دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ مه ۲۰۲۴ میلادی
آموزش رفع و گرفتن صدای پارکت و لمینت
5
زمان مطالعه: 6 دقیقه
اگر می‌خواهید علت صدای پارکت و لمینت را پیدا کنید و ببینید چه چیزی این مشکل را ایجاد می‌کند، توصیه می‌کنیم در این مقاله ما را همراهی کنید.

علت صدای پارکت و لمینت چیست؟

استفاده از کفپوش پارکت در ساختمان بسیار رایج است، اما یکی از معضلاتی که برای کفپوش‌های پارکت و لمینت پیش می‌آید و بسیار رایج است، صدا دادن آن هنگام راه رفتن است. در انتها، روش‌هایی برای غلبه بر این مشکل پیدا خواهید کرد.

نکات کلیدی

علت صدای پارکت و لمینت می‌تواند نصب نادرست پارکت، زیرساخت نامناسب و ناهمواری زمین باشد.
نصب اصولی پارکت، از خراب شدن آن و جیرجیر کردن کفپوش زیر پا جلوگیری می‌کند.
برای تمیز کردن پارکت، بهتر است از بخارشوی یا طِی مخصوص استفاده کنید.
هر تایل پارکت با دیگری، باید ۱۰ میلی‌متر فاصله داشته باشد تا هنگام انبساط و انقباض، تایل‌ها فضای کافی داشته باشند.

 علت صدای پارکت و لمینت چیست؟

دلیل اصلی صدای پارکت لمینت

پارکت لمینت، کفپوشی بسیار محبوب و پرطرفدار است و این روزها در اکثر خانه‌ها پیدا می‌شود. اما متاسفانه مشکل صدا دادن پارکت هم یکی از آن مشکلاتی است که باید به آن پرداخت و برطرفش کرد. علت صدای پارکت و لمینت، می‌تواند مواردی باشد که در ادامه آمده است:

خیس بودن زیر پارکت
تغییر دما
بی‌کیفیت بودن جنس کفپوش
فرسوده شدن پارکت لمینت
ناهموار بودن سطح
استفاده از فوم نامناسب زیر پارکت
نصب نامناسب

در ادامه به بررسی تک‌تک این موارد می‌پردازیم تا بهتر علت مشکل را بررسی کنیم.

۱. صدای پارکت و لمینت به‌علت رطوبت

پارکت‌ها چوبی هستند و همه می‌دانیم که چوب در برخورد با رطوبت چه حالتی پیدا می‌کند. حواستان باشد که اگر کفپوش خانه‌تان پارکت است، به‌هیچ عنوان از آب برای تمیز کردن آن استفاده نکنید.

 علت صدای پارکت و لمینت چیست؟

در این صورت، چنانچه بین تایل‌های پارکت‌ فضای خالی‌ای وجود نداشته باشد، صدای قیژقیژ به گوش می‌رسد.

۲. تغییرات دمایی

در اثر عوض شدن دما، تایل‌ها ورم می‌کنند و منبسط می‌شوند. این انبساط و انقباض، باعث می‌شود که ما هنگام راه رفتن مدام صدای جیر جیر بشنویم و کلافه شویم!

۳. بی‌کیفیت بودن جنس کفپوش

هیچ جنس نامرغوبی آرامش خاطر ما را فراهم نمی‌کند! اگر کفپوش منزلتان از جنس پارکت نامرغوب باشد، بعد از مدتی شاهد صدای ناجور آن هنگام راه رفتن می‌شوید.

۴. صدای پارکت لمینت به‌علت فرسودگی

اگر چند سال از عمر پارکت گذشته، آن‌ها کهنه شده‌اند و کیفیت خود را از دست داده‌اند. اگر پارکت‌ها نامرغوب بوده باشند، این اتفاق سریع‌تر هم رخ می‌دهد.

 علت صدای پارکت و لمینت چیست؟

بهتر است برای برطرف کردن صدای پارکت و لمینت، کفپوش‌ها را عوض کنید و از یک نصاب حرفه‌ای هم کمک بگیرید.
برای نصب و تعمیر کفپوش از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

۵. صدای پارکت لمینت به‌خاطر ناهموار بودن سطح

بهتر است پیش از نصب پارکت، از تراز بودن سطح اطمینان پیدا کنید . اگر پارکت روی سطحی ناصاف نصب شود، احتمالا در قسمت‌های ناهموار آن صدای جیرجیر خواهید شنید.

۶. استفاده از فوم نامرغوب در زیرساخت

کیفیت فومی که زیر پارکت استفاده می‌شود هم به اندازه خود پارکت اهمیت دارد. خیلی وقت‌ها از پارکت مرغوبی استفاده می‌شود و نصاب هم حرفه‌ای عمل می‌کند، اما فوم زیر پارکت نامرغوب است و همین مسئله می‌تواند کاری کند که هنگام راه رفتن صدای پارکت و لمینت بلند شود.

۷. نصب نامناسب پارکت و لمینت

نصب پارکت لمینت کاری اصولی و تخصصی است. بهتر است خودتان هوس انجام این کار را نکنید؛ چون لازم است اصول اولیه و نحوه انجام آن را به‌خوبی بدانید تا بعد از نصب، از خودتان نپرسید چرا پارکت صدا می‌دهد. برای این‌کار توصیه می‌کنیم که حتما از نصابان باتجربه و ماهر کمک بگیرید.

 علت صدای پارکت و لمینت چیست؟

راه‌های گرفتن صدای پارکت

برای برطرف کردن صدای پارکت و لمینت، بهتر است مسائلی که در ادامه گفته می‌شود را رعایت کنید:

کفپوشی انتخاب کنید که برای محیط مناسب باشد. آب‌وهوا و دمای خانه را در نظر داشته باشید. به‌جز زیبایی کفپوش، این را در نظر داشته باشید که برای خانه‌ی شما مناسب است یا نه.
اگر کفپوش کثیف شد، آن را با آب نشویید. در صورت مشاهده‌ی باد کردن آن، معطل نکنید و حتما عوضش کنید.
از تراز بودن سطح مطمئن باشید؛ وگرنه کفپوش شکم می‌دهد و دیگر نمی‌تواند کاری کنید.
از فوم مرغوب استفاده کنید. قبل‌تر هم اشاره کردیم که علاوه‌بر کیفیت پارکت، فومی که زیرش قرار می‌گیرد هم باید باکیفیت و مرغوب باشد پس از اهمیت فوم غافل نشوید
از پارکتی استفاده کنید که عایق صدا باشد.
دمای منزل را کنترل کنید. اگر تایل‌های پارکت خیلی به‌هم چسبیده باشند، هنگام تغییر دما فشرده می‌شوند و ورم می‌کنند. بهتر است حواستان باشد که موقع نصب، تایل‌ها حداقل ۱۰ میلی‌متر از هم فاصله داشته باشند.

نحوه صحیح تمیز کردن پارکت

گفتیم که پارکت را نباید شست؛ چون چوب نسبت به آب حساس است. اما چکار می‌توان کرد؟ برای نظافت پارکت، توصیه می‌شود که سطح را جارو کنید و از یک بخارشوی کمک بگیرید. دستگاه بخارشوی با بخار آب کار می‌کند و اگر هم رطوبتی به پارکت بدهد، حجم رطوبت بسیار کم است.

کافی‌ست فشار دستگاه را روی حداقل تنظیم کنید و به نظافت پارکت بپردازید. علاوه‌بر این‌ها، می‌توانید از طی‌های مخصوص پارکت هم برای تمیز کردن آن‌ها کمک بگیرید. استفاده از این طی‌ها بسیار رایج است.

 علت صدای پارکت و لمینت چیست؟

جمع‌بندی

تمامی علت‌های صدای پارکت و لمینت را بررسی کردیم. با رعایت این موارد، می‌توانید از ایجاد صدا جلوگیری کنید. همچنان توصیه می‌کنیم که اصول اولیه هنگام نصب پارک، مثلا کمک گرفتن از یک متخصص باتجربه و استفاده از فوم و پارکت مرغوب را جدی بگیرید. بعداز آن نیز، اصول مراقبتی، مثلا نحوه نظافت پارکت و کنترل دمای محیط را به‌طور اصولی دنبال کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (5 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits