دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
درمان باور نکردنی گودی کمر با ورزش + تصویر
206
زمان مطالعه: 9 دقیقه
درمان گودی کمر : مشکلات مادرزادی و اشتباهات سبک زندگی باعث می‌شود گودی کمر شما بیش از حد استاندارد شود که در صورت درمان نشدن، اختلالات جبران ناپذیری را به همراه دارد.

چگونه گودی کمر را درمان کنیم؟

یکی از شایعترین اختلالات در انحناهای ستون فقرات، گودی بیش از حد کمر است.در ستون فقرات یکسری فرو رفتگی ها و برجستگی هایی در قسمت های مختلف وجود دارد.در حالت طبیعی فقرات گردن دارای یک انحنا ( تقعر ) به سمت داخل، فقرات پشتی انحنا بسمت خارج ( تحدب ) وناحیه ی کمر انحنای رو به جلو ( تقعر ) می باشند.

این انحنای کمر، اصطلاحاً لوردوز نامیده می شود و اصولا توانایی ایستادن ما تا حد بسیار زیادی مدیون همین انحناهاست.میزان انحنای ستون فقرات در یک ناحیه، بر سایر قسمتها نیز اثر گذاشته و می تواند آنها را تغییر دهد.میزان انحنای کمر بیشتر از حد میزان طبیعی را هیپرلوردوزیس یا گودی بیش از حد کمر می نامند.گودی کمر یا لوردوز به معنی افزایش تقعر ستون مهره کمری است.

درمان باور نکردنی گودی کمر با ورزش + تصویر

گودی کمر چیست؟

ستون مهره از روی هم قرار گرفتن 7 مهره گردنی و در پایین آن ها 12 مهره سینه های و در پایین آنها 5 مهره کمری و سپس مهره خاجی و دنبالچه ای تشکیل شده است.

اگر ستون مهره را از جلو نگاه کنیم مهره ها در یک خط صاف و عمود قرار گرفته اند ولی اگر از کنار به ستون فقرات نگاه کنیم متوجه میشویم که مهره های گردنی و سینه ای و کمری قوس هایی را درست میکنند.گودی کمر یا لوردوز به معنی افزایش تقعر ستون مهره کمری است.

مهره های سینه ای طوری قوس دارند که تحدب یا گوژی آن ها به سمت عقب است و مهره های گردنی و کمری طوری قرار میگیرند که تحدب آن ها به سمت جلو است. این قوس به جلوی مهره های گردنی و کمری را لوردوز Lordosis می گویند. بعضی از مردم به لوردوز کمر گودی کمر هم می گویند.

این لوردوز یا گودی کمر تا حدی طبیعی است ولی در بعضی از افراد این گودی زیاد می شود و موجب بروز مشکلاتی مانند کمردرد و احساس خستگی در کمر میشود. با افزایش قوس کمر شکم بیمار به جلو آمده و باسن وی به عقب می رود و کلا قامت آراسته فرد از بین می رود و فرد حالت بیحال و خمودگی به خود می گیرد.

علت ایجاد گودی کمر چیست؟

ستون فقرات توسط تعداد زیادی عضله محافظت می شود که سلامت و تعادل آنها در سلامت و نرمال بودن حالت ستون فقرات نقش بسیار مهمی ایفا می کند.

عدم تعادل در عضلات نامبرده یعنی قوی بودن برخی و ضعف یا گرفتگی بعضی دیگر از آنها، موجب پدید آمدن ناهنجاری هایی در شکل کلی ستون فقرات خواهد شد.در این میان نقش عضلات شکمی، بازکننده های مفصل پا به لگن در ایجاد هیپرلوردوزیس، از سایر عضلات مهمتر است.

آکندروپلازی

این بیماری ارثی بوده و با اختلال در رشد و تکامل استخوان ها و نسوج غضروفی همراه است.

التهاب دیسک کمر یا قوز بیش از حد ناحیه ی پشت

در این حالت ستون فقرات کمر بطور جبرانی دچار انحنای بیش از حد می گردد.

چاقی

خصوصا بزرگی بیش از حد شکم و ضعف عضلات این ناحیه باعث کشیدگی بیش از حد ستون فقرات بسمت جلو و افزایش گودی کمر خواهد شد.

پوکی استخوان

با تسهیل تغییر ارتفاع و شکل نرمال مهره ها باعث تغییر انحناهای طبیعی ستون فقرات می شود.

در رفتگی تدریجی مهر ه ها

این حالت اغلب در ناحیه ی کمر دیده می شود و با لغزش یا جابجائی مهره ها همراه است. این بیماران معمولا از کمر درد، احساس جدا شدگی کمر و گودی بیش از حد کمر و برجستگی باسن شکایت دارند.

ضعف عضلات شکمی در اثر علل مختلف.


عوارض گودی کمر چیست؟

از عوارضی که باید بیشتر به آنها توجه و اقدام هرچه زودتر برای درمان قوس کمر کرد؛ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کشش رباط طولی قدامی (ستون مهره ها )
  • تنگ شدن فضای خلفی دیسک
  • تنگ شدن سوراخ های بین حفره ای ستون فقرات
  • عدم تعادل عضلانی
  • بروز فتق دیسک کمر
  • خستگی زودرس
  • کاهش راندمان بدنی

درمان گودی کمر

درمان گودی کمر چیست؟

برطرف کردن علت اصلی بوجود آورنده لوردوز یا گودی کمر میتواند آن را برطرف کند.با این حال علت گودی کمر هر چه باشد تقویت عضلات کمر و شکم و عضلات باسن میتواند شدت لوردوز را کاهش دهد.

در نظر داشته باشید که شایعترین علت افزایش گودی کمر ضعیف شدن عضلات شکم و ستون مهره و کاهش قدرت انعطاف پذیری عضلات و تاندون های اطراف لگن است. این ضعف عضلانی و کاهش انعطاف پذیری در افرادی که شغل نشسته داشته و فعالیت بدنی منظمی ندارند بیشتر ایجاد میشود.

با افزایش سن هم مشکلات ذکر شده شدیتر میگردند پس مهمترین اقدام در درمان لوردوز و گودی کمر افزایش قدرت عضلات شکم و کمر و افزایش انعطاف پذیری بافت نرم اطراف لگن است.

برای نیل به این مقصود میتوانید از همان نرمش هایی که برای درمان کمر درد استفاده میشود سود ببرید. این نرمش ها عضلات ستون مهره و شکم شما را تقویت کرده و گودی کمر شما را کاهش میدهند.

حرکات و ورزش های مخصوص درمان گودی کمر

1. مانند شکل زیر فرد به حالت چهار دست و پا روی زمین قرار می گیرد و با انقباض عضلات شکم سعی می کند گودی کمر را از بین ببرد، در این حالت سر را به سمت پایین می برد.

کاهش گودی کمر,حرکات ورزشی برای گودی کمر,حرکات اصلاحی گودی کمر

2-بر عکس حالت قبل فرد، سر و کمر را به حالت اولیه بر می گردد.

کاهش گودی کمر,حرکات ورزشی برای گودی کمر,حرکات اصلاحی گودی کمر

3- فرد مطابق شکل در حالی که به پشت خوابیده، با آرامی یکی از پاها را بالا آورده سپس پا را با آرامی پایین آورده و حرکت را با پای مخالف نیز انجام دهد.

کاهش گودی کمر,حرکات ورزشی برای گودی کمر,حرکات اصلاحی گودی کمر

4- فرد به پشت خوابیده و زانوی خود را خم کرده و در حالی که دستها از روی زمین بلند نمی شود ،آنها را به سمت پاشنه پاها کشیده و به مدت 3 ثانیه در همان حالت می ماند در این تمرین عضله شکم به خوبی منقبض می شود و تمرین بسیار خوبی برای تقویت عضلات شکم است.

کاهش گودی کمر,حرکات ورزشی برای گودی کمر,حرکات اصلاحی گودی کمر

5- این حرکت مانند تمرین قبلی است با این تفاوت که دستها روی زانو قرار گیرد در این تمرین تا حدی از زمین بلند شوید که فشار روی عضلات شکم را احساس کنید.

کاهش گودی کمر,حرکات ورزشی برای گودی کمر,حرکات اصلاحی گودی کمر

6- انجام حرکت درازو نشست

کاهش گودی کمر,حرکات ورزشی برای گودی کمر,حرکات اصلاحی گودی کمر

کاهش گودی کمر,حرکات ورزشی برای گودی کمر,حرکات اصلاحی گودی کمر

دو حرکت کششی مفید

کاهش گودی کمر,حرکات ورزشی برای گودی کمر,حرکات اصلاحی گودی کمر


ورزش های ویلیامز برای گودی کمر

ویلیامز اعتقاد دارد که علت عمده بروز کمر درد، بر هم خوردن انحنای طبیعی ستون فقرات است. به بیان دیگر وی اعتقاد دارد که در اثر علل و عوامل مختلفی از جمله ضعف عضلات جداره شکم، میزان انحنا یا قوس ناحیه کمر افزایش پیدا می کند و همین عامل موجب بروز درد کمر می شود.

همین طور ویلیامز اعتقاد دارد که در اثر ضعف عضلات سرینی یا عدم انعطاف پذیری در عضلات اطراف لگن و ران به ویژه عضلات پشت ران ( عضلات همسترینگ ) شخص در هنگام فعالیت یا کار از الگوی صحیح استفاده نمی کند و همین عامل موجب مختل شدن حرکات مفاصل بین لگن و ناحیه کمر می شود و در نتیجه باعث بروز درد کمر می شود.

بنابراین ویلیامز برای کاهش انحنا یا قوس کمر ( لوردوز )، تقویت عضلات ناحیه شکم و ایجاد انعطاف پذیری در عضلات اطراف لگن و باسن، ورزش ها یا حرکات درمانی ویژه ای طرح نمود که همانطور که اشاره شد، اصطلاحاً به آن ورزش ها یا نرمش های ( ویلیامز ) می گویند.

تشریح ورزش های ویلیامز


حرکت اول

فرد در حالی که به حالت راحت دراز کشیده و زانوهایش خم است، سعی می کند ضمن منقبض کردن عضلات شکم، لگن خود را کمی بلند نماید،هدف از انجام ورزش اول ویلیامز، تقویت عضلات باسن و کاهش انحنا یا لوردوز کمر است.

حرکت دوم

فرد در حالی که خوابیده و زانوهایش کمی خم است، سعی می کند با دستهای کشیده به حالت نشسته در آید.هدف از انجام ورزش دوم ویلیامز ، تقویت عضلات شکم و کاهش انحنا یا لوردوز کمر است.

حرکت سوم

فرد در حالت خوابیده، سعی می کند زانوهای خود را تا آنجا که می تواند به طرف سینه حرکت دهد،هدف از انجام ورزش سوم ویلیامز، ایجاد کشش و انعطاف پذیری در عضلات و عناصر اطراف ستون فقرات است.

حرکت چهارم

فرد در حالی که نشسته است، سعی می کند به طور ملایم دستهایش را به مچ پا برساند،هدف از انجام ورزش چهارم ویلیامز، ایجاد کشش و انعطاف پذیری در عضلات پشت ران ( عضلات همسترینگ) است.

حرکت پنجم

فرد در حالی که در حالت استارت دو میدانی قرار گرفته است، سعی می کند با متمایل شدن به سمت جلو بر روی پای عقب خود فشار وارد کند.در مرحله بعد ضمن عوض کردن پاها، همین حرکت را برای پای دیگر انجام می دهد.هدف از انجام ورزش پنجم ویلیامز، کاهش انحنا یا قوس کمر است.

حرکت ششم

فرد در حالی که کنار دیوار ایستاده است، سعی می کند بنشیند. در ضمن ممکن است این تمرین را با استفاده از یک صندلی انجام داد، یعنی فرد در کنار صندلی قرار میگیرد و به جای اینکه بر روی زمین بنشیند، بر روی صندلی می نشیند. هدف از انجام ورزش ششم ویلیامز، تقویت عضله چهارسر رانی است. همینطور در این تمرین عضلات سرینی تقویت می شوند.

چند پیشنهاد ساده برای پیشگیری و کاهش گودی کمر

درست خوابیدن

در زمان نشستن، کف پا را صاف بر روی زمین قرار دهید، صندلی خود را تنظیم کنید و در صورت نیاز از یک بالشتک کوچک برای پُر کردن فضای خالی پشت کمرتان استفاده کنید.

وقتی ایستاده اید، یک پا را مستقیم روی زمین و دیگری را روی یک پله، چهار پایه و یا هر چیز مشابه، در سطحی کمی بالاتر از پای دیگر قرار دهید. این کار حمایت کمرتان را افزایش خواهد داد.

درست خوابیدن بهترین حالت برای خوابیدن، وضعیت صورت و شکم رو به بالا است، در حالی که بالشی زیر زانوها قرار گیرد، اما در صورتی که تمایل دارید بر روی شکم بخوابید حتما بالشی زیر شکم خود قرار دهید.

کاهش گودی کمر,حرکات ورزشی برای گودی کمر,حرکات اصلاحی گودی کمر

توجه داشته باشید که پوشیدن کفش پاشنه بلندموجب افزایش گودی کمرتان خواهند شد.ز تقویت عضلات شکم، باسن و کمر غافل نباشید.قوس کمر تا بیش از ۹۰درصد با شنا کردن بهبود می‌یابد.


ویدئو های مربوط به درمان گودی کمر

پزشک مرتبط با درمان گودی کمر

دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

آدرس:اصفهان،خیابان شمس آبادی، چهارراه قصر، روبروی بانک ملت،مجتمع پزشکی قصر، طبقه زیرزمین، تلفن:03112367465**03112330382

گودی کمر

گرد آوری شده ی مجله ی اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (206 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۱۹ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

درسا | ۳ سال پیش
سلام من 10 سالمه و گودی کمر دارم ولی گودی کمرم معمولیه وقتی بزرگتر شدم امکان بدتر شدن گودی کمرم هست یا خیر؟
0
3
mina | ۵ سال پیش
سلام من دارای شکمی بزرگ و گودی کمر شدید و باسنی بزرگ هستم آیا این ورزشها به من کمک می کند
در ضمن من باردار هستم اوایل بارداری ماه‌ دوم هستم میتونم این ورزشها را انجام دهم
0
3
ساقی | ۵ سال پیش
کمر من خیلی گود شده جوری که نمیتونمقد علم کنم میخاستم بدونم این ورزشها چ اندازه باید ادامه داد
0
0
سارا | ۶ سال پیش
سلام من از نوجوانی گودی کمر وقوزی پشت داشتم که خیلی خیلی کم بود. سی سالمه والان هم گودی وقوزی پشتم بیشتر شده وگردن درد گاهی اوقات هم دارم.وپشت میز زیاد میشینم.برای درمان پیش چه دکتری باید برم
0
0
سارا | ۶ سال پیش
سلام من از نوجوانی گودی کمر وقوزی پشت داشتم که خیلی خیلی کم بود الان سی سالمه که گودی کمرم و قوزی پشتم زیاد شده وگردن درد گاهی اوقات هم دارم.وپشت میز زیاد میشینم.برای درمان پیش چه دکتری باید برم
1
5
هادی | ۶ سال پیش
سلام.من ورزش بدنسازی کار میکنم و البته گودی کمر هم دارم.آیا حرکات با هالتر که عضلات کمر رو بشدت درگیر میکنه برای من مضر هست ویا با افزایش حرکات تقویت عضله فیله و شکم میتونم به بدنسازیم هم ادامه بدهم؟
0
2
پاسخ ها:
هلن | ۶ سال پیش
بله
0
0
امین | ۶ سال پیش
بسیار مفید بد.ممنون
1
0
me | ۶ سال پیش
سلام.ممنون واقعا تاثیر داشت.من فقط یه ماه این ورزش ها رو انجام دادم تا حد زیادی گودی کمرم بهتر شد
1
0
پاسخ ها:
الهام | ۶ سال پیش
سلام میشه بگید هرحرکت رو چند بار در روز باید انجام بدیم؟
1
4
امیرکاظم | ۷ سال پیش
سلام خدا قوت.تشکر میکنم از مجله ی خوب دلگرم.بسیار عالی بود.
1
0
مینا | ۷ سال پیش
سلام.پوشیدن کفش پاشنه بلند برای گودی کمر مناسب؟
1
0
پاسخ ها:
م | ۶ سال پیش
نه نیست
0
1
پرستو | ۷ سال پیش
تشکر از دلگرم
0
0
پاسخ ها:
باران | ۷ سال پیش
دوست عزیز کفش پاشنه بلند برای گودی کمر خیلی مضره و دردو بیشتر میکنه
0
2
آرام | ۷ سال پیش
تشکر میکنم از مجله ی اینترنتی دلگرم/ میشه بگین مواد غذایی مناسب برای قوی شدن فیله های کمر چیه؟ممنون اگه جواب بدین.
0
2
مرداس | ۷ سال پیش
سلام.خسته نباشید..خیلی خوب بود...
1
0
ریحانه | ۷ سال پیش
سلام.ببخشید لطفا برای قوی شدن فیله های کمر بگین چه ورزشی مناسبه؟
0
0
محمد | ۷ سال پیش
سلام خوب بود. ورزشهای خیلی خوبی پیشنهاد دادین ممنون.
0
3

hits