GPA چیست و چگونه محاسبه می شود ؟

۱,۴۲۶
۱
۰
یکشنبه, ۱۰ آذر ۱۳۹۸ ۱۰:۱۳
GPA معدل تحصیلی در آمریکا است که در این مطلب قصد داریم به شرح کامل آن بپردازیم. همچنین نحوه ی محاسبه آن را نیز تقدیم حضورتان خواهیم کرد. تا انتها با ما همراه باشید.
GPA چیست و چگونه محاسبه می شود ؟

همه چیز درمورد GPA

GPA چیست ؟

GPA یا همان Grade Point Average، معدل تحصیلی در آمریکا است که در بازه ی 0 تا 4 می‌ باشد که شیوه‌ ای برای ارزشیابی تحصیلی در مدارس و دانشگاه‌ های آن کشور است.

در آمریکا برای نشان دادن بازده یک دانش‌آموز یا دانشجو، یا حروف به کار می‌ روند (مانند F ،D ،C ،B ،A که A بهترین نمره و F نشانه ی افتادن می‌ باشد) و یا با نمرات نشان داده می‌شود (به این صورت که A=90-100 ،B=80-89 ،C=70-79 ،D=60-69 ،E=0-59).

به این دلیل که در ایران نمرات از ۲۰ حساب می‌ شوند، برای اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی، باید نمره gpa که همان معدل تحصیلی شما می‌ باشد حساب کنید و در cv خود بنویسید.

این نمره یک محاسبه بین المللی است که برای یافتن میانگین نتایج کلیه نمرات به دست آمده در طول دوره تحصیلی شما استفاده می‌شود.

به عنوان مثال، نمرات شما ممکن است پاس، اعتبار، تمایز بالا، تمایز و غیره باشد. به تمام نمرات، از جمله نمرات شکست و نمرات از هر واحد تکرار شده، یک مقدار عددی داده می‌شود.

تبدیل نمرات سیستم تحصیلی ایران برای محاسبه نمره GPA

محاسبه ی میانگین معدل در دانشگاه‌ ها به این صورت است که در پایان‌ ترم تحصیلی، نمرات را در مقیاس حروف قرار می‌ دهند و سپس حروف را بر اساس روابطی مشخص در مقیاس ۰ تا ۴ قرار می‌ دهند.

در جدول زیر نمرات ایران بر اساس میانگین نمره GPA محاسبه شده است:

U.S.Grade EquivGrade DescriptionScale 2Scale 1
A4A۱۶-۲۰
B3B۱۴-۱۵
C2C۱۲-۱۳
D1D۱۰-۱۱
F0F۰-۹

روش محاسبه معدل بر اساس gpa

 1. ابتدا نمرات هر درس را با به عدد Grade Description تبدیل کنید
 2. سپس در واحد درس مربوطه ضرب کنید
 3. حالا تمامی اعداد به دست آمده را جمع کنید و بر تعداد کل واحدها تقسیم کنید.
نکته: تمامی نمرات قبولی را محاسبه کنید. نیاز به محاسبه نمره های مردودی نیست. آخرین نمره درسی که مجدد گرفتید و قبول شدید بنویسید.

در بیشتر دانشگاه‌ها حداقل معدل مناسب برای اپلای ٣ است. با این وجود، حساسیت به معدل در آمریکا کمتر از کاناداست.

انواع میانگین نمره (GPA)

میانگین نمره به دو روش محاسبه می‌ شود که عبارتند از:

 1. OVERAL GPA
 2. MAJOR GPA

OVERAL GPA

نحوه محاسبه مشابه سیستم ایران می‌ باشد با این تفاوت که در ایران نمرات مردودی در معدل لحاظ می‌شود اما در این روش نمرات مردودی حذف می‌شود.

MAJOR GPA

در این روش محاسبه میانگین فقط نمرات دروس تخصصی رشته محاسبه می‌ شود. میانگین نمره (GPA) در این روش در مقطع فوق لیسانس به بالا به علت تخصصی بودن دروس با روش قبلی یکسان می‌ باشد.

نکته: دروس پیش‌ نیاز در مقطع کارشناسی ارشد در نمره MAJOR GPA محاسبه نمی‌ شوند.

چگونه می‌توانید از میانگین نمره GPA خود مطلع شوید ؟

به دو روش می‌ توان آن را محاسبه کرد:

 1. استفاده از جدول بالا و محاسبه دستی
 2. استفاده از سایت WES

فواید استفاده از میانگین نمره gpa

 1. نتایج تمام ترم‌ های تمام شده شما محاسبه می‌شود.
 2. میانگین نمره GPA تحصیلی شما نیز در پرونده دانشگاهی شما (متن) قرار می گیرد.
 3. با فارغ التحصیلی، سابقه تحصیلی رایگان دریافت خواهید کرد.
 4. gpa خود را به معیار مد نظر دانشگاه مقصد خود تبدیل کنید. سایر موسسات در استرالیا و … ممکن است دارای معیارهای مختلف تحصیلی باشند.
 5. کارفرمایان آینده‌ نگر نتایج میانگین نمره GPA شما را تفسیر می‌کنند.

معدل شما در یک مقیاس درجه بندی چهار نقطه محاسبه می‌ شود که ۴.۰ بالاترین و ۰.۰ کمترین احتمال موفقیت را دارد.

اگر می خواهید میانگین نمره GPA خود را به معیار موسسه دیگری تبدیل کنید، اطلاعات مربوطه را از سایت آن بردارید. ممکن است یک ماشین حساب آنلاین در وب سایت خود داشته باشند.

اگر متقاضی مشاغل در مالزی هستید و برای رزومه کاری خود نیاز به میانگین امتیاز درجه تجمعی (CGPA) دارید، می‌توانید نامه‌ای به محل کار ارسال کنید که CGPA شما را از خدمات دانشجویی در مالزی یا Monash Connect در استرالیا بیان کند.

انواع GPA

 1. GPA وزنی
 2. GPA بدون وزن

GPA در مقیاس بدون وزن از ۰ تا ۴ محاسبه می­ شود. بدین معنا که دشواری واحد های تحصیلی شما در نظر گرفته نمی­ شود. چه در یک کلاس آسان و چه در یک کلاس دشوار، نمره­ ی A همواره معادل ۴ خواهد بود.

اما GPA وزنی معیاری معتبر و دقیق برای ارزیابی واحدها و نمرات دانشگاهی شماست. به این صورت که در یک کلاس آسان، A معادل ۴ در نظر گرفته می ­شود ولی در یک کلاس دشوار A معادل ۵ خواهد بود.

با یک مثال سعی می­ کنیم تا مفهوم GPA را به طور واضح ­تر توضیح دهیم. اگر در یک کلاس سه واحدی نمره ­ی A دریافت کنید، با توجه به اینکه نمره ­ی A معادل ۴ می­ باشد، (۴ * ۳ ) ۱۲ امتیاز برای درس سه واحدی خود کسب کرده ­اید.

حال در یک درس ۴ واحدی، درجه­ ی C دریافت کرده ­اید. با توجه به اینکه C معادل ۲ است، شما در مجموع (۲ * ۴) ۸ امتیاز دریافت کرده­ اید. بنابراین برای ۷ واحد موفق به دریافت ۲۰ امتیاز شده­ اید که با تقسیم امتیازهای بدست آمده بر تعداد واحدهای گذرانده (۷/۲۰) GPA شما ۲٫۸ بدست خواهد آمد که کمی کمتر از درجه­ ی B است.

محاسبه gpa در آمریکا

از میانگین نمره (GPA) در آمریکا به عنوان شیوه‌ ای برای ارزشیابی تحصیلی در مدارس و دانشگاه‌های آن کشور استفاده می‌کنند. میانگین GPA در آمریکا برای دانش‌آموزان یا دانشجویان با حروف نشان داده می‌شوند.

بهترین نمره در آمریکا A و بدترین آن F می‌ باشد.

نمرات در آمریکا عبارت‌اند از:

A=90-100
B=80-89
C=70-79
D=60-69
E=0-59

محاسبه gpa در آلمان

در آلمان برای محاسبه نمره میانگین (GPA) از فرمول A = 3 * [ ( x – y ) / ( x – z ) ] + 1 استفاده می‌ کنند که در این فرمول متغیرهای xyz عبارت‌اند از:

نمره معادل در سیستم آلمانی: A

بیشترین نمره قابل کسب: X

نمره و یا معدل متقاضی: Y

کمترین نمره که منجر به پاس کردن یک درس می شود: Z

تفاوت عمده روش محاسبه میانگین GPA در آلمان و آمریکا در این است که در آلمان بهترین نمره ۱ می‌ باشد اما در آمریکا بهترین نمره ۴ است.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم