دلگرم
امروز: شنبه, ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۵ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۰۶ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی
چگونه می توانیم کار پیدا کنیم؟
0
زمان مطالعه: 15 دقیقه
کار یا شغل مناسب دغدغه همه افراد ، خصوصا افرادی است که تازه فارغ تحصیل شده اند برای پیدا کردن کار به علاقه و استعدادهای خود توجه داشته باشید و آنها را کشف کنید. پس از مشخص شدن علاقه و استعداد، نوبت به این مرحله می رسد که این استعداد را پرورش داد.

چگونه به سادگی کار پیدا کنیم؟

کار یا شغل مناسب دغدغه همه افراد ، خصوصا افرادی است که تازه فارغ تحصیل شده اند و رشته‌های تحصیلی معمولا بازار کار متفاوتی دارند. هر رشته‌ای که در آن تحصیل کرده‌اید، در جامعه فایده‌ای دارد بنابراین آن را بی‌ارزش ندانید. برای مثال، برخی می‌گویند با مدرک تحصیلی‌ای مانند زبان انگلیسی چه کاری می‌توان پیدا کرد؟

شاید فارغ‌التحصیلان رشته‌هایی مانند حسابداری با سرعت بیشتری جذب بازارِ کار می‌شوند، اما این بدان معنی نیست که نمی‌توان از مدرک رشته‌های دیگر استفاده کرد.

به‌عنوان مثال، افرادی که در رشته‌هایی مانند زبان انگلیسی تحصیل کرده‌اند، از مهارت‌های ارتباطی سطح بالا، تفکر تحلیلی و خلاقیت که در بسیاری از محیط‌های کاری ارزشمند هستند برخوردارند.

با توجه به انتخاب‌های حرفه‌ای و تحصیلی شما، مدرک‌تان می‌تواند سکوی پیشرفت شما در هر شغلی از حقوق گرفته تا روزنامه‌نگاری، نویسندگی و تدریس باشد.

به یاد داشته باشید هر کسی در شروع یک کار جدید بی‌تجربه است، بنابراین شما تنها نیستید هنگامی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوید و می‌خواهید مسیر شغلی‌تان را پیدا کنید، ممکن است کمی اضطراب داشته باشید. این طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

پیدا کردن شغل با یک مدرک تحصیلی و بدون سابقه‌ی کار ممکن است کمی ناامیدکننده باشد، اما با کار سخت، بلندهمتی و اعتمادبه‌نفس می‌توانید به این هدف دست یابید.

پیدا کردن کار

راهکارهایی برای پیدا کردن کار مناسب

۱. برای پیدا کردن کار آنچه را که هستید بپذیرید

اگر به‌دنبال یک موقعیت شغلی سطح پایین (از نظر سطوح شغلی در سازمان یا شرکت) هستید، کارتان چندان سخت نیست. زیرا معمولا در چنین مشاغلی کسی از متقاضی انتظار ندارد یک رزومه‌ی حرفه‌ای پُروپیمان ارائه کند.

درعوض، بی‌تجربگی خودتان را بپذیرید و از آن به‌عنوان انگیزه‌ای برای یادگیری استفاده کنید. مسئولان استخدام به دنبال افراد سخت‌کوش و علاقه‌مند به یادگیری هستند. بنابراین حس کنجکاوی و تعهدتان را نسبت به یادگیری و رشد نشان دهید.

۲. برای پیدا کردن کار مهارت‌هایتان را شناسایی کنید

فهرستی از مهارت‌های مورد نیاز برای شغلی که می‌خواهید به‌دست آورید، تهیه کنید. مهارت‌هایی مانند مهارت‌های کامپیوتری، فنی، ارتباطی، تحقیقاتی و مهارت‌های حلِ مشکل معمولا در بسیاری از مشاغل موردنیاز هستند. کدام‌ یک از این مهارت‌ها را در خودتان سراغ دارید؟

۳. بین خودتان و کاری که متقاضی آن هستید نوعی پیوند برقرار کنید

هنگامی که تصمیم می‌گیرید برای یک موقعیت شغلی معین درخواست بدهید یا برای شغل دلخواهتان انگیزه‌نامه بنویسید، باید دلیلی داشته باشید که نشان دهد به‌خوبی از عهده‌ی این کار برمی‌آیید. برای تحلیل این ارتباط زمان بگذارید.

چرا این شغل برای شما مناسب است؟ آیا تجربه (رسمی یا غیررسمی) یا ویژگی‌های شخصی‌ای دارید که بین شما و این شغل ارتباط ایجاد می‌کند؟ خلاق باشید و این فرایند را به خوبی تحلیل کنید. هنگامی که این ارتباط را برای خودتان ایجاد کردید، می‌توانید آن را برای کارفرما یا مسئول استخدام نیز توضیح دهید

۴. برای پیدا کردن کار بر ویژگی‌ها و مهارت‌های منحصربه‌فردتان تاکید کنید

چه ویژگی‌ها یا مهارت‌هایی دارید که شما را از دیگران متمایز می‌سازد؟ فراموش نکنید ویژگی‌هایی مانند رفتار دوستانه داشتن، حرفه‌ای رفتار کردن، مسئولیت‌پذیری و پیگیر بودن از جمله مهارت‌هایی هستند که بر روند استخدام تأثیر می‌گذارند و باید آنها را نشان دهید.

این مهارت‌ها قابل یاددادن نیستند و درواقع جزو ویژگی‌های پرورش‌یافته‌ی خود فرد به‌شمار می‌روند؛ به همین دلیل از اهمیت زیادی برخوردارند.

۵ . برای پیدا کردن کار ارزش خودتان را بدانید

نداشتن تجربه‌ی کافی یا سابقه‌ی کار زیاد به معنای بی‌ارزش‌بودن شما نیست. آیا مهارت یا ویژگی خاصی دارید که ارزش‌تان را به کارفرما نشان دهد؟ تجربه، لزوما از مشاغل سنتی به‌دست نمی‌آید، هر تجربه یا مهارتی را که در زمینه‌های دیگری نیز به‌دست‌ آورده‌اید به مسئولان استخدام ارائه کنید تا بدانند که با فرد باارزشی روبه‌رو هستند.

روش پیدا کردن کار

۶. برای پیدا کردن کار بین اعتمادبه‌نفس و بی‌تجربگی‌تان تعادل برقرار کنید

اعتمادبه‌نفس بسیار مهم است، اما باید با تواضع و فروتنی همراه باشد. فراموش نکنید درحال حاضر یک فرد بی‌تجربه هستید. به کارفرما اطمینان بدهید می‌توانید از پسِ کار برآیید، اما درعین‌حال باید به او نشان دهید که مشتاق یادگیری هستید و می‌خواهید بهتر شوید.

۷. برای پیدا کردن کار داوطلبانه کار کنید

اگر نمی‌توانید شغلی پیدا کنید، رایگان کار کنید. یک موقعیت داوطلبانه ممکن است آسان‌تر از یافتن یک موقعیت برای کارآموزی باشد. در ارائه‌ی خدماتی که مناسب توانایی‌های شماست تا جایی‌که می‌توانید داوطلب شوید.

با این کار، علاوه‌بر اینکه تجربیات ارزشمندی کسب خواهید کرد، می‌توانید یک شبکه‌ی ارتباطی ایجاد کنید و اولین فرصت‌های شغلی‌تان را به‌دست آورید.

۸. برای پیدا کردن کار شبکه‌ی ارتباطی ایجاد کنید

ایجاد یک شبکه‌ی ارتباطی شخصی، یک مسیر مطمئن برای یافتن یک کارِ خوب در هر مرحله از زندگی است. از طریق رسانه‌های اجتماعی، انجمن‌ها و رویدادهای حرفه‌ای، قرارهای کاری یا هر راه دیگری با افرادی که می‌شناسید (و نیز افرادی که آشنایان‌تان می‌شناسند) ارتباط برقرار کنید. به‌زودی می‌توانید با افراد زیادی ارتباط داشته باشید و فرصت‌های شغلی خوبی به‌دست آورید.

۹. برای پیدا کردن کار همیشه درحال یادگیری باشید

ممکن است برای ارتقای مهارت‌هایتان به آموزش بیشتری نیاز داشته باشید. برای مثال، اگر به قانون و حقوق علاقه‌مند هستید، می‌توانید به دانشکده‌ی حقوق بروید. اما علاوه‌بر آموزش رسمی، روش‌های دیگری نیز برای کسب دانش وجود دارد.

می‌توانید در کلاس‌های حسابرسی یا آموزش‌های غیررسمی، دوره‌های حرفه‌ای یا آموزشی خاص ثبت‌نام کنید یا حداقل در مورد رشته‌ی مورد علاقه‌تان زیاد مطالعه کنید.

۱۰. برای پیدا کردن کار واقع‌بین باشید

حتی اگر مهارت‌ها و تجربه‌هایتان زیاد است، بااین‌حال باید برای موقعیت‌های شغلی تقاضا بدهید که مناسب شما باشند. معمولا کارفرمایان در یک بازار کار که با متقاضیان واجد شرایط زیادی مواجه هستند، برای فرصت‌دادن به فردی که کمتر از دیگران تجربه و مهارت دارد، انگیزه‌ی کمتری دارند.

به‌دنبال مشاغلی باشید که با مهارت‌ها و نقاط قوتی که درحال حاضر دارید، واقعا بتوانید بهتر از دیگران ظاهر شوید. هرچه بیشتر احساس شکست را به خودتان تحمیل کنید، بیشتر آماده‌ی شکست خواهید بود.

هر روز، به‌دنبال کار بگردید و این کار را با این ذهنیت انجام دهید که جستجو برای کار، عمل بیهوده‌ای نیست؛ بلکه نوعی ماجراجویی به شمار می‌رود و فرصتی برای یادگیری و کاوش است.

درطول این مسیر به‌یاد داشته باشید که خودتان را همواره به‌جای افرادی قرار دهید که می‌خواهند استخدام‌تان کنند. چه‌چیزی در شما وجود دارد که ممکن است نظر مساعد آنها را جلب کند؟

پاسخ این سؤال باید در عملکردتان از نقطه‌ی شروع تا رسیدن به هدف که شامل جستجوی کار، تنظیم تقاضانامه، رزومه و مصاحبه شغلی است نشان داده شود. ایمان داشته باشید که با یک ذهنیت درست می‌توانید به آنچه می‌خواهید برسید. برای‌تان آرزوی موفقیت می‌کنیم.

راهکارهایی برای پیدا کردن کار

توصیه هایی برای پیدا کردن کار مناسب

روزنامه‌ها و سایت‌های کاریابی

روزنامه‌های کاریابی به طور سنتی فرصت‌های موجود را آگهی می‌کنند. با اینکه این روزنامه‌ها هنوز هم وجود دارند بسیاری از آنها به شکل مجازی درآمده‌اند. شما می‌توانید از سایت‌هایی که به صورت آنلاین آگهی‌های کار را منتشر می‌کنند استفاده کنید.

وبسایت شرکت‌ها

اگر همین حالا کارفرمای مورد علاقه‌تان را می‌شناسید، چرا مستقیما به بخش استخدامی سایت آن شرکت سر نزنید؟ اگر موقعیت‌های شغلی سایت را زیر نظر بگیرید چه بسا آنچه در انتظارش بودید را شکار کنید.

فهرستی از کارفرمایانی که به کار با آنها تمایل دارید تهیه کنید و به وبسایت آنها به طور دائم سر بزنید. اگر شرکت خاصی را مد نظر دارید ممکن است مدتی طول بکشد تا دقیقا پستی که با شرایط رزومه‌ی شما هماهنگ باشد پیدا کنید. اما اگر به اندازه‌ی کافی می‌توانید وقت بگذارید این روشی بهینه برای یافتن کار رؤیایی‌تان است.

تماس مستقیم

اگر کاری که دنبالش هستید را در فهرست استخدامی شرکت محبوب‌تان پیدا نمی‌کنید می‌توانید مستقیما با آنها تماس بگیرید. می‌توانید از تلفن یا ایمیلی که در بخش «ارتباط با ما»ی سایت پیدا می‌کنید استفاده کنید و با افراد داخل سازمان تماس بگیرید.

می‌توانید از آنها درباره‌ی فرصت‌های شغلی سازمان در آینده یا مهارت‌هایی که به دنبالش هستند سؤال کنید. فراموش نکنید که رزومه‌ی خودتان را به هر ایمیلی که می‌فرستید پیوست کنید.

به یاد داشته باشید که از این نوع برقراری ارتباط ممکن است همیشه به خوبی استقبال نشود. اما همیشه این شانس وجود دارد که درباره‌ی فرصت‌های شغلی که در راهند اطلاعاتی کسب کنید.

آژانس‌های کاریابی

اگر به دنبال کمک حرفه‌ای برای کار پیدا کردن هستید، آژانس‌های کاریابی قطعا می‌توانند به شما کمک کنند. گرچه این روش هزینه‌ دارد سازمان‌هایی وجود دارند که از طریق آژانس‌های کاریابی استخدام خود را انجام می‌دهند زیرا فرایند یافتن و مصاحبه با داوطلبین را ساده می‌کند.

همچنین به یاد داشته باشید که ممکن است دانشگاه شما واحدی برای راهنمایی در زمینه‌ی نوشتن رزومه و کاریابی داشته باشد.

کجا دنبال کار بگردم

کار به عنوان جایگزین موقت یا کارآموز

گاهی کارِ موقت در یک پست می‌تواند به کار دائم شما تبدیل شود. اگر بیکار هستید، پیدا کردن کاری موقت در یک شرکت عالی می‌تواند راهی بسیار خوب برای ورود شما به آنجا باشد. علاوه بر این روابط کاری که می‌توانید پیدا کنید برای آینده‌ی شما مفید است. ب

سیاری از آژانس‌های کاریابی می‌توانند به شما در یافتن یک کار موقتی، معمولی یا قراردادی کمک کنند. کارآموزی انتخاب خوبی برای دانشجویانی است که تازه فارغ‌التحصیل شده‌اند. انجام کارهای داوطلبانه راه بسیار خوب دیگری برای برقراری ارتباط با صنایع ارزشمند است.

فنون متمایز و خلاقانه

در بازار رقابتیِ پیدا کردن کار، برخی از کارجویان به سمت روش‌های خلاقانه‌تری پیش رفته‌اند تا توجه دیگران را به خود جلب کنند. بیلبوردها، فرستادن ایمیل با تعداد بالا به همراه کپی رزومه‌ی کاری و حتی درج آگهیِ «آماده به کار» در نیازمندی‌های مختلف، تنها برخی از روش‌هایی هستن که افراد برای دیده شدن توسط کارفرمایان به کار گرفته‌اند.

گرچه این روش‌ها ممکن است کارساز باشند، باید محتاط باشید. ممکن است بتوانید توجه مسئولین استخدام را جلب کنید همچنان که ممکن است پیامی نامناسب به آنها منتقل کنید.

اگر می‌خواهید به سراغ ایده پردازی و تکنیک‌های خلاقانه بروید، اطمینان پیدا کنید روش شما در تناسب با شرکتی است که قصد دارید در آن استخدام شوید.

پیدا کردن شغلی که مورد علاقه ما بوده و از جهات مختلف، مناسب ما باشد در قدم اول کمی سخت به نظر می رسد. اما ما این اطمینان را به شما می دهیم که این تصور غالبا اشتباه است.

به اینصورت که حتی اگر امکان استخدام در شغل مورد علاقه برای ما وجود ندارد در اغلب مواقع این امکان وجود دارد که خودمان آنرا بوجود بیاوریم. در این مطلب بیشتر بر روی این موضوع تمرکز خواهیم کرد که چگونه کار پیدا کنیم و در یک مجموعه استخدام شویم.

مهارت های لازم برای پیدا کردن کار

چگونه کار پیدا کنیم؟

عوامل زیادی در پیدا کردن کار نقش دارند. از تخصص و دانش کافی گرفته تا ظاهر، نحوه برخورد و … باید توجه داشت که همیشه تخصص محض کافی نیست و شرایط دیگر نیز اهمیت دارند. در حالت کلی چندین مورد وجود دارد که به منظور پیدا کردن کار باید به آنها توجه داشت. این موارد در حالت کلی عبارتند از:

 • باید به فعالیت در شغل مورد نظر علاقه داشته باشیم.
 • دانش و تخصص کافی برای فعالیت شغلی داشته باشیم.
 • ظاهری آراسته، مرتب و متناسب با کار مورد نظر داشته باشیم.
 • رفتار مناسبی داشته و با انرژی باشیم.
 • شرایطی متناسب با شرایط شغل مورد نظر داشته باشیم.

کار یا شغل مورد علاقه من چیست؟

باید توجه داشته باشید علاقه و استعداد، اهمیت بسیار بالایی دارند. با وجود علاقه و بدون وجود استعداد نمی توان توفیق خاصی در کار بدست آورد. همچنین با وجود استعداد و بدون علاقه، انگیزه خاصی برای کار کردن وجود ندارد. تکلیف فعالیت در کار بدون علاقه و استعداد نیز کاملا مشخص است.

به همین جهت باید به علاقه و استعدادهای خود توجه داشته باشید و آنها را کشف کنید. پس از مشخص شدن علاقه و استعداد، نوبت به این مرحله می رسد که این استعداد را پرورش داد.

برای فعالیت در برخی شغل ها نیاز است حتی تا سالها زحمت کشید اما در برخی شغل ها با چند ماه آموزش نیز می توان به شغل مورد علاقه ورود کرد. البته کسب تجربه در هر کاری تا سالها ادامه خواهد داشت.

چگونه کار مورد علاقه خود را پیدا کنیم؟

بهتر است قبل از رجوع و جستجوی کار، یک تخصص را بر حسب علاقه و استعداد انتخاب کرده و در آن کسب دانش کنید. پس از آن می توانید به دو حالت کارآموز و یا متخصص در انواع محیط های کاری مشغول به فعالیت شوید. اگر دانش و تخصصی ندارید کاملا مشخص است که شغلی سطح پایین و با حقوقی ناچیز در انتظار شماست!

بهتر است دانش و تخصص کافی داشته باشیم

همانطور که گفته شد با وجود دانش و تخصص کافی خواهید توانست با ورود به هر مجموعه ای موقعیت شغلی مناسبی پیدا کنید. برخی تخصص ها بر خلاف ظاهر بسیار پیچیده و سخت، با چند ماه آموزش این امکان وجود دارد که بتوانید در آنها به یک متخصص درجه سه یا دو تبدیل شوید.

قاعدتا با گذشت زمان، کسب تجربه و همچنین پشتکار خواهید توانست در مدت کوتاهی به یک متخصص سطح بالا و درجه یک تبدیل شوید.

چطور دنبال کار بگردیم؟

ظاهر آراسته و مرتب ، همیشه و در همه حال

برای اکثر مشاغل، ظاهر آراسته و مرتب اهمیت بالایی دارد. این موضوع بخصوص در مواردی که با ارباب رجوع سروکار داریم کاملا ضروری است.

بسیاری از افراد هستند که حتی با وجود اینکه وضعیت ظاهری در شغل آنها اهمیت ندارد همواره و در همه حال ظاهری آراسته و مرتب دارند. این افراد معمولا مورد تحسین و ستایش اطرافیان خود قرار می گیرند.

همواره با انرژی باشید و این انرژی را به نمایش بگذارید

به جرات می توان گفت در همه کارها انرژی نقش بسیار تعیین کننده ای دارد. قاعدتا برای خروجی کار خوب، انرژی خوبی نیز باید بکار برد. به این نکته توجه داشته باشید که باانرژی بودن در مرحله استخدام و در حین کار بسیار مهم است. برای اینکه بتوانید همیشه باانرژی باشید بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

 • استراحت کافی داشته و در زمان مناسب بخوابید.
 • ورزش کنید و تغذیه سالم داشته باشید.
 • سعی کنید باروحیه و شاد زندگی کنید.
 • با مطالعه و پژوهش دائمی، اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

قبل از فعالیت، شرایط شغلی را در نظر بگیرید

در بسیاری از اوقات مواردی مانند حقوق بالا، نیاز به کار و … موجب می شود تا از بررسی شرایط شغلی غافل شویم. بسیار لازم و ضروری است که شغل مناسب شاغل باشد. این مورد رابطه کاملا مستقیمی با خروجی و راندمان کاری شخص دارد. در زیر به برخی از موارد قابل توجه در شرایط شغلی اشاره شده است:

 • توجه به نیروی جسمی مورد نیاز برای فعالیت
 • توجه به شیفت، ساعات کاری و شرایط خاص محیط کار
 • توجه به میزان حقوق، مزایا، پاداش، بیمه و …
 • توجه به دسترسی و مسافت منزل تا محیط کار
 • توجه به مسائل مرتبط با سلامت فیزیکی و روانی محیط کار
 • توجه به تناسب علمی شخص با کار مورد نظر


توجه داشته باشید که همیشه قرار نیست قرار نیست همیشه به دنبال آن باشیم که چگونه کار پیدا کنیم بلکه در برخی موارد می توان با مشاغل خانگی نیز شغلی بسیار خوب و پردرآمد داشت. در این باره باید به اصول راه اندازی کسب و کار توجه داشت.

بیشتر بخوانید:

شغل پاره وقت: ۲۰ شغل دوم آبرومند و پولساز

پیدا کردن شغل: کارهای روزمره ای که می توانند شغل شما باشند

separator line


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter