alexametrics
دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱۲ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
نحوه کار با دستگاه پالس اکسیمتر (دستگاه اکسیژن خون)
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
پالس اکسیمتر یا اکسیژن سنج خون، دستگاهی است که میزان ضربان قلب و اکسیژن خون را اندازه گیری میکند.

پالس اکسیمتر چیست ؟

پالس‌اکسیمتر (Pulse Oximeter)، دستگاهی پزشکی است که از نور برای تشخیص سطح اکسیژن خون استفاده می‌کند؛ برخی پزشکان این دستگاه‌های کوچک و ارزان را برای کنترل علائم کرونا توصیه می‌کنند.

انواع پالس اکسیمتر

دستگاه پالس اکسیمتر به دو نوع انگشتی یا متحرک و مرکزی یا ثابت تقسیم میشود. دستگاه سنجش اکسیژن خون در مدل های متنوعی در بازار عرضه میشوند که شما بسته به نیاز خود می توانید اقدام به خرید دستگاه اکسیژن سنج خون نمایید.

نوع متحرک بیشتر در اورژانس مورد استفاده قرار میگیرد و نوع ثابت آن، در بیماران بستری شده در اتاق احیا و یا در بخش‌ها استفاده میشود.قبل از خرید پالس اکسیمتر ابتدا با پزشک خود مشورت کنید چراکه در صورت وجود بیماری تنفسی مزمن بهتر است از نمونه‌های پیشرفته‌تر استفاده کنید و در اینصورت از کارشناسان مراکز فروش پالس اکسیمتر بخواهید که دستگاه‌های با قابلیت‌های بالاتر(اخطار دهنده در شرایط خطر) را به شما معرفی کنند که البته این امر باعث تفاوت در قیمت پالس اکسیمتر تاثیر دارد. طب تولید با فروش بهترین برندهای دستگاه پالس اکسیمتر یا اکسیژن سنج خون، امکان یک خرید آسان و مطمئن را برای شما فراهم کرده است.

علائم حیاتی در نوک انگشتان

پالس‌اکسیمتر ابزار پزشکی کوچکی است که ضربان قلب و میزان اشباع اکسیژن خون را اندازه گیری می‌کند. این دستگاه معمولاً به انگشت دست فرد متصل می‌شود، اما ممکن است به گوش، بینی، پا، یا پیشانی نیز وصل شود. بعضی از این دستگاه‌ها با باتری کار می‌کند و نتایج فوری را بر صفحه نمایش کوچک (LED) دستگاه نمایش می‌دهد. بعضی دیگر با سیم به یک مانیتور جداگانه علائم حیاتی متصل شده و با استفاده از سایر سنسورهای متصل به بدن، اطلاعات دقیق‎تری را در مورد ضربان قلب، دمای بدن و فشار خون ثبت می‌کند.

پالس اکسیمتر

سنجش سطح اکسیژن خون توسط پالس‌اکسیمتر

پالس اکسیمتر، اشباع اکسیژن خون و ضربان قلب را با درخشش یک نور از طریق پوست، تشخیص رنگ و حرکت سلول‌های خونی، اندازه گیری می‎کند. گلبول‎های حاوی اکسیژن، قرمز روشن و سلول‎های بدون اکسیژن قرمز تیره است. پالس‌اکسیمتر برای محاسبه اشباع اکسیژن به‌صورت درصد، تعداد گلبول‌های قرمز روشن را با سلول‌های قرمز تیره مقایسه می‎کند. برای مثال، نمایش ۹۹ درصد به این معنی است که تنها ۱ درصد از سلول‌های خون موجود در جریان خون، فاقد اکسیژن است. هر بار که قلب می‌تپد، خون را با فشار سریع به بدن منتقل می‌کند؛ پالس‌اکسیمتر با استفاده از نور این حرکت را تشخیص داده و ضربان قلب را بر حسب ضربان در دقیقه یا BPM محاسبه می‌کند.

پالس اکسیمتر

نحوه کار با دستگاه پالس اکسیمتر

نحوه کار با دستگاه پالس اکسیمتر بسیار آسان است. کافی است انگشت خود را در وسط گیره دستگاه قرار دهید و دکمه شروع دستگاه را بزنید. سپس دستگاه درصد اکسیژن خون شما را نمایش می‌دهد. میزان نرمال آن 95–97% است اگر این میزان در بیماران کمتر از 90٪ شود زنگ هشدار به صدا درمی‌آید. شما می‌توانید تنها با یک کلیک خرید خود را ثبت و در اسرع وقت و به صورت رایگان دستگاه را درب منزل تحویل بگیرید.

پالس اکسیمتر

مقایسه دقت پالس اکسیمتری گوش و انگشت

بین میانگین درصد اشباع اکسیژن و تعداد ضربان قلب پالس‌اکسیمتری گوش، نوک انگشت و خون شریانی تفاوت آماری معنی‌داری مشاهده شد (001/0p<). همچنین بین درصد اشباع اکسیژن پالس‌اکسیمتری گوش، نوک انگشت و خون شریانی با فشار جزیی اکسیژن ارتباط آماری معنی‌داری وجود داشت (001/0=p)، ولی موارد فوق با ادم محیطی به‌خصوص دست‌ها ارتباط آماری معنی‌داری نداشتند استفاده از پالس‌اکسیمتری گوش با سنسور انگشتی در مقابل نوک انگشت نمی‌تواند نتایج دقیقی از درصد اشباع اکسیژن در بیماران تحت تهویه مکانیکی بستری در بخش مراقبت ویژه ارایه دهد، هر چند در شرایط کاهش فشار اکسیژن خون شریانی، دقت پالس‌اکسیمتری انگشت نیز شروع به اُفت می‌کند.

آشنایی با پالس‌اکسیمتر (دستگاه اکسیژن خون)


نتیجه :

استفاده از پالس‌ اکسیمتر برای تشخیص وضعیت خطرناکی به نام "هیپوکسی خاموش" (افت سطح اکسیژن) توصیه می‌شود، اما سؤالات در مورد استفاده خانگی از این دستگاه همچنان داغ است. این موضوع که پالس‌ اکسیمتر به شناسایی عفونت کروناویروس کمک می‌کند، یا استفاده گسترده از آن در مهار انتشار کووید ۱۹ مؤثر است، هنوز کاملاً مشخص نیست؛ بنابراین افرادی که یکی از این دستگاه‌ها را در منزل دارند یا به فکر خرید آن‌ها هستند، باید با عملکرد دقیق، نحوه خوانش نتایج و میزان صحت اطلاعات آن‌ها آشنا شوند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits