دلگرم
امروز: شنبه, ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۳ اوت ۲۰۲۲ میلادی
لیزر فیستول مقعد بهترین روش سرپایی درمان فیستول
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
در ادامه مفصلاً به بررسی فیستول چیست، علت ها و علائم و بهترین راه درمان بیماری می پردازیم.

بیماری فیستول مقعد یکی از شایع ترین بیماری های ناحیه مقعدی است که در اثر تجمع عفونت در این ناحیه ایجاد می شود. رایج ترین علت فیستول، عفونت طولانی مدت و درمان نشده است. خوشبختانه این بیماری راه درمان قطعی داشته و می توان در کمتر از نیم ساعت برای همیشه از این بیماری خلاص شد. در ادامه مفصلاً به بررسی فیستول چیست، علت ها و علائم و بهترین راه درمان بیماری می پردازیم.

فیستول چیست؟

فیستول به هر اتصال یا تونل غیر طبیعی که دو بافت از بدن را به هم متصل می کند، گفته می شود. فیستول بیماری محسوب شده و باید در اولین فرصت درمان شود. رایج‌ترین شکل فیستول نوع مقعدی آن است که در این حالت تونل فیستول از درون روده شروع شده و تا روی پوست ادامه می‌یابد. ایجاد این تونل موجب می شود، آلودگی ها و عفونت های درون روده تا سطح پوست برسد و این می‌تواند مشکلات بسیاری به همراه داشته باشد. فیستول می‌تواند در هر بخش از بدن مثل گوش، دهان و .... ایجاد شود، اما شایعترین نوع آن نوع مقعدی است. در حال حاضر بهترین راه قطعی و فوری، درمان فیستول با لیزر است.

علت فیستول چیست؟

علت این بیماری عفونت و نفوذ آن به سایر بافت های اطراف است، پیشروی عفونت در سطح پوست و بافت های بدن می تواند مسیر طولانی را ایجاد کند که فیستول نامیده می‌شود. مهمترین علت فیستول مقعد آبسه های مقعد است. وقتی شخص بیمار آبسه را به طور کامل درمان نکند و یا نسبت به درمان آن بی‌توجهی نمایند، عفونت به تدریج و معمولاً در طی چند ماه پیشروی کرده و فیستول را ایجاد می کند. عفونت می‌تواند علت‌های متعددی داشته باشد که یکی از آنها آبسه است. از دیگر علل عفونت روده و ایجاد فیستول می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم.

بیماری های التهابی روده مثل کرون یا کولیت بیماری دیورتیکولیت آسیب های ناشی از جراحی مقعد بیماری های مقاربتی مانند اچ آی وی عوارض بیماری سل عوارض ضربه های شدید زایمان طبیعی عوارض بیماریهایی مثل سرطان

نشانه های فیستول چیست؟

علائم و نشانه های این بیماری از همان ابتدا بیمار را از وجود فیستول آگاه می کنند. البته این علائم بسته به شدت عفونت و مدت زمانی که از شروع بیماری گذشته و همچنین نوع بیماری متفاوت هستند. ممکن است همه بیماران همه این علائم را نداشته و یا هر یک از آنها را با شدت های متفاوتی تجربه میکند. از مهمترین علائم و نشانه های این بیماری می توانیم به این موارد اشاره کنیم.

انواع فیستول

درد مقعد و اطراف آن خونریزی یا ترشحات خونابه تغییر رنگ پوست اطراف مقعد سوزش و خارش پوست بوی بد التهاب و قرمزی اطراف مقعد مشاهده برجستگی عفونی یا سوراخ روی سطح پوست اطراف مقعد

چه زمانی برای درمان مراجعه کنیم؟

بیماری محدودیت سنی نداشته ولی بیشتر در افرادی که مکرراً دچار آبسه می شوند شایع تر است. حدود ۵۰ درصد از مبتلایان به آبسه دچار فیستول خواهند شد. بنابراین باید افرادی که دچار آبسه هستند و یا هر یک از علائم و نشانه های این بیماری را تجربه میکنند. سریعا برای درمان به پزشک متخصص جراح عمومی مراجعه کنند.

تشخیص

تشخیص این بیماری با بررسی علائم نشانه‌ها و معاینه ناحیه مقعد توسط شروع میشود. در مراحل بعدی، شناسایی محل و مسیر دقیق بیماری بسیار با اهمیت است. سپس شناسایی اندازه فیستول و نوع آن اهمیت می یابد، در مراحل بعدی ممکن است پزشک انجام،آزمایشاتی مانند آندوسکوپی، سونوگرافی یا ام آر آی را به بیماران تجویز نماید.

همچنین در مرحله بعد ممکن است پزشک آزمایش دیگری را برای بررسی علت بیماری تجویز نماید. به طور مثال ممکن است آزمایشاتی برای تشخیص بیماری کرون یا کولیت انجام شود.زیرا در هر صورت باید علت اصلی بیماری شناسایی و برای درمان آن اقدامات لازم صورت گیرد.

درمان فیستول

درمان این بیماری تنها از طریق جراحی و از بین بردن مسیر فیستول امکان پذیر است‌. البته امروزه روش‌های جایگزین مثل لیزر وجود دارند که با کمترین عوارض این بیماری را از بین میبرد. در ادامه مفصلا به معرفی هر یک از روش های درمان این بیماری می پردازیم؛

لیزر فیستول مقعد

بهترین راه فوری و قطعی برای درمان این بیماری لیزر است. این روش که سرپایی و در کمتر از نیم ساعت انجام می شود. در این روش پزشک متخصص با تابش اشعه لیزر درون فیستول مسیر آن را از درون سوزانده از بین می برد. این درمان در کلینیک بدون درد و خونریزی انجام می شود و در کمتر از نیم ساعت و بدون درد یا خونریزی و ایجاد زخم یا اسکار های آزاردهنده این بیماری از بین خواهد برد.

از مزایای درمانی با لیزر می توانیم به این موارد اشاره کنیم.

درمان سرپایی در کمتر از نیم ساعت درمان قطعی و فوری صرفه جویی در زمان و هزینه ها بدون نیاز به طی کردن دوره نقاهت در منزل بدون نیاز به تعویض پانسمان پیشگیری از عوارضی مثل عفونت یا به جای زخم بدون درد و خونریزی

در مورد دوران نقاهت بعد از لیزر، در بخشی از مقاله درمان فیستول مقعدی با لیزر، روش قطعی و بدون درد در درمان کلینیک گفته شده:

بیماری که تحت عمل سرپایی فیستول با لیزر قرار گرفته باشد، بعد از انجام عمل می‌تواند به منزل خود بازگردد و دیگر نیازی به بستری شدن وی در کلینیک وجود ندارد. اما در مقابل توصیه می‌شود برای دستیابی به بهبودی کامل موارد زیر را رعایت شود:

در طول روز سه الی چهار مرتبه به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در وان آب گرم که حاوی چند قطره بتادین است، بنشیند

از انجام کارهای سنگین که باعث فشار در ناحیه جراحی می‌شود پرهیز کند

مدت زمان زیادی در حال نشسته نباشد و از بالش برای نشستن استفاده کند

داروها را طبق تجویز پزشک مصرف کند

حتما تا چند هفته از توالت فرنگی استفاده کند

جراحی سنتی فیستول مقعدی

در این روش که با استفاده از تیغ جراحی و در بیمارستان انجام می‌شود، بیمار تحت بیهوشی کامل قرار خواهد گرفت. در این روش با استفاده از جراحی مسیر فیستول را برش و تخلیه می‌کنند، سپس بدون بخیه زخم را رها می کنند تا از داخل به سمت خارج ترمیم شود. از معایب درمان باید می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:

بستری در بیمارستان صرف زمان و هزینه های بیشتر احتمال عود مجدد بیماری احتمال عفونت و آسیب مقعد

داروها

این بیماری داروی مخصوصی ندارد. یعنی هیچ دارویی برای از بین بردن این بیماری وجود ندارد. اما در صورتی که عفونت شدید باشد، پزشک قبل از جراحی مصرف آنتی بیوتیک را تجویز میکند. آنتی بیوتیک درمان قطعی این بیماری نیست، اما اگر قبل از جراحی و بعد از آن مصرف شود، میتواند احتمال عوارض بعدی را کاهش و نتایج درمان را اثربخش نماید.

پیشگیری

امکان پیشگیری 100% از این بیماری وجود ندارد. اما میتوان با انجام یکسری نکات خطر بروز این بیماری را کاهش داد. برای پیشگیری از فیستول نکات زیر را رعایت نمایید:

استفاده از کاندوم برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی مصرف فیبر برای پیشگیری از یبوست درمان به موقع و کامل بیماری آبسهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است