دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
نگهداری از جغد به عنوان حیوان خانگی
4
زمان مطالعه: 5 دقیقه
جغد در فیلم ها و کارتون ها به عنوان حیوان خانگی خوبی معرفی شده است اما باید بگوییم که برخلاف آن ها در واقعیت، این قضیه درست نیست.


آیا جغد حیوان خانگی مناسبی است؟


جغد در فیلم ها و کارتون ها به عنوان حیوان خانگی خوبی معرفی شده است اما باید بگوییم که برخلاف آن ها در واقعیت، این قضیه درست نیست. در حقیقت نگهداری از جغدها به قدری دشوار است که ترجیح می دهید آن ها را در طبیعت به حال خودشان رها کنید.

در آغاز باید بدانید که نمی توانید جغدها را در قفس طوطی ها با اندازه معمولی نگهداری کنید و حتما باید برای این پرنده قفسی با سایز بسیار بزرگ تهیه نمایید و حتما باید حمام آب نیز داشته باشد. جغد مرتب به حمام کردن می‌پردازد و پرهایش را تمیز نگه می دارد، بنابر این درون قفسش به حمام نیازمند می باشد.

جغد بی سر و صدا به پرواز می پردازد اما اگر بال هایش کثیف شده باشند در واقع پرواز صدا ایجاد نموده و بدین ترتیب طعمه متوجه حضور جغد شده و می گریزد. به همین دلیل است که جغدها روزانه پرهای خود را شستشو می دهند. علاوه بر تهیه قفس بزرگ، باید برای جغذ، فضایی نیز فراهم کنید تا بتواند روزانه پرواز کند و به فعالیت مشغول گردد.

مشکلات تغذیه ای پرورش جغد در خانه

شاید تصور شما از تغذیه جغد همانند طوطی یا مرغ عشق باشد که از دانه ها، سبزیجات و پلت تغذیه کند. در حالی که واقعیت چیزی جز این است، نگهداری جغد در خانه نیازمند خرید روزانه گوشت برای اوست، زیرا او ذاتا پرنده ای شکاری بوده و چیزی جز گوشت برای او معنی غذا را نمی دهد.

علاوه بر این آنها بسیار کثیف کاری می کنند و هنگام خوردن گوشت عادت به تکه تکه کردن آنها را دارد، بنابراین اگر جغد شما را در قفس باشد باید روزانه 3 الی 4 مرتبه قفس او را تمیز کنید و با توجه به اینکه گوشت سریعا فاسد می شود تصور کنید که قفس پرنده چه بوی تعفنی خواهد داشت.

جغد

خطر حمله جغد به صاحب خانه یا مهمانان

جغد ها دارای چنگال ها و منقاری تیز و بُرنده می باشد که تا در سریع ترین زمان ممکن شکار خود را پاره نمایند. بنابراین با توجه به خصلت وحشی گری که جغد دارد در صورت پرورش جغد در خانه این احتمال وجود دارد که به شما یا وابستگان شما به چشم یک طعمه نگاه کرده و به شما یا آنها حمله ور شود.

آمار نشان می دهد جغد ها در موارد زیادی صاحبان خود را به دلیل عدم تامین غذای مناسب مورد حمله قرار داده است، پس اگر قصد نگهداری جغد در خانه را دارید باید این مورد شدیدا مورد توجه قرار دهید.

غیر قانونی بودن پرورش جغد در خانه

بنا بر دستور قضایی پرورش یا خرید و فروش هر گونه پرنده شکاری غیر قانونی بوده و در صورت مشاهده، پرورش دهنده به مجازات نقدی یا کیفری یعنی زندان محکوم خواهد شد، مگر در موارد نادری که مجوز های مربوطه از سازمان محیط زیست دریافت شود. پس باید حواستان کاملا جمع باشد که خرید و فروش یا پرورش جغد در خانه نیز شامل همین مجازات می شود.

نیاز جغد ها به فضای زیاد جهت پرواز

آنها در طبیعت روزانه حداقل 8 ساعت را در حال پرواز هستند زیرا به دنبال شکار هستند و همین عامل باعث افزایش طول عمر آنها تا 30 سال می گردد. پس اگر قصد پرورش جغد در خانه را دارید باید قفسی بسیار بزرگ برای پرنده در نظر بگیرید تا آزادانه پرواز نماید. اگر جغد ها در قفسی مانند قفس طوطی زندگی کنند طولی نخواهید کشید که دچار افسردگی و بیماری خواهند شد.

جغد شاخدار

مشکلات عدم وابستگی جغد ها

جغد ها پرندگان مستقلی هستند که به جز جفت خود به هیچ پرنده دیگری علاقه و وابستگی نشان نمی دهد و خیلی سخت به صاحب خود عادت می کنند و در صورت عادت نیز دل کندن او از صاحبش مشکل خواهد بود. پس اگر تصمیم تان برای پرورش جغد در خانه جدی می باشد باید انتظار حمله و پنجه زنی نیز از سوی پرنده را داشته باشید.

دردسرهای فصل جفت گیری جغد

باید توجه داشته باشید که جغد پرنده ای است که شب ها فعال است و وقتی شما می خواهید به خواب پر از آرامش خود بروید زمان آن است که جغد فعالیت خود را شروع کرده و برای آن تازه اول صبح است .در فصل جفت گیری شب ها این پرنده بسیار صدا کرده و مانند بوق های پی در پی است که روی اعصاب آدم می باشد و مطمن اگر همسایه ای در آن نزدیکی باشد به نزد شما خواهد آمد

نیازهای بهداشتی و مراقبت از جغد

جغد ها نیاز خیلی ضروری به دانسته خاصی پزشکی ندارند و صحبت با یک دامپزشک ماهر کار شما را ساده خواهد کرد .باید مدفوع جغد را بررسی کنید تا مشکلات بهداشتی آن را متوجه شوید و نکات دیگر که در هنگام دریافت مجوز به شما یاد خواهند داد.در کل یک محیط مناسب ، غذای مناسب و رفع نیاز های اولیه جغد آن را راضی خواهد کرد.

JOGHD

سایر مشکلات نگهداری جغد در خانه

روزی را تصور کنید که پرنده شما به شدت مریض شده باشد، بنابراین شما چاره ای جز مراجعه به دامپزشک را نخواهید داشت. ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که هر دامپزشکی تخصص معالجه پرندگان شکاری را ندارند و پیدا نمودن دامپزشک خود مشکل بزرگی محسوب می شود.

یا روزی را در نظر بگیرید که جغد شما برای همسایه شما مزاحمت ایجاد کرده باشد در این صورت آنها اگر از شما شکایت کنند ، قطعا کسی که در این میان محکوم خواهد شد، خود شما هستید. پس در پرورش این پرنده وحشی احتیاطات لازم را باید به خرج دهید.

separator line

بیشتر بخوانید:

درباره جغد و انواع جغدها بیشتر بدانید

شما مانند جغد هستید یا گنجشک؟

تصاویر جغد سفید در حال شکار

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.8 از 5 (4 رای)  

۲ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

علی | ۴ سال پیش
سلام میخواستم بدونم چه شرایطی رو برای استراحت جغد فراهم کرد البته این جغد که میگم جغد نژاد کوچک یا همان مینیاتوری
0
3
پاسخ ها:
4999900***4224100001 | ۲ سال پیش
سلام منم مینیاتوری دارم بیزحمت اطلاعاتی داری بده
2
0

hits