دلگرم
امروز: دوشنبه, ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۰ مه ۲۰۲۴ میلادی
تفاوت لیزر با نور معمولی
5
زمان مطالعه: 5 دقیقه
لیزر ابزاری است که نور را به صورت پرتوهای موازی بسیار باریکی که طول موج مشخصی دارند ساطع می‌کنند.

تفاوت لیزر با نور معمولی چیست ؟

نور ناشی از تابش خورشید، یک شمع یا یک لامپ الکتریکی دنیای اطراف ما را روشن می کنند. نور معمولی و پرتو لیزر هم تا حدی به همین طریق عمل می کنند ، اما از سایر انواع تابش ها متفاوتند .

این پرتوها از سه لحاظ فرق می کنند : از لحاظ رنگ ، هم فاز بودن طول موج و شیوه انتشار .

رنگ :

نور سفید ترکیبی از رنگ های مختلف است _ که هر کدام طول موج متفاوت دارند _ اما نور لیزر فقط دارای یک رنگ است و همه ی طول موجهای آن همسان هستند . رنگ نور لیزر بستگی به ماده تشکیل دهنده ی آن دارد . این ماده ، ماده ی فعال نامیده می شود . مثلا رنگ پرتو لیزر یاقوت، قرمز است . چون ماده فعال در اینجا یک سنگ جواهر با ارزش به نام یاقوت است و رنگ یاقوت هم قرمز است .

هم فاز بودن طول موج:

در نور معمولی برجستگی ها و فرو رفتگی های موج های مختلف همسان نیستند . موج ها حرکت رو به بالا و رو به پایین دارند اما هم تراز نیستند . در پرتو لیزر همه ی موجها همسان و هماهنگ هستند و اصطلاحاً هم فاز نامیده می شوند . و همین امر باعث می شود نور لیزر پر توان تر باشد و در نتیجه بدون آنکه محو شود و از بین برود . مسافت بیشتری را طی می کند.

شیوه انتشار:

امواج نور معمولی از منبع تابش نور منتشر می شوند و کم کم از هم فاصله می گیرند . بنا براین یک پرتو باریک نور معمولی حتی قوی ترین نوع این نورها پس از انتشار پخش می شوند و کم کم محو می گردند. اما امواج نور لیزر پخش یا متفرق نمی شوند . امواج لیزر به موازات هم حرکت می کنند یعنی اینکه فاصله ی آنها از یکدیگر همیشه برابر است . امواج پرتو لیزر حتی اگر به ماه هم برسند و مجدداً بازتابش شده و برگردند فاصله های بین آنها ، هم چنان ثابت با قی می ماند . این سه مشخصه ی لیزر ؛ یعنی رنگ ، هم فاز بودن و شیوه ی انتشار ، آنها را به پرتوی نیرومند و پرتوان و کارآمد تبدیل کرده است .

نور لیزر کاملاً موازی و در یک خط راست است. لیزر می تواند در ضخامت های خیلی کم هم متمرکز شود. در محل تمرکز نور توسط پرتو لیزر، انرژی به حدی زیاد می شود که شما می توانید با آن متریال مورد نظر را را برش دهید یا حک کنید.

تفاوت لیزر با نور معمولی چیست ؟

جالب است بدانید از این خاصیت پرتو لیزر می توان جهت روشن کردن و همچنین دیدن جزییات خیلی ریز هم استفاده کرد. از همین خاصیت در وسایل جراحی نیز استفاده می شود.

زمانی که شما از یک نوع لیزر قوی استفاده می کنید نوری که از آن منتشر می شود یک نور معمولی است و نوری بیشتر از یک نور تیر چراغ برق ندارد.

اما این نور به دلیل اینکه به صورت موازی و صاف می تابد باعث حکاکی و برش متریال می شود. اتم ها و مولکول ها به طور طبیعی در زمان ها و جهات و فاز های تصادفی نور نفوذ می کنند. تمامی نورهای تولید شده از منابع نوری معمولی، مانند لامپ، شمع و خورشید هم از این راه به وجود می آیند.

تفاوت پرتو لیزر با نور معمولی

پرتو لیزر دارای چهار خاصیت مهم است که عبارتند از: شدت زیاد ، مستقیم بودن ، تکفامی‌ و همدوسی.

لیزرها در اشکال گوناگون وجود دارند. ممکن است تصور شود که پرتو لیزر همانند اشعه ایکس، گاما، ماورا بنفش (UV) و مادون قرمز (IR)، جایگاهی معین در طیف الکترومغناطیسی را داراست، حال آنکه این پرتو می‌تواند هر کدام از فرکانسهای محدوده طیف نامبرده را در برگیرد، با این تفاوت که دارای مشخصاتی از قبیل تکفامی ، همدوسی و شدت زیاد است.

اینکه چگونه می‌توان پرتو لیزری با فرکانس های دلخواه را تولید نمود، کار دشواری است که عملا با آن روبرو هستیم. مشکل دیرپا در تابش لیزری، فقدان پوشش گسترده طول موجی در آن است. به دلیل اینکه لیزرها به‌ خودی ‌خود فاقد قابلیت تنظیم طول موج هستند، پوشش کل طیف نورانی نیاز به ابزارهای متعدد و جداگانه دارد.

نمونه‌هایی از لیزرهای متداول

  • لیزرهای متدوال مادون قرمز (IR (2 _ 10μm: لیزر مونو اکسید کربن (CO) ، لیزر دی اکسید کربن (CO2) و بلورهای هالیدهای قلیایی و ابزار دیودی تابشی در طول موج 1.06 میکرومتر تولید کرده و لیزرهای الکساندریت یا دیودهای مخابراتی قابل تنظیم در IR نزدیک هستند. (طول موج از 2000nm تا 700nm)
  • لیزرهای محدوده نامرئی (400 _ 700nm): لیزرهای آرگون کریپتون و لیزر هلیوم نئون، لیزرهای رنگی و لیزر تیتانیوم_یاقوت کبود.
  • لیزرهای محدوده ماورای بنفش (200 _ 400nm): لیزرهای اگزایمر (لیزر هالید گاز نادر) ، نیتروژن، لیزر رنگی با فرکانس دو برابر شده ، لیزرهای با فرکانس چندین برابر شده.

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.6 از 5 (5 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits