التهاب گلو مصرف می شود.

بیشتر بخوانید : ۱۳ درمان خانگی برای از بین بردن درد دندان عقل

تب بر

در هند و چین از میوه آن به عنوان قابض، ضد کرم، بادشکن، معرق، محرک، تب بر استفاده می شود و برای معالجه نزله و قطع ترشحات مخاطی و خونریزی رحمی و تسکین روماتیسم و لومباگو تجویز می شود.

ریشه آن به عنوان معرق، تب بر و قاعده آور مورد توجه است. از برگ های آن برای معالجه استسقا و کولیک استفاده می شود. در شبه جزیره مالایا پوست له شده و کوبیده درختچه را در حفره دندان برای تسکین درد دندان می گذارند.

Zanthoxylum armatum DC / گیاه فاخر

دیگر خواص گیاه فاخره

 1. میوه این گیاه داروی ضد کرم معده می‌باشد.
 2. جهت بیماری‌های دندان، گرد این میوه را با سرکه مخلوط کرده مزمزه شود.
 3. برای معالجه جرب، گرد میوه این گیاه را با سرکه مخلوط نموده به محل بمالند.
 4. گرد این گیاه حشره‌کش است.
 5. گرد دانه این گیاه برای تقویت معده مفید است.
 6. از جوشانده ریشه این گیاه برای معالجه گزش مار سمی استفاده می‌شود البته تحت نظر پزشک مصرف شود.
 7. جهت معالجه خنازیر از ریشه این گیاه استفاده می‌شود.
 8. برای تسکین درد دندان از میوه این گیاه استفاده می‌شود.
 9. داروی ضد کرم برای کودکان می‌باشد.
 10. عصاره ریشه این گیاه برای معالجه مارگزیدگی و خنازیر مفید است.
 11. جوشانده سرشاخه‌های این گیاه برای سرفه مفید است.
 12. برای درمان گلودرد با جوشانده سرشاخه‌های این گیاه غرغره شود.
 13. جهت قطع ترشحات مخاطی و خونریزی رحمی از میوه این گیاه استفاده شود.
 14. میوه این گیاه تب‌بر و معرق می‌باشد.
 15. جهت تسکین درد دندان از میوه و سرشاخه‌های سبز این گیاه به صورت جوشانده استفاده و مزمزه کنند.
 16. میوه و سرشاخه‌های سبز این گیاه بادشکن و مقوی معده می‌باشد.
 17. جهت ازدیاد نیروی جنسی از پوست میوه نوع z.piperitum استفاده می‌شود.
 18. جهت تقویت قلب از جوشانده برگ و دانه‌های نوع z.gilletii استفاده شود.
 19. برای ناراحتی‌های مجاری ادراری، تناسلی و بیماری سیفیلیس از گرد پوست این گیاه نوع z.gilletii با دانه‌های فلفل سبز استفاده می‌شود.
 20. جهت التیام زخم‌های سیفیلیسی و جذام از گرد ریشه این گیاه استفاده می‌شود.

کاربردهای فاخره

در هند از میوه ها و از پوست درختچه به عنوان مقوی و تونیک و تب بر و برای رفع سو هاضمه و در مورد وبا تجویز می شود از سرشاخه های سبز گیاه و میوه آن برای رفع درد دندان، بادشکن و مقوی معده به کار می رود.

در هند از میوه گیاه که معطر است به عنوان قابض، محرک، مقوی معده و رفع سو هاضمه های ناشی از ناراحتی های طحال و به شکل اسهال مصرف می شود. مخلوط با عسل برای تسکین درد روماتیسم می خورند. پوست ریشه گیاه مسهل کلیه می باشد.

در فیلیپین جوشانده پوست درختچه را می خورند برای تسکین درد سینه موثر است آن را له کرده و مخلوط با روغن برای معالجه درد معده روی معده می مالند و جویده و له شده آن را با مخلوط آب بزاق روی محل مارگزیدگی می گذارند.

مهمترین مصرف این گیاه ضد کرم بودن آن است. پوست میوه آن داروی بسیار خوبی است. معرق، ضد اسپاسم، ضد اسهال، مقوی معده و ضد کرم معده است.

برای معالجه ناراحتی های ریه و برونش ها و استسقا، اسهال، تکرر ادرار و هر نوع ناراحتی و بیماری که مقداری مفرط ترشح آب در عوارض آن مطرح باشد مفید و موثر است.

موارد استفاده از گیاه فاخره

از فاخره آمریکایی شبیه فلفل کاین استفاده می شود ولی تاثیر فاخره کندتر است. این گیاه برای بسیاری از بیماری های مزمن مانند روماتیسم و بیماری های پوست مناسب است و آثار تحریک کننده گیاه بر دستگاه لنفی ، گردش خون و غشا های مخاطی سبب شده است تا فاخره در درمان کل نگر بسیاری از بیماری های خاص جای مناسبی داشته باشد.

استفاده از فاخره آمریکایی در همه شناسه های ضعف گردش خون از جمله سرما زدگی ، کرامپ ساق پا، واریس وریدها و زخم های واریسی مناسب است. در استعمال خارج ، می توان گیاه را به عنوان ضماد محرک در روماتیسم و فیبروزیت به کار گرفت.

در کتاب داروهای گیاهی در مورد گیاه فاخره چنین آمده است :

محرک انتشاری مثبت، سبب آزاد شدن گردش سرخ رگی / مویرگی شده و قدرت را به دیواره سیاه رگ باز می گرداند. این گیاه در بیماری های ضعیف کننده و حالات آتونیک گوارش به صورت محرک عمومی عمل می کند. این گیاه یک تونیک عالی و اصلاح کننده در دوران لقاهت و سالمندی است.

در این کتاب ، مواد استفاده زیر برای این گیاه ذکر شده است: بیماری های مزمن روماتیسمی ، نوراستنی و ضعف گردش خون ، اتساع معده، آروغ و نفخ، و از بین رفتن حس در اعصاب آسیب دیده

ملاحظات ایمنی: از جنبه نظری ، استفاده از فاخره در بیماران تحت درمان با دارو های ضد انعقاد ممنوع است.

فرآورده ها و مقدار خوراکی: مقدار خوراک تنتور 2 تا 4 میلی لیتر سه بار در روز (1 به 5 در 60٪). در تهیه دم کرده، 1 تا 2 قاشق چای خوری گیاه را در یک فنجان آب جوش ریخته و به مدت 10 تا 15 دقیقه دم می کنند. این مقدار سه بار در روز قابل استفاده است.

بیشتر بخوانید :

همه چیز درباره گیاه سنتلا

نارون کوهی چیست ؟ فواید و عوارض نارون کوهی کدامند ؟

کچوله چیست و چه خواصی دارد ؟

گیاه سعدکوفی و خواص درمانی این گیاه

باید توجه شود تجویز گیاه فاخره در مواردی که بیمار دارای تب ناشی از ناراحتی های ریوی باشد ممنوع است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • attarak.com
 • blogfa.com
 • teberooz.ir
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits