دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۲ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
تشخیص و تفاوت شیشه سکوریت با شیشه معمولی چیست؟

تفاوت شیشه سکوریت با شیشه معمولی در چیست؟

تشخیص و تفاوت شیشه سکوریت با شیشه معمولی چیست؟
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
تفاوت شیشه سکوریت و شیشه معمولی در چیست؟ کاربرد شیشه سکوریت چیست؟ شیشه سکوریت بهتر است یا شیشه معمولی؟ تشابه های شیشه سکوریت و معمولی در چیست؟

شباهت و تفاوت های شیشه سکوریت (میرال) با شیشه معمولی

امروزه استفاده از انواع شیشه ها به قدری فراگیر شده است که به هر طرفی نگاه کنیم، کاربردی از آن را مشاهده می کنیم. یکی از پرکاربرد ترین نوع شیشه ها، شیشه میرال یا سکوریت است. اگر می خواهید بدانید شیشه سکوریت چه تفاوت های با شیشه معمولی دارد که باعث شده است کاربرد آن ها آنقدر متفاوت باشد، در ادامه همراه دلگرم باشید:

شیشه سکوریت چیست؟

شیشه سکوریت ، نوعی از شیشه است که در برابر ضربات بسیار مقاوم بوده و به همین دلیل به شیشه ی نشکن معروف می باشد. این شیشه ها به دلیل مقاومت بالا در آسانسورها، مانیتورها، شیشه‌های تلویزیون، گوشی، آکواریوم و… استفاده می شود. این شیشه ها در هنگام شکستگی به قطعه های بسیار ریزی تبدیل می شود و باعث آسیب‌دیدگی و برندگی نیز نخواهد شد.

استحکام و امنیت شیشه سکوریت چقدر است؟

شیشه ی سکوریت، تقریبآ با همان ضخامت شیشه های معمولی، از مقاومت بالاتری برخوردار است؛ مقاومت شیشه ی سکوریت ۴ برابر بیشتر از شیشه های معمولی است. همین شاید دلیلی محکم برای استفاده از شیشه ی سکوریت به جای شیشه ی معمولی باشد. استفاده از این شیشه ها در هر مکانی، باعث می شود که در صورت بروز حادثه و شکستن احتمالی، خطر زیادی افراد را تهدید نکند؛ زیرا در صورت آسیب و شکستگی، شیشه های سکوریت به قطعات بسیار ریز تبدیل می شوند، بر خلاف شیشه های عادی و معمولی، که به صورت تکه های بزرگ و برنده، قطعه قطعه می شوند.

تفاوت شیشه ی سکوریت و شیشه های معمولی

تفاوت شیشه ی سکوریت و شیشه های معمولی

ضخامت، مقاومت، موارد مصرف، قابلیت برش مجدد، ایمنی، قیمت، الگوی شکستن و… از موارد تفاوت بین این دو شیشه است. به عنوان مثال از شیشه سکوریت در شیشه ی ماشین استفاده می شود، به این دلیل که در صورت بروز حادثه و یا تصادف ناگهانی، سبب خسارات زیادی نشود. همچنین در صنعت موبایل سازی و گوشی ها نیز در بخش صفحه ی گوشی، از شیشه های سکوریت استفاده می گردد.

تعریف شیشه سکوریت

شیشه سکوریت یا شیشه نشکن (Tempered glass) نوعی شیشه بسیار مقاوم در برابر ضربه و حرارت است که به دلیل ایمنی بالایی که دارد در خودرو، آسانسور، آکواریوم، مانیتور و… استفاده می شود. یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد شیشه میرال، واکنش آن هنگام شکستگی است. شیشه های سکوریت پس از شکستن، به قطعات بسیار کوچک و ریزی تبدیل می شوند که اصطلاحا لبه صیقلی دارند و باعث برندگی نمی شوند.

فرایند ساخت شیشه میرال یا سکوریت

برای ساخت شیشه سکوریت، ابتدا آن را وارد کوره هایی با دمای بسیار بالا می کنند. پس از مدتی دمای کوره را به طور ناگهانی پایین آورده و شیشه را در معرض وزش باد های خنک قرار می دهند. این اختلاف دمای ایجاد شده باعث می شود قسمت بیرونی شیشه سکوریت با سرعت بیشتری نسبت به داخل آن شروع به سرد شدن کند و به شیشه دچار شوک حرارتی می شود. علت بالا رفتن مقاومت شیشه های میرال همین عملیات حراتی است که به آن فرایند سکوریت کردن شیشه نیز می گویند.

از شیشه های معمولی در ساخت موارد مختلفی مثل وسایل تزئینی، ظروف آزمایشگاهی، تابلو و … استفاده می شود و کاربرد های بسیار متفاوتی نسبت به شیشه سکوریت دارد. علت این تفاوت در کاربرد ها، تفاوت در نحوه ساخت و نوع شکستن این دو نوع شیشه می باشد.

در ادامه به بررسی اصلی ترین تفاوت های شیشه سکوریت و شیشه معمولی می پردازیم:

تفاوت های شیشه سکوریت و شیشه معمولی

شیشه سکوریت چه تفاوتی نسبت به شیشه معمولی دارد ؟

تفاوت های شیشه سکوریت و شیشه معمولی

1- مقاومت شیشه سکوریت

مهم ترین تفاوت شیشه سکوریت و شیشه معمولی، در استحکام آن هاست. همانطور که می دانید و قبلا به آن اشاره شد، شیشه سکوریت به دلیل فرایند ساختی که دارد، نسبت به شیشه های معمولی، در مقابل ضربه، فشار، حرارت، رطوبت و … بسیار مقاوم تر است.

با بیان یک مثال ساده به توضیح بیشتر این مسئله می پردازیم، یک شیشه میرال و یک شیشه معمولی را با ضخامت و اندازه یکسان را در نظر بگیرید؛ شیشه سکوریت مقاومتی حدود 4 برابر بیشتر نسبت به شیشه معمولی، در برابر وارد شدن فشار و ضربه خواهد داشت.

2- قابلیت شیشه بری مجدد

از دیگر تفاوت های اصلی و مهم شیشه های معمولی با شیشه های سکوریت، امکان برش مجدد آن هاست. شیشه های معمولی را در هر اندازه دلخواهی، و به دفعات بسیار، برش داد. اما شیشه سکوریت را فقط می توان قبل از فرایند سکوریت کردن برش داد، و باید تمام عملیات های لازم از جمله تراش کاری، لول زنی، سوراخ کاری و … را قبل از سکوریت شدن روی آن انجام داد.

قبل از سفارش دادن شیشه سکوریت، باید محل نصب شیشه را به صورت دقیق اندازه گیری کنید. زیرا پس از فرایند سکوریت شدن شیشه، امکان استفاده از هیچ گونه ابزار شیشه بری وجود نخواهد داشت.

3- ایمنی شیشه میرال

از نتایج مقاومت بالای شیشه سکوریت می توان به ایمنی اشاره کرد. این ایمنی حتی در صورت شکسته شدن شیشه سکوریت نیز، از بین نمی رود. شیشه های سکوریت، پس از شکسته شدن تبدیل به قطعات بسیار کوچک غیر برنده ای می شوند که موجب آسیب دیدگی نمی گردد. اما شیشه معمولی پس از شکستن، به تکه های بزرگ و برنده بسیار خطرناکی تبدیل خواهد شد.

4- تفاوت قیمت

از آن جایی که برای تولید شیشه سکوریت احتیاج به انجام فرایند سکوریت کردن شیشه داریم، واضح و مبرهن است که قیمت آن نسبت به شیشه معمولی بیشتر خواهد بود. البته با در نظر گرفتن مزایای شیشه سکوریت و دوام بیشتر آن، این تفاوت قیمت ارزشش را خواهد داشت.

این اختلاف قیمت بسته به نوع شیشه سکوریت می تواند متفاوت باشد، به طوری که قیمت شیشه میرال در مقایسه با شیشه معمولی با همان ضخامت و ابعاد، 1.5 الی 4 برابر بیشتر است.

separator line

شباهت های شیشه سکوریت و شیشه معمولی

درست است که شیشه میرال و شیشه معمولی تفاوت های بسیاری در نوع ساخت، کاربرد و ویژگی ها با یکدیگر دارند، اما در مواردی نیز کاملا شبیه به هم هستند و هیچ تفاوتی ندارند. در ادامه به بررسی این شباهت ها می پردازیم:

وزن شیشه ها:

برخلاف تصور بسیاری که فکر می کنند شیشه های سکوریت وزن بیشتری نسبت به شیشه های معمولی دارند، باید بدانید که این دو شیشه در شرایط ابعادی و ضخامتی یکسان هیچ گونه تفاوت وزنی با یکدیگر ندارند.

شباهت در شفافیت:

از آنجایی که شیشه سکوریت در واقع یک محصول از شیشه معمولی است که تحت عملیات حرارتی قرار گرفته است، این دو نوع شیشه هیچ تفاوتی در شفافیت و حتی رنگ با یکدیگر ندارند.

تشخیص شیشه های سکوریت از شیشه های معمولی

تشخیص شیشه های سکوریت از شیشه های معمولی چگونه انجام می شود؟

تشخیص شیشه سکوریت

با توجه به مطالبی که در تفاوت و تشابهات شیشه سکوریت و شیشه معمولی عنوان شد، مشخص است که تشخیص ظاهری این دو کار ساده ای نیست. مهمترین نکته جهت تشخیص شیشه سکوریت، الگوی شکستن شیشه سکوریت می باشد. بدان معنا که اگر شیشه مورد نظر پس از شکستن به ذرات بسیار ریز ( و معمولا غیر برّنده) خرد شد، این شیشه سکوریت است. اگر شیشه به صورت قطعات بزرگ و برّنده شکست، این شیشه معمولی است.

برای تشخیص ظاهری شیشه سکوریت و معمولی، توجه به نکات زیر می تواند مفید باشد:

1. معمولا اغلب کارخانه های شیشه سکوریت ، آرم و اطلاعات تولید خود را در گوشه همه شیشه ها درج می کنند.

2. شیشه سکوریت حتما از نوع فلوت ( بدون موج ) هستند و اگر شیشه ای موج های نامتعارف داشته باشد، احتمالا سکوریت نیست.

3. شیشه ای سکوریت حتما لول زنی شده از نوع تخت و ساده هستند.

4. جهت اطمینان بیشتر حتما شیشه های سکوریت را از شرکت های معتبر تهیه کنید.

همچنین بخوانید:

کاربرد استفاده از شیشه رنگی در خانهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits