دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۲ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۰۷ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۴ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
روز ملي و اعلام استقلال و تشكيل حكومت پادشاهي عربستان سعودي (1932م)
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
روز ملي و تشكيل حكومت پادشاهي عربستان سعودي

عربستان سعودي، در جنوب غربي آسيا و خاورميانه واقع است كه 2/240/000 كيلومتر مربع مساحت و بيش از 22 ميليون نفرعربستان جمعيت دارد. پايتخت عربستان رياض مي‏باشد و شهرهاي مهم آن، مكّه، مدينه، جدّه و طائف است.

96 درصد از مردم عربستانْ مسلمانند و از نژاد عرب سعودي بوده و به زبان عربي صحبت مي‏كنند. واحد پول اين كشورْ ريال سعودي مي‏باشد.

پيش ‏بيني مي‏شود كه جمعيت عربستان تا سال 2025م در حدود 40 ميليون نفر خواهد بود. عربستان بزرگ‏ترين صادر كننده نفت دنياست و با داشتن درآمد سرانه ملي بالا يكي از كشورهاي ثروت‏مند جهان به شمار مي‏رود. اين منطقه از سه هزار سال قبل از ميلاد مسيح(ع) محل سكونت سامي‏ها بود.

اما ظهور اسلام در قرن هفتم ميلادي، شرايط اجتماعيِ سياسيِ اقتصادي و فرهنگي اين منطقه را دگرگون ساخت. در قرون اوليه اسلام و پس از خلفاي راشدين، حكومت امويان، مروانيان و عباسيان روي كار آمد.

عربستان از اوايل قرن سوم هجري از سلطه حكومت عباسيان خارج شد و تا چند قرن، وضعيت ناآرام و آشفته‏ اي داشت تا اينكه در قرن شانزدهم ميلادي، دولت عثماني عربستان را تصرف كرد. از اواسط قرن هجدهم، تلاش‏هاي آل سعود براي حكمراني بر اين سرزمين آغاز شد و در اوايل قرن بيستم شدت يافت.

در جريان جنگ جهاني اول، سعودي‏ها با انگليس روابط خوبي برقرار كردند. سرانجام پس از خاتمه جنگ و تجزيه امپراتوري عثماني، عربستان نيز مستقل شد.

در جنگي كه ميان عبدالعزيز بن سعود و حسين بن علي، شريف مكه روي داد، عبدالعزيز پيروز شد و حكومت خود را بر عربستان تثبيت كرد تا اينكه در 23 سپتامبر 1932م عنوان سلطان عربستان سعودي يافت.

نظام سياسي حاكم بر عربستان سلطنتي مطلقه اسلامي است و پادشاه اين كشور از اختيارات مطلقه برخوردار مي‏باشد. روز ملي عربستان سعودي نيز 23 سپتامبر است.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است