دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
میدونی چرا پروانه ها اشک می خورند؟!
5
Lachryphagy یا تغذیه از اشک یک پدیده گسترده در بین بندپایان خشکی است.میزبان معمولاً پستانداران بزرگی از جمله انسان، خزندگان بزرگ مانند لاک پشت ها و تمساح ها و برخی از پرندگان هستند.

هنگامی که با اسب ها یا گاوها روبرو می شویم، اغلب می بینیم که آنها سعی می کنند از شر حشرات مزاحمی که در اطراف چشمانشان بال می زنند خلاص شوند. آنها اینجا در حال چه کاری هستند؟ آیا آنها به دنبال چیزی هستند؟ دفعه بعد که شاهد این پدیده شدید، این اصطلاح را به خاطر بسپارید: lachryphagy، زیرا احتمالا شاهد این هستید که این حشرات سعی می کنند از اشک تغذیه کنند.

میدونی چرا پروانه ها اشک می خورند

تا همین اواخر، این رفتار محدود به بندپایان با پروبوسیس، زائده دهان لوله ای شکل مگس ها و پروانه ها بود. به طور منطقی، این اندام به آنها اجازه می دهد به اندازه کافی به چشم نزدیک شوند تا اشک را بدون مزاحمت میزبان جذب کنند و از واکنش شدید آن جلوگیری کنند. با این حال، علم به کشف نمونه های جدیدی از اشک نوش ها ادامه می دهد، برخی از آنها مانند یک سوسک غیرمنتظره هستند.


میدونی چرا پروانه ها اشک می خورند

اگر تا به حال انبوهی از پروانه ها را دیده اید که روی گودال گلی متمرکز شده اند یا مگس ها روی مدفوع هستند، شاهد این پدیده بوده اید. با این حال، تفاوت جزئی وجود دارد، زیرا برخی از گونه ها تمام مواد مغذی اساسی برای رژیم غذایی خود را از این منابع دریافت می کنند. این موارد را نمی توان رفتارهای پوکه ای در نظر گرفت، زیرا هدف، ریزمغذی های خاص نیست. بنابراین پادلینگ به تغذیه در جستجوی مکمل های غذایی اشاره دارد. و چه نوع مکمل هایی؟ عمدتاً سدیم (Na) و نیتروژن (N) و همچنین فسفر، آب یا کربوهیدرات ها.

میدونی چرا پروانه ها اشک می خورند

میدونی چرا پروانه ها اشک می خورند

در سال 2019 می‌توان در آمازون اکوادور از نمونه‌ای روی سر یک مارمولک (Anolis fuscoauratus) با دهانش روی چشم خزنده عکس گرفت و احتمالاً از اشک‌های آن تغذیه می‌کند (تصویر زیر). این یک یافته تکان دهنده بود، تا حدی به این دلیل که حشره ای بدون پروبوسیس است، بنابراین باید به چشم بچسبد و بقای خود را به خطر بیندازد.

میدونی چرا پروانه ها اشک می خورند

اگر طعم اشک را چشیده باشید، متوجه شور بودن آن شده اید. این به این دلیل است که یکی از اجزای اساسی آن نمک (NaCl) است. اینجاست که حشرات لاچریفاگوس سدیم را به دست می‌آورند، عنصری اساسی برای حفظ صحیح فشار خون و فعالیت عصبی عضلانی، اسمز سلولی و جذب اسیدهای آمینه در روده. همچنین نقش مهمی در تولید مثل دارد. نیتروژن می تواند توسط آن دسته از حشرات که دارای پروتئاز برای هضم پروتئین های موجود در اشک است به دست آورد، زیرا اشک دارای سطوح بالایی از پروتئین است. همچنین تعیین کننده موفقیت باروری است. لاچریفاژی به طور مکرر در حشرات گیاهخوار و حشره خوار مشاهده شده است. رژیم غذایی اولی معمولاً از سدیم ضعیف و رژیم دومی در N است، بنابراین اشک منبع مطلوبی است.

میدونی چرا پروانه ها اشک می خورند

میدونی چرا پروانه ها اشک می خورند

همه اینها نشان دهنده یک مبادله است: آنها ریزمغذی ها را عمدتاً از اشک و نه از گل به دست می آورند، بنابراین ویژگی هایی که تعامل آنها با گل ها را تسهیل می کرد کاهش یافته یا با از دست دادن مفید بودن آنها از بین رفته است. این همچنین می تواند تأثیر مثبتی بر لاچریفاژی داشته باشد، زیرا پیلوس یا مقدار زیاد رزین می تواند باعث تحریک میزبان یا گیر افتادن حشره بین مژه ها شود.

میدونی چرا پروانه ها اشک می خورند

میدونی چرا پروانه ها اشک می خورنداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (5 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits