آیا می دانید بلدر چین گونه ای کوچک از کبک و افسانه ای است + آلبوم

مشخصات کامل بلدرچین و نحوه زندگی و افسانه هایش چه می دانید
۲,۲۶۹
۰
۰
سه شنبه, ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۱۷:۳۸

معرفی بلدرچین یا گونه ای از کبک :

بلدرچین (بلدرچین معمولی - بد بده) 17 سانتی متر است پرنده‌ای کوچک و به ظاهر شبیه کبک است

نر و ماده کمی متفاوت پرنده ای است کوچک از خانواده قرقاول که رنگ بدنش به گونه ای است تا به خوبی استتار و لابه لای بوته ها و علف زارهای های انبوه محل زیستش مخفی شود. اما صدای مشخص پرنده نر همیشه وجودش را آشکار می سازد بویژه، گاه طلوع آفتاب به هنگام صبح . رنگ کلی بدن این پرنده خاکی است

پرنده نر سطح پشتیش قهوه ای تیره همراه با رگه های طولی به رنگ نخودی روشن با حاشیه های سیاه و سطح شکمی نخودی روشن با خطوط طولی سفید می باشد. تارکش قهوه ای تیره با خطوط نازک نخودی ممتد تا انتهای پشت گردن . خط ابروئی نخودی واضحی از نوک کوچکش شروع وتا انتهای گردنش ادامه می یابد .

بلدرچین نر :

پرنده نر را بجز صدا، میتوان ازروی دونوار تیره موازی زیرچانه و گلوی روشن نخودیش وهمچنین ناحیه بلوطی روشن سینه اش از پرنده ماده تشخیص داد.

بلدرچین ماده :

رنگ پرنده ماده خاکی و روشن تر ازپرنده نر می باشد. گلوي نخودي رنگ يكدست و سينه خال‌خال دارد.

بلدرچین گونه های مشابه زیادی دارد بعضی از آنها پروازهای کوتاه و سریع دارند و بعضی جزو پرنگان مهاجر با مسافتهای طولانی به حساب می آیند. برخی از گونه‌های بلدرچین نیز به تعداد زیاد پرورش داده می‌شوند تا از تخم و گوشت آن‌ها استفاده شود.

نامها بلدرچین :

خانواده ( دسته ) : پرنده ، ماکیان ، قرقاول ، کبک
نام فارسی : بلدرچین ، بده بد
نام انگلیسی : Common Quail
نام عربی : السماني ، قَتیل الرَّعد
نام علمی : Coturnix coturnix

صدا :

بلدرچین غالبا از صدایش شناخته می شود که به صورت « بد- بده یا پیت – پی ل ایت- و پی در پی، از محل اختفایش شنیده می شود.

بلدرچین در تاریخ :

به روایت عهد عتیق (سِفْرِ خروج ۱۳:۱۶، سفر اَعداد ۳۱ـ۳۳:۱۱) بلدرچین یکی از مائده‌های آسمانی بود که یهوه برای اسرائیلیان سرگردان پس از مهاجرت از مصر فرو فرستاد. به این موضوع در قرآن (بقره : ۵۷، اَعراف : ۱۶۰ و طه : ۸۰) نیز اشاره شده‌است. این پدیده با توجه به مهاجرت بلدرچین‌ها از منطقه مدیترانه قابل تبیین است.

این پرنده‌ها هر سال بهار در گله‌های پرشمار از مسیر صحرای سینا از آفریقا به اروپا و آسیا مهاجرت می‌کنند و در پائیز مسیر رفته را بازمی‌گردند. از آن‌جا که این پرندگان در ارتفاع بسیار کم پرواز کرده و خیلی زود خسته می‌شوند و بر زمین می‌نشینند، به راحتی شکار می‌شوند.

در برخی کتب قدیمی عربی از جمله برهان قاطع افسانه‌ای دربارهٔ بلدرچین نقل شده که خاستگاه وی را از دریا می‌داند. مرتضی زبیدی در این مورد می‌نویسد: «سُمانی (بلدرچین) ... از پرندگان مهاجر است، ولی دانسته نیست از کجا می‌آید. حتی برخی می‌گویند که از دریای شور بیرون می‌آید، و دیده می‌شود که با بالی فرورفته در آب دریا و بال دیگر مانند بادبانی گسترده بر روی آب، بر سطح دریا پرواز می‌کند .

این افسانه از آن‌جا نشأت گرفته که چون بلدرچین توانایی جسمی برای پروازهای طولانی را ندارد در فصل مهاجرت از بادهای موافق برای پروازهای کمک می‌گیرد و گله‌های بزرگ بلدرچین در پاییز از اروپا به شمال آفریقا و شرق مدیترانه کوچ می‌کنند و در بهار به اروپا باز می‌گردند.

در هنگام عبور از مدیترانه اغلب خسته شده به دریا می‌افتند و با همان روشی که زبیدی آورده: «با بالی فرورفته در آب دریا و بال دیگر مانند بادبانی گسترده بر روی آب» خود را به ساحل می‌رسانند. تا دهه ۱۳۲۰/۱۹۴۰ هر سال در دو فصل بهار و پائیز میلیون‌ها بلدرچین در سواحل مدیترانه بدین‌سان گرفته می‌شد ولی شمار آن‌ها از آن پس کاهش یافته‌است.

این پرنده را در عربی کلاسیک، «قَتیل الرَّعد» می‌نامند، زیرا تصور می‌کنند از شنیدن غُرّش آذرخش از ترس می میرد.

در فارسی نیز آن را «بَدبَده» نامیده‌اند چرا که بر پایه افسانه‌ای ایرانی این پرنده به‌ناحق دانه‌ای گندم از مال کودک صغیری خورد، و سپس از این کارِ بد خود پشیمان شده، دائماً تکرار می‌کند که «بَد بَده» کار بَدْ بد است.

نماد:

تصویر بلدرچین در خط هیروگلیف مصری به جای حرف و به کار میرفته است.

آلبوم :

بلدرچین
بلدرچین
بلدرچین
بلدرچین
بلدرچین
بلدرچین
بلدرچین
بلدرچین
بلدرچین
بلدرچین
بلدرچین
بلدرچین
بلدرچین
بلدرچین
بلدرچین
بلدرچین
بلدرچین

تولید مثل:

بلدرچین معمولی یك زاد‌آوری معینی دارد. اگر بلدرچین موفق نشود كه جوجه‌هایش را از تخم بیرون آورد، سعی خواهد كرد كه با جفت دیگر زاد‌آوری كند.

معمولاً لانه‌هایش را در كشورهای پهن و مسطح و یا ارتفاع كمتر از 1000 متر انتخاب می‌كند. البته او را در مناطق بسیار بلند هم می‌توان یافت به عنوان مثال در هیمالیا.

او لانه‌اش را در باغچه و روی رستنی‌های ضخیم و كشتزارهای گندم ترجیحاً روی علف‌های بلند انتخاب می‌كند.

آنها لانه‌هایشان را از شكارچیان پنهان می‌كنند.

به محض این كه یك نر قلمرو خودش را مشخص دو ماده را انتخاب كرد از آشیانه مراقبت خواهد نمود.

ماده‌ها نسبت به نرهایی كه آنها را جذب كرده به قلمرو شخصی‌شان صدا می‌زنند، عكس‌العمل نشان می‌دهند.

نر به ماده نزدیك می‌شود و پر سینه را پف می‌كند و به آرامی زمزمه می‌كنند و تنها یكی از بال‌هایشان را به اطراف می‌كشند این نمایش ابراز عشق، خیلی شبیه به كبوترهاست.

وقتی كه نمایش كامل انجام شود و این پرنده‌ها همدم شوند آنها همسر یكدیگرند.

آثار موثر جفت‌گیری معمولاً در تمام فصل است و جفت‌ها اغلب همدیگر را صدا می‌كنند.

پرنده ماده 6 تا 12 عدد تخم کوچک مخروطی شکل با لکه های تیره در آشیانه ای که بر روی پرچینها ولابه لای علفزارها و کشتزارهای گندم و ذرت ساخته است می گذارد و حدود 16 تا 18 روز روی آنها می خوابد جوجه ها پس از متولد شدن همراه با محافظت مادر شروع به نوک زدن می کنند و پس از 50 تا 60 روز به بلوغ می رسند. طول عمر بلدرچین به 11 سال می رسد و همواره در معرض خطرات مختلف و شکار می باشد.

مهاجرت :

بلدرچین معمولی یك ماكیان‌سان است. یك گروه از پرندگان كه متعلق به مرغ‌های اهلی هستند. بخش‌های سنگین اطراف بدنشان به شكلی درآمده كه پرواز كم را ممكن می‌سازد.

با وجود این، بلدرچین یك مهاجر است و بسیاری از عاداتش سالانه به صورت مهاجر تكرار می‌شود.

برخلاف اكثر پرندگان مهاجر، بلدرچین‌های خاصی ممكن است از برخی فرمان حركت هر سال پیروی نكنند و ممكن است حتی نواحی دیدارشان در زمستان یا تابستان مختلف باشد. نرها قبل از ماده‌ها به مهاجرت كردن توجه می‌كنند و استقرار قلمرویی را برای خودشان در نظر می‌گیرند.

چرا كه آنها حریفان خود را به وسیله نغمه‌سرایی كه نشان ویژه آنهاست (سرودن با لب‌هایشان در هوای بارانی) دفع می‌كنند.

وقتی كه ماده‌ای تازه وارد می‌شود خودش حق تقدم داشته كه یك نر شایسته را جهت همسر انتخاب كند.

در تابستان بلدرچین معمولی در نواحی مركزی و جنوبی اروپا و شرق و مركز چین پیدا می‌شود. در زمستان آنها در دسته‌های بزرگی به جنوب مهاجرت می‌كنند.

غذا و تغذیه :

در بهار بلدرچین از سوسك علفزار، حشرات و مورچه تغذیه می‌كند. این غذای پر پروتئین انرژی از دست رفته در طول مهاجرت طولانی را جبران و برای تولید‌مثل بهار و تابستان را تأمین می‌كند.

بعدها در طول سال غذای بلدرچین از دانه‌ها كه به وفور یافت می‌شود قسمت اعظم خوراك او را تشكیل می‌دهد.

بلدرچین معمولی دوست دارد آشیانه خود را در میان كشتزارها و مزارع دانه‌های روغنی و هر جا كه غذا یافت می شود، بسازد.

انرژی بسیار زیاد خوراك بلدرچین به چاق شدن پرنده و آمادگی او برای مهاجرت طولانی پاییزه از اروپا و چین به افریقا و هند كمك می‌كند.

بیشتر بخوانید :

معرفی مرغ جیرفتی ( کبک جیرفتی ) با نام محلی کمنزیل + فیلم و عکس

دراج گونه ای خاص از خانواده کبک + آلبوم

معرفی گونه ای زیبا از کبک به نام تیهو + فیلم و عکس

معرفی دو گونه معروف کبک به نام کبک دری و کبک چیل + فیلم

کاربر گرامی چنانچه درمورد " بلدر چین " سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید . و با مجله دلگرم همراه شوید و از نگهداری تا بیماری های و دانستنی های حیوانات آشنا شوید.


آیا می دانید بلدر چین گونه ای کوچک از کبک و افسانه ای است + آلبوم
امتیاز : 1 تعداد رای : 1
0
0

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter