دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
اطعام عید غدیر چیست و چه ثوابی دارد ؟
5
زمان مطالعه: 6 دقیقه
اطعام عید غدیر / ثواب اطعام عید غدیر / اطعام دادن در شب عید غدیر / اطعام دادن در عید غدیر / اطعام در روز عید غدیر / فضیلت اطعام عید غدیر / روایت اطعام در عید غدیر

اطعام عید غدیر

عید سعید غدیر خم یکی از بزرگترین اعیاد مسلمانان می باشد. یکی از سنت های حسنه در این عیدالاکبر که روایات عجیبی درباره آن نقل نموده اند و متاسفانه مورد غفلت واقع شده است سنت غذا دادن به افراد یا همان اطعام مومن است.

امام صادق (ع) فرمود: غذا دادن به یک مومن در روز عید غدیر ثواب اطعام یک میلیون پیامبر و صدیق (در راس آنها خود ائمه معصومین) و یک میلیون شهید (در راس آنها حضرت عباس و شهدای کربلا) و یک میلیون فرد صالح در حرم خداوند را دارد. (بحار ج۶ ص ۳۰۳)

در جای دیگر ایشان فرمودند: غذا دادن به یک نفر در این روز مانند غذا دادن به همه پیامبران و صدیقان است. (مفاتیح الجنان ص۵۰۰) به گونه ای که امام صادق (ع) اصلاً این روز را روز اطعام الطعام نامیدند. (بحار ج۹۵ ص۳۲۳)

امام صادق (ع) در رابطه با آمرزش گناهان در این روز نیز می فرمایند: عید غدیر روزی است که خداوند دو برابر تعداد رهاشدگان از آتش جهنم در ماه مبارک رمضان و شب قدر و شب عید فطر از آتش جهنم رها می کند و گناه ۶۰ سال را می بخشد. (بحار ج ۹۴ ص۱۱۹)

همچنین ایشان می فرمایند: «... و انه الیوم الذى اقام رسول الله (ص) علیا (ع) للناس علما و ابان فیه فضله و وصیه فصام شکرا لله عزوجل ذلک الیوم و انه لیوم صیام و اطعام و صلة الاخوان و فیه مرضاة الرحمن، و مرغمة الشیطان. (وسائل الشیعه ۷: ۳۲۸، ضمن حدیث. ۱۲ )

امام صادق (ع) فرمود: عید غدیر، روزى است که رسول خدا (ص)، على (ع) را به عنوان پرچمدار براى مردم برافراشت و فضیلت او را در این روز آشکار کرد و جانشین خود را معرفى کرد،

بعد به عنوان سپاسگزارى از خداى بزرگ آن روزه را روزه گرفت و آن روز، روز روزه دارى و عبادت و طعام دادن و به دیدار برادران دینى رفتن است.

آن روز روز کسب خشنودى خداى مهربان و به خاک مالیدن بینى شیطان است: پس چه نیکوست در این عید بزرگ ضمن تهیه بهترین غذا برای خانواده، مومنین را نیز اطعام دهیم تا این سنت شریف فراموش شده احیا شود.

اطعام عید غدیر

اطعام روز عید غدیر

ثواب اطعام عید غدیر

علی ابن ابیطالب (ع) ضمانت کرده است: هر کس برای خدا در روز غدیر وام دهد خداوند چندین برابر به او خواهد داد و در روز عید غدیر بهترین لباس خود را بپوشید، عطر بزنید، به فرزندانتان هدیه دهید و بهترین غذای سال خود را بخورید.

و امیرالمومنین علی (ع) ثواب اطعام یک نفر در شب عید غدیر را برابر با ثواب اطعام یک میلیون پیامبر دانسته؛ ثوابی که برای اطعام در هیچ زمان دیگری ذکر نشده است،

حتی اگر شده پول قرض بگیرید و این کار را رسم نمایید تا شما اولین نفر در این کار باشید، چرا که اولین نفر بودن برای خدا ارزش بسیار دارد و خداوند به اولین نفرها لطف ویژه ای می‌کند، حالا سند این سخن چیست ؟ نظر شما را به چند نمونه از اولین های تاریخ جلب می‌ کنیم:

اولین خانه عبادت در کره زمین، کعبه است: «انّ اوّل بیت وُضع للنّاس» (آل ‏عمران، 96)

اولین مسجدى که بر اساس تقوا ساخته شد، مسجد قباست: «لمسجد اُسّس على التّقوى من اوّل یوم» (توبه، 108)

در میان یاران پیامبر نیز حساب کسانى که سابقه ایمان یا انفاق و ایثارگرى داشته‏ اند، از دیگران جداست. «السابقون السابقون اولئک المقرّبون» (واقعه، 10)،

«و السابقون الاولون من المهاجرین و الانصار» (توبه، 100) حساب کسانى که قبل از فتح مکّه انفاق کردند با کسانى که بعد از پیروزى اسلام حمایت کردند، جداست. «لایستوى منکم من انفق قبل الفتح و قاتل...» (حدید، 10)

بر اساس روایات، اولین مردى که به پیامبر اسلام، ایمان آورد حضرت علی (‏علیه السلام) و اولین زنى که به آن حضرت ایمان آورد، حضرت خدیجه (س) بود.

در تاریخ می ‏خوانیم که براى کندن خندق در جنگ احزاب، اولین کلنگ را پیامبراکرم‏ (صلى الله علیه وآله) به زمین زد. چنانکه در روایات به ما سفارش شده که آغاز هر کارى با نام خدا باشد و اولین بارى که ماه‏ نو و جدید را در آسمان دیدید، دعا کنید.

چرا اطعام عید غدیر ثواب دارد ؟


چند روایت در مورد غذا دادن در روز عید غدیر

در روز غدیر غذا دادن به مؤمنان اهمیت بسیار دارد، امام صادق(ع) می ‏فرماید: و اطعم اخوانک؛ (المراقبات، ص. 256) در روز غدیر، برادران دینی ‏ات را اطعام کن.

امام رضا (ع) در فضیلت این عمل فرمود: من اطعم مؤمنا کان کمن اطعم جمیع الانبیاء و الصدیقین؛ (بحارالانوار، ج 95، ص. 322) کسى که مؤمنى را در روز غدیر غذا دهد، مانند فردى است که تمام پیامبران و صدیقین را غذا داده است.

اهمیت طعام دادن در این روز به اندازه ‏اى است که امام صادق (ع) روز غدیر را روز «اطعام طعام» خوانده است. (همان، ص. 302)

در میان اعمال روز غدیر افطارى دادن به مؤمن جایگاهى والا دارد. بر اساس روایات در این عمل فضیلتى بزرگ نهفته است. امام على (ع) می ‏فرماید:

من افطر مؤمنا فى لیلة فکأنما افطر فئاما... (المراقبات، میرزا جواد آقا تبریزى، ص. 256) کسى که مؤمن روزه ‏دارى رادر غدیر افطار دهد، مانند این است که ده فئام را افطار داده است.

فردى پرسید: اى امیرمؤمنان (ع) «فئام» چیست ؟ حضرت فرمود: صد هزار پیامبر (ص) و صدیق و شهید. آنگاه ادامه داد: پس چگونه خواهد بود فضیلت کسى که جمعى از مؤمنین و مؤمنات را تکفل کند.

بر اساس برخى از روایات، امام رضا (ع) در روز غدیر گروهى را براى افطار نزد خود نگاه داشت. (الغدیر، علامه امینى، ج 1، ص. 287)

همچنین بخوانید:

30 متن و پیام تبریک عید غدیر به سادات و سیدهای عزیز

20 متن و پیام تبریک عید غدیر به شیعیان

30 عکس عید غدیر، یونیک و خاصاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (5 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits