مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۳ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۳۰ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۳ مارس ۲۰۲۳ میلادی
چه نکاتی را باید در افزایش طول عمر فرش رعایت کرد؟
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
در ادامه به برخی از نکات مهم و طلایی که در آخر موجب افزایش طول عمر فرش‌هایتان می‌شود پرداخته‌ایم.این مقاله توسط تیم قالیشویی آنلاین به نشانی زیر تهیه شده است.

احتمالا شما هم بارها در صدد یافتن راهکارهایی برای افزایش طول عمر قالی یا قالیچه‌های خود بوده و هستید. با توجه به تورم و وضعیت اقتصادی نابه‌سامان نگهداشتن یک فرش تا سالیان سال می‌تواند موجب کنترل هزینه‌های شما شود. کارشناسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند راهکارهای بسیار زیادی را به افراد معرفی و پیشنهاد کرده‌اند که با بهره از هریک می‌توانید طول عمر مفید فرش‌های منزلتان را بیشتر کنید. یکی از نکات مهم روش‌های شستشوی صحیح قالی است. برای این منظور بهتر است شما قالی یا قالیچه‌های خود را به قالیشویی نزدیک محل زندگیتان بسپارید تا با بهره از بهترین مواد شوینده و روش‌های نوین آنها بشویند و به شما تحویل بدهند. به عنوان مثال اگر در کرج زندگی می‌کنید، می‌توانید به دنبال یک قالیشویی در کرج باشید که از همه لحاظ مورد اعتماد و اطمینان است. در ادامه به برخی از نکات مهم و طلایی که در آخر موجب افزایش طول عمر فرش‌هایتان می‌شود پرداخته‌ایم.این مقاله توسط تیم قالیشویی آنلاین به نشانی زیر تهیه شده است.

https://online-carpet.ir

در زودترین زمان ممکن، لکه‌زدایی کنید

توجه به زمان لکه‌زدایی فرش یکی ازچندین راهکارهای افزایش طول عمر فرش است. احتمال لک شدن فرش در اثر ریختن چای، قهوه و مواد غذایی و سایر موارد وجود دارد. نکته مهم آن است که سعی کنید بعد از لک شدن فرش آن را به سرعت از بین ببرید، چراکه اگر در پاک کردن لکه‌های فرش تعلل کنید و این لکه‌ها بیش از حد روی فرش شما باقی بمانند به بافت فرش آسیب وارد می‌کنند. برای این منظور بهترین راهکار بهره از خدمات قالیشویی‌های معتبر محل زندگیتان است. به عنوان مثال اگر شما در کرج ساکن هستید، می‌توانید یک قالیشویی در کرج پیدا کنید و فرش لک شده خود را به آنها بسپارید تا آن را پس از شستشو عین روز اول تحویل بگیرید.

چه نکاتی را باید در افزایش طول عمر فرش رعایت کرد؟

استفاده از یک روفرشی مناسب روی فرش

اگر از خانواده‌های پرجمعیت هستید یا اینکه مهمانی‌های زیادی برگزار می‌کنید، باید بدانید که قطعا این رفت آمدها روی فرش تاثیرات منفی می‌گذارد و به مرور زمان باعث فرسودگی آن می‌شود. به همین سبب اگر از روفرشی یا حصیر در هنگام شلوغی زیاد استفاده کنید به افزایش طول عمر فرش خود کمک شایانی خواهید کرد. وجود یک روفرشی مناسب مانع از لک شدن و آلودگی روی قالی یا قالیچه‌های شما می‌شود و زمان شستشوی بعدی فرش شما هم بیشتر خواهد کرد و همین به خودی خود لطف بزرگی است.

راه رفتن با کفش روی فرش را فراموش کنید

در بسیاری از کشورهای اروپایی اعضای خانواده معمولا با کفش روی فرش خود راه می‌روند. اما در کشورهای اسلامی مانند ایران این موضوع مرسوم نیست. اما با این وجود برخی این کار را انجام می‌دهند و هنگام مهمانی دادن به مهمان‌های خود اجازه می‌دهند با کفش روی فرش قدم بردارند. این کار اصلا به نفع فرش‌های شما نیست و به شدت به تاروپود آن آسیب وارد می‌کند. هنگامی که شما با کفش روی فرش قدم می‌گذارید تمام وزنتان روی فرش قرار می‌گیرد و همین امر بافت فرش را از بین می‌برد. علاوه بر این آلودگی موجود در کف کفش شما به روی قالی یا قالیچه‌ها منتقل می‌شود که باز هم این آلودگی‌ها و کثیفی‌ها تاروپود فرش را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

تغییر دکوراسیون خانه یک راه حل جالب و کاربردی

نحوه قرار گیری فرش در خانه اغلب افراد به صورتی است که بخشی از آن همواره در قسمت پر رفت و آمد خانه قرار دارد و بخشی دیگر کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین منظور بخشی که بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است به مرور زمان از عمر مفید آن کاسته می‌شود. برای اینکه این امر شامل حال فرش شما نشود، بهتر است هر از چندگاهی نحوه قرارگیری فرش خود را تعویض کنید.

شستن فرش در موعد مقرر

آلودگی‌ها و کثیفی‌های روی فرش به اشکال مختلفی هستند. برخی از آنها به صورت جامد بوده و به راحتی با یک جاروبرقی از بین می‌روند و فرش تمیز می‌شود. اما این در حالیست که برخی به صورت ذرات ریزی هستند که به داخل تاروپود فرش نفوذ می‌کنند و در اغلب موارد به چشم دیده نمی‌شوند. به همین منظور تنها با شستن قالی یا قالیچه از بین می‌روند. برای این منظور باید هر 12 تا 16 ماه یکبار فرش‌ها را به طور کامل بشویید. بسیاری از افراد جهت شستشو از روش‌های شستشوی سنتی و دستی قدیمی بهره می‌گیرند. اما بهترین روش برای شستن قالی و قالیچه‌ها بهره از خدمات قالی و قالیشویی‌ها است.

در انتخاب سایز فرش دقت کنید

سایز و اندازه فرش امر مهمی در طول عمر آن دارد. شاید برایتان کمی عجیب به نظر برسد چه ارتباط بین طول عمر و اندازه چیست؟ اگر برای منزل یا اتاق خواب خود قصد خرید قالی دارید باید به اندازه و سایز اتاق یا پذیرایی خانه توجه کنید و یک فرش متناسب با آن اندازه را انتخاب کنید. چرا که اگر فرشی بزرگتر از مساحت محل مورد نظر باشد، شما مجبور می‌شوید نصف فرش را تا بزنید. همین امر موجب ضعیف شدن تاروپود فرش و آسیب به آن می‌شود. بنابراین اگر شما هم به فکر افزایش طول عمر مفید قالی هستید، قبل از خرید متراژ اتاق منزل را حتما در نظر بگیرید.

چه نکاتی را باید در افزایش طول عمر فرش رعایت کرد؟

پایه وسایل سنگین را نباید روی فرش قرار داد

قطعا در محیط خانه بعضی از وسایل موجود دارای وزن سنگین‌تری نسبت به سایر وسایل موجود هستند و نکته مهم که باید توجه داشته باشید آن است که از زیر پایه برای گذاشتن وسایل سنگین روی فرش خانه خود استفاده کنید، زیرا سنگین بودن این وسایلی که به طور مستقیم روی فرش قرار می‌گیرند به خاطر فشاری که به فرش وارد می‌کنند فرش شما را دچار آسیب دیدگی خواهند کرد. برای جلوگیری از آسیب دیدگی فرش و افزایش طول عمر مفید فرش سعی کنید حتما به این نکته توجه بسیار داشته باشید.

پایان

فرش کالای ارزشمند و گران‌قیمتی است که با کوچکترین آسیب از ظاهر و زیبایی آن کم می‌شود. از آنجایی که این وسیله در خانه‌های ایرانی یک کالای لوکس و تکمیل‌کننده دکوراسیون است، با خراب شدنش کلیه وسایل تحت تاثیر قرار می‌گیرند. بنابراین برای افزایش طول عمر مفید قالی و قالیچه‌ها و همچنین حفاظت از آنها باید به نکات مراقبتی بالا توجه ویژه داشته باشید. یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در افزایش طول عمر فرش، بهره از خدمات قالیشویی‌ها برای شستشوی فرش‌ها است. امروزه با توجه به تقاضا و نیاز مردم قالیشویی‌های بسیار زیادی در سطح هر شهر وجود دارد که شما می‌توانید از خدماتشان بهره‌مند شوید. به عنوان مثال اگر در استان البرز زندگی می‌کنید، می‌توانید با انتخاب یک قالیشویی در کرج تمامی قالی‌ها و قالیچه‌های خود را صحیح و سالم و بدون کوچکترین آسیب بشویید. البته توجه کنید قالیشویی انتخابی شما یک قالیشویی معتبر و دارای مجوز باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است