دلگرم
امروز: شنبه, ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۱۰ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
آیا کفن میت مرد با زن فرق می کند؟
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
زن و مرد مسلمان در مقدار واجب کفن تفاوتی با هم ندارند یعنی میت مسلمان ( اعم از زن و مرد)، را باید با سه پارچه که آنها را لنگ و پیراهن و سرتاسرى مى‏ گویند، کفن نمایند.

شاید تصور کنید که پوشش یا کفن زن با مرد فرق می کند، اما تیکه های کفن میت برای زن و مرد یکسان است و تنها در مقدار مستحبات و نحوه کفن باهم تفاوت هایی دارند که در این مطلب با تفاوت کفن زن و مرد آشنا می شوید.
کفن به عنوان لباسی برای پوشاندن میت یا شخص مرده، پارچه ای سفید و ساده است. اما ممکن است این سوال ایجاد شود که آیا کفن میت مردانه یا زنانه با هم فرق می کنند و اگر متفاوت است تفاوت کفن مرد و زن در چیست؟ آیا کفن میت مردانه و زنانه در تعداد تکه ها و یا جنس پارچه متفاوت از هم هستند؟ در این مطلب تفاوت کفن مرد با زن را مورد بررسی قرار می دهیم.

فرق بین کفن مرد و زن

اصلی ترین تکه های کفن میت 3 تا می باشد که برای زن و مرد یکسان است. اما مستحباتی برای کفن مرد و زن وجود دارد که باعث ایجاد تفاوت در کفن میت مردانه و زنانه می شود.

واجبات کفن مرد و زن

کفن میت واجبات و مستحباتی دارد که واجبات آن سه تا می باشد و برای زن و مرد یکسان است.

  • لنگ یا مئزر (که از قسمت ناف تا زانو تمام بدن را می پوشاند)
  • پیراهن یا قمیص (که از قسمت سرشانه تا نصف ساق و اطراف بدن را می پوشاند.)
  • سرتاسری یا ازار (پارچه ای بلند که آنرا از یک سمت بدن به سمت دیگر گره می زنند.)

کفن میت مردانه و زنانه

برای کفن مرد و زن باید به ترتیب لنگ، سپس بالای آن پیراهن و در آخر سرتاسری بر روی دو تکه قبلی پوشانده شود.
اصلی ترین اجزای کفن میت این سه تیکه می باشد و فرق کفن مرد با زن در چیزهایی است که واجب نیست و بکار بردن آنها در اجزای کفن میت مستحب می باشد و این مستحبات کفن میت است که برای زن و مرد فرق می کند.

مستحبات کفن مردانه

عمامه

یکی از مستحبات کفن مردانه که با کفن زنانه فرق دارد، عمامه است که از وسط پارچه بر سر میت گذاشته می شود، سپس دو طرف آنرا از زیر چانه عبور می دهند و بر سینه میت می اندازند. (انتهای قسمت راست عمامه روی انتهای قسمت چپ آن قرار می گیرد و دوباره سمت چپی روی سمت راستی قرار می گیرد. در انتها هر دو بر روی سینه میت قرار می گیرد.)

مستحبات کفن زنانه

مقنعه یا قناعه

در تفاوت کفن مردانه و زنانه که جزء مستحبات نیز می باشد، مقنعه برای میت زن مورد استفاده قرار می گیرد که در واقع پارچه ای سفید را به شکل روسری روی سر میت می بندند.

حتماً بخوانید:
احکام دفن اموات | مستحبات و آداب کفن و دفن میت

احکام دفن اموات | مستحبات و آداب کفن و دفن میت

شرایط و قوانین خاک‌سپاری و دفن مرده در اسلام : وقتى مسلمانى از دنیا می‌رود، بازماندگان براى تجهیز مقدمات دفن او اقدام می‌کنند، که هر کدام در دین…

لفافه

پارچه ای برای پیچیدن بر روی سینه ها که بر روی سینه قرار گرفته و از پشت کمر بسته می شود.

نکته: در مستحبات کفن زن و مرد آمده که پارچه ای به درازای سه ذراع و نیم و پهنای یک وجب و نیم به دور ران میت پیچیده می شود (خرقه یا ران پیچ) و بعد از قرار دادن میت در سرتاسری، لفافه دوم بر میت پوشانده شود (بهتر است که از جنس برد یمانی باشد)

استفاده از لفافه سوم از دیگر مستحبات در کفن زنانه است که با کفن مردانه متفاوت می باشد و در کفن میت مرد به استفاده از آن سفارش نشده است.
بنابراین فرق بین کفن مرد و زن در مقدار مستحبات آن می باشد که شامل عمامه برای میت مرد و مقنعه، لفافه دوم و سوم برای میت زن می باشد و سایر مستحبات در کفن میت برای زن و مرد یکسان است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !