دلگرم
امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
روش های طرح شکایت حفر چاه غیر مجاز و مجازات آن
15
زمان مطالعه: 6 دقیقه
مسئولیت نظارت بر مدیریت و بهره برداری از منابع آبی و اجرای قوانین مرتبط با آن، به عهده سازمان منابع آب کشور می باشد. در صورت مشاهده این تخلف، می توانید با دفتر اداره آب و خاک سازمان منابع آب تماس گرفته و شکایت خود مبنی بر حفر چاه غیر مجاز را اعلام...

شکایت حفر چاه غیر مجاز چگونه است؟

در جوامع کوچک روستایی و در برخی از مناطق شهری، چاه حفر شده به عنوان منبع آب کم هزینه برای خانوارها مورد استفاده قرار می گیرد. برای تولید این منبع آب، کافی است در نقطه ای مشخص از زمین یک چاه بزرگ حفر نمایید تا آب موجود در لایه های زیر زمینی با استفاده از پمپ دستی یا موتوری خارج گردد. در حال حاضر، ساخت چاه آب کاملا ساده است و با سرعت بالا انجام می گیرد و متناسب با شرایط زمین شناسی روش های مختلفی برای حفر این چاه در دسترس می باشند.
برخی از افراد بدون توجه به قوانین و مقررات در این زمینه و بدون در نظر گرفتن کمبود آب، اقدام به حفر چاه غیر مجاز می کنند. در این شرایط امکان طرح شکایت حفر چاه غیر مجاز برای شما وجود دارد.

لازم به ذکر است که چاه های حفر شده در مناطق روستایی نسبت به مناطق شهری در معرض آلودگی کمتری قرار دارند. ساخت و ساز کافی چاه های آب و حفاظت از آن ها برای بهینه سازی و مدیریت سیستم آب محلی در طولانی مدت، لازم و ضروری است. شما می توانید برای طرح این شکایت با وکلای فعال و حرفه ای در این زمینه، مشورت نمایید. ب

امکان طرح شکایت حفر چاه غیر مجاز، از روش های مختلف برای شما وجود دارد. یکی از روش های رایج طرح این شکایت، سامانه ارتباط مردمی سجام می باشد که معاونت پیشگیری از جرایم قوه قضاییه آن را به شما معرفی کرده است. این سامانه برای ارسال گزارشات در امور مشابه حفر چاه غیرمجاز، بستر مناسبی را برای شما فراهم کرده است.

پس از ورود به این سامانه، امکان ورود متن گزارش برای شما وجود دارد به منظور پیشگیری این امور و پیگیری آن ها توصیه می شود تمام اطلاعات مورد نیاز را به صورت صحیح وارد نمایید. در صورت مشاهده حفر چاه غیر مجاز در محدوده زندگی افراد، دولت این قدرت را دارد تا با آن ها به صورت قانونی برخورد کند. به منظور طرح شکایت حفر چاه غیر مجاز، می توان به یکی از مراجع زیر مراجعه کرد:

شکایت حفر چاه غیر مجاز

شکایت حفر چاه غیر مجاز در سازمان حفاظت محیط زیست

مسئولیت نظارت بر حفاظت از محیط زیست و اجرای قوانین و مقررات مربوط به آن، به عهده سازمان حفاظت از محیط زیست می باشد. در صورت تماس با مرکز پاسخگویی به پیشنهادات و شکایات مردمی، امکان طرح شکایت حفر چاه غیر مجاز برای شما وجود دارد.

طرح شکایت در سازمان منابع آب

مسئولیت نظارت بر مدیریت و بهره برداری از منابع آبی و اجرای قوانین مرتبط با آن، به عهده سازمان منابع آب کشور می باشد. در صورت مشاهده این تخلف، می توانید با دفتر اداره آب و خاک سازمان منابع آب تماس گرفته و شکایت خود مبنی بر حفر چاه غیر مجاز را اعلام نمایید.

پلیس محیط زیست

پلیس محیط زیست، مسئول رسیدگی و پیگیری جرایم مربوط به محیط زیست می باشد. برای طرح این شکایت، کافی است با دفتر پلیس محیط زیست تماس بگیرید. این نهاد در اسرع وقت و به بهترین نحو مطلوب، به شکایات شما در این رابطه رسیدگی خواهد کرد.

دادگستری

یکی دیگر از مراجعی که امکان طرح شکایت حفر چاه غیر مجاز نزد آن برای شما وجود دارد، دادگستری می باشد. اگر این تخلف را مشاهده کردید و تمام تلاش خود را برای گزارش و رسیدگی به آن به کار بردید، اما به نتایج مطلوب دست نیافتید بهتر است به دادگستری مراجعه کرده و پس از مشاوره با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران شکایت خود را نزد دادگاه اعلام کنید.

شرایط شکایت حفر چاه غیر مجاز

مجازات حفر چاه غیر مجاز

حفر چاه غیر مجاز در کشور عزیز ما ایران، از لحاظ قانونی به عنوان جرم شناخته می شود و افرادی که مرتکب این جرم می شوند با مجازاتی همچون جریمه مالی و زندان مواجه خواهند شد. در صورتی که با حفر چاه غیر مجاز به منابع آبی و محیط زیست آسیب بزنید، مجازات سنگین تری برای شما در نظر گرفته می شوند.

از مهمترین مجازاتی که برای این جرم در نظر گرفته شده اند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. پرداخت جریمه

با توجه به قوانین و مقررات حاکم بر کشور عزیز ما ایران، در صورت ارتکاب این جرم به پرداخت جریمه نقدی محکوم خواهید شد. لازم به ذکر است که میزان این جریمه به عوامل زیر وابسته می باشد:

2. تخریب چاه

در صورت طرح شکایت حفر چاه غیر مجاز، برای فرد متخلف مجازات تخریب چاه در نظر گرفته می شود. این مجازات در اغلب موارد به منظور پیشگیری از بهره برداری غیر قانونی از منابع آبی و حفاظت از محیط زیست، تعیین می گردد.

3. مصادره تجهیزات

مسئولین قانونی در برخی موارد، ممکن است اقدام به مصادره تجهیزات کاربردی برای حفر چاه غیر مجاز نمایند. این تجهیزات شامل ماشین آلات حفر و لوازم مربوطه می باشند.

مجازات حفر چاه غیر مجاز

4. مسدود سازی چاه

در صورت طرح شکایت حفر چاه غیر مجاز، متخلف ممکن است با مجازات مسدود سازی چاه مواجه شود. این مجازات نیز به منظور پیشگیری از بهره برداری غیر قانونی از منابع آب و محیط زیست، تعیین می شود.

5. تعلیق یا لغو مجوز

در صورت دارا بودن مجوز رسمی برای حفر چاه و اقدام به حفر چاه غیر مجاز، مجازات لغو مجوز و تعلیق برای شما تعیین خواهد شد. هدف از تعیین این مجازات نیز مانند موارد قبلی، پیشگیری از بهره برداری غیر مجاز از منابع طبیعی کشور همچون آب می باشد.

6. پیگرد قانونی

در صورت طرح شکایت حفر چاه غیر مجاز، فرد یا شرکت متخلف از لحاظ قانونی تحت پیگرد قرار خواهند گرفت. در برخی موارد ممکن است مجازاتی همچون حبس و جریمه سنگین برای متخلف تعیین گردد.

به طور کلی، می توان گفت حفر چاه غیر مجاز در ایران به منظور پیشگیری از بهره برداری غیر قانونی از منابع آبی و حفظ محیط زیست تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد. در صورت مواجهه با این تخلف، می توانید به یکی از مراجع صالح رسیدگی به این تخلفات مراجعه کنید و شکایت حفر چاه غیر مجاز را مطرح نمایید.

منبع : مستر وکیلاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.9 از 5 (15 رای)  

۲ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

ناشناس | ۵ روز پیش
اگه کسی براکشاورزی چاه حفرکنه چطور میتونه پروانه بگیره
0
2
الله یار عامری | ۶ روز پیش
اگربامجوزچاه حفرکنندوکارشناس
ی درست نباشدوبه قنات ومقدارآب قنات لطمه بزندچه راهی داریم؟
2
10

hits