دلگرم
امروز: جمعه, ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۰۱ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
چگونه خط خوب و زیبا داشته باشیم؟
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
خط خوب يکي از مهارت هايي است که بايد از سن کم يعني از دوره آمادگي به دانش آموزان آموخته شود در غير اين صورت بخشي از فرايند ياددهي ، يادگيري دچار نقص خواهد شد.

راهکارهایی برای داشتن خط خوب و زیبا

خط خوب یکی از مهارت هایی است که باید از سن کم یعنی از دوره آمادگی به دانش آموزان آموخته شود در غیر این صورت بخشی از فرایند یاددهی ، یادگیری دچار نقص خواهد شد.

با اینحال برخی افراد به دلیل آموزش نامطلوب در دوران کودکی دست خط بدی دارند و ممکن است در سنین مختلف به فکر بهبود وضعیت دست خط خود بیافتند که البته برای آموزش و یادگیری هیچ زمانی دیر نیست.

از این رو درک صحیح مکانیسم ها و عواملی که می توانند باعث مشکلات دست خط خوب شوند ضروری به نظر می رسد در بسیاری موارد دیده شده که مشکلات خوانایی دست خط بدون مداخلات درمانی بر طرف نمی گردد که می تواند نشانگر دشواری و اهمیت یادگیری خط باشد.

توصیه می کنیم برای داشتن دست خط خوب و زیباتر با فکر کردن به کاری که می خواهید انجام دهید شروع کنید. آیا افراد دیگر می توانند دست خط شما را بخوانند؟

اگر دست خط بدی داشته باشید برای مردم خیلی سخت است که بین حروف تفاوت قائل شوند و ممکن است آنها را با هم اشتباه بگیرند. آیا به آن اندازه که لازم است قادرید سریع بنویسید؟ آیا می خواهید تاثیر خوبی روی فرد مقابل تان که نوشته تان را می خواند داشته باشید؟ دست خط شما شخصیت شما را آشکار میکند.

اولین کار این است که نوع نوشتن خود را تغییر دهید ، کمی آرام باشید. اگر درمورد دست خط و تاثیر آن برروی دیگری نگران باشید ،نمی توانید خوب بنویسید. روی نحوه خودکار بدست گرفتن و نحوه نشستن خود هنگام نوشتن دقت کنید. یک میز و زیر دستی راحت انتخاب کنید ، و خودکار را به گونه ای که در دست تان راحت باشد بگیرید.

از مهمترین ابعاد شخصیتی هر فرد داشتن خط خوب و منحصر به فرد می باشد که به عنوان یک شاخص مهم , تاثیرات بسیار مثبتی از نظر جایگاه و شخصیت برای افراد به دنبال خواهد داشت و برکسی نیز پوشیده نیست .

دغدغه دست خط خوب و زیبا برای خیلی ها دغدغه کمی نیست که همواره به دنبال راهی برای بهبود آن هستند. در ادامه مقاله راههایی برای بهبود دست خط ارائه شده است.

خط خوب

چگونه دست خط خوب داشته باشیم؟

1 - تمرین نوشتن کنید. همه چیز با تمرین بهتر می شود. هنگامی که کمی اوقات فراغت داشتید هر چیزی را که خواستید بنویسید. به دوستان و بستگان خود نامه بنویسید حتی اگر نامه را نفرستید. نوشتن برای یک مجله نیز از روش‌های عالی هست. حروف الفبا، عبارات رایج و ... رو تمرین کنید.

2 - دستتان را شل و آرام بگیرید، ولی کمی فشار لازم است. در هنگام نوشتن نیاز به آرامش و تمرکز دارید. اینطور گرفتن برای بهبود دست خط‌تان لازم است و باعث گرفتگی عضلات دست نمیشود و میتوانید مدت زیادی را بنویسید.

3 - یک مداد یا خودکاری که نوشتن با آن برای شما راحت است پیدا کنید. این مربوط به علاقه شخصی شماست. اگر از یک قلمی که نوشتن با آن برای شما راحت است، استفاده کنید دست خط‌تان خیلی بهتر میشود.

4 - یک دفتر یادداشت زیبا و جذاب تهیه کنید. اگر چیزی رو که توش تمرین میکنید رو دوست داشته باشین، بیشتر میل به نوشتن و تمرین کردن خواهید داشت.

5 - سبکی مناسب پیدا کنید. فقط بیاد داشته باشید که یک سبک و روشی که مناسب شماست را پیدا کنید. و این نیاز به تمرین و تلاش دارد.

6 - تقلید از خط های زیبا. دوستان و همکلاسی هایتان که دست خط خوبی دارند نوشته و یا دفتری را از آنها قرض بگیرید و از روی آن بنویسید و تمرین کنید. دقت کنید که هر حرف و عبارت را چگونه نوشته است و شما نیز آنرا تمرین کنید.

7 - مشاهده نوشته کتاب‌ها. شاید همه شما این را میدانید ولی آنرا امتحان کنید. به برخی از کتاب‌ها نگاه کنید و برروی حروف و عبارات آن تمرکز کنید و ببینید که چگونه نوشته شده و هر کلمه را آنقدر تمرین کنید تا آن را یاد بگیرید.

8 - استفاده از نرم افزارهای واژه پرداز. یک نرم‌افزار واژه پرداز مانند نرم‌افزار شرکت مایکروسافت به نام Word را باز کنید و فونت‌های مختلفی را انتخاب و تغییر دهید و ببینید که کدام یک به نظرتان بهترین و جذاب‌ترین است و آنرا تمرین کنید.

9 - از لغت ها و کلمات ساده استفاده کنید. ابتدا نامه‌ها و لغت‌های معمولی و روان را بنویسید سپس از خطوط شکسته استفاده کنید. شاید بنظر میاید که خطوط شکسته سخت باشد اما پس از تمرین و یادگیری آن میبینید که مانند آب خوردن است.

10 - تسلیم و ناامید نشوید. سعی کنید سطح خود را به بهترین برسانید و قطعاً پیشرفت خودتان را خواهید دید.

بابت وقت و زحمتی که برای ترجمه این مطلب کشیده شده، از دوستان عزیز خواهشمند است در صورت استفاده از مطالب منبع آن را (دنیای معمار) ذکر کنید.

دست خط خوب و زیبا

چگونه دست خط خوب و زیباتری داشته باشیم؟

بسیاری از افراد به دلایل شغلی و اجتماعی باید دست خط خوبی داشته باشند. این افراد راه های زیادی را امتحان کرده اند تا هر چه بیشتر خطشان را زیبا تر و خوانا تر کنند. اما کدام یک از این کار ها راه چاره است؟

دست خط خودتان را آنالیز کنید

یک کاغد و یک خودکار یا مدادی که به نظرتان روان است را تهیه کنید. شروع به نوشتن کنید و تا 5 الی 6 خط ادامه دهید. سعی کنید از انواع کلمات با انواع پیچیدگی استفاده کنید، چرا که قرار است طرز نوشتن حروف را بررسی کنید. ایراد های اولیه را شناسایی کنید

ایراد ها را پیدا کنید

در این مرحله ببینید کدام حرف را زشت می نویسید یا چرا بعضی از حرف ها اصلا شبیه فرم اصلی اش نیست. مثلا اگر حرف “خ” را زیبا نمی نویسید ، یک بار به صورت آرام و آهسته این حرف را بنویسید و ببینید کجای راه را اشتباه می روید که حرف “خ” از حالت استاندارد خارج میشود.

حرکت های الکی را حذف کنید

گاهی طبق عاداتی که از دوران مدرسه داریم، هنگام نوشتن از خطوط و حرکات اضافی استفاده می کنیم. این حرکات قرار بوده که خطمان را زیبا و منحصر به فرد کند اما گویا فقط خطمان را عجیب و ناخوانا کرده است. بدانید اولین گام برای زیبا تر کردن دستخطتان این است که سعی کنید ساده و مانند خط کتاب ها بنویسید.

تراز را رعایت کنید

کسی که خطی خوش دارد هرگز سربالایی یا سرپایینی نمی نویسد. اگر شما هنگام نوشتن یک خط جمله، آن را شیب دار می نویسید، باید فکری هم به حال این مسئله کنید.

هر روز 5 دقیقه وقت بگذارید و سعی کنید چندین جمله را به گونه ای بنویسید که هرگز از خط کاغذتان بالا یا پایین نیاید. این کار به نظر ساده می آید اما اینطور نیست.

فاصله ها را دریابید

یکی از نکاتی که رعایت آن باعث خوانا تر شدن دست خطتان میشود این است که فاصله بین حروف و فاصله بین هر کلمه را به خوبی بشناسید. این نکته مهم است که تا برای هر حرف یا هر کلمه یک فاصله معین در نظر بگیرد که در غیر این صورت هر چه قدر هم حروف را زیبا بنویسید، باز هم انگار یک چیزی ایراد دارد.

انگشت و هوا به جای کاغذ و قلم

همیشه نیازی نیست با کاغذ و خودکار تمرین کنید. وقتی خط زیبایی را در تلویزیون، تابلوهای خیابان یا در تصویری می بینید ، بلافاصله آن را در هوا بنویسید. سعی کنید چند بار آن را امتحان کنید تا کاملا در ذهنتان باقی بماند.

به دست خط های دیگران توجه کنید

دستخط چه کسی از نظر شما خوب است؟ دوستانتان، پدر یا مادرتان و یا همسرتان؟ از آنها بخواهید تا منتی را برای شما بنویسند و آن متن را در اختیار شما قرار دهند تا خیلی دقیق به بررسی آن بپردازید. چه بهتر ک آن فرد همیشه در دسترس شما باشد تا هر زمان که نیاز داشتید روش نوشتن حروف را به شما نشان دهد.

از کتاب های آموزشی کمک بگیرید

بعد از این که ایراد های دستخطتتان را یافتید، بهترین کار این است که به کتاب فروشی بروید و یکی از کتاب هایی را که برای زیبا تر کردن دستخط است تهیه کنید. این کتاب ها به گونه ای طراحی و تالیف شده اند که مرحله به مرحله شما را در داشتن دست خطی زیبا تر همراهی می کند.

چگونه دست خط خوب و زیبا داشته باشیم

خطاهای متداول که مانع دست خط خوب و زیبا می شود؟

الف) کج نویسی بیش از حد که به دلایل متعددی مثل بسیار نزدیک بودن بازو به بدن و بسیار سفت گرفتن شست و دور بودن خیلی زیاد نوک قلم از انگشتان و صحیح نبودن جهت کاغذ و درست نبودن جهت حرکت قلم اتفاق می افتد


ب) راست نویسی بیش ازحد: عواملی مثل بسیار دور بودن بازو ازبدن وبسیار نزدیک بودن انگشتان به سرقلم-هدایت قلم به تنهایی توسط انگشت سبابه – نا صحیح بودن جهت کاغذ در ایجاد ان موثر می باشد


پ ) پرفشار نوشتن که بر اثر فشار دادن بیش از حد انگشت سبابه و استفاده از قلم نا مناسب


ت ) کم رنگ نویسی بیش از حد به عواملی مثل بیش از حد کج یا راست نگه داشتن قلم و چرخش نوک قلم به یک سمت و قطر بیش از حد قلم بستگی دارد


ث ) زاویه دار نویسی بیش از حد : به دلیل سفت بودن بیش از حد شست و بیش از حد شل نگه داشتن قلم و حرکت بیش از حد قلم اتفاق می افتد


ج ) نامرتب نویسی بیش از حد که چهار علت مهم برای این مورد و جود دارد که شامل نبود ازادی حرکت یا حرکت بیش از حد کند دست و محکم گرفتن قلم و در نهایت نا درست یا ناراحت بودن وضعیت می باشد .


چ ) فاصله گذاری بیش از حد که به واسطه ی پیشرفت بیش از حد سریع قلم به سمت چپ و حرکت بیش از حد و سریع جانبی ایجاد می شود.

بیشتر بخوانید:

روانشناسی و تحلیل شخصیت افراد از روی دست خط و نحوه نوشتن

راهکارهایی برای تقویت دست خط کودکان

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • iranmodares.com
  • bames.ir
  • smsjoks.ir
  • beytoote.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter