دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۳۰ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۹ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۸ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
چرا نشستن به مدت طولانی می‌تواند خطرناک باشد
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اگر نشستن طولانی شود می‌تواند نتایج وحشتناکی را برای بدن ایجاد کند. چرا؟

مطمئناً، نشستن برای دوره‌های کوتاهی از زمان می‌تواند در جهت کاهش استرس یا پس از ورزش مفید باشد، اما اگر این بازه‌های زمانی طولانی شود می‌تواند نتایج وحشتناکی را برای بدن ایجاد کند.

چرا نشستن به مدت طولانی می‌تواند خطرناک باشد

در حالت کلی بدن انسان برای حرکت ساخته شده است و شما می توانید شواهدی از این ادعا را در ساختار آن مشاهده کنید. چراکه بدن ما از بیش از 360 مفصل و حدود 700 عضله اسکلتی ساخته شده است که حرکت آسان و روان را امکان پذیر می‌کند. اما چه اتفاقی می‌افتد اگر برای زمان طولانی‌ای بنشینید؟

چرا نشستن به مدت طولانی می‌تواند خطرناک باشد

آسیب به ستون فقرات

در ابتدا به سراغ ستون فقرات می‌رویم. در حالت کلی ستون فقرات ساختاری طولانی دارد و از استخوان‌ها و دیسک‌های غضروفی که بین آن‌ها قرار دارد تشکیل شده است. در همین راستا یک روش معمول نشستن حالتی با پشت خمیده و شانه های افتاده است که می‌تواند به ستون فقرات فشار ناهمواری وارد کند. بنابراین با گذشت زمان در حالت نشسته، ساییدگی و پارگی دیسک‌های ستون فقرات فرد حتمی است. همچنین این حالت خمیده در زمان نشستن، جناق سینه را کوچکتر می‌کند. به این معنی که ریه‌ها فضای کمتری برای گسترش در هنگام تنفس دارند.

چرا نشستن به مدت طولانی می‌تواند خطرناک باشد

صدمه به بافت‌های نرم بدن

در اطراف اسکلت، ماهیچه ها، اعصاب، شریان ها و سیاهرگ‌هایی قرار دارد که لایه‌های بافت نرم بدن را شکل می‌دهند. با نشستن به مدت طولانی این بافت‌های بدن متراکم و تحت فشار قرار می‌گیرند. طبیعتا در چنین موقعیتی این بافت‌های ظریف صدمه‌ی زیادی می‌بینند.

چرا نشستن به مدت طولانی می‌تواند خطرناک باشد

غیر فعال کردن آنزیم‌ها

نشستن طولانی مدت می‌تواند به طور موقت آنزیم لیپو پروتئین لیپاز را غیرفعال کند که آنزیمی مخصوص در دیواره‌ی مویرگ‌ها است. این آنزیم می‌تواند چربی های درون خون را بشکند، بنابراین وقتی نشسته‌اید ، به اندازه‌ی زمانی که در اطراف حرکت می‌کنید، چربی نمی‌سوزانید.

چرا نشستن به مدت طولانی می‌تواند خطرناک باشد

کاهش تمرکز

همانطور که می‌دانید بیشتر کارهای ذهنی نشستنی است! اما از قضا، دوره های طولانی نشستن می‌تواند به این بخش از بدن هم آسیب وارد کند. ثابت ماندن باعث می‌شود جریان خون و مقدار اکسیژنی که از طریق ریه ها وارد آن می‌شود کاهش پیدا کند. از طرفی مغز انسان به هر دوی این فاکتورها برای هوشیاری نیاز دارد. بنابراین زمانی که برای طولانی مدت نشسته‌اید، سطح تمرکز شما به احتمال زیاد کاهش می‌یابد.

چرا نشستن به مدت طولانی می‌تواند خطرناک باشداین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits