چگونه از دیگران تشکر کنیم؟

۱,۲۱۲
۰
۰
پنج شنبه, ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ ۲۳:۴۱

فواید تشکر کردن از دیگران

تشکر کردن در ظاهر یکی از ساده ترین کارهای عالم است و در عمل گاهی حتی سخت تر از جابجایی یک تخته سنگ است. تشکر کلمه ای جادویی است که نه تنها به گرم تر شدن رابطه ما با دیگران کمک می کند، بلکه حتی به سالم تر شدن ما کمک می کند.

شاید کمی دور به نظر برسد اما حس قدر دانی تأثیر بی نظیری بر سلامت قلب ما دارد. نتایج آخرین مطالعات محققان نشان داده است: بیماران قلبی که نگاهی مثبت و همراه با رضایت به اتفاقات زندگی دارند و قدر دان زیبایی های زندگی هستند نه تنها از نظز روحی در شرایط بهتری به سر می برند بلکه جسم سالم تری هم دارند.

نتایجی که برای زنان و مردان مبتلا به نارسایی های قلبی یکسان است. در واقع مشکلات قلبی که در صورت بی اهمیتی می تواند زندگی و جان ما را با خطر جدی مواجه کند، با تغییر کوچکی در سبک و شیوه زندگی قابل پیشگیری است.

از هر کسی که در ادراک شما از سعادت و شادی سهمی داشته است ، خواه او را بشناسید یا نه ، تشکر کنید . هر روز ، به همه ی مردمی فکر کنید که به ارزشمند و غنی کردن زندگی شما کمک می کنند .

هنگامی که سپاسگزاری و تشکر می کنیم یا از ما تشکر می کنند ، خوشبخت تر و شادتر می شویم . اگر فکر می کنید برگزاری یک مهمانی بزرگ شادی بخش است ، چون دوست دارید ، پس مهمانی دهید ؛ از تدارکات ، تمام نقشه ها و سپس خود حادثه لذت ببرید .

اما زمانی که از کوشش های شما قدردانی شود و دوستانتان از شما تشکر کنند ، حتی از آن که این همه کار کرده اید ، خوشحال تر هم می شوید . زمانی به ارزش و اهمیت مردمی که پیویسته برای شما کار می کنند ، پی می برید که عشق خود به زندگی و ایمانتان به نیکی های واقعی و صادقانه ی همکارانتان اعم از زن و مرد را افزایش دهید .

تشکر کردن

روش های تشکر کردن

همه ی ما خوبی را دوست داریم. همه ی ما از این که در قلب دیگران جا داشته باشیم، خوشمان می آ ید. ما دوست داریم خوبی هایمان دیده شود. اگر کسی خوبی های ما را به زبان بیاورد، خوشحال می شویم. یادمان باشد که ما هم باید یاد بگیریم درباره ی خوبی های دیگران حرف بزنیم.

فهرست خوبی های فراموش شده

‏برای شروع، لازم است عادت کنی که خوبی های فراموش شده را ببینی. این کار وقتی ممکن می شود که از دیگران انتظار ات زیادی نداشته باشی و هر چیزی را جزو وظایف آن ها حساب نکنی. برای این که بتوانی خوبی ها را ببینی، باید فهرستی از خوبی های تکراری و فراموش شده تهیه کنی.

در یک دفترچه یا روی برگه ای، لطف ها و مهربانی های هرکس را فهرست کن. وای! … این دفترچه به ما نشان می دهد که خوبی ها م ا چه قدم زود نادیده می گیریم!

کارت تشکر درست کن

‏با دفترچه ات خودت را عادت می دهی تا بتوانی خوبی های اطرافیانت را ببینی و به خاطر بسپاری. حالا نوبت یک رفتار خوب دیگر است! این که بتوانی احساست را با آن ها در میان بگذاری.

روی یک کارت زیبا که خودت آن را درست کرده ای، صفت خوب گیرنده و تشکر خودت را بنویس و به او تقدیم کن. مطمئن باش این کارت، برای او ارزش زیادی خواهد داشت.

جشن برپا کن !

گاهی لازم نیست منتظر بهانه ای مانند روز تولد کسی باشیم تا جشن بگیریم. خوبی های اطرافیان ما بهترین بهانه برای جشن گرفتن است. جشن هایی که می تواند خیلی هم ساده برگزار شود.

مثلآ تو کیک ساده ی خوراکی میان وعده ات را به همراه چای برای مادر آماده می کنی و با هم جشن می گیرید. در این جشن به مادرت می گویی که قدر او را می دانی و می توانی فهرست خوبی هایش را از روی دفترچه ات بخوانی. مثلآ به او می گویی. «شما در برنامه ریزی کلاس های تابستانی خیلی به من کمک کردید مامان!»

نامه تشکر

چگونه به بهترین نحو تشکر کنیم؟

تشکر خود را واضح، آشکار و مستقیم بیان کنید.

اگر از لطف شخصی نسبت به خود شادمان هستید تشکر خود را واضح و آشکار بیان کنید. چرا که به این طریق در عین حال که قدر شناسی خود را ثابت کرده اید آن ها را تشویق به تکرار محبتشان در آینده خواهید نمود.

به طرف مقابل نگاه کنید و یک ارتباط لمسی داشته باشید.

برقراری ارتباط چشمی و در کنار آن لمس کردن بازوی طرف مقابل قدرت تأثیرگزاری تشکر و سپاسگزاری را به طور مضاعف افزایش داده و نشان دهنده صداقت شما می باشد.

از نام طرف مقابل استفاده کنید.

تشکر خود را با گفتن نام فرد شخصی کنید. برای نمونه “ممنونم مریم” تأثیرگزاری بسیار بیشتری نسبت به تشکر صرف “ممنونم” دارد.

یک یادداشت تشکر برایش ارسال کنید.

به لحاظ تأثیرگزاری روش های ابراز تشکر به ترتیب عبارتند از:

  • ارسال یک یادداشت تشکرآمیز
  • تشکر رو در رو
  • تشکر تلفنی
  • ارسال یک پیام کوتاه

در صورت امکان و وجود یک موقعیت مناسب ارسال یک یادداشت، بهترین و تأثیرگزارترین روش برای بیان تشکر است. تشکر رو در رو در مرحله بعدی تأثیرگزاری و تشکر تلفنی در مرحله بعدی قرار دارد. در نهایت نیز تشکر توسط پیام کوتاه و از طریق تلفن همراه از نگفتن چیزی بهتر است.

در هنگام بیان تشکر موارد زیر را رعایت کنید.

  • کاملا صادق باشید.
  • طوری رفتار کنید که تشکر را از درون خود انتقال دهید
  • واقعی بودن آن را نشان داده و از سپاسگزاری ساختگی خودداری کنید؛ چرا که به راحتی قابل تشخیص است همان طور که تشکر صادقانه این گونه است.

عادت سپاسگزاری را ملکه ذهن خود کنید.

عادت سپاسگزاری را ملکه ذهن خود کرده و به دنبال موقعیت هایی باشید تا از مواردی که به ظاهر آشکار نیستند تشکر کنید. با تمرین این تکنیک ویژگی مثبت اندیشی را در وجود خود تقویت و همواره به دنبال کشف مواهب پیرامون زندگی برخواهید آمد.

روش تشکر کردن

چرا باید تشکر کنیم؟

شما کنار چه کسانی احساس خوشحالی و راحتی بیشتری دارید؟ برای چه کسانی حاضر هستید هر کاری انجام دهید؟ با چه افرادی دوست دارید روابط بیشتری داشته باشید؟ چه کسانی را بیشتر از بقیه دوست دارید؟

جواب تک تک این سوالات خیلی ساده است؛ کسانی که به شما احساس خوب می دهند کسانی که به شما اهمیت می دهند و حال شما را بهتر می کنند.

یکی از کارهایی که در هر موقعیت و شرایطی به دیگران احساس خوب می دهد و خوش حالشان می کند نحوه تشکر و قدر دانی که از آنها داریم.اینکه چقدر از دیگران بخاطر کارهای خوبی که انجام داده اند تشکر می کنیم در داشتن احساس خوب و همراهی آنها با ما بسیار موثر است.

بنابراین همواره به دنبال فرصتی باشید تا از دیگران قدردانی کنید که این کار شما را به فردی دوست داشتنی و همچنین در داشتن روابط سالم و مفید تبدیل می کند.

آداب تشکر کردن

به واژه متشکرم اکتفا نکنید

مثل خیلی از افراد نباشید که فقط کلمه متشکرم را تک و تنها بیان می کنند. اگر می خواهید از شخصی تشکر کنید حتما تشکر خود را با دلیل دلیل همراه کنید تا تشکر شما واقعی تر به نظر برسه که این کارتاثیر شگرفی روی افراد می گذارد.

مثلا از مادرتان که که برایتان غذای مناسبی درست کرده یا راننده تاکسی که شما را به مقصد رسانده تشکر کنید. مادرجان، ممنونم از اینکه بهترین غذا را تدارک دیدی یا« آقای … متشکرم که ما را سلامت به اینجا آوردید»

هرگز «متشکرم» تک و تنها نگویید ، آن را با مفهوم دیگری ترکیب کنید؛ از کمکی که کردید متشکرم و…

تشکر کردن خیلی مهمه اما شیوه درست تشکر کردن نیز مهم تر. چیزی که اهمیت دارد اینکه ما باید شیوه اصولی تشکر کردن را یاد بگیریم تا از آن به خاطر لطف و محبتی که دیگران به ما داشته اند استفاده کنیم ، پس چگونگی انجام یک تشکر صحیح و اصولی فوق العاده مهمه ،که در ادامه شیوه درست آن را به شما بزرگواران خواهیم گفت.

کارت تشکر

استفاده از نام شخص

تحقیقات نشان داده که شنیدن نام افراد شیرین ترین و دلنشین ترین صدای تولید شده در جهان هستی است و تنها کلمه ای است که افراد بیش از هر کلمه ای دوست دارند از دیگران بشنوند.

به همین دلیل وقتی از نام شخص برای درخواست کردن یا تشکر یا هر صحبت دیگری استفاده می کنیم با شور و هیجان بیشتری گوش فرا می دهند و توجه می کنند که ما نیز می توانیم از این موضوع مهم در بحث تشکر کردن نیز استفاده کنیم و برای این کار قبل از اینکه ازجمله تشکر را بیان کنیم از نام آنها استفاده کنیم.

  • «پس اولین قدم در تشکر کردن از دیگران استفاده از نام آنها است»
  • احمدجان…
  • آقای محمدی…

جمله تشکر

بعد از اینکه نام شخص را بیان کردید جمله تشکر را بگویید ، خیلی مهمه شما از چه جمله ای برای تشکر استفاده می کنید که وقتی با نام شخص همراه شود تاثیر آن دوچندان خواهد بود. مثلا؛ احمدجان(نام) ممنونم ازت(جمله تشکر)…یا آقای… متشکرم از شما… و به این صورت نام شخص را به زبان می آورید و جمله تشکر را بیان می کنید.

دلیل تشکر

گام سوم گفتن دلیل تشکر است اینکه به چه دلیل من از شما تشکر می کنم اگر شما از کسی تشکر کنید اما دلیل تشکر خود را به او نگویید که به چه دلیل ازتون تشکر می کنم آن تشکر قابل تشخیص برای شخص مقابل نخواهد بود که بیشتر رنگ و بوی ساختگی و مصنوعی بودن را به خود خواهد گرفت و از واقعیت دور خواهد شد که هیچ فایده ای هم نخواهد داشت.

بنابراین وقتی می خواهید از کسی تشکر کنید حتما به او بگویید که به چه دلیل ازش تشکر می کنید.

مثلا؛ «احمد جان مرسی ، ممنونم که با مشاوره های خوبی که بهم دادی کمک کردی من بهترین نتیجه را در این آزمون کسب کنم»

کلمات تشکر کردن

با چه کلماتی تشکر کنیم؟

از همه اینها مهم تر دقت در انتخاب نوع کلمات است، اینکه از چه کلماتی برای تشکر کردن استفاده می کنیم فوق العاده مهم است و نقش کلیدی ایفا میکند و باید در انتخاب آنها حساسیت زیادی به خرج داد تا اثرگذاری آن را بیشتر کند.

اگر کسی بتواند کلمات مناسب و شگف انگیزی را برای تشکر انتخاب کند به سادگی می تواند صمیمیت رابطه را بیشتر و روی دیگران تاثیر مثبت تری بگذارد. که در خیلی از موقعیت ها شاهد این هستیم افرادی که به خوبی تشکر می کنند و از این تکنیک ها استفاده کنند روابط غنی تری دارند.

این دیگه هنر شما است که وقت بگذارید و فکر بکنید ببینید که از چه کلماتی می توانید استفاده کنید.

ادب تشکر

علوم انسانی یکی از پیچیده ترین موضوعاتی است که وجود دارد و قوانین ثابتی ندارد و هر کاری که شما می خواهید انجام دهید قوانین و آداب خاص خود را دارد و نمیشه از یک روش ثابت استفاده کرد.

شما بسته به شرایط و فضایی که در آن هستید بایستی از روشهای مختلف برای تشکر کردن استفاده کنید و این موضوع با دیگرموضوعات تفاوت های بسیاری دارد در بحث تشکر کردن از دیگران نیز یک سری آداب و قوانینی وجود دارد که لازم است آنها را رعایت کنیم

اینکه تشکرمان باید خالصانه و بدون هیچ چشم داشتی باشد یعنی از دیگران توقع بازگشت خیر و محبت نداشته باشیم به این معنی که اگر به کسی خدمتی کردید یا از او تشکر کردید و آن شخص از شما تشکر نکرد و سپاسگزار نبود به هم نریزید و باعث نشود که بحث تشکر کردن را رها کنید و از آن کناره گیری کنید.چگونه تشکر کنیم؟ چگونه تشکر کنیم؟ چگونه تشکر کنیم؟

بنابراین خیلی مهمه که ادب تشکر و قدردانی را بدانیم و حواسمان باشد که تحت تاثیر عکس العمل دیگران قرار نگیریم.

متن تشکر از دیگران

زمانی که شخصی برای ما وقت می گذارد و کار خیری انجام می دهد یا چیزی به ما می آموزد رفتار درست و حرفه ای اینکه از او تشکر کنیم و برای اینکه این کار را به صورت حرفه ای انجام دهیم بایستی از قبل متن آن را در ذهن و یا بر روی کاغذ آماده کرده باشیم.

بنابراین اگر می خواهید از کسی تشکر کنید متن تشکر را طبق فرمولی که در بالا توضیح دادیم آماده کنید چند بار تمرین کنید تا مسلط شوید و بتوانید به راحتی از دیگران تشکر کنید.

بیشتر بخوانید:

تشکر کردن و عذرخواهی کردن،چرا و چگونه باید تشکر و عذرخواهی کنیم؟

۱۵فایده تشکر از همسر

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم