alexametrics
دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۲۷ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۱۰ مه ۲۰۲۱ میلادی
چرا در هواپیما احساس سنگینی سر می کنیم؟
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
سردرد مخصوص هواپیما، اولین بار در سال 2004 وارد ادبیات پزشکی و پزشکان شد. در تعریف این سردرد می گویند که از یک طرف سر و به شکل ناگهانی آغاز می شود و بیشتر از هر قسمت سر، بر روی پیشانی تاثیر می گذارد.

افرادی که به سفر با هواپیما عادت ندارند و در موارد کمی با خرید بلیط هواپیما رسپینا سفر می کنند، در حین سفر خود ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند. اما یکی از شایع ترین مشکلات در زمان سفر، سردرد و سنگینی سر است. محققان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که از هر 12 نفری که به هواپیما سوار می شوند، یک نفر دچار سردرد و سنگینی سر حین پرواز می شوند.

چرا در هواپیما دچار سر سنگینی می شویم؟

فرض کنید که بلیط هواپیما تهران تبریز را خریداری کرده اید و بر روی صندلی نشته اید. با شروع پرواز و بلند شدن از باند فرودگاه، احساس می کنید گوش هایتان گرفته است. چند دقیقه بعد ممکن است آرام آرام دچار سردرد شوید. علت دقیق این سردرد هنوز معلوم نشده است. اما محققان عوامل تاثیر گذار بر روی آن را مشخص کرده اند که این عوامل عبارتند از: شکل سینوس ها، ارتفاع، فشار کابین و سرعت زیاد هواپیما.

البته بیشتر از این عوامل ممکن است مسایل دیگری باعث شدت یافت این مشکل شود. مشکلاتی مثل استرس، کمبود خواب و گردن درد ممکن است بر شدت سردرد و سنگینی سر بیافزاید. همه این موارد می تواند به حرفه های سینوسی فشار بیاورد و باعث سر سنگینی و سردرد های حین پرواز شود. به طور کلی محققان و پزشکان 4 علت اصلی را برای این مشکلات در حین سفر اعلام می کنند.

چرا در هواپیما احساس سنگینی سر می کنیم؟

ارتفاع هواپیما

اگر تجربه کوهنوردی داشته باشید، احتمالا تجربه کرده اید که با افزایش ارتفاعتان از پای کوه، دچار خستگی، سرگیجه و شاید سردرد و حالت تهوع بشوید. اما علت این موضوع چیست؟

بله! افزایش ارتفاع باعث کاهش اکسیژن هوا می شود و از طرفی با توجه به فعالیت جسمانی نیاز به اکسیژن بیشتری نیز داریم. با توجه به اینکه اندام های بدن ما برای زنده ماندن نیاز به اکسیژن دارند، با کمبود آن با مشکلاتی مثل نفس تنگی و سردرد روبرو خواهیم شد.

به شل کلی ارتفاع، سطح اکسیژن داخلی بدن را پایین می آورد. جالب است بدانید که نشستن زیاد نیز می تواند ما را خسته کند و باعث کاهش و ثبات خون و فشار خون شود. وقتی در هواپیما می نشنیم و هواپیما ارتفاع می گیرد، علاوه بر مشکلات مربوط به کاهش اکسیژن، خون موجود در بدن بیشتر به سمت پاها حرکت می کند و باعث کاهش فشار خون در مغز و ضعف و سردرد می شود.

فشار کابین هواپیما

فشار هوا در ارتفاعات بالا کم می شود. به همین دلیل هواپیما باید فشار داخل کابین را به نحوی تامین کند که برای سلامتی انسان به اندازه باشد. تغییر فشار در داخل کابین یکی از عوامل تاثیر گذار در زمان پرواز و به خصوص در هنگام صعود و فرود است که باعث فشار به سینوس ها و سردرد و سرگیجه می شود.

کم آبی در حین پرواز

هر چه ارتفاع زیاد تر می شود، هوا نیز خشک می شود. این هوای خشک، رطوبت بدن مارا کاهش می دهد و باعث کم آبی بدن می شود. یکی از عوامل مهم تاثیر گذار بر سردرد حین پرواز با هواپیما نیز همین کم آبی بدن است.

چرا در هواپیما احساس سنگینی سر می کنیم؟

اما چطور با سردرد در هواپیما مقابله کنیم؟

اول- اینکه حرکت کنید. بهتر است هر چند دقیقه یکبار- برای مثال هر 20 تا 30 دقیقه یکبار- کمی جابه جا شوید، از جای خود بلند شوید و چند قدمی راه بروید. این موضوع باعث می شود جریان خون در بدن به حالت معمولی برگشته و اکسیژن بیشتری به مغر شما برسد.

دوم- آب خوردن را فراموش نکنید! همانطور که گفته شد، در حین پرواز ممکن است با کم آبی بدن مواجه شوید، بنابراین بهتر است یک بطری آب همراه خود داشته باشید

سوم- استرس تان را کم کنید. سعی کنید برای پرواز از قبل آمادگی کامل را داشته باشید و بدون استرس سفر خود را آغاز کنید. عوامل و اتفاقات مختلفی قبل از پرواز یا در حین پرواز ممکن است باعث افزایش استرس شما و به طبع آن افزایش سردرد برای شما شود. پس بهتر است قبل از شروع سفر هوایی و پس از آن، آرامش خود را حفظ کرده و خود را با مطالعه و دیدن فیلم یا گوش دادن به موسیقی آرام کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits