دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۵ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
قیمت ایمپلنت و کاشت دندان
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
امروزه ایمپلنت دندان با اینکه دارای قیمت بسیار بالایی است اما روشی بسیار فوق العاده برای ترمیم دندان از دست رفته است.

ممکن است برای دندان هر انسانی در دراز مدت مشکلی پیش آید و باعث از بین رفتن آن دندان بشود. حال این مشکل به دلیل افزایش سن، مشکلات استخوانی یا ... ممکن است برای هر فردی پیش آید که باید از بین روش‌های مختلف برای جایگزینی و ترمیم دندان از دست رفته یک روش مناسب و صحیح را انتخاب کند. امروزه بسیاری از افراد با توجه به اینکه روش ایمپلنت دندان از مزایای خیلی زیادی برخوردار است انتخاب بسیاری از افرادی است که بنا به هر دلیلی دندان خود را از دست داده‌اند. کمی قبلتر سالیان گذشته اغلب افراد پروتز متحرک دندان یا همان دندان مصنوعی استفاده می‌کردند که دارای قیمتی مناسب‌تر بود ولی معایب بسیار بالایی هم برای افراد داشت. امروزه ایمپلنت دندان با اینکه دارای قیمت بسیار بالایی است اما روشی بسیار فوق العاده برای ترمیم دندان از دست رفته است.

قیمت ایمپلنت دندان از سایر روش‌های مشابه بالاتر است. علت بالا بودن قیمت کاشت ایمپلنت دندان گاهی به این علت برمیگردد که برای انجام آن برخی افراد شرایط مناسب بدنی ندارند و همین باعث میشود نیاز به انجام عمل‌های جراحی متعددی باشد. که انجام همان جراحی‌ها باعث می‌شود قیمت ایمپلنت بالاتر از دیگر روش‌ها باشد. البته مواد و متریالی که در روش کاشت دندان ایمپلنت استفاده می‌شود بسیار هزینه‌بر بوده و بیشتر مواد مصرفی از خارج از کشور وارد می‌شود .

عوامل متعدد دیگری وجود دارد که در قیمت ایمپلنت بسیار تاثیر گذار است و باعث بالا رفتن یا کاهش قیمت می‌شود اما در هر صورت این روش‌، روشی است که هزینه بالایی دارد. در نهایت پس از بررسی‌های لازم در صورتی که انتخاب شما ایمپلنت دندان بود باید بدانید فیکسچر یا ایمپلنت دندانی به اندازه ریشه دندان از دست رفته در استخوان فک بیمار قرار می‌گیرد. در واقع ایمپلنت دندانی یا فیکسچر یکسری قطعه هستند که در سایز و شکل مانند دندان طبیعی هستند که با ابزارهای حساس و ظرافت بسیار بالا طراحی می‌شوند. مواد و متریالی که در ساخت ایمپلنت دندانی استفاده می‌شود از تیتانیوم و آلیاژهای آن است که این فلز خاصیتی باور نکردنی و بسیار عالی در جوش خوردن با استخوان فک انسان دارد. فلز تیتانیوم از نظر بیولوژیکی سازگاری بسیار بالایی با بدن انسان دارد. در ترکیب این فلز و استخوان انسان هیچ واکنش آلرژیک پیش نمی‌آید که این علم یک دستاورد بسیار بزرگ در عرصه دندان‌پزشکی است.

جالب است بدانید مقاومت فلز تیتانیوم در مقابل ترکیبات اسید و نمک؛ و اکسیژن و همچنین ویژگی غیر مغناطیسی داشتن فلز تیتانیومس شرط لازم و کافی را برای استفاده از این فلز در استخوان فک را فراهم میکند. به علاوه روی سطح تیتانیومی ایمپلنت یا فیکسچر یک لایه به عنوان محافظ وجود دارد که باعث جلوگیری از تحلیل و خوردگی میشود.

قیمت ایمپلنت و کاشت دندان

مطالبی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد طبق سر فصل‌های زیر به شما ارائه می‌گردد:

 • فاکتورهای مهم و تاثیر گذار در قیمت ایمپلنت کدامند؟
 • مراقبت ایمپلنت

فاکتورهای مهم و تاثیر گذار در قیمت ایمپلنت کدامند؟

برای تعیین و برآورد هزینه کاشت ایمپلنت دندانی عوامل بسیار زیادی تاثیر میگذارد که در ادامه برخی از آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

 • تعداد دندان‌هایی که نیازاست ایمپلنت کنید بسیار در تعیین قیمت تاثیر گذار است.

ممکن است شما برای یک دندان روش ایمپلنت را انتخاب کنید یا برای چندان این روش را برگزینید. تعداد دندانی که نیاز است با ایمپلنت جایگزینی شود در قیمت تاثیر بسیار زیادی دارد. اما در روش پروتز متحرک این اختلاف قیمت ناچیز تر از این روش است. روش‌های مختلفی برای کاشت دندان است که تاثیر مستقیم بر قیمت ایمپلنت دارد و در ادامه آن‌ها ر ا نام می‌بریم:

 1. ایمپلنت تک دندان بدین معنی که در این روش یک دندان شما نیاز به ایمپلنت دارد.
 2. بریج بر پایه ایمپلنت بدین معنی که حداکثر 2 الی 3 دندان روی یک پایه ایمپلنت در جوار یکدیگر قرار می‌گیرند.
 3. ایمپلنت
 4. روش All On 4بدین معنی که تمام دندان‌های فک پایین و فک بالا بر روی 4 ایمپلنت قرار داده می‌شوند.
 5. روش ایمپلنت اوردنچر بدین معنی که یک فک به طور کامل برای کاشت ایمپلنت روی 6 الی 8 پایه قرار داده شود.

نتیجه می‌گبربم هر چه تعداد ایمپلنت دندان در فک بالا یا فک پایین بیشتر باشد هزینه مورد استفاده برای بیمار افزایش میابد.

 • طریقه کاشت ایمپلنت دندان دومین عامل بسیار تاثیر گذار است.

هرچه علم و فناوری پیشرفت میکند روش‌های مدرن‌تری برای کاشت دندانی به روش ایمپلنت نیز رونمایی می‌شود. امروزه برای کاشت ایمپلنت دندان تقریبا 3 روش مطمئن وجود دارد که با توجه به شرایط بدنی بیمار متخصص ایمپلنت در مرکز ایمپلنت تصمیم به انجام آن می‌گیرد:

 1. روش اول: کاشت ایمپلنت به روش استاندارد

در این روش بیمار باید سه مرحله را پشت سر بگذارد. این مرحله شامل کاشت پایه ایمپلنت، قالب گرفتن و اباتمنت را نصب کردن در نهایت قرار دادن تاج دندان روی مرحله قبل است. قیمتی که در سایت‌های مراکز ایمپلنت ارائه می‌گردد برآورد هزینه این نوع ایمپلنت است.

 1. روش دوم: کاشت ایمپلنت یک روزه یا دیجیتال

در روش ایمپلنت دیجیتال یا یک روزه متخصص ایمپلنت با استفاده از تجهیزات پیشرفته انجام میشود که به آن تکنولوژی CAD/CAM نیز میگویند. در روش ایمپلنت دیجیتال متخصص ایمپلنت پایه و تاج را در یک جلسه انجام داده و از متریال و دستگاه‌های بسیار پیشرفته همچون اسکنر و پرینتر 3 بعدی که در مرکز ایمپلنت وجود دارد استفاده می‌شود. این روش هزینه بسیار زیادی برای مرکز ایمپلنت و بیمار دارد. اما اگر زیبایی ظاهر برای شما اهمیت ارد و تحل ندارید مدتی را برای کاشت ایمپلنت استاندارد تحمل کنید بهتر است این روش را انتخاب کنید.

 1. روش سوم: کاشت ایمپلنت فوری

این روش بسیار از دیگر روش‌ها هزینه‌بر تر است. این روش برای افرادی است که مانند روش قبل تحمل کمی برای نداشتن دندان دارند. در این روش همان جلسه که بیمار به مرکز ایمپلنت مراجعه میکند تا دندان خود را بکشد متخصص ایمپلنت ریشه دندان را ازاستخوان فک خارج میکند و فیکسچر را اخل استخوان فک قرار میدهد. ارزیابی که در این روش باید انجام شود به دقت بسیار بالایی نیاز دارد. فقط ممکن است نیاز به جراحی متعدد برای بیمار باشد که در این صورت کار بیمار با کمی تعویق انجام میشود.

قیمت ایمپلنت و کاشت دندان

روش ایمپلنت اوردنچر روشی برای کاشت ایمپلنت است که یک فک، فک بالا یا فکپایین به طور کامل نیاز به ایمپلنت دارد و برای کاشت ایمپلنت، باید کل فک روی 6 الی 8 پایه قرار داده شود.

مراقبت ایمپلنت

ایمپلنت دندان نیز مانند جراحی‌های سنگین برای بیمار مستلزم رعایت برخی نکات است که هرچه بیشتر رعایت کند باعث بهبودی هر چه سریعتر بیمار می‌شود. . مراقبت های ایمپلنت شامل مراقبت‌های بدنی، مراقبت‌ ورزشی، مراقبت بهداشتی، مراقبت غذایی و ... است.

در مراقبت بدنی فرد بیمار پس از انجام و قبل از انجام جراحی ایمپلنت نیاز دارد استراحت کافی داشته باشد و فعالیت روزمره خود را حتی کاهش دهد. این استراحت باید حداقل 24 ساعت مداومت داشته باشد و در این زمان از کمپرس یخ برای بهبود فیزیکی بدن خود استفاده کند.

در مراقبت‌های ورزشی باید به این نکته دقت کنید که هرگونه فعالیت ورزشی و سنگین، جا به جایی وسایل سنگین و بلند کردن اجسام سنگین به ضرر بهبودی شما است.

در مراقبت غذایی باید به این نکته دقت کنید که خوردن و اشامیدن مواد غذایی داغ باعث تشدید خون ریزی میشود. به هیچ وجه از مواد غذایی سفت استفاده نکنید زیرا فشار زیاد به ناحیه ایمپلنت وارد می‌کند. استفاده از مواد غذایی که دارای کلسیم بالایی باشند برای جوش خوردن استخوان فک و ایمپلنت بسیار مفید است. سعی کنید ازمواد غذایی دارای قند و یرین استفاده نکنید تا به بهبودی کامل برسید زیرا استفاده از آنها باعث تعویق عملکرد بهبودی شما میشود.

در مراقبت بهداشتی باید به این نکته دقت کنید که فقط 24 ساعت بعد از ایمپلنت نباید فشار نخ دندان یا مسواک به ناحیه ایمپلنت وارد شود. فقط باید استفاده از دهان‌شویه را فرامو نکنید.پس از گذشت این زمان هر روز باید سه مرتبه دندان خود را مسواک کنید نخ دندان را فراموش نکنید و هر روز از دهان‌شویه برای جلوگیری از تجمع پلاک اطراف ناحیه ایمپلنت استفاده کنید.

ایمپلنت دندان نیز مانند جراحی‌های سنگین برای بیمار مستلزم رعایت برخی نکات پزشکی است که هرچه بیشتر رعایت کند باعث بهبودی هر چه سریعتر بیمار می‌شود. . مراقبت ایمپلنت شامل مراقبت‌های بدنی، مراقبت‌ ورزشی، مراقبت بهداشتی، مراقبت غذایی و ... است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits