دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۳۰ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۹ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۸ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
تفاوت طراحی و نقاشی چیست ؟
13
زمان مطالعه: 6 دقیقه
مردم از طرح و نقاشی به یک معنی سخن می گویند که نادرست است زیرا هر یک از این دو، وسیله ای جداگانه برای بیان احساس یک هنرمند است.

فرق طراحی و نقاشی در چیست ؟

براستی تفاوت طراحی و نقاشی در چیست ؟ بسیاری از ما اگر زیاد از فنون هنرهای تجسمی آگاهی نداشته باشیم ، تفاوت بین طراحی و نقاشی می تواند برای ما سؤال برانگیز باشد.

طراحی و نقاشی گاه با هم اشتباه گرفته می شوند و گاها بجای هم بکار می روند در حالی که این دو بسیار از هم متفاوتند . تفاوت بسیار اساسی بین طراحی و نقاشی در این است که طراحی یک نقاشی آزاد است که می تواند به عنوان مرحله مقدماتی یک نقاشی نیز در نظر گرفته شود. با این حال ، یک طرح به خودی خود می تواند یک اثر هنری نیز باشد. در زمینه هنرهای تجسمی ، هر دو طراحی و نقاشی دو وسیله مهم برای بیان احساسات به شیوه ای هنری هستند. اما ، ما می توانیم به چندین تفاوت بین این دو شکل از هنر تجسمی اشاره کنیم. یعنی طراحی و نقاشی از نظر تکنیک ها و ابزارهای مورد استفاده با هم متفاوتند که در ادامه به آن می پردازیم.

طراحی چیست و چه تفاوتی با نقاشی دارد؟

از نظر فنی ، طراحی یک نقاشی آزاد است که با استفاده از چندین خط عبور برای ایجاد یک تصویر با حداقل جزئیات و پیشنهادات زیادی ساخته می شود. بدون استفاده از ابزار و حتی پاک کن کشیده شده است. این فرآیند ایجاد تصاویر فقط با استفاده از مداد و ذغال سنگ است. همچنین فقط از سایه های نور و تاریکی استفاده می کند. برای یک هنرمند ، یک طرح به عنوان ماده اولیه برای چیزهای مهمتر بعدا ارائه می شود. هنرمندان برای یافتن امکانات و جستجوی بهترین ترکیب ، طرح هایی را تهیه می کنند. اسکچ ها همچنین تلاش های اولیه برای گرفتن صحنه زیبا یا تجربه هستند. هنرمندان برای ثبت سریع یک تجربه لحظه ای به طرح متوسل می شوند. نکته دیگر این است که بسیاری از طرح های هنرمندان مشهور آنقدر محبوب شده است که از آنها بیشتر از سایر نقاشی هایشان قدردانی می شود.

طراحی بیش از این که به جزئیات ادامه دهد ، بیشتر در مورد گرفتن یک ذات است. بنابراین ، طرح ها با یک اتفاقی انجام می شود که با نقاشی یافت نمی شود. با این حال ، طراحی یک شیوه اصلی تمرین برای یک هنرمند است. به عنوان یک فعالیت ، طراحی به منظور تیز نگه داشتن مهارت های ترسیم در تمام مدت انجام می شود. بنابراین ، هرگز محصول فکر بسیاری به عنوان نقاشی نخواهد بود. همچنین برای تکمیل یک طرح زمان زیادی صرف نمی شود.

از طرف دیگر نقاشی جزئیات بیشتری دارد و با استفاده از مداد ، مداد رنگی ، پاستیل ، نشانگر و غیره برای جلوه بیشتر ساخته شده است. رسم استفاده از ابزارها برای ایجاد خطوط عبور منفرد و تمیز تر از یک طرح دستی خشن است. نقشه ها با پیش تفکر و برنامه ریزی بیشتر آغاز می شوند تا یک طرح هرگز. یک هنرمند ممکن است دارای یک صفحه طراحی باشد که تمام طرح های عجولانه او در آن ذخیره شود. بعضی اوقات ، ممکن است این طرح ها هرگز نور روز را نبینند. با این حال ، برخی از طرح ها بعداً مورد استفاده قرار می گیرند تا شاهکارهایی از نقاشی ها به دست بیایند. نقشه ها همیشه محصول نهایی و نهایی هستند. رسم دقیق تر ، برنامه ریزی شده و کندتر از طراحی است. یک هنرمند می تواند وقت خود را برای فکر کردن در مورد جزئیات بگذارد و تا زمانی که بخواهد تصویر را ادامه دهد.

یطور خلاصه و کلی می توان گفت : طراحی و نقاشی دو نوع از انواع هنرهای زیبا هستند که تفاوت های بسیاری میان آنها وجود دارد. طراحی اساس نقاشی است و عکس این قضیه درست نیست. اگر می خواهید نقاش ماهری شوید باید طراح خوبی باشید. این تفاوت اصلی بین این دو است. مهم است که بدانید طراحی تشخیص خطوط و سایه ها است. از طرف دیگر نقاشی با رنگ و طرح مشخص می شود. از این رو طراحی انواع مختلفی از جمله طراحی خط، طراحی سایه و طراحی شی دارد.

انواع نقاشی

نقاشی نیز انواع مختلفی مانند نقاشی رنگ روغن روی بوم، آب رنگ ، نقاشی اکریلیک و مانندآنها دارد. نقاشی نیاز به استفاده از روغن سقز دارد درحالی که طراحی نیازی به روغن سقز ندارد. هنگامی که می خواهید با استفاده از رنگ روغن روی بوم نقاشی بکشید نیاز به پالت رنگ دارید ولی هنگام طراحی از یک شی یا انسان نیازی به پالت نیست. مداد، مداد رنگی و زغال چوب در هنر طراحی استفاده می شونداز سوی دیگر روغن، اکریلیک و انواع رنگدانه ها در نقاشی کاربرد دارند.

فرق نقاشی و گرافیک - تفاوت نقاشی و تصویرسازی - طراحی چیست - نقاشی چیست

طراحی نیاز به صرف زمان برای خشک شدن طرح ندارد ولی وقتی نقاشی می کشیم باید زمان کافی برای خشک شدن آن در نظر بگیریم. نقشه مدادی را می توان به راحتی پاک کرده ودوباره کشید چرا که گرافیت را می توان به راحتی پاک کرد. از سوی دیگر نقاشی رنگ و روغن و اکریلیک را نمی توان به راحتی پاک کرد ویا تغییر داد. در نقاشی به قلم موهای متفاوت نیاز دارید.از طرف دیگردر طراحی به قلم مو نیازی ندارید. تجهیزات اندازه گیری دیگری در مورد طراحی استفاده می شود.اصطلاحات طراحی و نقاشی نیز متفاوت است. کسی که طراحی می کند هنرمند نامیده می شود در حالی که فردی که نقاشی می کشد هم هنرمند و هم نقاش نامیده می شود. جالب توجه است که هم برای طراحی و هم برای نقاشی بازار خوبی وجود دارد. نقاشی نسبت به آثار طراحی شده با مداد وزغال بازار بیشتری دارد. این یکی از دلایلی است که نقاشی یک سرگرمی گران قیمت محسوب می شود. بطور کلی وسایل نقاشی در مقایسه با وسایل طراحی گران تر است. جالب است توجه داشته باشید که در نمایشگاه هنری هر دو نوع آثار هنری، یعنی طرح ها و نقاشی ها نگه داری می شود.

تفاوت بین طراحی و نقاشی چیست؟

پس از توضیحاتی که در مورد طراحی و نقاشی داده شد می توان تفاوت این دو را به صورت خلاصه و فهرست وار اینگونه بیان کرد :

  • طراحی یک نقاشی آزاد است که به جای گرفتن جزئیات بیشتر بر گرفتن جوهر متمرکز است ، نقاشی یک بیان آرام و دقیق تر است که باعث می شود از ابزارها استفاده شود و از رنگ ها نیز استفاده کند.
  • طراحی فقط با استفاده از مداد و ذغال انجام می شود. نقاشی با استفاده از مداد ، مداد رنگی ، پاستیل ، نشانگر و غیره انجام می شود.
  • طرح ها اغلب بعداً به هدف یک نقاشی زیبا می پردازند.
  • در هنگام نقاشی ، تصویری ساخته شده با حداقل جزئیات در هنگام تهیه تصویر بسیار مفصلی تولید می کند.
  • نقاشی ها همیشه محصول نهایی هستند در حالی که طرح ها تلاش اولیه برای گرفتن یک صحنه زیبا یا یک تجربه هستند.
  • زمان زیادی برای طراحی طول نمی کشد ، اما در نقاشی برعکس زمان زیادی طول می کشد.

شباهت نقاشی و طراحی - انواع طراحی - تعریف طراحی - طراحی سادهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (13 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits