دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
تصفیه آب و فاضلاب چیست؟
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
روش‌های تصفیه فاضلاب فیزیکی شامل جداسازی آشغال، دانه‌گیری، فیلتراسیون و رسوب‌گیری هستند.

هر فرایندی که باعث بهبود کیفیت آب و تصفیه آن برای استفاده نهایی می‌شود، به عنوان تصفیه آب شناخته می‌شود. آب برای استفاده در مصارف مختلف مانند شرب، استفاده صنعتی، آبیاری، تفریحات آبی و غیره تصفیه می‌شود. برای این منظور، از مواد شیمیایی برای حذف عوامل بیماری زا و عواملی که مشکلاتی مانند رنگ، بو و طعم نامطلوب در آب ایجاد می‌کنند، استفاده می‌شود.

فرایندهای مختلف مورد استفاده برای حذف آلودگی ها شامل فرایندهای فیزیکی مانند ته نشینی و فیلتراسیون، فرایندهای شیمیایی مانند گندزدایی و انعقاد است. انتخاب مناسب از این روش‌ها بر اساس فصل، نوع آلاینده‌ها و مواد شیمیایی موجود در آب مواد خام بستگی دارد.

روش های تصفیه فاضلاب

  • روش های فیزیکی
  • روش های شیمیایی
  • روش های بیولوژیکی

روش‌های تصفیه فاضلاب فیزیکی شامل جداسازی آشغال، دانه‌گیری، فیلتراسیون و رسوب‌گیری هستند. از جمله روش‌های شیمیایی می‌توان به انعقاد و تکثر، تبادل یون و تنظیم pH اشاره کرد. روش‌های شیمیایی نسبت به روش‌های فیزیکی پیچیده‌تر و گران‌تر هستند و همچنین نیاز به مواد شیمیایی و نگهداری پرهزینه دارند. به همین دلیل تلاش می‌شود تا حد امکان از این روش‌ها برای حذف آلاینده‌ها استفاده نگردد. در فرآیند بیولوژیکی، با توجه به کیفیت فاضلاب، از یکی از روش‌های هوازی، بی‌هوازی یا هر دو بهره برده می‌شود.

مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب

مواد شیمیایی مورد استفاده در تصفیه آب و فاضلاب بسیار گسترده و دارای طیف متنوعی از مواد و ترکیبات شیمیایی می‌باشد. استفاده از مواد شیمیایی با کیفیت در تصفیه آب و فاضلاب بسیار حائز اهمیت است، زیرا این مواد توانایی حذف ناخالصی و آلودگی‌های مختلف را دارند. همچنین، استفاده از مواد شیمیایی مطابق با استانداردهای بین‌المللی، کیفیت تصفیه آب و فاضلاب را بهبود می‌بخشد و می‌تواند به بهبود فرآیندهای تصفیه و کاهش هزینه‌های عملیاتی منجر شود.

در صنعت تصفیه آب و فاضلاب از چندین مواد شیمیایی مختلف استفاده می‌شود. مواد شیمیایی مهمی که در این صنعت استفاده می‌شوند شامل کلر، اوزن، هیدروژن پراکسید، فلوکولانت‌ها، کربنات کلسیم، سولفات آلومینیوم و... می‌شود. هر کدام از این مواد دارای کاربردهای مختلفی در فرآیندهای تصفیه آب و فاضلاب هستند و نقش اساسی در بهبود کیفیت آب و فاضلاب دارند.

مواد منعقد کننده و ته نشین کننده

این مواد به صورت اکثریت در حوضچه های ته نشینی و تصفیه فاضلاب و پساب به کار برده می شوند. مهمترین مواد منعقد کننده از جمله موارد زیر است:

تصفیه آب و فاضلاب چیست؟

پلی آلومینیوم کلراید

پلی آلومینیوم کلراید (PAC) یا آلومینیوم پلیکلرید با فرمول شیمیایی Al2Cl(OH)5، یک ترکیب پلیمری است که برای ته نشینی ذرات معلق و حذف کدورت آب بسیار مؤثر است. PAC به صورت دو گرید، یعنی گرید آشامیدنی و گرید صنعتی در دسترس است. این ماده در صنایع مختلف از جمله صنعت کاغذسازی و نساجی استفاده می‌شود.

پلی الکترولیت

پلی‌الکترولیت یکی از مواد تصفیه‌کننده در آب و فاضلاب است. این ماده، که از خانواده فلوکولانت‌هاست، در صنایع تصفیه فاضلاب و پساب برای لخته‌سازی بسیار پرکاربرد است. پلی‌الکترولیت به دو دسته‌ی پلی‌الکترولیت آنیونی و پلی‌الکترولیت کاتیونی تقسیم می‌شود. استفاده نمونه از پلی‌الکترولیت آنیونی شامل صنایع نساجی، تولید شکر و صنعت کاغذ است. برندهای معروف پلی‌الکترولیت شامل پلی‌الکترولیت تیانران و پلی‌الکترولیت فویون هستند.

مواد شیمیایی مورد استفاده در انواع دستگاه آب شیرین کن

  • آنتی اسکالانت
  • رزین
  • سیلیس
  • کربن اکتیو

آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت یا ماده ضد رسوب ممبران، از ترکیبات فسفاته و اسید کربوکسیلیک تشکیل شده است. در دستگاه آب شیرین کن صنعتی، این ماده توسط پمپ تزریق به آب ورودی به فیلتر ممبران اضافه می‌شود و باعث جلوگیری از تشکیل رسوب بر روی سطح فیلتر ممبران می‌شود. بهترین برند آنتی اسکالانت، آنتی اسکالانت فلوکن 260 است.

تصفیه آب و فاضلاب چیست؟

سود پرک

سود هایپراکسید، هیدروکسید سدیم، کاستین، و سود سوزآذور همگی اصطلاحات مترادف برای یک ترکیب شیمیایی با نام پرک در بازار ایران هستند. این ترکیب، که به عنوان یک جامد خشک و بدون بو عرضه می‌شود، یک جاذب قوی برای رطوبت است و دارای اسیدیته بسیار بالا (بیش از 13) است، به این معنی که خودش غلظت بالایی از ترکیبات قلیایی دارد. وقتی هیدروکسید سدیم جامد با آب ترکیب می‌شود، یک واکنش بسیار گرمازا رخ می‌دهد،سود پرک از یک یون سدیم و یک یون هیدروکسید تشکیل شده است، فرمول شیمیایی آن NaOH است.

رزین

در بسیاری از صنایع برای حذف سختی آب و جلوگیری از رسوب‌گذاری آب در سیستم‌های حرارتی و برودتی از دستگاه جذب‌کننده رزینی استفاده می‌شود. مهم‌ترین قسمت این دستگاه، رزین‌های تبادل یون می‌باشند که با جایگزینی یون‌های کلسیم و منیزیم با یون‌های سدیم، سختی آب را حذف می‌کنند و در نتیجه از رسوب‌گذاری جلوگیری می‌کنند. رزین‌ها به سه دسته‌ی کلی، شامل رزین آنیونی، رزین کاتیونی و رزین مخلوط، تقسیم‌بندی می‌شوند. بهترین برند رزین تبادل یون، رزین پرولایت می‌باشد.

سیلیس

سیلیس، بخش اصلی ترین سیستم پیش تصفیه دستگاه آب شیرین کن (فیلتر شنی) است. به همین دلیل، گاهی اوقات به آن "سیلیس فیلترشنی" یا حتی "شن فیلتر شنی" نیز گفته می‌شود. بزرگترین و باکیفیت‌ترین معادن سیلیس در ایران در همدان واقع شده است. سیلیس بر اساس کیفیت به سه دسته، یعنی "سیلیس ممتاز"، "سیلیس درجه یک" و "سیلیس درجه دو" تقسیم‌بندی می‌شود.

کربن اکتیو

کربن فعال یا کربن اکتیو به مواد کربنی اطلاق می‌شود که به دلیل تخلخل بالا و سطح داخلی بزرگ (بیش از 3000 متر مربع در یک گرم کربن فعال)، قادر به حذف بو، رنگ و مزه ناخواسته آب می‌باشد. استفاده اصلی از کربن فعال یا زغال فعال، در فیلتراسیون کربنی است. فیلتراسیون کربنی یکی از مراحل مهم در صنایع تصفیه آب و فاضلاب می‌باشد.

فروش مواد شیمیایی تصفیه آب:

مواد شیمیایی مورد استفاده در تصفیه آب بسیار مهم و حیاتی هستند. عدم حضور این مواد در تصفیه آب می تواند عوارض جدی برای انسان ها ایجاد کند و همچنین باعث خوردگی و آسیب به تجهیزات صنعتی شود. گروه صنعتی فرآب تدبیر، مواد شیمیایی تصفیه آب با کیفیت بالا و قیمت مناسب ارائه می دهد. مشتریان گرامی می توانند با شماره های تماس موجود در بخش تماس با ما، مواد شیمیایی مورد نیاز خود را سفارش دهند.

قیمت مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب

برای اطلاع از قیمت مواد تصفیه آب و فاضلاب می توانید به صفحه محصول مورد نظر در سایت مهندسی فرآب تدبیر مراجعه کنید و یا با کارشناسان ما تماس بگیرید. این شرکت آماده فروش و ارسال مواد شیمیایی مورد نیاز برای تصفیه آب و فاضلاب با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به سراسر کشور می باشد.

09044571557

02634238162این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits