دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
آشنایی با اسید آمینه ال پرولین عسل
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
برای خرید عسل مرغوب باید دانش خود را افزایش دهید و اینکار را ما اینجا برای شما تسهیل میکنیم .

ما در اینجا ، آنچه باید در مورد ماهیت عسل مرغوب دانست را به صورت جامع و ساده با چاشنی شیرین علمی به شیرینی عسل ! به شما خواهیم گفت . پس با ما همراه باشید .

عسل از آنزیمهای خاصی تشکیل شده است و هر کدام به میزان متغیری در عسل های مختلف وجود دارند این موارد شامل میزان اسید آمینه ( ایمینو اسید ) پرولین،.دیاستاز و HMF موجود در عسل است که در این مبحث به طور کلی به آنها خواهیم پرداخت . تردید نداشته باشید برای خرید عسل مرغوب باید دانش خود را افزایش دهید و اینکار را ما اینجا برای شما تسهیل میکنیم . باید دانست تنها زمانی که عسلی با بالاترین کیفیت را تهیه کنید. می توانید از تاثیرات و مزایای شگفت انگیز و بیکران عسل بهره مند شوید.

آشنایی با ال پرولین :

ال پرولین یک آمینو اسید غیر ضروری است که خود را به عنوان پودر کریستالی سفید بی بو یا با بوی خفیف و با طعم کمی شیرین یا تلخ نشان داده و در آب محلول است ، با عوامل اکسید کننده قوی ناسازگار است و به عنوان افزودنی و طعم دهنده مواد غذایی استفاده می شود و به طور طبیعی در عسل وجود دارد . همچنین در انواع غذاها و دسرهای ژلاتینی ، محصولات لبنی و گوشت و سبزیجات فرآوری شده کاربرد فراوانی دارد. همچنین از ال پرولین در تحقیقات بیوشیمیایی و تغذیه ای ، آزمایشات میکروبیولوژیکی ، محیط کشت ، به عنوان معرف آزمایشگاهی ، مکمل غذایی و مواد اولیه برای کاپتوپریل و انالاپریل و ... استفاده می شود.

بدن انسان می تواند با استفاده از پرولین، کلاژن مورد نیاز برای بقا و سلامتی خود را تولید کند. تاثیر این اسید آمینه باعث میشود که شاهد بهبود زخم ها و ترمیم تاندون های بدن باشیم . به همین جهت است که این ماده یکی از موادی است که عسل را تا این اندازه یک محصول غذایی غنی و ارزشمند می کند.

اگر بخواهیم کمی علمی تر در مورد ال پرولین عسل بدانیم :

اقدامات بیوشیمیایی ال پرولین خالص شامل آگونیسم ضعیف گیرنده های گلیسین و برخی گیرنده های گلوتامات است. گیاهان همچنین از این اسید آمینه برای تولید بافت هایی مانند گرده استفاده می کنند. مکمل های بهداشتی حاوی این ماده اغلب برای حمایت از رشد بافت همبند مصرف می شوند. ال پرولین مشتق از اسید آمینه گلوتامین است. این ماده پیش ساز نوعی پروتئین به نام کلاژن است که برای حمایت از بافت های بدن مانند پوست ، استخوان ها ، ماهیچه ها ، تاندون ها و غضروف ها عمل می کند. اثرات این اسید آمینه را بیشتر در قسمتهایی از بدن که حاوی کلاژن هستند می توان مشاهده کرد و همچنین ممکن است به عملکرد سالم سیستم ایمنی کمک کند. ال پرولین در غضروف ها وجود دارد و برای عملکرد مناسب مفاصل و تاندون ها مهم است. ال پرولین یک ترکیب آلی و یک اسید آمینه غیر ضروری است که توسط افراد سالم در بدن سنتز می شود. مانند سایر آمینو اسیدها،این ماده را می توان در منابع حاوی پروتئین مانند گوشت ، تخم مرغ ، و همچنین محصولات لبنی و طیور یافت.

آشنایی با اسید آمینه ال پرولین عسل

کاربردهای ال پرولین :

ال پرولین کاربرد عمده ای در حفظ فشار خون ، تشکیل کلاژن ، پیشگیری از تصلب شرایین و ترمیم بافت دارد.

اسیدهای آمینه پرولین به عنوان پیش ساز گلوتامیک اسید عمل می کند که در تشکیل برخی از ترکیبات مهم مانند گاما آمینوبوتیریک اسید ، گلوتامین و گلوتاتیون نقش دارد.

این اسید آمینه همچنین می تواند به هیدروکسی پرولین تبدیل شود که در یک مولکول پروتئین گنجانده شده است.

این آمینو اسید را می توان در محصولات غذایی ، آشامیدنی ، دارویی ، بهداشت و مراقبت های شخصی ، کشاورزی/خوراک دام/طیور استفاده کرد.

این محصول یک اسید آمینه است که به عنوان مکمل غذایی و به عنوان طعم دهنده استفاده می شود و در ادویه ، پنیر ، محصولات گوشتی و ماست و غیره استفاده می شود.

ال پرولین جزء ضروری کلاژن است و برای عملکرد مناسب مفاصل و تاندون ها مهم است. همچنین از آن برای سنتز داروهای مختلف مانند داروهای فشار خون بالا استفاده می شود.

ال پرولین همچنین از اسید آمینه های اساسی در عسل به شمار میرود.

محیط رشد مورد استفاده در کشت بافت گیاهی ممکن است با پرولین تکمیل شود. این آمینو اسید می تواند رشد را افزایش دهد ، شاید به این دلیل که به گیاه در تحمل تنش های کشت بافت کمک می کند. در واقع این اسید آمینه جهت تحمل تاثیرات ناشی از خشکی و کم آبی به گیاهان کمک شایانی مینماید .

دیاستاز :

دیاستاز از دیگر آنزیمهای اساسی تشکیل دهنده عسل به شمار میرود . این آنزیم می تواند تمامی چربی های انباشته شده در رگ ها و اطراف جداره های قلب را از بین ببرد .

بنابراین آنزیم دیاستاز در کنار اسید آمینه ال پرولین از موثرترین ویژگیهای تشکیل دهنده عسل به شمار رفته و موجب اثر بخشی این محصول غذایی برای بدن انسان میباشند .

ال پرولین با کیفیت :

این اسید آمینه کارامد به دو صورت صنعتی و آزمایشگاهی نیز تولید میگردد . به علت کاربردهای فراوان این ماده مفید کارخانه های زیادی در جهان اقدام به تولید انواع مختلف آن کرده اند و دلیل آن رشد روز افزون تقاضای مصرف این محصول مفید در بخش صنایع غذایی در محصولات مختلف است .

ال پرولین های آزمایشگاهی شرکت مرک بسیار دقیق ساخته میشوند به گونه ای که درصد خلوص بسیار بالای آنها ، این دسته از محصولات را از نوع صنعتی آن متمایز میسازد ، اما باید توجه داشت که خرید پرولین آزمایشگاهی نیاز به صرف هزینه ای بیشتر نسبت به نوع صنعتی آن است اما قطعا کارایی بیشتری را عاید مصرف کننده خود میکند .

فروش پرولین صنعتی عموما در حجمهای بالا جهت کارخانه های تولید کننده صورت میپذیرد زیرا انواع صنعتی این محصول نیز دارای گرید صنایع غذایی بوده و در اینگونه تولیدات عملکرد بسیار مناسبی از خود نشان میدهد .

سخن پایانی :

اسید آمینه ال پرولین و آنزیم دیاستاز جهت تولید بسیاری از محصولات غذایی در کارخانه های تولید کننده محصولات غذایی کاربرد فراوان دارند و به دلیل خواص بسیار مفید این گونه ترکیبات در تولید بسیاری از محصولات غذایی به عنوان ماده اولیه به کار برده میشوند .

تلفن تماس : 66176736-66176740-021این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits